knihovniceS

Přečtené 474Panský dům
leden 2022 (17.-21.)
Panský dům 2017, Anne Jacobs

Panský dům Přečetla jsem první díl románové ságy, který se odehrává začátkem 20. století. Příběh dívky Marie, která vyrostla v sirotčinci a najednou se ocitla v bohatém domě, kde ji zaměstnali jako pomocnici v kuchyni. Personál ji moc v lásce nemá, ale Marie je „od rány“ a snaží se získat si přízeň u panstva. Díky šikovnosti, zručnosti a uměleckého talentu se jí částečně daří, především u mladé slečny Kitty. Současně Marie pátrá po svém původu a kolem toho jsou různé zápletky. Kniha se čte dobře, těším se na 2. díl


Já hlupák
leden 2022 (13.-17.)
Já hlupák 2017, Magda Váňová

Já hlupák Právě jsem dočetla další román od jedné z mých oblíbených autorek. Říkáte si zase oblíbená? Ano, mám víc oblíbených ... U paní Váňové se mi líbí popisy lidí a prostředí. Mám pocit, že jsem „přitom“. Hlavní postavy Eva a Vincent se znají od mládí. Eva chce být kostýmní výtvarnice a Vincent je nadaný výtvarník – sochař, řezbář, malíř, který si hledá práci v uměleckém světě. Oba se postupně vypracují a z ničeho si pomalu budují společnou budoucnost. Dá to práci, ale daří se jim také pracovně. Eva pracuje v televizi jako kostýmní výtvarnice i krejčová. Vincent je na stáži ve Francii, kde vydělá peníze a získá další kontakty. Tentokrát jsem obdivovala navíc vyprávění z oblasti historie odívání, když Eva připravovala mladou dívku na maturitu na UMPRUM. Život ubíhá, mají se oba dobře díky svým schopnostem, ale Vincent má před Evou různá tajemství (prozrazovat nebudu), až jednou se něco provalí ... Vincent je hlupák a dopadne, jak si zasloužil. Dnes dávám 4 hvězdy a doporučuji.


Edmond
? - leden 2022
Edmond 1997, H. M. Körnerová (pseudonym)

Četla jsem až knihu Pán hor - výborné čtení


Dům U Tří borovic. 2, Stopy v trávě
? - leden 2022
Dům U Tří borovic. 2, Stopy v trávě 1999, H. M. Körnerová (pseudonym)


Dům U Tří borovic. 1, Útěk
? - leden 2022
Dům U Tří borovic. 1, Útěk 1999, H. M. Körnerová (pseudonym)


Christina odchází
? - leden 2022
Christina odchází 1997, H. M. Körnerová (pseudonym)

Četla jsem až knihu Pán hor - výborné čtení


Christina
? - leden 2022
Christina 1997, H. M. Körnerová (pseudonym)

Četla jsem až knihu Pán hor - výborné čtení


Christian
? - leden 2022
Christian 1997, H. M. Körnerová (pseudonym)

Četla jsem až knihu Pán hor - výborné čtení


Andělská tvář / 2
? - leden 2022
Andělská tvář / 2 2009, H. M. Körnerová (pseudonym)

Knihu jsem nečetla, viděla jsem film, který hodnotím tak na 3 hvězdy


Andělská tvář / 1
? - leden 2022
Andělská tvář / 1 2009, H. M. Körnerová (pseudonym)

Knihu jsem nečetla, viděla jsem film, který hodnotím tak na 3 hvězdy


Minuta na rozloučenou
leden 2022 (10.-12.)
Minuta na rozloučenou 2011, H. M. Körnerová (pseudonym)

Minuta na rozloučenou Včera jsem dočetla krásnou, dobrodružnou a napínavou knihu od mé oblíbené autorky. Příběh rozmazlené Marianny, která už neví jak by se rozptýlila, se vnutí do družiny svého otce na výpravu do argentinského pralesa. Marianna se po přepadení ztratí v pralese, několik dní se „plácá“ jak se dá, hrozí jí smrt, ale na poslední chvíli je zachráněna. Jak kým a co bude dál, neprozradím. Jen prozradím, že se její názory na život zcela změní. Na DB knih jsou různé názory, mně se příběh líbil a dávám 5 hvězd. Doporučuji.


