Kni-holka Kni-holka komentáře u knih

Hygge a polibky Hygge a polibky Clara Christensen

Malé zavzpomínání na dobu, kdy jsem se poprvé setkala s pojmem HYGGE. A také odreagování se a zpomalení v uspěchaném lednu. Tahle knížka mi připomněla, jak je důležité užívat si přítomného okamžiku a drobností kolem.

Dějově to bylo trochu slabší. Nedokázala jsem se úplně do příběhu ponořit. Každopádně příběh mi v hodně věcech mluvil z duše. Krize mladšího věku? Pocit, že se můj život ubírá jiným směrem, než by měl? Tyhle pocity už naštěstí nemám, ale živě si je pamatuji. Tu touhu utéct pryč, oddechnout si a začít znova. Lépe. Pomaleji. A tohle nám kniha, i hygge, nabízí.

07.02.2023 3 z 5

Kouzlo všité do šatů Kouzlo všité do šatů Barbara Davis

Říká se jim tkadleny kouzel. Jsou to kouzelnice, čarodějky, které svými šikovnými prsty a magickým nadáním všívají kouzlo do šatů nevěsty. A to kouzlo se splní.

Dojemný, smutný, ale bohatě vystavěný příběh knihy Kouzlo všité do šatů, vypráví příběh prolínající se s minulostí, s osudem jedné dívky, tkadleny, událostí druhé světové války a sahající až do současnosti, tedy do 80. let minulého století a do příběhu jiné mladé dívky. Nitky času, a možná i kouzel, se nakonec rozmotají a propletou ve šťastný konec, po kterém všichni tak toužíme.

17.01.2023 3 z 5

Město páry Město páry Carlos Ruiz Zafón

Město páry nás znovu vrací zpět do děje tetralogie knih Stín větru, Andělská hra, Nebeský vězeň a Labyrint duchů a nabízí nám jiný, hlubší, vedlejší pohled do historie stavby bájné knihovny i do osudů hrdinů - Semperové, Miguel de Cervantes Saavedra, Andreas Correli, Blanca, Fermín. Jsou to jednotlivé příběhy, vydané až po smrti autora, které se prolínají a propojují skrze vypravěče i události. Opět jsem se vrátila do magického města Barcelony a tajemného místa nazvaného Pohřebiště zapomenutých knih.

17.01.2023 5 z 5

Šťastné a hrůzostrašné: Antologie štědrovečerních hororů Šťastné a hrůzostrašné: Antologie štědrovečerních hororů * antologie

Dá se zemřít hrůzou? Můžou vám strachem zbělet vlasy a můžete děsem zestárnout o několik let? Ne? Tak postavy v těchto příbězích by s vámi nesouhlasily. A já po jejich přečtení si tím už taky nejsem jistá.

Není to poprvé, co jsem slyšela, že Vánoce jsou ideálním časem pro vyprávění podivných legend a strašidelných příběhů. Ale jak to? Vánoce jsou přece časem míru, radosti a lásky. Duchové a čarodějnice do nich nepatří. Nebo ano? Prý ano. I na Vánoce se stírá hranice mezi naším a tím druhým světem. Tak se mějte na pozoru, až budete číst Strašné a hrůzostrašné: antologie štědrovečerních hororů.

17.01.2023 4 z 5

Adventní kalendář povídek: Kdysi v zimě Adventní kalendář povídek: Kdysi v zimě * antologie

Adventní kalendář povídek: Kdysi v zimě je sbírkou 24 příběhů (a jedné bonusové). Prvně jsem si myslela, že půjde o vyloženě vánoční příběhy. To jsem se spletla.
Společným jmenovatelem je zima - co se kdysi událo, co sebou přinesly první sněhové vločky? Ovšem každý z 24 autorů to pojal po svém. Převážně se jednalo o lidské příběhy (některé i s opravdu hlubokým smyslem). Dále tu jsou hororovější povídky. A konečně i jedna vyloženě vánoční, která mě opravdu potěšila. Víte, odkud se bere sníh? Co způsobuje, že nad Prahou sněží? Jak to Ježíšek, ne Santa Klaus, zařídil? Pak si určitě přečtěte Bílé Vánoce od Barbory Koutné.

