knihomolka27 knihomolka27 komentáře u knih

Jezdec Jezdec Skye Warren

(SPOILER) O prvním dílu jsem řekla, že vlastně nevím jestli se mi ta kniha líbila nebo ne. A druhý díl mi v tom měl pokud možno udělat jasno, A taky že ano...tahle série je sice lepší než kdejaká kniha v tomto žánru, ale nějaká obří výhra to není. Druhý díl je nudnější a daleko povrchnější než ten předchozí. Vztah mezi protagonisty se tu posune jen tím směrem, že nepochybujete, že G myslí jen svým přirozením a jen na přirození hlavní hrdinky. Nic víc v tom za mě není a to knihu sráží. Skoro mě ten ,, romantický" vztah dohání k zuřivosti. Jak může někdo tohle považovat za lásku, vždyt je to jenom sex a nic víc. A v tomhle dílu je navíc sex hrozně nudný a o ničem. O G stále nevím co si myslet, ale určitě jsem mu nepropadla. Prakticky nic o něm nevíme, a podle toho jak se chová si mě teda moc nezískal, naopak mi leze na nervy cokoli o něm jiné postavy řeknou a to jak mu hezky nafukují ego.

Četlo se to zase víc než dobře...dějově se opět jednalo o celkem jednoduchou záležitost. Která ale občas stála na dost vratkých nohách, jako odhalení milence matky hrdinky, který tu byl v tomhle díle poprvé a neměl ani jednu repliku a přitom to má být celkem zásadní postava. Ten konec byl zase úlet, který jsem vůbec neprožívala a bylo mi jedno jak to dopadne. Do dalšího dílu se pustím ze zvědavosti, ale nemám důvod si sérii přečíst znovu.

10.11.2023 3 z 5

Otočení klíčem Otočení klíčem Ruth Ware (p)

(SPOILER) Další kniha Ruth Ware je celkem klasika v žánru, která svým zaměřením připomíná Henryho Utažení šroubu nebo knihu V tomto domě straší, případně to občas měla hype i Alias Grace. Všechny tyto knihy mám ráda a tématika prokletých domů a jejich tajemství mě snad nikdy nepřestane bavit, a tahle kniha je toho jasným důkazem.

Příběh mladé chůvy je neskutečně čtivý a svižný, dokážu si představit, že bych ho dokázala přečíst na ex a ani bych se nenadála. Je to čtenářsky opravdu velmi vděčná kniha...plouživá, komorní, ale pořád baví, i přesto, že ,,se tam toho vlastně moc neděje" Užívala jsem si každou stránku. Asi jsem doufala v trochu ukončenější a možná trochu jiný konec, ale když to vezmu kolem a kolem tak to bylo vlastně dost překvapivé, a vlastně celkem logické. Takže i ten konec se povedl, akorát bych si přála vědět víc na čem jsem co se týkalo budoucnosti hlavní hrdinky, která se mi vlastně dost zamlouvala.

Pokud jste fandy této tématiky, tak je kniha určitě pro vás.

05.11.2023 4 z 5

Je (středověk) doba temna? Je (středověk) doba temna? Ivan Foletti

Skvělá kniha, která otvírá nový a pravdivý pohled na dobu o které si všichni myslí, že ví jaká byla a přitom to bylo dost jinak. Je důležité bořit tyhle zažité mýty, které nám vštípila pop kultura a bohužel i škola. Tahle kniha vám v tom konečně dokáže otevřít oči a donutí vás popřemýšlet i o jiných zažitých věcech...jinými slovy, né vše je tak jednoduché a je potřeba si dohledávat informace v odborných publikací .

Navíc má kniha obří plus za čtivost, krátké kapitoly a ikonografickou přílohu. Celé zpracování knihy mi opravdu velmi sedlo a doporučuju jí opravdu všem.