Mamince se budeš líbit
09. leden 2022
Mamince se budeš líbit 2020, Jaroslav Konvička

Mamince se budeš líbit Krásná jednohubka na jeden večer. Pobavila jsem se. Beru to jako parodii na červenou knihovnu, která se promění v horor. Příběh mladé učitelky angličtiny Alenky, které se nedaří v lásce, mezi kolegyněmi ve škole, ani v rodině. „Šedá myška“ bez temperamentu, večery tráví doma s knihou a sklenkou vína. Až jednou jí do cesty – přímo do louže „vjede vysněný princ“. Tady začíná změna, Alence se dvoří krásný mladý záhadný muž ... tajemný Kristián. Kristián Alence posílá dárky, objevuje se nepravidelně (je služebně na cestách) a je stále tajemný. Není jasné, kde bydlí, pro koho pracuje. Alenku mění k obrazu svému, stává se z ní divoch v milostných hrátkách ... Kam to až dojde si musíte přečíst sami. Úžasný děj, který mě nutil číst dál. Budete možná překvapeni jako já. Dávám 4 hvězdy a doporučuji.


Tři sestry
leden 2022 (06.-08.)
Tři sestry 2019, Táňa Keleová-Vasilková

Tři sestry Dočetla jsem hezký román od jedné z mých oblíbených autorek. Její knihy jsou sázka na jistotu, vím, že nikdy nesáhnu „do prázdna“. Jedná se o příběhy tří sester (jak název napovídá), které jsou rozdílné jako by ani nebyly sestry, a jejich rodin. Sestry se navzájem odcizily a maminku to moc trápilo. Po úmrtí matky se v závěti dozví, že dostaly na venkově dohromady dům po babičce, který měly opravit a užívat spolu. Nejen okolo domu se rozvíjí děj, ale je zásadní v dalším životě sester. Konec je dobrý, „holky se daly dohromady“, ale ještě by se dal děj rozvíjet dál. Příběh se mi líbil a brala bych pokračování života v domě ... Dávám 4 hvězdy a doporučuji


Babí léto
prosinec 2021 - leden 2022
Babí léto 2014, Magda Váňová

Babí léto Tato kniha je složená ze tří delších povídek. To by mi nevadilo, ale vadí mi, že prostřední povídka Lví dvůr už byla v povídkové knize Holčičky, kterou jsem četla před půl rokem. Jinak povídky – novely jsou z různých oblastí života a jsou čtivé. První povídka je o stárnoucím bohatém muži, který si nechá poplést hlavou mladou „zlatokopkou“, ale když mu jeho paní domácí zachrání život, včas si uvědomí, kdo ho má rád. Druhá je zmiňovaná povídka Lví dvůr, která může a nemusí být pravdivá. Příběh dvou kamarádek a jejich propletených vztahů (něco jako manželský trojúhelník). Myslím, že z mužů dělají blbce ... Třetí povídka o potvoře Doris, která mi děsně lezla na nervy – manipulátorka, která ničí život všem v rodině. Když si to uvědomí v tíživé situaci na chalupě a chce vše napravit, její snaha trvá jen několik hodin, a jak je zpět doma, vše je při starém. Doporučuji, dávám 4 hvězdy za duplicitu povídky Lví dvůr.


Divadlo světla
prosinec 2021 (19.-30.)
Divadlo světla 2020, Anne Delaflotte Mehdevi

Divadlo světla je dílo francouzské autorky, která žila v Praze necelé 2 desítky let. Obdivuji, jak popsala události, které se v Praze udály v 18. století. Potkáváme řadu známých postav českých dějin, procházíme se po místech, které jsou známé, i když některé budovy už nestojí. Dějem nás provází Slávek synek mistra stavbaře, kterého v raném dětství postihlo neštěstí – přejel ho kočár hraběte Šporka. Měl obrovské štěstí, sice ochrnul, ale hrabě se o něj doživotně postaral. Zaměstnal ho ve svém divadle, kde zajišťoval osvětlení. V té době, kdy nebyla elektřina, se v divadle svítilo svícemi. Díky Slávkovi máme možnost poznat život v Praze a na Kuksu. Román se mi moc líbil a doporučuji.