17.01.2023 3 z 5

Už hořela, když jsem si do ní lehal, je soubor povídek od amerického autora Roberta Fulghuma - spisovatele, učitele, kazatele, otce a především velkého myslitele, jehož povídky se točí stále kolem toho samého: Kdo jsem? K čemu jsem na světě? A jak ten svět můžu změnit k lepšímu?
Těžko se hodnotí něco, co je psáno jako lehce filosofické a psychologické dílo. Protože to, jak to na nás zapůsobí, jak s tím dokážeme pracovat a co si z toho odneseme, pokud vůbec něco, to určuje, jak se nám kniha zalíbí.

17.01.2023 4 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

Opravdu nesouhlasím s názory, které jsem na čtvrtý díl Dvůr stříbrných plamenů slyšela! Bylo mi řečeno, že se to vymyká stylu Maasové, že si tam Nesta jen stěžuje a rozebírá, s kým spala. Vůbec ne! Ano, není to příběh o mém oblíbeném Rhysovi a Feyre, i když se tam samozřejmě objevují. Naopak je to příběh vyprávěný ze dvou pohledů - Nesty převážně a Cassiana. A opět skláním hlavu nad autorčinou schopností nejen zaujmout čtenáře, ale i nad uměním vystavění příběhu, rozvržení napětí, vykreslení erotických scén a hlavně popisu postav a jejich nitra. Bravo!!!

04.01.2023 5 z 5

Bezvětrné město. Kniha Druhá Bezvětrné město. Kniha Druhá Éléonore Devillepoix

Kniha vypráví o vzniku volebního systému a principů demokracie. A samozřejmě nezapomíná na politické a zákulisní hrátky. O čem je řeč? O tom, jaký osud postihne Hyperboreu, bezvětrné město, kde útokem falešných Amazonek padl původní systém a o moc usilují Themiscyrští nájezdnici z Napoky. Ale ve hře jsou další figurky, které nakonec rozhodnou.

Politika je ovšem jen částí fantaskního příběhu. Tou druhou je osud Arky, která utekla zpátky k Amazonkám do svého domovského pralesa v Arkádii, Lastyanaxe, který se ji vydal hledat, ale nakonec se vrací zpět do Hyperboreje, aby zachránil své přátele, a pána lemurů, který je pojítkem toho všeho. A o jehož zastavení Arce i Lastyanaxovi jde.

Detailně vypracované postavy i děj jsou něco, na co se můžete při čtení těšit. I když autorčin styl nebude patřit mezi mé oblíbené. Příběh je psán stylem, který mi nedovoluje se do něj plně ponořit a nezasekávat se něm. Jako bych četla nahlas. Zaměňuji slova a musím se vracet zpátky. Z toho důvodu se mi kniha nečetla nejlíp. Ale ani to mi nezabránilo si závěrečný díl duologie vychutnat.

Velmi se mi líbí obálka, která vystihuje prostředí děje a zrcadlí v sobě hustý porost Amazonského pralesa s vysokými věžemi bezvětrného města.

04.01.2023 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Vánoční koleda se od tohoto roku stává mou novou vánoční tradicí. Každý rok si ji budu číst a připomínat si tak její velké a důležité poselství. Není to jen síla toho příběhu a ohromná literární kvalita, ale je to hlavně o tom, co tato kniha přináší. A to je NADĚJE.

04.01.2023 5 z 5

Kandidát Kandidát Lenka Pastorčáková

Kniha mě přenesla zpátky na vysokou, kde jsem se politologií zabývala a bylo zajímavé se k ní vrátit a podívat se na ní očima člověka, který se politickými hrátkami skutečně zabýval. I když pro mě byla kniha místy zbytečně zaplněna popisnými částmi, které by se mohly vynechat, tak její politické části jsem si užívala a opět prožívala tu zoufalost, beznaděj a smutek nad tím, co se děje za oponou. A jelikož se prezidentské volby blíží, mám hodně o čem přemýšlet.

