Stín noci

Pokračování Času čarodějnic, literární senzace roku 2011, a druhý díl z plánované trilogie zavádí Dianu a Matthewa do temných uliček alžbětinského Londýna, v nichž se to jen hemží špióny, lstmi a úskoky, kde pátrají po čarodějnici, která by Dianu naučila lépe ovládat její magické schopnosti, a hledají stopy vedoucí k tajemnému svazku č. 782. Do hry však znenadání vstupuje mysteriózní spolek starých Matthewových přátel známý jako Škola noci a Matthew a Diana se vydávají na podivnou cestu, která je zavede až k 1500 let starému upírskému tajemství…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402356/stin-noci-rRN-402356.jpg 4.3632

Čas čarodějnic / Príbeh čarodejnice 2.

Literatura světová, Pro ženy, Fantasy
Vydáno, Laser-books (Laser)

Shadow of Night, 2011

Kniha Stín noci

Calla2002
včera

Druhý díl se mi na rozdíl od prvního líbil mnohem více. Odehrává se to v šestnáctém století a já jsem měla tyhle doby vždycky ráda, navzdory spoustu negativ, které v té době byly. Diana i Matt si prošli velkým vývojem, zvlášť co se jejich vztahu týče i osobnostním.
Já osobně jsem byla nejvíce okouzlená Phillipem, Mattvoto otcem, nyní o Dianiným tátou. Popravdě, myslela jsem si, že to bude muž, který bude spíš krutý a zlý. Phillipe mě překvapil, a to velmi, absolutně mi ukouzlil a mně bude strašně chybět. Na konci, když oba přijížděli domů to bylo kvůli němu, kvůli komu jsem ronila slzy. Představa, jak poznáte muže jako on a pak vám plně dojde, že ho vlastně už nikdy neuvidíte. Páni. Bolí mě z toho srdce.
Další věc, která měla plus bylo to, že se část příběhu odehrávala v Praze, za vlády Rudolfa. Bylo to pro mě takové překvapení. Myslím, že je hodně málo knih, kde se aspoň na chvíli odehrává děj v České republice. V tu dobu tedy ještě království. Ještě méně je knih, kde se o Praze i zmiňuje. U série Mercedes Thompson, tam se Mercy zmiňuje o našich defenestracích a dokonce si sem k nám udělala i menší výlet :DD
Každopádně se mi to líbilo. Na rozdíl od prvního dílu to mělo z větší části to, co by dobrá kniha měla mít. Dobré zápletky, napětí i věci, které člověka dokáží dojmout.
Podle mě zasloužených pět, přinejmenším čtyři.

Madelisi

Opět jsem četla se znalostí seriálu. Nicméně ten se už dost odklonil, takže kniha je v podstatě podobné dílo.

Líbí se mi, jak si autorka hraje s historií. Parádní zasazení do našich reálií - to seriál odflákl. Diana dokonce přemýšlí, jak vyslanec Slavata bude vypadat o 20 let starší. Že by příprava na defenestraci? :-)

Jenom v současných linkách mi vadilo, že nevíme, co se dělo před pár měsíci. Postavy to řeší, ale já to vím jenom díky seriálu.

Síma97

Druhý díl trilogie Čas čarodějnic se převážně odehrává v minulosti, v roce 1591. Bylo vidět, že si spisovatelka toto období velmi dobře nastudovala. Znalost doby o které spisovatelka psala hodně přidala na perfektně popsané atmosféře dávné doby. Za mě je to rozhodně velké plus. Přestože se o historii až tak moc nezajímám, tak toto mě rozhodně bavilo. Musím ale říct, že první díl se mi líbil o trošku více. Rozhodně ale i druhý díl stojí za přečtení.

milena8281

Líbilo se mi to. Je tu hodně historických postav i reálií, které si autorka musela nastudovat, a to podle mě zvládla velmi dobře. Matthewův vliv na historii a stopy jeho počinů (ať na poli politickém, stavebním a uměleckém) mi přišly vcelku vtipné. Ferda mravenec - práce všeho druhu - tesař, stavitel, básník, všechno v jednom. To mě velmi bavilo. Seriál byl v téhle části trochu zajímavější díky tomu, že historická a současná linka se odvíjely souběžně, kdežto v knize je většina knihy situována v minulosti, a co prožívají ostatní postavy v současnosti tu trochu chybí. A už se moc těším na pokračování.

