Kni-holka Kni-holka komentáře u knih

Rezavé desky Rezavé desky Jan F. Rajm

Venku sněží a tohle krásné mrazivé počasí přímo vybízí k tomu, aby se člověk zachumlal do hřejivého pleteného svetru, zalezl si do pelíšku a pustil se do čtení knížky
Já konečně sáhla po knížce, kterou jsem dostala sice již před několika týdny, ale až nyní přišel ten správný čas na to ji otevřít.
Je to sbírka povídek, kterou napsal a sám si vydal můj bývalý učitel na střední škole, kamarád a muž, který mi byl neuvěřitelnou oporou a v těžkých chvílích dospíváni mi ukázal, že život stojí za to žít naplno. @jendapise
Sbírka povídek Rezavé desky obsahuje 15 povídek, které se čtou sami a které od začátku do konce hltáte očima a jsou tak napínavé, že umíráte zvědavostí, jak to dopadne
Jednu z těch povídek jsem měla možnost číst již před několika lety a jsem ráda, že je též obsahem sbírky

10.12.2021 3 z 5

Děs sídla Wake's End Děs sídla Wake's End Michelle Paver

"Po 400 let byl démon uvězněn za Soudem. Nyní je volný. V noci vylézá z mokřadu a našel si cestu dovnitř."

Vítejte na Wake's Endu.

Možná, že i vy budete mít po přečtení pocit, že vás něco sleduje, v noci se to plíží do vaší ložnice a vy postupně přijdete o rozum. Ovšem mě se to netýká.
Nemám nic proti zařazení knihy do sekce hororů, ovšem na Stephena Kinga to má daleko. Přiznám, že při závěrečné scéně, ke které od začátku víme, že dojde, a na kterou netrpělivě čekáme, jsem se maličko otřásla nad pomyšlením, co vše může pomatená mysl udělat. Jinak mě spíše než děsivý děj, který se autorka Michelle Paver snažila navodit, zaujala spíše dějová linka hlavní hrdinky Maud a to, v jaké odsuzující a omezené době žila.
‍️
Maud vyrůstá na počátku minulého století na osamoceném panství, které je obklopeno tajemným mokřadem, vniťřkem domu se šíří strašidelné pověry a pach smrti a musí žít pod přísnými pravidly chladného despotického otce, který nakonec svým bludům podlehle a stane se z něj vrah. Maud mi už od začátku byla velmi sympatická. Je to silná hrdinka, která se po matčině smrti ocitá ve 2 světech. Ve světě, kde je jen bezvýznamná žena, která se stará o panství a snaží se zavděčit svému otci, i když ho nenávidí, a poblázněným světem svého otce, ve kterém se setkává s démony a exorcismem. Není divu, že se svému okolí zdá chladná a odměřená. To je ovšem jen její skořápka. Uvnitř je to milující žena, která z celého srdce milovala 3 věci. Svou maman, Stráče a Clema. Jaká smůla, že o všechny přišla.

"Žena je zvíře, jež jednou denně močí, jednou týdně provádí defekaci, jednou za měsíc menstruuje a jednou do roka rodí."

Můžeme být rádi, že žijeme ve světe, kde je žena plnohodnotným člověkem, která může studovat, být svobodná a mít svůj názor. Ovšem mějme na paměti, že démoni, exorcismus, lobotomie, předsudky ohledně žen, nebyly zase tak dávno.

Recenzi zakončím kouzlem lásky, aby se duše Maud a Clema nakonec našly.
"Nebodám jen tento sloup, Clemovo srdce bodám hloub. Ve spánku či v bdění, ať jiná pro něj není."

10.12.2021 2 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Pokud ještě sháníte dárek na poslední chvíli, určitě je tohle spolehlivý tip.
Jako mnoho z vás bojuji s nepřízní osudu najít lásku. Zkouším to, ale stále se mi to nedaří a zažívám zklamání, která postupně uzavírají mé srdce. Neříkám, že vám ta knížka pomůže najít lásku, ale pomůže vám naučit se řečí lásky, kterou každý z nás máme rozdílnou. Co když pro nás důkazem lásky jsou slova a tak jimi zahrnujeme i svůj protějšek, když jeho jazykem, kterým mu svou lásku dokazujeme, je pozornost?
Gary Chapman tvrdí, že existuje 5 jazyků lásky - slova ujištění, pozornost, jazyk darů, skutky služby, fyzický kontakt - a každý máme jeden hlavní a druhý vedlejší. Ve vztahu k druhým lidem, nejen k partnerům, ale třeba i k rodině, se musíme naučit, jaký jazyk je pro druhého tím hlavním, abychom svou lásku vyjádřili tak, aby k tomu druhému správně doputovala.
Gary svá tvrzení opírá o 20 letou praxi manželského poradce a doplňuje text o skutečné příběhy.
Za mě je to určitě knížka, která stojí za těch pár hodin vašeho času a soustředění .

