Kni-holka Kni-holka komentáře u knih

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

(SPOILER) Popravdě mám sci-fi radši ve filmu než jako příběh v knize. Tam dávám přednost fantasy, kde se křídla mé fantazie mohou roztáhnout do obřích rozměrů a já si užívám divokou jízdu. Sci-fi příběh, většinou plný technikálií, je pro mou fantazii trochu náročnější, přesto jsem po téhle knížce sáhla, protože mě zaujala nejen obálka, ale i obsah.

Nyxia, nejcennější surovina ve vesmíru, to je cíl vesmírné mise, na kterou se vydává Emmett a devět dalších mladých lidí. Pod vidinou ohromné sumy peněz a doživotních výhod se vydávají do vesmíru v hypermoderní kosmické lodi od Babel Communication.
Všech deset účastníků pojí jedna věc - všichni jsou chudí či mají smutnou minulost. Tato mise jim má změnit život. Mise na jinou planetu, kde jejich úkolem bude těžit onu nyxii.

Jednoduché, ne? Ne však tak rychle. První díl trilogie se převážně odehrává na palubě lodi, kde vybraní ztroskotanci mezi sebou bojují, plní úkoly a cvičí se, neboť na planetu Eden vstoupí jen osm z nich, kteří mají nejvíce bodů. A jde opravdu o každý bod. Rozvinou se zde spojenectví, přátelství, láska i nepřátelství, objeví se mezi nimi sabotáž i pokusy o vraždu. A to není jediné překvapení, které na ně v hlubokém, studeném vesmíru čeká.

Nebylo to špatné, ovšem za mě kniha, jejíž příběh se odehrává na lodi a točí se stále kolem toho samého, tak po čase jsem se začala trochu nudit a nějaké pasáže jsem i přeskakovala.
Co mě ale pobavilo, byla alegorie k Bibli. Babel Communication, tedy společnost zvaná Babylon, vyslala posádku na planetu Eden (nepřipomíná vám to ráj), kde žije lidský druh, který nazvali Adamité. Popravdě čekám, kdy se tam objeví i ta Eva. Třeba v dalším díle.

02.06.2022 3 z 5

Syn času Syn času Deborah Harkness

(SPOILER) Co je třeba, aby se z člověka stal upír? Jak jsme se dozvěděli z předchozí trilogie, někdy to je hotová věda a není vždy jasné, že to vyjde.

Volné pokračování trilogie Čas čarodějnic Syn času nás bude držet na pomezí dvou dob - přítomnosti, kde v Paříži Phoebe (Marcusova družka) prochází zdlouhavou proměnou v upírku - a minulostí, kdy se upír stal z Marcuse a jaká byla jeho cesta.

Trochu jsem se bála, zda mě kniha bude bavit, protože dle obsahu se to celé mělo točit jen kolem Marcuse a Phoebe, ale já si už zamilovala Dianu a Matthewa. Ale nebojte se a do knihy se pusťte. O tyto dva osudové milence rozhodně nepřijdete.

Takže, co je potřeba znát a co se hlídá, než se pustíte do proměny? Je to hmotnost, objem krve, minutový srdeční objem, maximální objem kyslíku. A samozřejmě bolest, která s přeměnou souvisí. Následně opět projdete klasickým vývojem od novorozence po dospělého jedince. Ale nebojte se. To vše se odehraje za 90 dní. Připravte se ale také na neuhasínající touhu po krvi a neutichající volání hlasu krve. Hlas krve jsou totiž vědomosti, které má každá bytost v sobě a po které vargrové lační.

A nezapomeňte, že pokud vás promění de Clermont, tak se připravte na to, že stát se upírem je jedna věc. Ale stát se de Clermontem věc druhá.

Víno a čáry Víno a čáry Luanne G. Smith

(SPOILER) Čemu dáváte přednost? Bílé nebo červené? Nebo růžové? A sladké či suché? Já rozhodně sladké bílé nebo růžové. Červené je na mě moc těžké. A co kdybych vám řekla, že za podmanivou a opojnou chutí vína, stojí viné čarodějky? Dává to smysl, ne? Víno je lektvar lásky, přátelství, má neuvěřitelnou moc, tak je pravděpodobné, že se za jeho výrobou musí skrývat nějaká magie? Stačí otevřít oči a mysl, protože když něco nevidíme, přece ještě neznamená, že to neexistuje.

Mladá čarodějka Elena se musí po osvobození ze svého prokletí a znovu se vrátit do života, kde ji čekají nelehké úkoly. Nejenže zjistí, že její vinice, kde měla domov, byla prodána chlápkovi, který ani za mák nevěří v magii, ale musí se postavit i svému bývalému snoubenci, o kterém je přesvědčená, že to on stojí za jejím prokletí. Navíc se zdá, že se někdo pokouší o zakázanou černou magii - krevní magii. Všude po údolí se objevují mrtvá zvířata, a tak je jasné, že se schyluje k něčemu velkému.