28.10.2023 5 z 5

Pěšec Pěšec Skye Warren

(SPOILER) Přiznám se, že úplně nevím jak knihu ohodnotit. Trochu se to ve mně pořád pere a nedokážu si to úplně přebrat. Byly tam chvíle, kdy jsem si říkala, že dám knize klidně i plný počet, ale pak jsem si zase leckdy říkala, že je to na méně než tři. A doted jsem se nerozhodla, protože úplně nevím jak knihu vnímat. Co vím, ale určitě, je to, že je kniha až dábelsky dobře čtivá. Doslova mi přišlo, jako by mi to trvalo přelouskat tak do půl hodiny, takže pokud tenhle žánr úplně nemusíte, nebo ho nečtete moc často, tak je tahle knha vděčná aspon v tom, že vám uteče vážně rychle.
Krom Bridgertonů už tenhle žánr prakticky nečtu, a vždycky když se o to znovu pokusím, tak hned po tak druhé stránce, někdy už po druhé větě vím proč. Ale v téhle knize se ale ten pocit, že se dusím obří cukrovou vatou pořád tak nějak nedostavoval a to mě příjemně překvapilo. Protože já jsem romantička, dokonce nevyléčitelná, ale i na mě jsou tyhle knihy někdy MOC. Každopádně mi přišlo, že je tahle kniha dospělejší, zajímavější a i lépe napsaná než většina knih v tomhle žánru. A víceméně jsem to s tímhle pocitem i dočetla, ale přeci jen mi tam některé věci brnkaly na nervy, a je pravda, že tu u mě paradoxně ani tolik nefunguje ta romantická linka. Moc nebaštím to, že on jako lev salonu a nechutně bohatý dospělý muž je doslova odpálený z nějaké hezké náctileté slečny, která je sice možná o něco chytřejší a dospělejší než její vrstevníci, ale...prostě nechce se tomu moc věřit. Celá aukce s prodejem panenství je hodně nepříjemná, a celkově mi vadí jak se tu všemožně ospravedlnuje Gabrielovo chování, i přesto že očividně znásilnil mladou holku kvůli pomstě. Neměla jsem z toho moc dobrý pocit když hrdinka na konci pronášela něco o tom, že vlastně nechce odejít. Proč? Vždyt se znají doslova asi 4 a to ještě hodně zvláštní dny. A ano ta sexuální chemie mezi nimi nějaká je, ale ta citová tam je skoro nulová. Což považuju za problém. Další díl si přečtu protože mě zajímá jak to bude pokračovat a jestli to uhladí některé nepřesnosti z prvního dílu. Gabriele je pro mě celkem prvoplánový a nezajímavý sexy chlap bez větší hloubky, Avery je fajn, ale začíná mi vadit její zaslepenost. Čtení mě ve výsledku opravdu bavilo, ale některé věci mě tam vytáčely, nedávaly úplně smysl, a některé byly skoro až nepříjemné. Uvidíme co ukáže další tah Jezdcem...

25.10.2023

Vrah je v každém z nás Vrah je v každém z nás Lucie Bechynková

Tuto celkem tématem kontroverzní knihu hodnotím určitě kladně. Je napsaná velmi lidsky a ne jen senzachtivě jak bývá zvykem. Dočtete se tu nejen o případech a jejich řešeních jako takových, ale ocenuju i hodně praktických informací o práci policie a kriminalistů, která je kolikrát jiná než jak jsme zvyklí jí vnímat z televizních obrazovek. Zatím jedna z nejlépe zpracovaných a nejčtivějších knih na toto téma.

22.10.2023 5 z 5

V pasti V pasti Josh Malerman

Chvíli mi trvalo se začíst a občas jsem měla pocit, že mi tam něco chybí, ale jinak knize nemůžu nic vytknout. Je to skvělé a nápadité post apo se srdceryvnými a napínavými scénami. Bonusem je určitě i poselství, silná hlavní hrdinka a neokoukaný velmi syrový a fyzický námět, který vás přiměje přehodnotit a více si vážit samozřejmých věcí ve vašem živote, jako je například zrak.
Můžu jenom doporučit všem milovníkům žánru...velkým plusem je i velká čtivost a počet stran, což knihu dělá přístupnější i nenáročným čtenářům. Kniha se mi líbila a na mnoha místech se mě skutečně dotkla, přeci jen, mám ale v tomto žánru i knihy, které mě dostaly ještě víc a proto dávám jednu subjektivní hvězdičku dolů.

