knihomolka27 knihomolka27 komentáře u knih

Buď mým hříchem Buď mým hříchem Marek Zákopčan

(SPOILER) 52 procent.

Ze začátku mě kniha bavila a nemůžu jí upřít určité kvality, ale čím víc jsem četla, tím víc jsem se do toho musela nutit až jsem začala hodně přeskakovat. Zápletka zajímavá, propojuje hned několik velmi chytlavých žánrů dohromady - kombinaci historie, romantiky, mystery a detektivky zní ovšem bohužel lépe než je konečné výsledné zpracování. Detektivní linka mě příliš nebavila, mystery se nakonec ukázalo jako velmi nudné a nezajímavé a i ta romantická linka mi začínala jít čím dál tím víc na nervy. Hlavní hrdinové byli sice fajn ale to bylo asi tak všechno, né příliš zajímaví a charismatičtí jak by bylo asi třeba. Ocenuju sice autorův komplexnější přístup k červené knihovně, která nestaví jen na laciném sexu a romantice, ale ve výsledku mě kniha opravdu zanechala nanejvýš chladnou a nemám důvod nad ní nijak dlouho přemýšlet. Některé věci mi tam třeba nesedly vůbec, jako ten sadomaso salonek nebo co to bylo, nebo už velmi přestřelený konec, kde se každý snaží zabít každého.

25.02.2024

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

(SPOILER) 51 procent

Musím se přiznat, že mi to úplně nesedlo. A tím ani tak nemyslím, velmi nepříjemnou zápletku o únosech a znásilnování, ale spíš ten způsob jak byl celý ten příběh vystavený, vymyšlený. Bylo pro mě velmi těžké se ztotožnit s postavami, sice se mi líbilo, že nebyly tak jednostranné jako třeba v jiných detektivkách, ale za celou dobu čtení jsem si k nim nenašla vůbec žádný vztah. Což se mi u knížek stává jen opravdu málokdy. Celé to na mě působilo velmi chladně, jako by to šlo mimo mě. Hlavní hrdinka mi lezla na nervy. Chovala se neprofesionálně, vlezle, byla celkem dost nesympatická a dělala hloupé chyby, které některé stály i život. Připomínala mi policistku Linhartovou v knihách Kateřiny Trpkové. Vlastně mě štvalo kolik prostoru tam měla i její osobní linka, která mě taky neskutečně iritovala. Romantický vztah s Lukem vůbec neprožívám a kdyby se rozešli, tak mi to nemůže být víc jedno. Ohledně tohohle jsem dost zklamaná.

Co se týká vyšetřování to bylo kolikrát opravdu velmi neuvěřitelné a nevěrohodné, vadilo mi, že hlavní hrdince vše tak jednoduše vycházelo. Navíc mi vadilo, jak všem na počkání vše vykládala o případu...nepůsobí to na mě, tak že by byla detektivem spíš vlezlou novinářkou. Některé zvraty mi přišly hodně na sílu a objevily se zase odnikud.

Jako celek mě to sice číst bavilo. Napínavé to taky docela bylo. Určitě bych tomu ubrala několik stránek....ale upřímně jsem čekala a doufala ve víc. Další díl si přečtu a uvidím....

24.02.2024 2 z 5

Ta druhá Belle Ta druhá Belle Whitney G. (p)

(SPOILER) Upřímně nemám slov. Tak zprasený příběh, který je rádoby alternativou známé a populární pohádky o lásce, která překoná čas i vzhled, aby člověk pohledal. Po celou dobu čtení jsem měla pusu dokořán, jak jsem nemohla uvěřit tomu co čtu. Tohle má tak blízko ke zhanobení Krásky a Zvířete, že mám pocit, že jde spíše o jakousi zvrhlou parodii, která se inspirovala někde na stránkách s pornem. Vlastně je to až vtipné, jak moc je ten příběh vedle.

Nevím kde začít...
Hlavní hrdinka je celkem nesympatická holka, která má pořádně prořízlou pusu, ale nechá si srát na hlavu od vlastní naprosto nechutné rodiny. Tahle holka je ještě tisíckrát naivnější než nějaká Popelka. Její otec se k ní doslova chová hůř než k věci, bez jakéhokoli kloudného vysvětlení, doslova jí vězní už po několikáté několik měsíců zavřenou ve sklepě...a nikdo, ale jako fakt nikdo to v té knize neřeší. Ani její dopisovací kamarád, který to tuší, ale i tak v tom nechá svou jedinou kamarádku. Ježiši kriste....ta kniha je tak zvrhlá, perverzní...v podstatě to je knižní porno.