10.12.2021 5 z 5

Kniha života Kniha života Deborah Harkness

(SPOILER) A kruh se uzavírá. Minulost se střetává s přítomností a netrpělivě vyhlíží budoucnost. Z alžbětinské Anglie se Matthew a Diana vrací zpátky do přítomnosti a nesou si sebou malý suvenýr v podobě dvojčat, která Diana nosí pod srdcem A na scéně se objevuje další de Clairmont - Benjamin - Matthewew syn, který se krutými pokusy snaží najít způsob, jak upír s čarodějnicí počnou dítě.

Závěrečný díl trilogie nás vrhá do spletitého víru událostí, historických a vědeckých faktů a zničujících emocí a tohle vše má za cíl jednu věc - najít a rozluštit Knihu života a ukončit nesmyslnou smlouvu zakazující mezidruhová páření.
‍️
První díl byl jakousi milostnou předehrou. Díl druhý byl historickou nalívárnou prostupující hlouběji do tajů upírů a čarodějnic. A díl třetí je přechod z teplého historického zázemí do studených sterilních místností výzkumných center, kde se lidé spolu s bytostmi snaží přijít na to, jak se nemoc zvaná var krve přenáší, jaký má evoluční původ a snad i to, jak se dá léčit.

Aby bylo finále opravdu velkolepé, musí se v něm setkat i dávní přatelé, rodina i nepřátelé. Budete překvapeni, kdo z duchů minulosti, s nimiž se Diana a Matthew setkali, se objeví i v současnosti a pomohou jim s rozluštěním Knihy života.

Ta totiž vypráví příběh tkadlen a upírů, kterým se v žilách vařila krev, a mimořádných dětí, které se jim rodily. Stejně jako jejich děti, Rebecca a Philip, jsou Zářivě zrozené děti - Děti noci - o kterých vypráví dávné proroctví: "Pozor na čarodějnici s krví lvice a vlka, protože s ní přijde zkáza dětí noci." Dojde proroctví naplnění? To se dozvíte po přečtení poslední stranky
5⭐ z 5

A opět tu mám citát, který mě chytil za srdce: "Nedopusť, aby tě duchové minulosti připravili o radost z budoucnosti."

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Vítejte v pekárně v Brooklynu, kde se setkáte s dobrodružstvím, sladkými dortíky a možná i s něčím víc...

V této knížce od Julie Caplinové sledujeme příběh kulinární novinářky Lady Sophie, se kterou jsme se už setkali v knížce Kavárna v Kodani.

Nesmělá, avšak velice hodná Sophie, se hned na začátku dozví, že její láska, James, má manželku s malou dcerkou. Zdrcená Sophie se vydává na výměnný pobyt do New Yorského magazínu, kde se setkává s milou a potřeštěnou Bellou, majitelkou pekárny, nad kterou jí pronajímá byt, a s uhrančivě okouzlujícím Toddem, který je nejen bratrancem Belly, ale pracuje ve stejném časopise jako Sophie

Příběh je to samozřejmě předvídatelný, ale i tak je krásné sledovat osudy postav.
Asi každý z nás někdy měl zlomené srdce. A určitě ne jednou Taky jste se jistě dostali do stavu, kdy nechcete nic vážného, chcete se jen bavit a hlavně se nechcete vázat. Je to strach, který nás v tu chvíli ovládá. Strach znovu se otevřít, protože víte, jak moc to bolí, když to nevyjde. I já to dobře znám a mám stejný problém.

Ovšem, jak zde bylo krásně řečeno: "Láska přináší i riziko, že tě někdo zraní. Ale stojí to za to, právě kvůli těm úžasným chvilkám, kdy jsi s někým, koho miluješ a kdo miluje tebe."

"A možná, že někoho milovat znamená prostě jen, že je ten druhý díky němu šťastný."

To jsou dvě věci, které jsem si já osobně z tohoto příběhu vzala. A třeba dají i něco vám

A nezapomeňte: "Na dortech něco je. Vyjadřují lásku. Slaďounkou dobrotu. Jsou něco jako maličká objetí."

10.12.2021 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

A máme tu další knižní okénko od spisovatelky Julie Caplinové s dalším romantickým příběhem, kde vládne hygge.