Setkáváme se zde v jistém smyslu s další podobou Faustovské dohody. Smlouva s ďáblem je vždy lákavá, když je ve hře nesmrtelnost, věčné mládí a krása. Tak si dejte pozor, abyste po sklence vína neskončili na obětním oltáři.

02.06.2022 4 z 5

Rok čarodějnic Rok čarodějnic Alexis Henderson

(SPOILER) Byly doby, kdy jakékoli svobodomyslné ženy byly zatýkány a upalovány na hranici za čarodějnictví. Doby, kdy světu vládli muži, opírající se o slovo Boží, kterým skrývali své vlastní hříchy. A v tomto světě se zrodily první čarodějnice - Lilith, Delila a dvě Milenky Jael a Mercia. Tato svatá čtveřice se usadila mezi lidmi a působila sváry, než je první prorok v krvavém povstání zahnal ohněm do lesa. Od té doby zde dlí a svádí na scestí nevinné duše. I Immanuelinu matku, které obyvatelé Bethelu upálili milého, který byl jejím otcem. Ze žalu a z touhy po pomstě vyhledala čtyři čarodějky a seslala na obyvatele města kletbu čtyř morových ran.
Vítejte v Roku čarodějnic, kdy choroba zvaná nevšímavost a lhostejnost způsobila smrt celých generací dívek, kdy mužská pýcha dávala přednost před nevinnými, které slíbili chránit. V této době, kdy se Prorokovo slovo rovná zákonu, žije Immanuel Moorová. Jednoho dne se jí do rukou dostane matčin deník a ona se tak dozví strašlivou pravdu o Církvi a její minulosti. Skutečná temnota se totiž neskrývá v Černolese, ale v temnotě samotného Bethelu.

Musím říct, že tohle byla naprosto fantastická kniha a vřele ji doporučuji. Četla se lehce a měla přesně takovou dávku tajemna, magie i krve, kterou jsem od ní očekávala.

Až půjdeš, zavři za sebou Až půjdeš, zavři za sebou Anna Moricová

(SPOILER) Už po prvních 2 stránkách jsem věděla, že to bude skvělá knížka. Mladá holka, studentka vysoké školy, zažívá trýznivé okamžiky při šprtání otázek ke zkouškám. A čím dál víc má pocit, ze je úplně tupá a že jí IQ od základky kleslo o několik bodů a že zářná budoucnost, kterou si vysnila, mizí v dáli. Kdo tohle nezná, že? Ale zpátky ke knize.

Vzpomínáte si na pogy a víte, co je morfování? Pamatujete si na svou první pusu a taky jste se před spaním dívali pod postel, jestli tam nejsou strašidla? Tahle kniha je nehorázný flash back do dětství. Ale i v negativním slova smyslu. Třeba věty typu: nejez tolik, budeš tlustá. Ano, to každé holce pomůže. Proč se pak lidé diví, že trpíme anorexií? Nebo sourozenecká rivalita a jak to někdy vypadá, když se narodí nový přírůstek a jak se starší sourozenec často cítí opomíjený. Být rodičem je těžké a sama doufám, že jednou budu pro své děti oporou. A rozhodně jim budu věřit a naslouchat, když řeknou, že je ve škole šikanují a že jsou nešťastní. Protože to jsou slova volající o pomoc!!!

Autorka pracuje s těmito šťastnými a špatnými pocity a skvěle je zakomponovává do života hlavní hrdinky. Kolikrát si říkám, ano, to znám. To jsem zažila. To dobré, i špatné.

Až půjdeš, zavři za sebou. Netušila jsem, že název knihy bude mít význam, jaký měl. A je mi smutno. Při čtení i po něm. Nevím, jak knihu ohodnotit. Líbila se mi a zaroveň jsem z ní měla deprese. Šikana, anorexie, nízké sebevědomí, kyber-sexuální obtěžování, znásilnění, alkoholismus, zlomené srdce. A to vše zažívá jedna osoba. Osoba, která je neskutečně silná, i když si to o sobě nemyslí.

Co je pro mě nejsilnější vzpomínka? "Moc te miluju, lasko." a vše, co se odehrálo poté. Po dlouhé době jsem se rozbrečela na zastávce. Takže, doporučuji si knihu přečíst? Rozhodně ano. Jen se připravte na opravdu depresivní zážitky ze života normální české holky. Bůh ví, kolik takových holek kolem sebe máme.

02.06.2022 3 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

(SPOILER) A žili šťastně až do smrti. Věta, kterou končí každá pohádka. I ta o Krásce a zvířeti. Zajímá vás ale, jak to bylo dál? Pak Dvůr mlhy a hněvu od S. J. Maasové vám to nastíní.