04.01.2023 3 z 5

Ticho Ticho Yrsa Sigurðardóttir

Opět bravurně napsaný příběh od královny islandské krimi Yrsy Sigurdardottir. Ticho, poslední ze série příběhů o detektivu Hulderovy a dětské psycholožce Freje, vás chvilku nenechá v klidu, protože autorka skvěle dávkuje napětí, vystavuje příběh, zamotává nitky, aby je nakonec rozmotala a čtenář může jen zírat, jak je to možné.

13.12.2022 4 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Nádherná ukázka toho, jak důležitou roli v našich životech hrají tradice. A jak krásné jsou Vánoce, když jste se svou rodinou a přáteli. A když k tomu přidáte dávku romantiky, sexuálního napětí, prostředí kouzelné a drsné Skotské Vysočiny a hledání pokladu, stane se z toho naprosto úžasný příběh.

12.12.2022 5 z 5

Gallant Gallant V. E. Schwab (p)

Měla jsem chuť na nějakou oddechovku, lehkou četbu, fantasy, u kterého bych se odreagovala a nemusela moc přemýšlet. A to mi poskytla novinka od V. E. Schwabové Gallant. Příběh o domě, který má za zdí své děsivé dvojče. Místo, kde nic nežije, kde vládnou stíny a kde sídlí smrt. A rod Priorů má za úkol střežit zeď, jež odděluje náš svět od světa temna. Jenže jako je tomu vždycky, zlo se stále snaží dostat se do našich myslí.
Po knize jsem sáhla nejen proto, ze ji napsala autorka, která napsala i naprosto fantastickou knihu Neviditelný život Addie la Rue, ale i kvůli její grafice. Nejen ilustrace uvnitř, které sami vyprávějí příběh, ale i kresba na krajích listů. Pohádka pro oči i mysl.

29.11.2022 4 z 5

Ultimátum Ultimátum T. J. Newman

Kniha mě úplně pohltila, že jsem ji zhltla za 4 dny. A jak vím, že se bude i točit film, tak jsem v tom úplně viděla všechny ty scény :-) Kniha je nejen plná akce, ale i detailního popisu fungování letadla, letecké dopravy a o rolích leteckých pracovníků. Opravdu smekám před letuškami, stevardy a piloty. Určitě doporučuji.

21.11.2022 5 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Trnitá řeč, šest pohádkově laděných příběhů z temného a podmanivého světa, je poslední knihou, která mi ještě zbývala přečíst a bylo to skvělé.

Vzpomínáte si na Perníkovou chaloupku, Červenou Karkulku či Sněhurku? Tak tyhle pohádky jsou mnohem temnější, plné krve a podlosti. Ale i laskavosti, touze a lásce.

Díky příběhům se ocitnete v temném lese, kudy protéká neposlušná řeka a kde se mezi stromy pohybuje netvor. V moři, kde o své místo bojují strašidelnější verze mořských pannen. Ve skříni, kde po skutečném životě touží dřevěný panáček.

21.11.2022 5 z 5

Štvaná zvěř Štvaná zvěř M. A. Bennett

Teda. Až mi běhal mráz po zádech, když jsem to četla. A ten Henry? Takový ďábel skrytý za andělskou tvářičkou. A zbytek Středověkých? Partička zbohatlých, rozmazlených spratků, kteří si myslí, že jsou něco lepšího a že mají právo určovat osudy ostatních.

Štvaná zvěř, YA thriller a první díl od M. A. Bennettové, která rozhodně nešetří zvrácenými nápady. Čtenář se úplně vžije do rolí obětí. A kdo naopak do rolí vrahů, tak máme problém. Střední škola, chcete zapadnout, ale stáváte se vyvrhelem. Kdo si pamatuje, že by za kousek pozornosti udělal cokoli?

Brilantně vystavěný příběh je vyprávěn hlavní hrdinkou Greer, která vlastně na celou událost vzpomíná, takže vyprávění je občas protkané jejími názory, domněnkami, omluvami čtenářům, že se někdy zachovala tak, jak se zachovala. Text je ale vtipně doplněn různými názvy filmů. To byla její hra s otcem. Při jakékoli příležitosti můžete říct název filmu, kterým byste nejlépe popsali danou situaci. A tahle kniha je rozhodně Hunger Games.