Nekonečná pláž
prosinec 2021 (09.-18.)
Nekonečná pláž 2019, Jenny Colgan

Nekonečná pláž Dala jsem si pauzu od autorky a za týden jsem přečetla jiné 2 knihy. Pak jsem se k Jenny Colgan vrátila a dočetla jsem druhý díl série Letní kuchyně „ Nekonečná pláž“, který je mnohem lepší a bavil mě. První díl „Kavárnička“ se neskutečně táhl a váhala jsem, jestli do druhého dílu jít. Nelituji, hezké pokračování příběhy Flory, její lásky Joela, bratrů a přátel. Nejvíc mě dostal příběh doktora Seida, arabského utečence , který se po několika letech shledal se svými dětmi a musel prokazovat, že je jejich otec. Smutné, dojemné ... Příběh bratra Flory – gaye, který se ožení, není moc veselý, ale nebudu nic prozrazovat, přečtěte si to sami.


Dešťová hůl
prosinec 2021 (03.-09.)
Dešťová hůl 2016, Jiří Hájíček

Dešťová hůl Dočetla jsem pěkný román z prostředí jihočeské vesnice. Je to silný příběh ze současnosti, kde se řeší minulost. Vidíme, jaké se dělaly „sviňárny“ s pozemky. Hájíček píše poutavě a nenechá čtenáře v klidu. Doporučuji


Labutí dům
06. prosinec 2021
Labutí dům 2021, Daniela Krolupperová

Labutí dům právě dočítám a jsem nadšená. Příběh se mi moc líbí, dokonce jsem získala tip na film pro pamětníky, který jsem neznala Lásky Kačenky Strnadové . Jen jednu jedinou výhradu mám: formát knihy mi nevyhovuje. Kniha je nádherně zpracovaná ,moc pěkné ilustrace, kvalitní vazba, kvalitní papír - proto je těžší, což by nevadilo, ale je široká a špatně se drží .... Jinak dávám 5 hvězd. Děkuji za pěkný zážitek.


Kavárnička na pobřeží
listopad - prosinec 2021
Kavárnička na pobřeží 2018, Jenny Colgan

Knihy Jenny Colganové mám ráda. Těšila jsem se na sérii Letní kuchyně, ale první díl Kavárnička na pobřeží mě docela zklamal. Oproti sérii Skotské knihkupectví, ten příběh se mi moc líbil, se Kavárnička neskutečně táhla a nemohla jsem zabrat, po 20 min. mi padala víčka, odkládala jsem knihu na zítra. Dočetla jsem ... Teď jsem zvědavá na druhý díl, třeba bude lepší. Prvnímu dílu dávám 3 hvězdy hlavně za líčení krásné přírody.


Knihkupectví u jezera
listopad 2021 (12.-17.)
Knihkupectví u jezera 2021, Jenny Colgan

Knihkupectví u jezera Dočetla jsem druhý díl ze série Skotské knihkupectví. První díl se moc líbil a druhý díl ještě víc. Moc pěkný příběh protkaný emocemi. Setkáváme se s Ninou z prvního dílu, která je těhotná a hledá za sebe náhradu do knihkupectví na kolech ... Přihlásí se mladá svobodná matka Zoe, která nutně potřebuje obživu a bydlení pro sebe a pro malého němého synka Hariho, proto přijme nejen práci u Niny, ale i au pair u divného muže a jeho tří rozjívených dětí v domě, kde údajně straší. Příběh je dojemný, napínavý, občas mi ty rozmazlené děti lezly na nervy, ale Zoe to s nimi umí a postupně je zvládá. Některé scény mě dojímaly až k slzám a nejvíc mě dostalo, když se němý Hari v noci ztratil a hledala ho celá vesnice. Příběh je plný překvapení ... Dávám 5 hvězd a doporučuji.