Za své činy musíme platit, ať už jde o člověka či o vílu. A Feyre ode dne, kdy zabila Pod Horou 2 víly, trpí pocitem viny, nočními můrami a, v dnešním moderním žargonu, posttraumatickým syndromem. A buďme upřímné, dámy, neočekáváme od svého prince, že nás vždy bude chránit? Jenže za jakou cenu? Rozhodně nemám Tamlinovi za zlé jeho ochranářské pudy. Jenže si asi spletl životní družku za porcelánovou panenku a hlavně někoho, kdo mu není hoden. Vždyť vladařky přece neexistují. Jsou jen manželky vladařů, jejichž úkolem je vypadat hezky a pořádat večírky.
Ano, takhle tomu možná bylo kdysi. Ovšem dnešní ženy, a samozřejmě Feyre, jsou silné ženy, chtějící se podílet na dění, být rovnocenné svému partnerovi, životní lásce, vystoupit ze zlaté klece a roztáhnout křídla. A zde přichází na řadu Rhysand.

Vladař nočního dvora, jenž Feyre označil svým tetováním a tím je spojil. Nepojilo je ale pouze ono tetování Na Nočním dvoře se Feyre konečně začíná uzdravovat a stane Rhysovi a jeho přátelům po boku v následující bitvě proti Hybernu.

Když je nám mizerně, potřebujeme někoho, kdo rozváže pouta, která nás svírají, kdo rozpustí led v našem srdci. Nikde ale není psáno, že poté, co splní svou úlohu, pro nás bude stále ten pravý. Staneme se totiž někým jiným. A možná, že když máme v životě nedostatek lásky, tak se zamilujeme do prvního, který nám projeví trochu laskavosti a bezpečí. Ale pak většinou prozřeme. Není to fér, ale srdci nejde poručit.

A možná pak zjistíme, že až strávíme tolik času polapené v temnotě, zjistíme, že nám ta temnota začíná pohled oplácet.

02.06.2022 5 z 5

Statek - Strhující příběh podle skutečných událostí Statek - Strhující příběh podle skutečných událostí Ladislav Vrchovský

(SPOILER) Tento příběh navrací naději a víru v dobrotu lidského srdce. Oslavuje vztah k rodině, ke vzdělání, k poctivosti a k češství. Strhující vyprávění o Františku Zíkovi, jeho rodině, jeho počinech na poli zemědělství i politiky, který je vyprávěn napříč dějinami, je inspirujícím počinem z pera Ladislava Vrchovského. Přidanou hodnotu tomu dává fakt, že je to příběh dle skutečných událostí a o opravdových lidech, kteří žili, a o jejich touze uchránit vlastní majetek. Někdy i za cenu nejvyšší - za cenu krve a lidských životů.

Je smutné, co se tady celkem nedávno, a vlastně ještě občas nyní, dělo/děje. Češi, Němci, Židé, Poláci, Arabové, Rusové. Ale přesto stále lidé. Není důležitější hodnotit člověka podle činů, podle toho, jaký je a jakou odvádí práci, než dle toho, jaké je národnosti, vyznání či barvy? Tohle nemá být příspěvek o politice. Jen předstírá myšlenky, které autor uvádí. A se kterými se ztotožňuji. To je pravda.

Pokud na internetu zadáte František Zíka, najde vám to skutečného člověka, o kterém Vrchovský píše. Za knižní postavou tak najdete reálnou postavu, která opravdu žila a činila to, co se zde píše. Inspirující člověk.

Druhá světová válka, falešná obvinění, zatčení, nucené práce, pomluvy a zákaz studia. Zkrátka nekonečná perzekuce ze strany vládnoucího komunistického režimu. To vše musela rodina Zíkova přečkat po smrti Františka Zíky 6. prosince 1931. Avšak Miloš Zíka, syn Františka, si s tím poradil skvěle. Opět smekám nad dovednostmi a vůlí. Avšak jednou označený nepřítel lidu je pro komunisty nepřítelem až do smrti, a jeho děti si to odnesou i za své rodiče.

Každý syn v rodině Zíků je dodnes vychováván k lásce k rodné hroudě, k půdě a dobytku a k zemědělství. Jakou budoucnost jim osud připravil? Kam dál se bude rodina Zíků ubírat? Zůstanou na svém statku ve Štítině? Opravdu doufám, že ano.

23.05.2022 5 z 5

Potopa Potopa Erin Hunter

Milý, roztomilý příběh. Pohádka pro děti i bajka pro dospělé. Děj plynule plyne jako velká potopa, která zaplavila Bambusovou říši. I když to je trochu morbidní přirovnání. Ale je to tak.
Tři říše, tři pandy a tři dějové linky. Erin Hunterová nás postupně seznamuje s příběhy tří pandích trojčat, která jsou každá úplně jiná, ale pojí je nejen společná krev, ale i osud. Nebudu vám říkat jaký, i když mě to láká. To si musíte přečíst sami. Ale vůbec vás nemusí odradit fakt, že je to kniha pro děti. Text je sice psaný trochu jednodušeji, ale to mu nebere nic z toho, že v sobě ukrývá mnoho pravdy a poučení. Je to takový Malý princ. Lidské vlastnosti byly vloženy do chlupatých těl zvířat, aby vyjevily svou povahu.