22.10.2023 4 z 5

Klekánice Klekánice Tereza Bartošová

(SPOILER) Evidentně půjdu proti proudu...ale mě kniha vůbec nezaujala a už vůbec se mi nelíbila. Příběh v jehož názvu je osoba, která hraje v příběhu až nějaké dvacáté housle a marně jsem hledala jakoukoli spojitost s ní a tímto příběhem. Detektivní linka mi chvíli připadala jako od Kateřiny Trpkové. Velmi čtivá, ale trochu to zavánělo policejní telenovelou v tom laciném slova smyslu bohužel.

Nejdřív jsem si říkala, že jedna hvězdička je možná málo, ale čím víc jsem se příběhem prokousávala, tím víc jsem se utvrzovala v tom, že knize alespon za sebe nedokážu dát lepší hodnocení. Extrémně moc věcí tam nedávalo smysl, postavy se chovaly divně a nelogicky. Nejvíc mi vadilo, že všechny věci tam přišly jakoby odnikud...díky čemuž policie vypadala strašně neschopně. Najednou když bylo potřeba objevil se nějaký doktor svědek, když bylo potřeba vyhrabala autorka jakéhosi taxikáře, jen aby se Kateřina dostala k pistoli. Už samotné tyhle zápletky a jejich řešení byly hloupé, ale nejvíc mi vadilo, že tam nebyla vůbec žádná výstavba a ani zmínka o těchto lidech dopředu. Působilo to na mě jako prvotina, která vlastně neví čím má být - jestli svědectvím manželů o jejich extra toxickém vztahu, zda-li má mapovat jakousi strašidelnou pověst a její vliv na mentalitu lidí, jestli náhodou nemá řešit dětskou pornografii nebo radši překupnictví s orgány. Bylo tam toho moc a nic z toho nebylo dotáhnuto úplně do zdárného konce. A k tomu tam byli policisté, kteří se snažili vyšetřovat, a chovali se přitom jako otravní pubertáci, kteří neví co je to profesionální chování, všechno je pro ně prdel.

Od knihy jsem očekávala něco na způsob Karikovy tvorby. To že sem to nedostala, ale je až ten vůbec poslední problém, který s knihou mám. Mě kniha nepřesvědčila a být delší tak jí možná ani nedočtu. K autorce a všem spisovatelům mám ale velkou úctu a i tato kniha si jistě najde čtenáře, kteří jí ocení.

20.10.2023 1 z 5

Vodní hrob Vodní hrob Martin Goffa

Kniha mě bavila číst. Byla nakonec jiná než jsem očekávala.. tak jako zajímavě strukturovaná, občas celkem matoucí...vlastně celkem dost. Chvílemi to na mě působilo jako něčí prvotina, která občas neví kudy kam, ale pak najednou mi ten styl prostě vyhovoval a dával smysl. No trochu se to ve mně pralo, a jsem zvědavá jestli i ostatní autorovy knihy jsou takové. Vadí mi hodně neuzavřený konec, kdy na dvacet otazníků, máme jen jednu poloviční odpoved.

14.10.2023 3 z 5

Rty s příchutí vína Rty s příchutí vína Aleš Novotný

(SPOILER) Jednou začas si přečtu něco, co se vymyká mému čtenářskému vkusu...a tyhle romantárny pro dospívající už nějakou dobu nečtu, a tahle knížka mi zase připomněla proč. Pohádkově nepohádková knížka, kde postavy sice řeší reálné problémy skutečného světa, ale zároven používají přecukřené věty typu štastně až navěky atd. Brrr- to je ale zkrátka tím žánrem, který pro mě má už nějakou dobu pěkně trpkou a kyselou příchut.

Na druhou stranu, mě knížka vlastně v dobrém překvapila, a v tomto žánru a na české poměry se určitě jedná o nadprůměrný počin. Postavy jsou fajn, sice dospělejší na svůj věk než by musely být...ale ok pořád to píše dospělý autor, který se nevyhne svému pohledu. Eli je fajn holka, možná až moc dokonalá...což ostatně platí i pro Nika. Nemůžu říct, že by mě jejich vztah vyloženě bavil, ale ani mě nijak zásadně neiritoval, což je úspěch. Uspěchané to bylo, a pobavili mě ty scény jak se tam chovají jak kdyby spolu chodili x let a pak z nich vypadne - ,,Vždyt já o tobě vlastně nic moc nevím."¨

Ocenuju snahu do knihy možná trochu nasílu narvat všemožná aktuální i neaktuální témata. Je jich tam, ale moc ... a do hloubky, jak už to tak bývá se autor nevěnuje ani jednomu. Na druhou stranu, už to, že je autor zminuje, má určitě nějaký dopad.