Tohle je neskutečná divnokniha, ale né v tom dobrém smyslu. Belle v domě doslova nic nedrží a i tak tam pořád je a slouží lidem, kteří se k ní chovají naprosto otřesně. A to hlavně proto, že si odmítne vzít prince Krasoně, který si jí splete s Popelkou. Bože to je takovej bizár. Její sestra Izzy, která zpočátku nepůsobí zas tak zle, touží jen potom stát se princeznou, jestli si autorka takhle představovala pravou Krásku, tak tu postavu absolutně nepochopila.

Aby Belle její rodina netýrala málo, tak jí ještě předhodí Gastonovi, který tu není úlisným lovcem, ale zatraceně přitažlivým pochybným boháčem, který s lidmi uzavírá smlouvy a pak si za ně něco vyžaduje. To on tu má být zvířetem...ale to provedení je naprosto příšerné. Přijde pozdě, absolutně nechápu ten záměr. Prostě hrůza. Gaston musí najít nejkrásnější dívku, která by se do něj zamiloval. Ale hej....kde je ta pointa, když se Gaston mění ve zvíře jen někdy, a jinak je nanejvýš přitažlivým mužem s velkým přirozením, po kterém ženy šílí. Krása téhle pohádky spočívá právě v tom, že se krásná dívka, krásná nejen tělem, ale i duší zamiluje do někoho kdo ani zdaleka tak hezký není a kdo se díky ní mění v někoho lepšího. Tohle jsem z té knihy absolutně necítila. Princ není jen pyšný jako v pohádce, on je totální prasák, který doslova pořádá v paláci orgie, chová se jako ten největší tyran na světě, a nejhorší na tom je, že se za celou tu dobu vůbec nemění. Chová se pořád povýšeně a hrozně, unese a týrá nevinnou dívku, a v paláci pořádá orgie pro své vojáky a protože je líný přemýšlet, tak jde radši killnout svého bratra páč jinak to přece nejde. Jeho vztah s hrdinkou je naprosto otřesný, neuvěřitelný, bez jakéhokoli citu. Jde tam vysloveně jen o sex a fyzickou přitažlivost, kdy je vás jasné, že kdyby Belle nebyla tak hezká a on nebyl takový samec, tak by o sebe neopřeli ani kolo. Ale o to by ani tak nešlo, zle je mi až z toho, že to pak na konci prezentují jako onu osudovou lásku, která pohne i horami a zlomí kletbu...Jakožecože? Žádná z těch postav nebyla kladná nebo sympatická. Všichni se tam chovali jako nějací zvrhlí slizáčci. Nechápala jsem ani autorčin záměr o jakési jednotné pohádkové universum, kdy dokázala zprasit hned několik mých oblíbených pohádek dohromady.

Romantické to není ani náhodou, kdybych to měla brát jako temnější, úchylnější alternativní verzi jakéhosi pohádkového světa, tak řeknu ok. Chápu ten záměr, autorka si prostě chtěla napsat pohádkový porno, nebo něco na ten způsob, ale obávám se, že to tak zamyšlený nebylo a skutečně by se mělo jednat o romantický příběh. A z toho mi jde upřímně mráz po zádech, jelikož to celé působí jako nějaká zvrácená erotická fantazie, která měla asi zůstat v autorčině hlavě.

Já nemám nic proti tomu, když si autoři upravují pohádky po svém, nemám nic proti tomu, když chtějí odvyprávět příběh vedlejších postav, padouchů, nebo i těch hlavních po svém. Ale musí to být funkční, jako se to daří třeba Marrise Meyer v jejím převyprávění o Srdcové královně, nebo převyprávění krásky a zvířete Na lovu.

Knihu bych asi nehodnotila tak kriticky, kdyby se nesnažila těžit z původní předlohy, kdy autorka určité věci vysloveně kopíruje, ovšem do její verze absolutně nezapadají. Ještě že je knížka tak krátká a tak rychle se čte. Ale ke koupi bych jí určitě nedoporučovala. Určitě nejhorší alternativní převyprávění známé pohádky, kterou jsem kdy četla.Brrrr

18.02.2024 1 z 5

Závěj Závěj C. J. Tudor

Za mě naprostá bomba a pecka. Autorčin vymodlený projekt jak se patří. Zasáhlo mě to na všech frontách a užívala jsem si čtení každé stránky a každého slova. Celkově to perfektně spínalo, bylo to neskutečně napínavé, ale hlavně velmi emotivní. Postavy byly velice zajímavé.....Tohle autorce doopravdy jde. Byl by z toho neskutečný film. Stylem bych to asi trochu přirovnala k naprosto perfektním knihám Neala Shustermana, a to už je vážně obří pochvala. Všechny knihy od autorky se mi líbí, ale vévodí tomu Jáma, a na hlavní příčce určitě nezapomenutelná Závěj.