Nezapomeň, že jsi panda. Jenže co to znamená? Na to musí přijít sami. Každé dítě si jistě zamiluje příběh plný zvířátek a nechá se strhnout napětím a akcí. A dospělému je zde nastaveno zrcadlo, které odráží jeho vlastní nitro. Je to mnou nebo je opravdu něco v nepořádku? Jsem obluda? Proč nejsem jako ostatní? Krásné připodobnění pohádce Ošklivé káčátko zpodobňuje postava Ducha, který je něčím jiným. Nejistota pramenící z dospívání připravuje úrodnou půdu pro druhý díl, protože je jasné, že Duchova naivita a ublíženost znemožní šťastné shledání trojčat. Karty byly rozdány a osud jimi ještě určitě pořádně zamíchá.

Jedno je jasné. Nikdo není v bezpečí, dokud tu obchází stvůra. Tajemný tygr. Ale co se stalo s Drakopravem? Opustil pandy Velký drak? Jaký význam má podivný pruhovaný bambus? Kdo jsem a kam vůbec patřím?

I tato kniha na svých posledních stránkách odhaluje jistá tajemství, která dávají smysl jistým událostem a hlavně poodhalují možnou budoucnost. Jak já se těším na druhý díl. Jsem zvědavá.

29.04.2022 5 z 5

Amelia chce zůstat nad vodou Amelia chce zůstat nad vodou Valentina Ferrari

NAPROSTO DOKONALÉ!
Dámy, pokud je vám za chvíli třicet, máte neperspektivní práci, neperspektivní vztah, bydlíte u rodičů a vaši přátelé žijí svůj život, berou se a zakládají rodiny, pak po téhle knize sáhněte. Pořádně vás nakopne. Navíc se to odehrává v Římě, takže mamma mia, pasta, pizza, presto a cao bella.
Věděli jste, že v roce 1992 ztroskotala loď, která vezla asi 28 800 plovoucích gumových zvířátek? Já teda ne. Je to pravda. A ty kachničky tam plují dodnes. Vznášejí se nad hladinou. A to je poselstvím této knihy.

Amelia je inteligentní žena, která asi jako miliony jiných dívek měla plán: vystudovat, najít si dobrou práci a založit rodinu. A když vám každý říká, jak jste úžasní a že dokážete vše, co si zamanete, tak tomu uvěříte. Je pak těžké, když se sny srazí s realitou.
7 dní má Amelia na to, aby napsala článek, našla lásku a rozhodla se, co se životem. Jenže se jí to nedaří a ona se utápí ve svém neštěstí.

Svižný text, vtipné situace a poutavý příběh mě ihned vtáhl do sebe a já měla pocit, jako bych to byla já, kdo se po kolena brodí sračk..., když prasklo potrubí, kdo leze přes plot, když utíká před kamarádkami, kdo svého přítele podvede se sexy kolegou/barmanem, kdo nemůže přijít na to, jak napsat pitomý článek o kachničkách. Chápete to? O kachničkách.

Jenže o tom to není. Nejde o kachničky, ale o to, co dokázaly.
Úplně na závěr máme možnost přečíst si Ameliin článek, který je hlubokým filosoficko-psychologickým pojednáním o tom, jak člověk nemá ztrácet naději a najít si ve svém životě cokoli, co vám pomůže udržet se nad vodou. Jako ty kachničky.

27.04.2022 4 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa je přezdívanou královnou islandské krimi a má to svůj důvod. Na svém kontě má mnoho titulů a tohle je poslední počin ze série se sympaticky ošuntělým detektivem Huldarem a dětskou psycholožkou Freyjou.

Popravdě jsem ani nepocítila nedostatek toho, že jsem nečetla předchozí díly. Autorka ty nejdůležitější momenty připomněla. A jsem ráda, že jsem po knize sáhla. Byla totiž mrazivě neskutečná...
Lehký a svěží styl vyprávění doplněný hororovou atmosférou ďáblem posedlé panenky a detailním popisem islandské kultury. Musím se přiznat, že občas autorka až moc odbíhala od tématu a věnovala se popisům, které zbytečně protahovaly a přerušovaly napětí, až jsem měla chuť pár stránek přeskočit. Ale vypravěčský um autorky mi v tom zabránil a jsem nakonec ráda.