To nejlepší v nás
listopad 2021 (07.-12.)
To nejlepší v nás 2019, Colleen Hoover

To nejlepší v nás Dočetla jsem další román této autorky. Colleen Hooverovou čtu ráda, tento román je laděn psychologicko – eroticky. Nejdříve mi vadilo u kapitol střídání „tehdy a teď“, ale zvykla jsem si. Nečetla jsem jedním dechem, přesto mě děj vtahoval a měl něco do sebe. Příběh stojí za přečtení i zamyšlení. Není to na plný počet hvězd, ale doporučuji.


Sestřičky a jejich tajná přání
říjen - listopad 2021
Sestřičky a jejich tajná přání 2021, Donna Douglas

Sestřičky a jejich tajná přání Dočetla jsem páté pokračování série a tentokrát to bylo těžší čtení, určitě ne oddechovka, spíš psychologické příběhy. Děvčata dostudovala, některá se vdala a odešla z nemocnice a děvčata na ně vzpomínají. Rošťárny a humorné situace už tady nejsou, romantiky poskrovnu, válka je na spadnutí, nemocnici Nightingale hrozí zánik. Tento díl byl pro mne asi nejslabší, přesto se těším na 6. díl, který by měl vyjít příští rok.


Sestřičky na příjmu
říjen 2021 (19.-25.)
Sestřičky na příjmu 2019, Donna Douglas

Sestřičky na příjmu Právě jsem dočetla 4. díl, opět skvělé příběhy budoucích sestřiček z předešlých dílů, nové postavy přibyly a s nimi jejich příběhy. Moc pěkné čtení, chvílemi smutné, když prožíváme úmrtí dětských pacientů, chvílemi humorné i napínavé, když se vžíváme do různých „rošťáren“. Je to zajímavé čtení o těžké práci v nemocnici, o přístupu nadřízených sester ke studentkám ... . O soukromém životě, kde láska a někdy i zklamání nechybí. Dávám 5 hvězd a už vyhlížím pošťáky, 5. díl je na cestě.


Sestřičky ve víru osudu
říjen 2021 (15.-19.)
Sestřičky ve víru osudu 2019, Donna Douglas

Sestřičky ve víru osudu Třetí díl série Nightingale jsem hltala od začátku do poslední stránky. Epizody jsou silné, napětí, sevřený krk a slzy nechybí. Ale jsou i humorné scény, které pobaví. Zatím tento díl byl pro mne nejlepší. Večer na mne čeká pokračování - Sestřičky na příjmu. Dávám 5 hvězd.


Sestřičky v nesnázích
říjen 2021 (10.-14.)
Sestřičky v nesnázích 2018, Donna Douglas

Sestřičky v nesnázích Dočetla jsem druhý díl, který byl snad ještě lepší než první. Tento díl je napínavý, plný situací, které čtenáře nenechají v klidu. Honem, honem, jdu na třetí pokračování. Dávám 5 hvězd a doporučuji k přečtení.


Sestřičky
říjen 2021 (03.-09.)
Sestřičky 2017, Donna Douglas

Sestřičky Dočetla jsem 1. díl ze série Nemocnice Nightingale Jsme v Anglii 30. let 20. století, odvíjí se příběh tří děvčat budoucích zdravotních sestřiček. Děvčata pochází z různých vrstev, každá má jiný důvod proč chce být sestřičkou a zároveň žít svůj život dle svých vlastních představ. Román je čtivý, místy smutný (jak to v nemocnici bývá), chvílemi i humorný. Život na internátě nemocnice není jednoduchý a dívky zažívají různé příhody, nechybí ani láska. Těším se na pokračovaní, další díly už mám doma.


Tereza
září - říjen 2021
Tereza 2003, Magda Váňová

Tereza Dočetla jsem opět hezký příběh ženy ve středních letech – nevěrný manžel, dospívající dcera, v práci by to mohlo být lepší ... . Takových žen je kolem nás jistě víc, ale na každá se umí se situací vyrovnat a postavit se na vlastní nohy. Tereza měla štěstí, že v pravou chvíli potkala dávného přítele, který jí pomohl. Mně se kniha líbila, paní Váňová píše čtivě, dávám 5 hvězd a doporučuji.