Děj kniha příliš neměla, což nutně nevadilo...ale....no zkrátka svůj účel kniha splnila. Nebála bych se jí doporučit nějakému pubertákovi. Myslím, že by kniha mohla být dobrým vzorem mladých lidí, jak k těmto choulostivějším tématům přistupovat a jak se nechovat. Takže tak...Pro mě kniha ne...ale věřím, že hodně lidí z ní bude právem nadšených. A je fajn, že je vpodstatě pro všechny věkové kategorie.

10.10.2023 3 z 5

Krutá krása Krutá krása Rosamund Hodge

(SPOILER) Krutá krása je výsledkem jakéhosi zvláštního větrného víru, jenž na sebe nabalil hned několik různých motivů a myšlenek. Přitom nejvýraznější inspiraci si určitě bere z Rampelníka, kruté pohádky o Modrovousovi a obsahuje i jisté shodné znaky s Kráskou a Zvířetem, ale je jich tam méně než by člověk očekával. Do toho autorka rozehrává svůj vlastní svět, okořeněný o jakousi alchymistickou magii a krví nasáklé řecké pověsti, tak jak jsme se je učili už na základní škole. Výsledkem je tedy zvláštní pokrm, který zpočátku ve své jednoduchosti nechutná vůbec špatně, ale s každým dalším soustem je jeho chut přeplácanější a přeplácanější až vás úplně zahltí a vy jen s nostalgií vzpomínáte na to první dobré sousto. Jinými slovy, začátek se mi líbil. Hlavní hrdinka byla výrazná a bavila mě...velmi jsem ocenila autorčinu otevřenost ohledně jejích špatných vlastností a jistého druhu zkaženosti, se kterým se ale člověk dokázal docela dobře ztotožnit. Údělem hrdinky bylo vzít si netvora, vykonat tak pomstu a zachránit celou říši...motiv obětování jednotlivce na úkor většiny tu je zřetelně znát a pracuje se s ním celkem dobře. V hlavní hrdince se perou její vlastní pocity a povinnost což pak samozřejmě vyeskaluje v domě jejího manžela.

Romantická linka mi přišla fajn ze začátku, pak mi zase přišla strašně zrychlená a necítila jsem z ní to, co asi autorka zamýšlela. Jakékoli scény se stínem jsem měla tendenci přezkakovat, jelikož mě vysloveně iritovaly. Čím víc jsem knihu četla, tím méně mě bavila a přišlo mi, že se začínám ztrácet v ději, respektive celá kniha mě jako čtenáře začala ztrácet a já jsem pocítila strašnou touhu ji mít už za sebou. Nakonec nevidím důvod proč číst knížku znovu...pár fajn nápadů se tam sice najde, ale jako celek to ne úplně drží pohromadě a necítím z toho ty správné emoce. DÁVÁM TEDY 2,5 HVĚZDIČKY

08.10.2023 3 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

(SPOILER) Srovnatelné s Tmou, ale na Strach to za mě nemá. Opět velmi zajímavý a poutavý příběh, velmi nepředvídatelný. Přízrak ženy na mě zapůsobil víc než možný vrah ve tmě...takže asi tak. Opět taková velmi sympatická kniha v tomto žánru, která se u konce trochu přibrzdí snahou o vysvětlování. Cením tu snahu a odlišný přístup, ale na mě už to bylo trochu moc...ale to je Karika a patří to k němu.

05.10.2023 4 z 5

Tma Tma Jozef Karika

(SPOILER) TMA byla ,, příjemná" oddechovka z mrazivého prostředí jinak okouzlujících hor.
Jedná se o velmi komorní příběh pro všechny nadšence do hororu, nadpřirozena a v případě této knihy i fanoušky drsnějšího stylu vyprávění kde nechybí utržené končetiny ani hotové závěje sprostých slov.