Neuvěřitelné, jak mnoho jednotlivých událostí a zločinů mají společného jmenovatele. Panenka. Častá ikona hororových filmů sehrála svou roli i zde, když byla hned na začátku vylovena z moře, pokrytá mořskými živočichy, bez vlasů, poničená a s jedním okem. I já bych měla mrazivé šimrání. Navíc, kdybych byla holčičkou, která by našla svou mámu mrtvou v koupelně, kde panenka byla, ale pak zmizela. Kdo by se Róse divil, že byla přesvědčená, že to panenka ji zabila.

Drogy, mrtvoly a sexuální zneužívání svedou opět Freyju a Huldara dohromady a výsledek je opravdu nečekaný. Do poslední stránky jsem nevěděla, jak to skončí, a i když pak autorka došla do bodu, kdy odhalila pachatele, tak na posledních stránkách odhalila ještě nečekanější odhalení, ze kterého mrazí v zádech.

27.04.2022 4 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

(SPOILER) Kráska a zvíře. Tuto pohádku jistě znáte. A právě kniha Dvůr trnů a růží je jejím temnějším a mnohem záludnějším rettelingem.
Všechno začalo Kotlíkem. V tomto příběhu v dávných dobách byli lidé otroky vládců vznešených víl. Ovšem lidé se vzbouřili a po krvavé válce byla stanovena Úmluva, aby zabránila vraždám na obou stranách a vznikla zeď oddělující říši víl Prythian a smrtelníků.

Poté, co devatenáctiletá Feyre zabije v lese vlka, odvleče ji podivný tvor do svého doupěte, kde s ním má do konce života za trest žít. Ze zvířete se vyklube okouzlující vílí vladař Tamlin, který kdysi s dalšími magickými bytostmi vládl světu. Nepředstavujte si ale žádnou pohádku na dobrou noc.

Příběh mě od první stránky naprosto nadchl. Vůbec jsem netušila, co se děje, kde je pravda, komu věřit. Vše bylo zamotané a když se vyjevila pravda, byla jsem překvapená. Násilné a krvavé scény se doplňují s romantikou i vášní a i zde se rodí milostný trojúhelník.

13.04.2022 5 z 5

Rande s knihomolkou Rande s knihomolkou Emma Hart

(SPOILER) Pomiňme opět několik překlepů, které se ani této knize nevyhnuly. To se nedá nic dělat. Zaměřme se ale hned na názvy kapitol, které nesou vždy nějaké pravidlo a při přečtení toho prvního jsem se rozesmála. A ještě víc, když jsem přečetla první stránku. Knihomolky, nemusíte se bát, že v tom jste sami. Nejste. Je nás víc, co si s knihami povídáme, hážeme je, mlátíme jimi ostatní, odmítáme je číst, když se hlavní postavy chovají jako pitomci, smějeme se nad nimi a naše slzy zkrápějí jejich stránky. Ano. Vítejte v klubu.

Takže, první pravidlo zní: "Zkus občas mluvit i o něčem jiném než o knihách." Hmmmm, no, dobře...ehm...jo...všem se hrozně omlouvám

Pravidlo 2: "Knižní přítelové nejsou skuteční. Bohužel." Sakra!!! Proooč?

Pravidlo 8: "Rande není debatní kroužek. Nezajímá ho, kolik je ve 3. díle Harryho Pottera (film) faktických chyb." Zásadně nesouhlasím. To je totiž důležitý, že jo ségra?
Atd...

Kniha mě bavila od začátku. Ano, trochu mě hlavní hrdinka štvala, protože jí je sice 26 let, ale je celkem neschopná co se randění týče (což je samozřejmě účel knihy), ale jako holka jako pardon, ale opravdu nevědět, co si vzít na sebe? A navíc, na mě tam bylo až moc vulgarit jak od Kinsley, tak od Joshe. A třešnička na dortu. Na to, že je to YA knížka, tak ta jejich sexuální scéna, tak za tu by se nemuseli stydět ani v 50 odstínů šedi. Jako vážně.

A proč je randění tak těžké? Protože kdyby to bylo jednoduché, tak nikdo není single. A žili šťastně až do smrti.
KONEC.

04.04.2022 3 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

(SPOILER) Během čtení knihy jsem si celou dobu říkala, zda bylo autorčiným záměrem lidi na návštěvu Kuby nalákat či jim cestu rozmluvit. Protože jestli to, co zde popisuje, je pravda, no tak teda nevím.

Celé to vlastně začalo úplně jednoduše. Vnučka chtěla po smrti babičky udělat dědovi radost, a tak ho vzala na dovolenou. Jenže je nutné podotknout několik věcí. Onen děda je naprostý cholerik, který vás dokáže seřvat za to, že jste okurku nakrájeli na plátky místo podélně, zapřísáhlý komunista, který je přesvědčen, že dříve vše fungovalo a byl tu pořádek, typický Čech s ponožkami v sandálech a se zásobou řízků v tašce a ten typ turisty, který na cizince mluví hodně nahlas a hodně pomalu česky, aby mu líp rozuměli. No nepřipomíná vám to někoho ve vašem okolí?