Sítě z pavučin
září 2021 (17.-19.)
Sítě z pavučin 2018, Táňa Keleová-Vasilková

Sítě z pavučin Opět pěkné čtení ze života. Příběh uvěřitelný, život Blanky není jednoduchý. V dětství přišla o maminku a od 13 let se starala o mladšího brášku a despotického otce. První lásku si nesměla vzít, otec Blanku donutil do sňatku pro něj výhodného. Blanka má opravdu smůlu, narodila se jí postižná dcera, má nesnesitelnou tchýni, časem se provalí jedno tajemství a manžel ji opustí ... , dále nic neprozradím, ponořte se do života krásné Blanky. Kniha není smutná, je velmi čtivá, jako ostatně všechny romány této autorky. Doporučuji.


Nebýt sám
září 2021 (11.-16.)
Nebýt sám 2016, Magda Váňová

Nebýt sám Dočetla jsem a bylo to hezké. Krásný román jako pohádka o malém sirotkovi, který ke štěstí přišel, i když mu osud házel klacky pod nohy. Knihy Magdy Váňové mám ráda, jsou ze života a ani tato nebyla jiná. Smutná i veselá, dojemná i napínavá, nechyběla ani romantika. Doporučuji.


Valčík pro mrtvé
září 2021 (08.-11.)
Valčík pro mrtvé 2020, Veronika Černucká

Valčík pro mrtvé Po dlouhé době jsem si dala detektivku. Vyhrála jsem ji na FB pro naše čtenáře. Není špatná, kriminalistka Tara je vtipná, ale já jsem natvrdlá, ve změti postav a podezřelých osob se ztrácím. I když na konci Tara objasnila, kdo a proč, stejně nechápu ... Chyba je ve mně, budu se dále držet svých oblíbených témat.


Rybí krev
září 2021 (02.-07.)
Rybí krev 2012, Jiří Hájíček

Rybí krev Dočetla jsem moc pěkný i smutný román z jihočeského prostředí. Příběh vypráví Hana, pocházející z vesnice, která musela ustoupit stavbě Temelína. V současnosti žije v zahraničí a vrací se k otci do paneláku, který je po operaci ... . Vzpomíná na mládí, kdy tvrdě bojovali o zachování chalup a málem na to doplatila životem. Hledá kamarádky a kamarády i bratra „černou ovci rodiny“. Přátelé z mládí byli nuceni vystěhovat se do různých míst ... Román má pomalý rozjezd, ale pak dostane grády, je čtivý a napínavý. Doporučuji.


Plantážníkova žena
srpen - září 2021
Plantážníkova žena 2016, Dinah Jefferies

Plantážníkova žena Moc pěkný román a ke konci jsem se nemohla odpoutat, četla jsem do 4 hod. ráno (ano, jsem cvok, ale nemusím ráno vstávat) . Děj se odehrává převážně na Cejlonu ve 20. a 30. letech 20. století. Pro nás exotika, ale i děs jak se zacházelo s domorodci, kteří pracovali pro britské plantážníky. Nádherný příběh anglické dívky Gwen, která se provdá na Cejlon. Děj je vzrušující, Gwen chce „napravit svět“ po porodu dvojčat ... Život ji znepříjemňuje několik osob, především švagrová a bývalá přítelkyně manžela (neskutečná mrcha). Opravdu krásný román – doporučuji.


Krámek s hedvábím
srpen 2021 (14.-19.)
Krámek s hedvábím 2017, Dinah Jefferies

Krámek s hedvábím Nádherný román z prostředí, které neznáme ... V době hluboké noci jsem dočetla strhující příběh (nemohla jsem přestat – musela jsem vědět jak to dopadne). Děj se odehrává v 50. letech 20. století ve Vietnamu, kde v té době byla válka. Není to veselé čtení, krutosti války, romantika, napětí ... . Příběh vypráví dívka – míšenka dcera matky Vietnamky a otce Francouze. Nic neprozradím, doporučuji.