17.02.2024 5 z 5

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Mystery příběhy čtu asi ze všeho nejradši, ovšem je jich poněkud málo, takže jsem vždycky strašně ráda za cokoli nového. Plus ještě když se to pokouší o nějakou detektivní zápletku. Bohužel tahle kniha mi příliš nesedla...ovšem pořád musím říct, že jí za sebe považuji za velmi kvalitní. Čte se dobře, ale autorka má tendenci psát hodně popisným a až lyrickým stylem, který příběh hodně bobtná a ucpává ho, takže to díky tomu není příliš čtivé, aspon za mě. Je skvělé, že má autorka vlastní autorský styl, který je nápaditý a hraje si se slovy, ale když je to opravdu v každé druhé větě tak to začíná být trochu vyčerpávající. Příběh jako takový se mi líbila, ale byl kapku nesourodý, občas se v něm přeskakovalo, pak se skočilo až o několik let do předu. Trochu jsem se v tom ztrácela. Postavy nebyly špatné, ale pořád zůstávaly celkem neosobní a čtenář měl od nich odstup. Detektivní zápletka byla zajímavá, ikdyž poněkud průhledná. Upřímně se mi tam moc nehodilo to propojení s povodněmi, přišlo mi, že to s příběhem moc nesouviselo a fungovalo to tam jako samostatný příběh, ale dohromady mi to teda moc nešlo. Znovu už bych si knihu určitě nepřečetla.

11.02.2024 3 z 5

Skotskem po stopách seriálu Cizinka Skotskem po stopách seriálu Cizinka Jan Hrdina

Upřímně za mě to není moc poutavě zpracovaný cestopis o jednom z nejkrásnějších míst vůbec. Vyprávění je velmi nezáživné, někdy se zbytečně topí v historických faktech, ale i tak se toho moc nedozvíte. Čte se to dlouze, a pokud fanoušci seriálu čekají nějaké větší propojení tak toho se také nedočkají. Za mě poněkud ztracený potenciál, který není ani příliš pro fanoušky, ani pro ty co lační po větších detailech ze skotské historie. Nebavilo mě to...

11.02.2024 3 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Evidentně moje nová láska. Epický příběh, který mě bavil jak příběhově tak zpracováním. Postavy jsem si naprosto zamilovala, hlavně hraničáře. Miluju to a těším se na další díly. Každopádně mi vadí, že občas tak jsou nějaké věci na můj vkus urychlené a asi zbytečně propojené, tak že už ty vztahy nedávají tolik smysl...ale uvidím jak to autor pošéfuje v dalším díle.

11.02.2024 5 z 5

Poslední, kdo zůstal Poslední, kdo zůstal Riley Sager (p)

Od začátku do konce mě to opravdu moc bavilo a užívala jsem si každou stránku. Líbí se mi námět i zpracování. Vlastně mi jen vadí, že označení thriller vám skutečně hodně vyspoileruje, jelikož kniha na první pohled vypadá jako jasný horor...ale nakonec to tak úplně není no. Konec je velmi překvapivý. Kdyby takových knih bylo víc tak budu štastná jak blecha. Jinak jsem si od autora půjčila hned asi 4 jeho další knihy.

11.02.2024 4 z 5

Vězeňkyně Vězeňkyně B. A. Paris (p)

(SPOILER) B.A.PARIS opět určitě solidně zabaví, a hlavní hrdinka je konečně sympatická ALE
víc v mé recenzi na mém blogu:

22.01.2024 3 z 5

Legenda o Ostojovi Legenda o Ostojovi Zdeněk Smetánka

Tady není co řešit - plný počet. Budu moc ráda když si na mém blogu přečtete mou recenzi knihy viděnou z pohledu studentky Archeologie a historie...která s touto knihou začínala své studium.

04.01.2024 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

(SPOILER) Celá moje recenze dostupná na : https://b00kl4ady.blogspot.com/

27.12.2023 5 z 5

Asi to skončím Asi to skončím Iain Reid

Nedostala jsem od toho to co jsem doufala...opravdu hodně zvláštní kniha, ale nevím jestli tím způsobem, který normálně chválím. Jsem z toho trochu rozpačitá. Ale je to hodně osobní a výjimečné o tom není pochyb.