Pokud jste četli Stoletého staříka, který vylezl oknem a zmizel, pak asi víte, co od této knihy očekávat. Sled neuvěřitelných událostí a příběhů, nad kterými zůstává rozum stát a vy si říkáte, že to snad ani není možný. Vždyť komu se podaří strávit večer na policejní stanici, snídat rum, ztratit se v pralese, kupovat si kupóny, abyste se mohli připojit k internetu, nechat se pokřtít v moři párem Asiatů, spát na posteli z betonu, kde je pouze jeden MacDonald a kubánce od Big Maca odděluje vysoký plot s elektrikou a ostnatým drátem a kde vlak nejede, pokud je málo lidí.

Zkrátka, jestli se chcete pobavit a od srdce se zasmát, pak pro vás tyhle svérázné zápisky z cest nebo spíše deník bizarních situací v kubánských kulisách je to pravé. Jen nevím, jestli se pak na cestu na Kubu nevykašlete. Za to nemohu ručit .

04.04.2022 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

(SPOILER) Na rozdíl od Cukrárny v Paříži, kterou jsem četla naposledy (bohužel nečtu knihy postupně), kdy jsem i nějaké stránky přeskakovala, protože mě to nebavilo, tak tenhle příběh jsem zhltla jedním dechem. Oproti předešlým knihám přidala autorka malou dávku mystična v podobě tajemného slídila ve stínech za plotem, který Hannah nenechá spát a pro její bezpečí se k ní nastěhoval okouzlující a sexy Connor Byrne, slavný šéfkuchař a syn majitelky kuchařského kurzu, na který se Hannah přihlásila. Myslíte si, že to, co se stane v Dublinu, tam zůstane? Tak to rozhodně ne.

Příběh se od těch ostatních zas tak moc neliší. Mladá žena (tentokrát ale bez zlomeného srdce) se rozhodla udělat něco neobvyklého od svého běžného života právničky. Přihlásila se na 6 týdenní kurz, kde se seznámila nejen se zajímavou skupinou lidí, kteří v kurzu byli s ní, ale i s rodinnou Byrnerovou, kuchařskou elitou Irska i světa.

Během čtení se podíváte do krásných zákoutí irské krajiny, poznáte místní kulturu, ochutnáte dobré jídlo a pití a samozřejmě zažijete i notnou dávku romantiky. Mezi Hannah a Connorem to neskutečně jiskří a to, co začalo jako úlet na jednu noc, nakonec přeroste v něco víc.
Takže Slànte

04.04.2022 5 z 5

Rudá tygřice Rudá tygřice Amélie Wen Zhao

(SPOILER) Poslední dobou mám buď štěstí na toto téma, nebo jsem si doteď nevšimla, jak je otázka státního příslušenství a v čí ruce či rukou třímá moc, v YA a fantasy literatuře obecně častá. Radši byste vládu jednoho člověka (krále, císaře) nebo demokratickou vládu lidu? Která varianta je lepší?

I s touto otázkou se potýká Koltská Imperatorya, Anastázie Kateryanna Michailovová, právoplatná císařovna Cyrilie. Poté, co se císařovna Morganya chopila vlády a učinila z ní vládu teroru, se vytvořilo hnutí odporu - Rudé pláště - které usilují o změnu režimu. O změnu, která by zničila monarchii a dala vládu lidu. Protože problém spočívá v monarchii samé. Ale budoucnost je v rukách lidu. A tak se Anna obrací na pomoc Bregonu. Království, ze kterého pochází její společník Ramson Sedmilhář, který v tomto příběhu opět poodhalí svou tvář a tužby svého srdce.

Vše má ale háček a Anna zjišťuje, o co nejen císařovně, ale i admirálovi Bregonu jde - o artefakt, který dokáže v člověku vyvolat přízeň.

Rudá tygřice se tak bude muset rozhodnout, kým se stane. Dívkou, kterou je, či vládkyní, která v ní dřímá. Kterou Anastázií se stane?

Rudá tygřice od Amélie Wen Zhao je pokračováním prvního dílu Dědictví krve. A i když jsem se na druhý díl těšila, tak mě trochu zarazilo a zklamalo množství chyb, které v textu byly. Pokud se tedy bude dělat dotisk, doporučuji chyby opravit.

Příběh plyne pomalu, ale svižným tempem. Ovšem u této autorky mám trochu problém se do příběhu pořádně ponořit. Znáte to. Začtete se do knížky a slova a věty ubíhají, ani nevíte jak, až je konec. Zde se mi text četl trochu obtížně. Asi nejsem naladěná na její styl psaní. To mi ovšem nezabrání přečíst si třetí díl, který bude doufám brzy následovat.