Vražda toulavého milence
srpen 2021 (11.-13.)
Vražda toulavého milence 2002, Magda Váňová

Vražda toulavého milence Tak to bylo pro mne překvapení. Magda Váňová a krimi povídky. Nevěděla jsem , že se autorka věnuje i tomuto žánru. Překvapení bylo příjemné, povídky se četly dobře a celá kniha byla lehká jednohubka. Doporučuji


Druhá
srpen 2021 (05.-10.)
Druhá 2013, Táňa Keleová-Vasilková

Druhá Dočetla jsem krásný román ze života a je mi líto, že už je konec. Krásný román jako všechny knihy této autorky, děkuji. Zajímal by mě další osud Aleny, její rodiny, jejích přátel a jak se vyvine vztah s Braněm. Další osudy Daniely a Filipa mě také zajímají. Brala bych pokračování


Dům v podhradí
srpen 2021 (03.-05.)
Dům v podhradí 2019, Jaroslava Černá

Dům v podhradí Jaroslava Černá je další z mých oblíbených autorek. Její příběhy mají v sobě tajemno a čtenář se někdy až bojí. Stejně to bylo tentokrát i u mne, četla jsem před spaním a „ můj duch“ přišel ve snu, brrr. Byla jsem ráda, když jsem se probudila. Ale zpět k románu: čtivý příběh a neveselé téma s dobrým koncem. Nic neprozradím, doporučuji přečíst.


Světlo a tma
červenec 2021 (27.-29.)
Světlo a tma 2016, Danka Šárková

Světlo a tma Román na počet stránek útlý, ale svým obsahem silný. Děj se odehrává „na dvou kolejích“, které se časem setkají. Jedna kolej vede životem české dívky – ženy Evy, která v mládí žila v Anglii, posléze se vrátila do Čech, kde koupila ranč ... dále o ní víc neprozradím. Druhá kolej vede životem Pepy, který onemocní vážnou psychickou chorobou. Jeho život je jak na houpačce, potácí se mezi domovem, špitálem a láskou, . První žena Marie ho ničí ... , po letech pozná Evu a to je ta jeho pravá láska. Román se čte jedním dechem, ale z plného počtu ubírám jednu hvězdu - vadí mi zbytečné vulgarismy v popisu sexu.


Holčičky
červenec 2021 (18.-27.)
Holčičky 2018, Magda Váňová

Holčičky Ráda čtu Magdu Váňovou a opět nezklamala. Tentokrát se nejedná o román, ale o tři povídky. Podle jedné z povídek je i název knihy, byla to síla. Doufám, že obsah byl jen fabulace ... Povídka pomsta byla „divná“. Nejvíc se mi líbila povídka Lví dvůr, i když nevím, jestli ve skutečnosti se to stalo. Určitě tato stojí kniha za přečtení, dávám 4 hvězdy.


Spolubydlící
červenec 2021 (06.-17.)
Spolubydlící 2019, Beth O’Leary

Spolubydlící Dočetla jsem zajímavě napsaný příběh. Nejdřív mě rozčiloval způsob podání, je z poloviny psán formou scénáře, ale během četby jsem si zvykala. Námět je nezvyklý a povedený. Příběh se neobejde bez barevných cedulek a tužky. Neumím si představit takto s někým sdílet byt a hlavně část postele ... Je zajímavé a překvapivé kolik toho hlavní postavy spojí. Nechybí zábava, napětí i romantika. Určitě doporučuji přečíst, i když dávám jen 3 hvězdy za pomalý rozjezd a formu „scénáře“.


Pojízdný krámek snů
červenec 2021 (01.-06.)
Pojízdný krámek snů 2018, Jenny Colgan

Pojízdný krámek snů Miluji knihy, mám ráda povídání o knihách a tento příběh je nejen o knihách. Mladá knihovnice Nina přijde o práci, její knihovnu zrušili. Ninu napadne, že „se udělá pro sebe“ a pořídí si pojízdné knihkupectví, aby knihy dopravila ke čtenářům do „zapadlých koutů Skotska“. Svůj plán začíná realizovat, je s tím spojeno dost historek veselých i napínavých. V příběhu se lehce odehrává romantika, dočteme se o skotských zvycích, o naturelu obyvatel ... Kniha se mi moc líbila. Doporučuji


1 ...