Od autora jsem četla knihu Strach a ta mi sedla více, respektive si mě víc podmanila. Tma je taky dobrá kniha, která umí pracovat s napětím a emocemi, ale za mě je v tom slabší než právě strach. I tak mě čtení bavilo, i přes některé táhlejší pasáže... a do příběhu hlavního hrdiny jsem se dokázala vžít. Paradoxně víc než ty vyloženě brutální fyzické části mě děsily ty klidnější pasáže, ale chápu, že pro slabší povahy tam té krve bude asi zbytečně moc...koneckonců u konce bylo tělo hlavního hrdiny už tak děravé jak cedník a to se do něj ještě ani nepustili ti vlci.

Líbí se mi, že zvratem na konci se zase celý příběh překopává a přidává další úvahy k zamyšlení...jednoznačně není řečeno opět nic...jen jsou tam občas náznaky, a to hlavně u konce, kdy už je možná trochu pozdě. Nápad jako takový s rozdvojením nebyl špatný a měl originální myšlenku.
Možná, že si budu muset knihu přečíst znovu, aby to všechno do sebe pořádně seplo.

27.09.2023 4 z 5

Za vším hledej Bridgertonovy Za vším hledej Bridgertonovy Julia Quinn

(SPOILER) Mělo to typický Bridgertonovský náboj, díky kterému je celá tato série tím čím je.
Co se týká tohoto lechtivého žánru, tak se s ní nedají jiné knihy moc srovnávat, jelikož je Bridgertonovi převyšují jak svým vtipem, pojetím, autorčiným stylem a hlavně se netopí v balastu a až příliš přecukřených frázích jak tomu bývá zvykem. Vždycky je na rozdíl od jiných romantáren zvládnu dočíst do konce a ještě mě to i baví.

Příběh George a Billie mě hodně bavil...v mé top tři sice není, ale i tak to byla velká zábava to číst a autorka se tu pořádně vyřádila, jak je jejím zvykem. Jako fanynku mě potěšilo propojení s původní sérií a výskyt známých postav ze seriálu, které v původní série o rodině B nejsou, ale tady v prequelu mají své místo, nebo aspon jejich předci. Billie mi zezačátku příliš nesedla, byla na mě až příliš temperamentní, ale nakonec mi přirostla k srdci víc než bych čekala. George byl můj typ už od začátku...jejich vztah mi přišel celkem uvěřitelný a hezky zpracovaný a chemie mezi nimi určitě fungovala. Celé jsem si to při čtení představovala jako seriál...ale spíš by to příběhově vydalo za film. Oproti ostatním Bridgertonům je příběh celkem dost komorní, což mi nevadilo, ale všimla jsem si toho.
Kniha nepostrádala všudypřítomnou chemii mezi postavami, skvělé lokace a autorčin úžasný přizpůsobivý styl, kdy v každé knize jsou trochu jiné postavy a jiný typ humoru...a největším plusem je určitě to, že je ten příběh hlubší než první pohled vypadá, balí na sebe témata jako role prvorozené dcery, která má vlohy být vůdcem panství, ale nemůže kvůli tradicím, úlohu prvorozeného syna a jeho předepsaný osud, vztah mladších a straších sourozenců....líbilo se mi i téma toho, jaké je to být outsider ve společnosti lidí. Všechny tyhle témata dělají z knihy daleko dospělejší záležitost na tento žánr a propůjčuje čtenáři mnoho námětů k přemýšlení.

Hvězdičku dávám dolů čistě proto, že tahle kniha není v mé top trojce a znovu bych si jí asi nepřečetla.

25.09.2023 4 z 5

Dům tisíce šepotů Dům tisíce šepotů Graham Masterton

(SPOILER) Na tuto knihu jsem se vysloveně nemohla dočkat. No a nakonec jsem dostala něco úplně jiného než jsem očekávala. Měla jsem chut na nějakou hodně klasickou duchařinu a dostala jsem po hodně stránkách velmi neotřelý a zajímavý příběh. Tudíž pokud už máte pokrk klasik v tomto žánru, tak je tahle kniha pro vás. A v té její neotřelosti tkví její největší přednost - je prostě nepředvídatelná, tudíž vás pořád něco nutí číst dál.

Styl autora nebyl špatný, ale nebyl tak čtivý jako je to u jiných autorů, které čtu...takže se mi kniha docela často vlekla a za mě mohla mít určitě nejmín o 100 stránek méně.