13.12.2023

Špatná dcera Špatná dcera Joy Fielding

(SPOILER) První a určitě né poslední kniha od této autorky. Její styl psaní mi vyhovuje, je hodně čtivý a ne příliš popisný, i přesto jsem se u konce knihy už začínala celkem nudit, ale to mohlo být způsobené i tím, že jsem už dost dopředu uhádla samotného vraha.

Hlavní hrdinka byla fajn, občas trochu lezla na nervy, ale dalo se pochopit. Její sestra byla hodně zvláštní a zahořklá postava, která mě bavila, ale nevím jestli bych se s ní někdy chtěla potkat. Knize by prospělo zkrácení a asi i větší tah na bránu, nemít tendenci některé jasné věci pořád omílat do kola. Občas to nepříjemně za mě zavánělo červenou knihovnou a ty vztahy byly trochu přestřelené, ale jinak byla kniha takový fajn průměr. Nic víc, nic mín.

13.12.2023 3 z 5

Tchyně Tchyně Sally Hepworth

(SPOILER) Čekala jsem pohodovější krimi příběh nebo něco na ten způsob, a jak jsem četla tak jsem zjistila, že tahle kniha není úplně tím, čím se tváří že je....a to pro mě bylo překvapení. A vlastně v dobrém, ale kdybych věděla o co přesně půjde tak bych si knihu sama od sebe nevybrala.

Tchýně je totiž v první řadě hlavně drama, které není tak černobílé jak je v tomto žánru zvykem. Sledujeme tu příběh hned z několika úhlů pohledu, přičemž za hlavní hrdinku by se dala považovat Lucy, která se přivdá do rodiny s velmi zvláštní tchýní, která má poněkud radikální a osobité názory na život a výchovu dětí obecně.

Tím, že se nám střídá pohled jak z pohledu tchýně tak snachy o to je to celé smutnější. Celá tahle knížka je totiž o tom, že kolikrát není nic tak horké jak se zdá, a i k tomu nejzvláštnějšímu chování může mít člověk důvod....ale ty postavy spolu vůbec nemluví, takže dochází k samým nedorozuměním. A vám je postav líto, ale na druhou stranu chápete i tu druhou stranu a takhle se to točí celou knihu. Když k tomu přidáte ještě velmi smutný Dianin příběh a pak ten konec, tak je to doopravdy hodně sentimentální knížka, která se né vždy čte lehce.

Za mě má kniha velké díky za to, že mě donutila popřemýšlet nad mnoha motivy, které kniha obsahovala, byl jich doslova plná a jeden motiv byl zajímavější než druhý. Líbilo se mi, že se dokáže ztotožnit i s chováním, které třeba není úplně obvyklé, ale tato kniha tato trochu tabu téma zpracovává celkem přirozeně a připomíná nám, že pořád jsme jen lidské bytosti a neměli bychom se stydět za naše pocity. Díky tomu je ta kniha hutná, ale zárověn vám uteče strašně rychle.

Nakonec jsem dvě hvězdičky odtrhla za ten konec, který mi přijde už trochu přitažený za vlasy.

06.12.2023 3 z 5

Pod hladinou Pod hladinou Darcy Coates

(SPOILER) Musím se přiznat, že mě to ukrutně nebavilo číst. Strašlivě pomalé, a vlastně celkem o ničem. Postavy celkem povrchní. Vztahy mezi nimi ještě povrchnější...tady zase s Darcy narážím na to co jsem jí už předtím kritizovala. Nápad je dobrý, ona Darcy snad ani nemá špatné nápady...ale to provedení je hrozně nijaké. Duchařinu a horory čtu často a nepamatuju si, kdy naposledy mě tenhle žánr tak nebavil číst a i přesto, že se to odehrává v nové a velmi zajímavé lokaci.

Je to pro mě opravdu velké zklamání, a to jsem od toho ani moc nečekala...tím, ale nechci říct, že by byla kniha vyloženě špatná. Své čtenáře si jistě najde, navíc je vidět, že se Darcy doopravdy snažila i víc proniknout do světa potápění, ale nevím proč, na mě to pořád působilo celé hrozně nedotaženě a nevěrohodně, ale snaha se taky cení.

Retrospektivní scény mi dávaly naději, že by mohly být epické a pomohlo by mi to se do příběhu víc vžít. Ale ty scény byly až na scény se skákáním z paluby zase úplně nijaké...já z toho nic necítila. Jakože vůbec. A to mě na tom mrzí nejvíc...

06.12.2023 3 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Opět jedna z těch výjimečných knih, které budou u každého čtenáře vzbuzovat jiné pocity a ta hodnotící škála se tím pádem může pohybovat od odpadu až po plný počet hvězdiček jako v mém případě.