14.11.2022 5 z 5

Ve jménu cti Ve jménu cti Makiia Lucier

Zastavit vraha.
Zachránit království.
A spasit svoji duši.

To jsou úkoly 18ti letého lorda Casia, který se po třech letech v zajetí, kdy si všichni mysleli, že je mrtvý, vrací domů krajinou sužovanou černou smrtí a dozvuky války. Doma ho ale čeká překvapení. Místo klidného návratu je vystaven útoku rysa nakaženého morem, zastaví atentát na ročního korunního prince, a i když je konečně doma, sužují ho zlé sny i nepěkné vzpomínky na věci událé. Navíc je pověřen vypátrat, kdo nejen princi, ale i královně, usiluje o život.

Cas mi svým jednáním rozhodně nepřipomínal 18ti letého mladíka. Naopak. Svým vystupováním a vyjadřováním bych ho tipla na muže středního věku. Ale válka člověka změní a donutí ho dospět, tak mi to ani tak nevadilo.

Jinak se mi kniha četla velmi lehce. Příběh měl spád, logicky plynul, nebylo nouze o napětí i emoce. Maličko jsem bojovala s autorčinou snahou přidat do příběhu asi trochu origanility, a tak jednu z hlavních postav nechala mučit bláznivým doktorem, jenž na lidech dělal pokusy. Ale třeba jsem mimo já.

Co mi ale trochu vadilo bylo vyvrcholení celého putování za tajemným vrahem. Skončilo to moc rychle a jednoduše. Nechci spoilerovat, takže nebudu zacházet do detailů. Ale u takového příběhu bych čekala hrdinštější konec. A ne, že to celé vyřeší dá se říct hloupá nehoda. Nebyla jsem tedy úplně uspokojená.

Každopádně je kniha příjemným společníkem pro pár podzimních večerů, kdy navodí tu správnou tajemnou, jiskřivou atmosféru.

14.11.2022 5 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Nádherné ilustrace, kouzelný příběh. Měla jsem to přečtené asi během 15 minut :-D

31.10.2022 5 z 5

Hodná holka, zlá krev Hodná holka, zlá krev Holly Jackson

Druhý díl Hodná holka, zlá krev je mnohem temnější než první díl a v mnoha ohledech na něj navazuje. Autorka opět bravurně popisuje postup pátrání do naprostého detailu. Myslím, že pokud budu muset někdy vyřešit nějaký zločin, tak díky těmto knihám budu vědět, jak na to.

24.10.2022 5 z 5

Žena v ohni Žena v ohni Lisa Barr

Okamžitě jsem si hlavní hrdinku zamilovala. Jak řekla hned na úvod: někdy je potřeba mít koule na to být ženská. A to ona teda má.

Jules ale není hlavní hrdinka. Tou je totiž Anika Baumová, Němka, árijka, německá kráska, matka Ellise Bauma a žena, která těsně před druhou světovou válkou stála modelem malíři Ernstu Engelovi.

Žena, divoká, stravovaná vášní, ohněm, trýzní, smyslností - z části Medúza, z části Afrodita, z části Matka příroda - která není jen ženou, ale spíše silou a bouří barev. Žena v ohni.

Na stránkách této knihy od Lisy Barrové vás čeká dobrodružství ve stylu Šifry mistra Leonarda od Dana Browna. Skrze jedno umělecké dílo se dostanete do spletitých příběhů a osudů Židů za druhé světové války, nacistických krádeží a ničení umění, až do současnosti na černý trh s uměním. To vše s důrazem na silné lidské příběhy. Díky této knize se vydáte na souboj s časem.

Kniha se mi četla velice příjemně. Příběh měl spád, byl vyprávěn z pohledu více osob, což čtenáři poskytne širší pohled. Hlavní účastníci byli popsáni tak, že jsem jim věřila. Teda až na poněkud rychlý spád romantického vztahu mezi Jules a Adamem. Krásně byla popsaná touha a spalující přitažlivost, ovšem když došlo na věc, přišlo mi to spíše, jako že se autorka snažila rychle někam tuto romantickou zápletku vměstnant. Ale jinak nemám knize co vytknout a s čistým svědomím vám ji mohu doporučit.

18.10.2022 5 z 5