Co se týká příběhu... ten byl zajímavý a obsahoval i detektivní linku. Dokázala jsem ocenit jiné pojetí duchařiny, které je tu velmi atmosferické a jde si svou vlastní originální cestou. Ta pracuje s motivem kněžské skryté místnosti zaseklé v čase, do které se můžete dostat a pak nezestárnete a nemůžete ani zemřít. Líbilo se mi, že se dozvídám něco nového a speciálně tenhle námět mi sedl a dávalo to smysl.

Zpracování už bylo o něco horší. Celkově knihu hodnotím kladně...určitě není jednou z nejlepších duchařin co jsem četla, ale patří k těm nejoriginálnějším a nejpřekvapivějším...Největší mínus je za mě občas trochu chaotické pojetí příběhu, ale hlavně to, že mě to nebavilo už u konce moc číst a musela jsem se do toho nutit.

23.09.2023 3 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

(SPOILER) Pokud mám celou trilogii hodnotit od nejlepšího po nejhorší díl, tak by to vypadalo takhle:
1.VESNICE
2VETŘELEC
3.STVŮRA

Vetřelec celkem solidně a v mnoha ohledech i překvapivě uzavřel sérii o Lauře a jejím partákovi. Příběh třetího díl byl klasický, ale jeho zpracování se přeci jen trochu lišilo. Autorka píše hodně popisnou metodou a v jejím podání je vyšetřování opravdu velká mravenční práce, která se postupně skládá kousek po kousku až ke svému finále. Tenhle styl mi celkem vyhovuje a nemám s tím problém, ale s čím trochu problém mám je autorčino psaní ve třetí osobě, které občas připomíná vypravěče z nějaké telenovely, nebo tak to na mě aspon trochu působilo.

Byla jsem ráda, že tu byl upozaděný osobní život kriminalistů a to jako hodně. Věřím, že zatvrzelé fanynky této dvojice byly při čtení asi krapet naštvané. Jak říkám mně to nevadilo, jelikož jsem ten jejich vztah stejně nikdy nebaštila, a obzvlášt co se týká Adama a jeho chování s tím jsem kolikrát měla problém a hrozně mě iritovalo.
Laura mě sice tolik neštvala, ale otravná mi kolikrát taky přišla...spíš to jak si hraje na velkou policistku a přitom mi nepřišlo, že by byla lepší než ostatní. A tím se dostávám k tomu, že tahle kniha podle mě měla daleko víc dějových chyb a zkratů než ty knihy předešlé. Vyšetřování se místy skutečně zbytečně ploužilo. Kolikrát mi přišlo, že kriminalisté úplně neví jak dělat svou práci, nebo že jí dělají špatně. Štvaly mě vedlejší postavy, které pořád jen mlžily a pak nakonec knihy to ze sebe najednou všichni vyklopily...a výsledný vrah byl opět vrahem co se doslova objevil asi tak v předposlední kapitole. A hádejte co...Zase to bylo zlé dvojče. Ach jo... nepřišlo mi, že by se jakkoli na existenci vraha nějak avizovalo dostatečně dopředu...takhle to působí pak hrozně zrychleně a uhozeně.
Co se týče Adama - zbytečnější smrt jsem v knížkách snad ještě nečetla. Nad Lauřinými pochody mi zůstával rozum stát. Nejenom, že se ti tupci rozdělili, ale neměli s sebou ani zbran, nic...a pak tam borec pokřikuje přes celej barák, i když ví, že tam může bejt vrah. Fakt tupci. A to, že pak Lauru všichni šetří a nikdo jí neseřve, že se chovala jako totální nána, to mi taky nejde dohlavy. A takhle se chová vedoucí kriminalistka - to určitě. Následné Lauřino zhroucení bylo jako z nějaké španělské telenovely, a absolutně se mi to do toho žánru nehodilo. On celkově ten jejich vztah byl vystřižený jak z nějaké harlekýnky, patos z toho doslova ukapával a mě to nechávalo úplně chladnou. Ten konec byl překvapující a chvíli jsem si říkala, že bych si další díl s Laurou asi klidně přečetla, když to začalo být vlastně zajímavé...ale asi se toho nedočkáme. Jinak ocenuju autorku, že se nebojí v knize skutečně vyjádřit, třeba i vlastní názor na téma spravedlnosti, která je teda hodně radikální...ale smysl dává. To at si pak každej po dočtení přebere jak chce.