Já mám tyto knihy ráda a vždycky když se ke mně taková kniha dostane, tak se jí snažím pochopit a rozkličkovat autorův záměr...a zatím se mi nestalo, že bych těmto ,, zvláštním" knihám nepodlehla, jelikož každá je výjimečná svým vlastním způsobem.

Spánek je kniha, která ve mně určitě něco zanechala a sedla mi. Je na tom znát, že autor vyhrál nebo byl nominován na cenu Kafky. Odosobněný příběh ženy, která je chycena ve stereotypu všedního života ženy a matky v domácnosti v neustále se opakujících dnech, které jsou doslova jeden jako druhý. Ale to by byla jen jedna strana mince , a jen velmi omezující pohled na to co tato kniha nabízí. Mimo jiné tu najdete téma osobního času a svobody, žití života skrz knihy, který je nám knihomolům dost známý a mnoho jiných motivů se kterými se dokážeme ztotožnit. Bylo tam velké množství zajímavých myšlenek, o kterých mě autor donutil přemýšlet.

28.11.2023 5 z 5

Věž Věž Skye Warren

(SPOILER) Nevím jestli mi poslední díl přijde lepší než druhý protože jsem od něj nic nečekala a nebo protože je vážně lepší, každopádně poslední díl mi tolik nebrnkal na nervy jako ten díl druhý. A v rámci tohoto žánru série mu dávám solidní 3 hvězdy.

Příběh to opět moc nemá, a i těch málo zápletek co tam začalo, zůstane vlastně celkem rozdělaných a bez odpovědi. Jaký bude tedy vztah hlavní hrdinky a jejího otce? Co se skutečně stalo s její matkou? Jak ,, malá panna" zareaguje na to, že její přítel zabil svého otce? NIC. A přitom zrovna tohle mohlo být zajímavé, ale evidentně mají v knize přednost jiné věci, které už jsou u konce celkem přitažené za vlasy, ale asi né tak moc jako v jiných sériích. Nevím no.

Ocenuju, že konečně v posledním dílu, je tu nějaké to šachové téma, která má trochu rajcovní charakter, protože jinak mi vůbec hlava nebrala, proč se to jmenuje jak se to jmenuje. Postavy už nemyslí z 99 procent jen na sex, takže fajn. Chemie mezi nimi podle mě sice není...to už jsem jí víc cítila z toho Demona a Penny.

Podtrženo sečteno....přečetla jsem to zase neuvěřitelně rychle. Bylo tam hodně hloupých pasáží a ještě hloupějších vět cukrovkového typu, ale jinak se to dalo. Občas se tam na milisekundu mihlo i docela solidní téma. Takže k sérii se znovu určitě nevrátím, ale jako ztrátu času to neberu.

25.11.2023 3 z 5

Ukradené jazyky Ukradené jazyky Felix Blackwell

Je to tak na 3,5 hvězdičky. Číst mě to bavilo, i když by to mohlo být o pár stránek kratší a příběhu by to asi prospělo. Samotný příběh byl velmi komorní, což mi jako obvykle vůbec nevadilo. Překvapilo mě, že v té chatě se to vlastně odehrávalo jen velmi krátce. Atmosféra byla přímo hmatatelná a v hodně scénách jsem se i celkem bála, takže účel kniha určitě splnila. Kvituju i snahu o originálnější pojetí v tomto žánru. Pokud rádi čtete tento žánr tak můžu knihu určitě za sebe doporučit.

21.11.2023 4 z 5

Pilotova dcera Pilotova dcera Audrey J. Cole

(SPOILER) Dobrý nápad, který by v rukou jinych autorů byl na více hvězd, ale autorcino zpracování mi moc nesedlo.

Příběh je takový hrozně odosobneny, hodně klouže po povrchu. Na postavách mi příliš nezáleželo. Styl psaní byl hodně zdlouhavý a nezazivny, takže až na pár scén celkem uspaval.

Postavy byly celkem bez charakterů, nelibilo se mi, že tu autorka zase protlacila celkem na sílu romantickou linku. Chování některých postav bylo zvláštní a nedavalo smysl, ani další linky s prezidentkou a Eddiem mě vůbec nebavily.

Za mě by to bylo určitě lépe stravitelné jako film, ale v knižním podání mi to přijde málo .

18.11.2023 2 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Určitě nejslabší kniha od Shari. Prakticky nic moc se tam neděje, vše se tam opakuje pořád dokola, až do zblbnutí - takže mě to už úplně přestávalo bavit. Celá zápletka byla celkem bezduchá a v jiných knihách byla zpracována daleko líp.

16.11.2023 2 z 5