14.03.2022 2 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Život se skládá z maličkostí, které nás ovlivňují. Každé naše rozhodnutí, každý krok nás posouvá kupředu, ovšem vytváří i odchylku, možnou cestu, po které bychom se mohli vydat, kdybychom se rozhodli jinak. Autor Matt Haig nám zde předkládá otázku: Co kdybyste mohli změnit svá minulá rozhodnutí?
Dobrá otázka, ovšem odpověď je jiná, než byste čekali. Protože změnit svá rozhodnutí nejde a díky nim jsme tam, kde jsme. I když se nám to zrovna nelíbí. Každá maličkost vede k nějaké změně, která má pro nás smysl. Takže otázka nezní, co kdybychom mohli změnit svá rozhodnutí, ale co uděláme se životem, který nám byl dán.
Půlnoční knihovna nám dává nahlédnout do života mladé ženy, která se rozhodla zemřít, neboť byla přesvědčená, že její život nedává smysl a nikomu nebude chybět. Kolik lidí má takovéto pocity? Přiznám se, že já jsem si tímto stadiem rozhodování "žít či nežít" také prošla. A jsem opravdu ráda, že jsem se rozhodla žít. Stejně jako hlavní hrdinka.
Určitě stojí za to si tuto knihu přečíst. Poskytne vám ne jeden, ale mnoho pohledů na váš stávající život.

08.03.2022 5 z 5

Vojvoda z Montgomery Vojvoda z Montgomery Evie Dunmore

Fanynky série Bridgertonovi a románů Jane Austenové pozor! Tohle je něco pro vás.
Pokud se vám líbilo vyprávění o úchvatných šlechticích a dámách ze společnosti, kteří k sobě zahoří naprosto spalující vášní, pak novinka Rebelky z Oxfordu - Jak svrhnout vévodu vás nenechá chladné a budete děkovat roušce, že vám zakryje červeň na tváři, když se do čtení pustíte třeba v MHD. Věřte mi, já rozhodně za tu roušku vděčná byla.

Jak svrhnout vévodu ptáte se? Popravdě bych to přejmenovala na Jak svést vévodu. A nebo Jak se nechat svést vévodou? Jak to tady bylo?

Příběh je zasazený do historického Oxfordu a krásného prostředí sídla Claremont a vypráví o době, kdy ženy neměly volební právo a po uzavření manželství přecházel jejich majetek do rukou manžela a, jak to trefně svůdný hrabě z Montgomery vystihl, se postavení manželky téměř rovnalo jisté formě otroctví.

Dnes nám to tak nepřijde. Vždyť je normální, aby ženy měly svůj hlas, byly v politice, studovaly, pracovaly a mohly se volně pohybovat v ulicích a rozhodovat se na základě svého uvážení. To je ovšem luxus, který nám byl dán až celkem nedávno. A tato kniha tu dobu krasně popisuje.

Nebylo neobvyklé, aby bylo volně pronášeno, že vzdělání ničí ženský mozek. Že vztáhnout ruku na ženu je normální. Když se tedy jedná o prostou dívku, nikoli o šlechtičnu. Že žena musí být čistá až do svatby, jinak je pošpiněna, ale muž může spát s kým chce a je to v pořádku. A mohla bych pokračovat.

Přejdeme ovšem na ty pikantnější části, kterých tu je opravdu hodně. Když autorka Evie Dunmore popisovala, jak Simon laskal a s vášní si vychutnával Annabelino tělo, jak si ji málem vzal v zahradě, v knihovně a pak KONEČNĚ ve svém domě, povím vám, že jsem se chvěla po celém těle.
A bude to ještě lepší, protože se chystá druhý díl. No, už se nemůžu dočkat. A co vy?

22.02.2022 4 z 5

Rudý vlk Rudý vlk Rachel Vincent

(SPOILER) Temný les vzdychal - hluboký, strašidelný zvuk byl více než jen nářkem rozhoupaných větví. V tom lese, kam nepronikalo denní světlo, se to hemží nebezpečnými monstry a korunami stromů se nesou hlasy dávno mrtvých. Odoláte i vy vábení temného lesa?

Příběh o Červené karkulce jistě znáte. Možná vám ho maminka vyprávěla, když jste byli malí. Odehrál se ovšem příběh tak, jak jej známe?

Tak trochu temnější příběh s pohádkovými prvky kombinující v sobě atmosféru hororových filmů vám způsobí mrazení v zádech. A pokud se vyžíváte v klasických milostných trojúhelnících, pak neváhejte a sáhněte po Rudém vlkovi od Rachel Vincentové. Jsem zvědavá, který z mládenců si získá vaše srdce? Urostlý Granger či odvážný Max. Vzali byste si někoho, koho neznáte a jehož vám domluvili vaši rodiče, ještě když jste byly malé?

Do Adély jsem se hned zamilovala. Je to silná ženská postava, která má svou hlavu a do ničeho si nenechá mluvit. Ovšem je jí teprve 16 let a i když by pro bezpečí své rodiny i vesnice udělala cokoli, ocitne se před těžkým rozhodnutím. Poslechne své srdce či hlavu?