Netti

Nebyla to kniha, u které bych seděla dnem i nocí... Trvalo mi dost dlouho, než jsem ji dočetla. Děj se táhl a nebyl moc čtivý. Konec knihy to jakž takž zachránil. Třetí díl si přesto přečtu, i když ne hned ;-)

Kulibrnda

(+ SPOILER) Tak dobře, někdo nahoře vyslyšel moje prosby a opravdu, druhý díl je o špetku lepší, než první. Vypilo se v něm rozhodně méně vína, rozhodně se netopíme v popisech vůní, prostředí a hromada historických postav je super a úplně nakonec, zlepšil se i samotný překlad, což text rozhodně posunulo nahoru. Za všechny tyto vylepšení jsem byla ochotna přihodit jednu hvězdu nahoru. Tím ale prozatím s chválou končím. Nemohu totiž jinak, ale jsem nucena podotknout, že vztah mezi čarodějkou a upírem, je silně toxický. Přesně tak. Poslední dobou se tento terminus technicus (toxicita vztahů mezi mužem a ženou) skloňuje horem a dolem a vždycky jsem si ťukala na čelo, neb v literatuře, kterou normálně čtu, se romantika příliš nenosí. A že si kolikrát říkám, že je to škoda, že spisovatelé mnou oblíbených žánrů ty mezilidské vztahy a spletitosti citů, vynechávají. Asi je snazší popsat mimozemskou invazi, než milostný vztah a napsat to tak, aby si to zachovalo tu vášeň, touhu a hlad po tom druhém, a zároveň celý pokus nesklouzl v popis chorobné touhy být dominantní a ovládat svůj protějšek za každou cenu. Ale po téhle knize si vážně říkám, že rozhodně lepší žádná romantika, než to, co předvádí ti dva. Matthew je psychopat, což k jeho upírské podstatě vlastně docela sedí, ovšem je taky poměrně dost neschopný, což přináší zamyšlení, jak se vůbec dožil 21. století. Každopádně dobře, upír psychopat, na tom není nic divného, hloupé je, že čarodějka je ke všemu asi slepá a hluchá. Svým způsobem je úsměvné, že přesně tento typ vztahu je v knize v jednom rozhovoru zmiňovaný ve smyslu výsměchu upírským romancím a ti dva si z toho dělají legraci, jako by to neměla být pravda. Netuším, zda to je nějaký soukromý vtip přímo od spisovatelky, nebo možná ani ona sama nepoznala, že její upír a čarodějka jsou přesně tím, čemu se skrz ty dva vysmívá. Diana se ohledně jejich vztahu opravdu chová jako by neměla vlastní rozum, je silně nevyzrálá. Už v první knize jsem předpokládala, že je jí něco málo přes dvacet let. Sice to bylo na její tituly a postavení v zaměstnání fakt málo, ale chováním tak působila. V tomto díle jsem ale konečně zaznamenala, že už překročila tři křížky, ovšem v hlavě to bohužel poznat není. Je to škoda, ocenila bych z její strany větší odhodlání a hlavně sebeúctu. Takže bohužel, na poli samotných postav nedošlo ani v tomto díle k většímu posunu, teda možná ano, ale tím horším směrem. Normálně bych za to strhla hvězdu, ale ta Praha a Rudolfův dvůr to zachránily :D Takže suma sumárum, kdyby si Deborah Harkness trochu pofackovala ty dva protagonisty, mohla by možná ciknout i čtvrtá hvězda. Takhle ne. Tři je hezký průměr. Hodnocení další knihy je nejvyšší z celé trilogie, tak doufám. :)

jinbr

Tento díl byl mnohem čtivější, nebylo tam tolik historických popisů, mělo to mnohem větší spád. Velmi čtivé.

girdi

Lepší než jednička. Stává se to ojediněle a jak je vidět zde v komentářích, tak se názory velmi různí. Já však byla spokojená, moc se mi líbil ten historický přesah a mělo to správnou dávku napětí, lásky i překvapení. Takže tady je těch pět hvězd za mě zaslouženě (u jedničky to bylo s dost odřenýma ušima). Mimochodem seriálově to mám přesně naopak, tam u mě první série druhou přebíjí na plné čáře. Tak jsem fakt zvědavá, jak se to autorce podaří uhrát v závěrečném díle (no a samozřejmě se moc těším i na televizní zpracování, protože Matthew...:-)))

Čas čarodějnic
Čas čarodějnic