Hotýlek na Islandu se liší od předchozích knih. Tentokrát se hlavní hrdinka nepohybuje v prostředí kavárny či cukrárny, kam chodí, ale děj se odehrává v malebném hotýlku Polární záře, kde se seznamujeme s Lucy. Opět pracovně i milostně pošramocená slečna, která díky změně prostředí znovu nachází samu sebe, skvělé přátele, sebedůvěru a samozřejmě lásku.

Jejím úkolem je napravit reputaci Polární záře a učinit z ní nejúžasnější romantický hotel s útulnou atmosférou. Naráží zde na pohledného barmana a "agenta v přestrojení" Alexe, který na Island též přijel se zlomeným srdcem a s dotěrnou větou, že: Hodného převálcují. Co je na tom špatného být hodný? Ovšem kde je ta hranice, kdy říct ne, aby vás lidé jen nevyužívali?

Pokud někdo z vás byl na Islandu - já se tam chystám - tak víte, že je to drsná země s proměnlivým počasím a panenskou přírodou. Lidé se zde řídí heslem: Thetta reddast - všechno dobře dopadne. Život je zde totiž naučil věřit, že si poradí. Vždyť sou to potomci statečných Vikingů.

Každému je jasné, jak celý příběh dopadne a kdo četl mé recenze předchozích knih, tak ví, že si vždy chválím autorčin smysl pro delikátnost otázky používání ochrany při sexu. A v této knize musím vyzdvihnout i naprosto neskutečný popis milostné scény mezi Lucy a Alexe, která patří mezi mé vlastní top a mým snem, který doufám se někdy splní, která slečna by odolala teplým dekám a měkoučkým polštářům před plápolajícím ohněm v krbu, venku tma a padající sníh, svíčky všude kolem a vy jste v náruči úžasného muže, pro kterého jste v tu chvíli středem vesmíru.
Zkrátka, chcete si, dámy, pořádně zasnít? Pak sáhněte po téhle knížce. Nebudete litovat a sami si budete vrnět nad touto romantikou a vášní. Já teda vrněla jak kotě.

10.12.2021 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

O čem je život? O přátelích, milencích, dobré společnosti a jídlu. A čokoláda dokáže vyřešit všechny trable.
Další ze skvěle napsaných a oddechových knížek Julie Caplinové nás přenese do země té nejlepší a nejjemnější čokolády na světě - do Švýcarska a konkrétně do útulné chaty Mininy kmotry ve švýcarských Alpách. Tam se Mina vydává poté, co se její romantická eskapáda stala hitem internetu a ona se sem jede schovat, oddechnout si, přemýšlet o svém životě a svém chování. A to by nebyla Julie Caplinová, aby se do příběhu nezapletl opět neuvěřitelně přitažlivý a samozřejmě v mnoha ohledech dokonalý gentleman a neznámý krasavec, na kterého doslova narazí ve vlaku, který se stane jejím osudem.
Zápletka je opět stejná jako u předešlých knih. Mladá žena ve vztahu s nesprávným mužem zažije nepříjemný okamžik, který ji dovede do jiné země, kde poznává místní kulturu, dobrůtky, nové lidi, osudovou lásku, ale hlavně samu sebe. Co je ale zde jiné a co mě osobně zaujalo, byl způdob, jakým hlavní hrdinka chtěla změny dosáhnout.

Znáte takové ty seberozvojové knížky, které vám mají pomoci posunout se v životě dál? Tak přesně takovou si Mina vzala do Alp sebou, jelikož byla přesvědčená, že za jejími problémy stojí její spontánní a vášnivá osobnost. A tu se rozhodla změnit a potlačin samu sebe. Nakonec jí dojde, že tudy cesta nevede a já jsem za to ráda. Protože ano, změny jsou k lepšímu. Ale musí to být přirozené změny, které jdou od srdce. Potlačit svou osobnost, předstírat, že jsem jiná, než se ve skutečnosti cítím, tak to nikdy nekončí dobře. Samozřejmě nejde stále žít v jedněch vyjetých kolejích.
Nakonec jediné, co člověk může dělat, je žít, jak nejlíp umí. Nečekat na správný okamžik a prostě se chopit příležitosti a vše ostatní se srovná samo.
A možná nakonec zjistíme, že to jediné, co člověk potřebuje, je čokoláda.