20.09.2023 3 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

(SPOILER) 2,5 HVĚZDIČEK.

Terapie je skvělým, letním, oddechovým thrillerem, který je svižným, přímočarým příběhem na dvě odpoledne...ovšem větší dojem to ve vás asi nezanechá. Terapie je nejvhodnější pro začínající čtenáře tohoto žánru, kteří se nechtějí koupat v hektolitrech krve, nebo luštit zapeklité vzorce či se pomalu šnečím tempem prokousávat stránkou po stránce. V tomto směru je B. A. Paris určitě jednou z autorek co všechny atributy pro nenáročné thrillerové počtení úplně vpohodě splnuje. A mě to tak i vlastně vyhovuje....ALE

Terapie byla fajn, ale mám k ní pár výhrad. Kniha je o několik stránek nutně delší než by musela být . Mnoho věcí se tam opravdu hodně často opakuje skoro až do zblbnutí, což člověku po čase začne lézt na nervy. Což není jediná věc, co vám zabrnká na vaše nervy....za to se zaslouží celkem jednoduše i hlavní hrdinka - ta má sice světlé chvilky a jako amatérský detektiv neurazí, bohužel je ale v mnohých situací přinejlepším otravný a při nejhorším úplně naodstřel. Asi celkem chápu co jejím počínáním chtěla autorka říct, ale né vždy to tam zapadlo a to zpracování bylo přinejmenším zvláštní. Hrozně mě iritovalo jak první půlku knihy neustále řešila, že její přítel jí neřekl o vraždě v jejich domě, a taky mě štvalo, že se s tím nedokázala vyrovnat. A to nejsem nijak necitlivá...ale kdyby každý dům, kde někdo zemřel nebo byl zabit měl zůstat opuštěný, tak zachvíli, lidé nemají kde bydlet. Přišlo mi to zbytečně dětinské, a i přesto, že mě by to asi taky přišlo zezačátku nepříjemné...tak pořád je to jen dům a nic jiného. A Leo je jedním z nejmín realistických mužských knižních hrdinů - jelikož mít takovou svatou trpělivost s někým jako je hlavní hrdinka, to by prostě ruku na srdce neměl nikdo. Jelikož mu za tu knihu volala už asi 50, nechtěla ho pouštět do jeho vlastního domu, neustále ho obvinovala a chovala se k němu hůř jak k psovi, takže tak.

Číst mě to určitě bavilo, i když to zkrácení by tomu jen prospělo. Příběh mi místy přišel děravý a nedotažený, nebyl tak atmosferický jako jiné thrillery. Hlavní hrdinka mě celkem vytáčela a byla hodně často vyloženě otravná, a její myšlenkové pochody docela vyhrocené - třeba to se jménem Nina. Jako okecat by se to dalo, ale přišlo mi to tam trochu divné a moc mi to nesedlo. Vlastně nevím co víc dodat - občas to bylo hodně napínavé, a i celkem atmosferické...ale jako celek - nevím no, něco tomu trochu chybí, a četla jsem i za mě lepší thrillery, ale pořád se jedná o fajn čtení, které vás zaručeně zabaví a užijete si ho.