Naprosto strhující příběh mě chytil už od začátku. Navíc s mírně otevřeným koncem si můžeme sani domyslet dle libosti, jak to bude pokračovat.
5⭐ z 5

22.02.2022 5 z 5

Železný vlk Železný vlk Siri Pettersen

(SPOILER) Taky jste jako malí byli přesvědčeni o tom, že máte ve svém pokoji bubáka? Taky jste měli divný pocit, když vás máma uložila, zhasla světlo a vás pohltily stíny? Taky jste se koukali pod postel a do skříní, zda tam není strašidlo?‍️ A taky vám vaše mámy tvrdily, že strašidla, bubáci a duchové neexistují a i přes to, že jste jim věřili, jste v hlouby duše cítili, že to není pravda? No, možná to pravda nebyla a vaši rodiče vám o existenci ďábla lhali. Ale věřte, že to dělali pro to, aby vás ochránili.

Juva pochází z dlouhého rodu krvezpytkyň, které dokáží poznat, kdo kdy umře a co se jim stane, takže ve městě Náklav působí jako věštkyně, ovšem vážené a obávané. Juva se ovšem tohoto krvavého dědictví vzdala, neboť živobytí své matky a sestry neuznávala. Místo toho byla lovkyní. Lovila vlky, jejichž krev teče pod městem a pohání Náklavské kameny, kterými se dá cestovat na delší vzdálenosti. A i když se od krvezpytkyň snažila držet co nejdál, její osud ji stejně dohnal. A strašidlem, které jí stále pronásledovalo ve snech i v představách, byl sám ďábel, jehož krev je důležitější, než si můžete myslet.

Strhující příběh Železného vlka, první díl trilogie Vardari, jsem i přes začátek, kdy jsem se seznamovala s novými pojmy, osudy a intrikami, které dost dlouhou dobu nedávaly smysl, sotva dokázala odtrhnout. Velmi rychle jsem se tak ponořila do vyprávění o městě, které je posedlé tím, jak dlouho bude žít, kde v kanálech teče krev lidí i vlků, kde se ulicemi pohybují lidé nakažení vlčinou a kterému vládnou věční. A za tím vším stojí ďábel a prastará Síla, která se opět probouzí a Juva se musí vypořádat s nechtěným dědictvím, obstát jako nová vykrvitelka a postavit se proti nepříteli. Jenže kdo je v tomto případě nepřítel?

22.02.2022 4 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

(SPOILER) Il était une fois...Bylo nebylo...tak to začíná. Jenže každá pohádka má i konec. Tahle ne. Neviditelný život Addie LaRue od Victorie Schwabové konec nemá. Addie konec nemá, protože příběh, jenž se začal psát 29. července 1714 ve Francii, stále trvá a Addie i nadále je někde tam venku a svádí boj s ďáblem.

Tento příběh je jiným vyprávěním o Faustovské dohodě, kdy smrtelník vymění duši za nesmrtelnost. A jako vždy tu je háček. Výměnou za nesmrtelnost získala svobodu v jiném slova smyslu - nikdo si ji totiž nepamatuje. A tak Addie dál proplouvá staletími, nezapamatovatelná pro lidi, ovšem stala se stínovou múzou mnoha umělců, až jednoho dne uslyší ta sladká slova: JÁ SI TĚ PAMATUJU.

Trvalo to 300 let, než našla toho pravého.
Chtělo to jen zaprodat svou duši, aby našla lásku. Nebo si to aspoň myslela.
No, velmi povzbuzující pro nás, co chodíme sami po tomto světě. Ale dokážu to pochopit. Když je člověk opravdu nešťastný, zaprodal by se i ďáblu pro kousek štěstí.

Životy Addie a Henryho se proplétají, ovšem stále nad nimi visí stín Temného - ďábla, který stojí za tím vším.

Na Addie mě neuvěřitelně přitahovala její cílevědomost, odhodlanost za každou cenu zvítězit nad Temným. Je to nezávislá žena toužící po svobodě a kráse, kterou jí svět nabízí. Naopak se bojí toho, že ani nemrkne a svůj život promarní.
Henry je příkladem člověka, který touží po tom být milován a být pro někoho dost dobrý. Ne být vždy ten druhý. Jak já tomu rozumím. Ale co je lepší? Upřímná láska pár lidí nebo falešná náklonost celého světa?

Neskutečně dojemný příběh jehož konec mě tak zarmoutil, že jsem měla chuť knihu zahodit. Snad ještě nikdy jsem nečetla takový příběh. Je to úplně jiný styl vyprávění, na jaký jsem zvyklá. Zkrátka za mě to je knížka, která mi zůstane navždy v mysli a Addie už navždy budu mít v srdci a budu doufat, ze jednou se dočká svého šťastného konce.
5⭐z 5

22.02.2022 5 z 5