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Válka skončila, ovšem zkáza je blíže, než si můžeme myslet. První díl duologie Zjizvený král začíná v Ravce, kde se po velkém boji sbírá ze země nejen samotná Ravka, ale i hlavní protagonisté.
Král Nikolaj vzešel jako vítěz a nyní stojí před nelehkým úkolem - sjednotit zemi a posílit její hranice, aby své království ochránil.
Větrostrůjkyně Zoja přebrala pozici generálky druhé armády a ze všech sil se snaží ochránit nejen griši, ale hlavně Nikolaje před nepřáteli i před sebou samým.
Nina, která se vrátila z temnoty způsebené drogou jurda parem, se vzpamatovává ze smrti své lásky Mathiase, vyrovnává se se svou proměnou a hlavně se snaží najít smysl svého života a opět objevit dívku, kterou bývala. Svou cestu ke spravedlnosti najde ve Fjerdě, kde jako špion zachraňuje ostatní griši.
3 postavy, 3 příběhy a vše je propletené. Poté, co se doslechnou, že by Temnyj mohl být naživu, se Nikolaj se Zojou vydávají na cestu k bájnému Trnitému keři, který by měl prolomit jeho prokletí a porazit démona, kterého v sobě nosí a který den za dnem získává na síle. Trnitý keř je starší než první magie a jeho trny jej prý dokáží zabít.
Na této cestě se nejen Nikolaj postaví svému démonovi a úkolu být lepším králem, než byl jeho otec a bratr, ale i Zoja sama stane tváří v tvář zkoužce, která jí udělá ještě silnější. Autorka odkrývá její životní příběh, a tak můžeme zjistit, že pod krásnou chladnou tváří je malá holka, která si mnohé vytrpěla a zapřísáhla se, že již nikdy nebude slabá. Ví totiž, že svět je k laskavým dívkám krutý.
Temně napsaný příběh mě opět chytil za srdce a těším se na druhý díl.

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Opět neuvěřitelný kolotoč událostí, které vedou od Z do A, směsice absurdních situací, které se mohou stát jen v knížce a jeden geniální spisovatel, který tohle vše dá dohromady a vytvoří fantasticky humorné dílo se špetkou filosofie nad dnešním světem, který se zmítá v nitkách technologií, mocenských machinací a lidské hlouposti a základní skryté touze, tedy touze po pomstě.

Popravdě jsem se lekla, když se hned v prologu začalo mluvit o Adolfu Hitlerovi. Zmínky a přirovnání k jeho filosofii najdete napříč celou knihou, ale hlavně je neberte vážně. Jde jen o autorův typický humor. Následuje rodinná historie Masajských šamanů, již zesnulé umělkyně Irmě Sternové a průměrného obchodníka s uměním ze Stockholmu. To je ještě prolínáno průřezem historie umění za posledních 100 let, než se dostaneme k samotnému příběhu. Možná se vám to zdá zbytečně natahované, ale až časem zjistíte, jak každý detail, každá postava a událost do sebe zapadají.

Řekněte. Co má společného již zesnulá umělkyně a její 2 obrazy, Masajský šaman, geniální podnikatel prodávající pomstu na klíč, osiřelý kluk, který je prohlášen za mrtvého, rozvedená mladá žena, která i přes již proběhlé manželství nikdy nepoznala "mužskou lásku" a vysloužilý policejní detektiv, kterému zbývá pár dní do důchodu? Na první pohled nic. Na druhý taky ne a možná se dostaneme až na nějaký desátý, než zjistíme, že společným jmenovatelem je právě onen průměrný obchodník s uměním, kterému se chtějí pomstít. Proč to tak je a jakou roli v tom všichni hrají + plus ta záhadná sklenice brusinek, to se dozvíte v knize Sladká pomsta od Jonase Jonassona, autora Stoletého staříka.

A co si z celé knihy máme odnést?
Že:
Člověk se narodí, naučí se válečnickému řemeslu, nechá se obřezat, ožení se a svatby bude litovat.
A že:
Pomsta je sladká a přinese krátkodobé uspokojení, ale nějaký významný příspěvek k lepšímu světu to není.