10.09.2023 3 z 5

Zítřek ti nikdo neslíbil Zítřek ti nikdo neslíbil Kateřina Karolová

(SPOILER) Od autorky jsem četla všechny její knihy... Nejvíc se mi líbila Odbočka a Jiné místo společně se Zítřkem jsou na druhém místě, a to i přesto, že je každá vlastně dost jiná.
Zítřek se mi líbil. To je prostě fakt. Nejedná se z mého úhlu pohledu o kdovíjakou zapamatovatelnou, hlubokomyslnou knížku. Co se týká děje...toho je tam opravdu pomálu. Skoro nic se tam neděje, a i přesto je fascinující, že mě to stále bavilo číst...pro autorky jsou typické dlouhé pasáže o tom jak postavy uvažují, kam jdou a jak tam jdou...není to žádná velká akce, spletitý děj...košaté to opravdu příliš není - ale právě i to je jeden z důvodů proč ta knížka tak úžasně funguje jako taková jednohubka, a to i přes svých 288 stran. Největším plusem je tedy čtivost, pak samotný nápad a námět - ty nejsou vždy zpracované podle mých představ, ale i to je natom úžasné...číst autorčinu vizi, je to moc fajn, a v mnoha věcech i nepředvídatelné. Z hlediska nápadu na příběh je Zítřek ze všech tří knih určitě nejvíc originální . Jako obvykle se tam vůbec neřeší JAK a PROČ, ale to je hold prokletí i krása tohohle žánru. Postavy tu nebyly vyloženě sympatické, ale i v tom byla jejich síla. Ten příběh byl opravdu velmi,velmi zajímavý...kdyby se dočkal komplexnějšího a složitějšího zpracování, tak by se o knize možná mluvilo víc, ale bylo by to zase daleko hutnější čtení, na které není vždy nálada.
Postupné odkrývání bylo gro celého příběhu, zpočátku vůbec nevíte o čem to celé vlastně bude a o to víc je potom ta hlavní pointa překvapující...je i daleko víc sci-fi nebo fantasy než bych čekala. Ale já čekala vlastně spíš nějaký thriller s mystery prvky.

Závěrem chci říct, že kniha za přečtení stojí. Mohla by mít více zápletek a méně stránek, ale příběh je hodně zajímavý a neokoukaný, má mnoho úžasných neotřelých nápadů....ale, že by mě to vyloženě uhranulo to úplně ne.

07.09.2023

Strach Strach Jozef Karika

(SPOILER) Tyjo, tak to byla pořádná pecka. Atmosférou to bylo srovnatelné s těmi nejlepšími mystery knížkami co jsem četla.
Doslova jsem k té knížce primrzla a nemohla se odtrhnou. Příběh byl složený z časem prověřených zapletek...jako je návrat na místo svého dětství, opakujici se zlo z minulosti, tragédie v životech a postav a vyrovnávání se. Zápletka s dětmi byla velmi silná a odstrašující, ale ne jen prvoplanove na efekt, mělo to tam hlubší smysl a bylo to umně zakomponovano do příběhu. No zkrátka to bylo dokonale mrazivé po tolika různých stránkách...bylo to skutečně návykové čtení...navykovejsi čtení než bych u domácích autorů čekala. Jednu hvezdicku ztrhavam za občas trochu nedopecene detaily a urychleny konec, jehož jedna ze zapletek se objevila trochu odnikud...ne vše je tu dovysvetleno nebo řečeno, někde mi to vadilo, někde třeba vůbec...ale občas jsem si přála víc vědět na čem jsem.

Celkový dojem je ale naprosto strhující a kniha i autor si mě ziskali.

04.09.2023 4 z 5

Ta, která prohraje Ta, která prohraje Liv Constantine

Kvalit Poslední paní P to bohužel nedosahuje. Působí to méně komplexně, propracovaně...je to doopravdy taková fajn letní kniha, kterou přečtete jako nic, ale za nějakou dobu si na ní asi už moc nevzpomenete. Po stylu paní P není vše tak jak se zdá...ovšem tato verze je méně uvěřitelná, ale co už...i přesto, že děj byl od prostředka už téměř předvídatelný, nebo aspon tedy nějaké jeh části....a postavy mi kolikrát vážně lezly krkem a hodně věcí bylo takových zvláštních...tak nakonec jsem si čtení užila a knihu hodnotím pozitivně.

03.09.2023 3 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Pro C. J. Tudor mám slabost...přečetla jsem od ní všechno, něco dokonce dvakrát a pokaždé mi to sedlo a něco to ve mně zanechalo. Bohužel s touhle knihou jsem nenašla společnou řeč a to i přes zajímavý námět. Za mě ne....bylo to svižné a zajímavé, a věřím, že si to své čtenáře najde. Ale na mě to bylo hodně zmatečné, nijaké a zkrátka jsem se do knihy nedokázala úplně začíst. Což neznamená, že je kniha špatná, nebo autorka neumí psát. Jen prostě nedokážu dát knize lepší hodnocení, když jsem si čtení neužívala a nemám moc co bych na ní ze svého ohledu pochválila.

02.09.2023 2 z 5