23.09.2021

Stín noci Stín noci Deborah Harkness

(SPOILER) Zatímco Čas čarodějnic byl především zaměřen na Dianu a objevení její moci, Stín noci jde mnohem hlouběji, a to hlouběji do Matthewovi duše - především v první půlce. Matthew se v anglikánské Anglii roku 1590 mění každou chvilkou. Už to není uhlazený profesor a vědec, ale i válečník, špeh a princ a více se projevují jeho majetnické sklony a panovačnost. Také ale odkrývá svou minulost a otevírá své staré rány a další tajemství.
Jedním z nich je dědičná choroba zvaná Var krve. Upíři postižení touto nemocí trpí většími majetnickými sklony a zuřivostí. To je jeden z důvodů, proč se Matthew vyhýbá plnému spáření s Dianou. I když i to pomine a v jejich svatební noc se naplno spojí
Dalším temnějším tajemstvím a křížem, který si sebou nese, je vina a bolest za smrt svého otce Philippa, se kterým byl nucen se v minulosti znovu setkat a otevřít staré rány. V jeho době je totiž Philippe po smrti, unaven prodělaným mučením prosil o smrt, které se mu nakonec dostalo. Philippe to po setkání se synem vytušil a v souboji meč proti meči jej přiměl si odpustit a odpustil mu i on, a tím mu dal svobodu a mír.
Nejde samozřejmě jen o Matthewa, ale i o Dianu a zjištění, že je jednou ze vzácného druhu čarodějnic - tkadlen - které dokáží vytvářet kouzla. Cesta za poznáním její moci i nalezení Ashmolova svazku je z Anglie a Francie zavede i do středověké Prahy na dvůr Rudolfa II., kde se setkají s alchymistou Edwardem Kellym, který svazek vlastní. Jeho nalezení odkryje další záhadu a dílek skládačky, který je třeba rozluštit.
Druhý díl je ještě více pln lásky, vášně, zuřivosti a tajemna než díl první. Stejně jako mě vás budou provázet tak silné emoce, až se kolikrát neubráníte smíchu, ale i pláči. Hlavně pláči nad dojemností a mocí, jakou má pravá láska.
Nad všemi se ale vznáší hrozba dávného proroctví: Pozor na čarodějnici s krví lvice a vlka, protože s ní přijde zkáza dětí noci.

05.09.2021 5 z 5

Nejhezčí dny našich životů Nejhezčí dny našich životů Claire Lombardo

Skvělá kniha, která mě dostala hned od první stránky. Zapomeňte na přeslazenou romantiku! Naopak je to svěžím stylem napsaný román o manželích Davidovi a Marylin a jejich dcerách - emocionálně nevyrovnané Wendy, úzkostlivě puntičkářské Violet, lehkovážně paličaté Lize a maličké nesebevědomé Grace. Tyto rozdílné osoby spojí jedno velké tajemství a s výhledy do minulosti se dozvídáme vše o jejich povahách a životě.
Dozvíme se, že i rodiče mají pochyby o svých schopnostech. Že i děti mají pocit, že jsou zodpovědné za štěstí rodičů. Že v manželství jsou chvíle, kdy chceme udělat něco prostě jen proto, že si to náš partner nepřeje. Že na lásku není vzorec. Že problémy prostě jsou a člověk se na ně musí podívat z dálky a říct si, zda to za ty hádky stojí. Že mateřství je někdy ta nejosamělejší věc na světě a těhotenství člověka izoluje. Že smyslem mít rodinu jsou ty prchavé chvilky absolutního štěstí - Stockholmský syndrom - i když to bolí, vracíme se a chceme ještě. Že je potřeba najít partnera, pro kterého jsme ti nejdůležitější na světě. Že není důvod se spokojit s někým, kdo do nás není blázen. Že občas je dost těžké být člověkem na tomto světě. A že svět skoro nikdy není takový, jaký ho chceme a úspěchem je najít si v něm své místo.

02.09.2021 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Nejvíce mě překvapila rozdílnost mezi sérii Griša a Šest Vran. Stejný autor, ale úplně rozdílný styl i kvalita vyprávění. Série Griša se mi líbila. Četlo se to dobře a za víkend se to dá v pohodě přečíst. Bála jsem se třetího dílu, protože druhý se mi moc nelíbil. Připadal mi zbytečně moc "táhlý". Ale trojka byla lepší, i když jsem očekávala trochu "drastičtější" konec obávaného Temnyje. A trochu moc patetická mi přišla první společná noc Mala a Aliny v předvečer závěrečné bitvy. Ale tak každého vkus. Ale přiznám se, že malinko slzička ukápla, když ty dva upalovali a všichni vykřikovala "Svatá Alina", ale na Alexandra si nikdo nevzpomněl. Ano, zabil mnoho lidí a grišů, ale po tom, čím si prošel, jak byl vychován a co bylo jeho cílem - ochrana a právoplatné postavení grišů - tak se mu člověk někdy nemůže ani moc divit. A proto oceňuji, že Alina, i když potichu, jeho jméno vyslovila. Evidentně to pro něj bylo důležité, aby jej někdo jménem znal. Na Zjizveného krále se těším.

09.08.2021 3 z 5