Kni-holka Kni-holka komentáře u knih

Atlasova šestka Atlasova šestka Olivie Blake (p)

Tuhle knížku můžete brát jako takový filosofický spis. Sice se jedná o fantasy příběh z naprosto úžasného prostředí - údajně zničené Alexandrijské knihovny - ale možná právě tato skutečnost dala autorce Olivii Blake možnost rozvést své filosofické myšlenky.
Každý máme ve své hlavě spoustu kostlivců nebo démonů. Můžeme ale uzavřít dohodu s ďáblem, pokud výměnou za to dosáhneme svého? Čeho jste schopni, abyste se dostali mezi nejlepší? Zabili byste třeba? Před těmito otázkami stojí šestka nejlepších medeiánů na světě, kteří byli vybráni utajenou Alexandrijskou společností, aby se stali jejich členy. Jenže to se povede jen pěti z nich. Jednoho musí eliminovat.
Byl to naprosto divoký výlet do duší a myslí šesti téměř zničených individuí a jejich filosofické debaty mě kolikrát přiměli přemýšlet o svém vlastním životě.

18.10.2022 4 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Dvůr mrazu a hvězd je dá se říct takovým menším dovětkem předchozích 3 dílů od Sarah J. Maasové o Feyre a Rhysandovi. Kniha je vyprávěna z úhlů pohledu hlavních postav - Feyre, Rhyse, Mor, Cassiana, Azriela, Nesty - takže se krásně dostáváme do hlav všech. A myslím si, že si autorka tak připravovala půdu pro následující čtvrtý díl.

Připadalo mi to jako pohlazení, ukončení celého příběhu. Nejde zde o žádné boje, ale spíše o vyrovnání se s následky války, vypořádání se s novými světovými pořádky a hlavně o navrácení duševní rovnováhy. Samozřejmě zde nechybí naprosto úžasné pasáže z milostného života Feyre a Rhyse, které mě dostávaly do kolen a ze kterých jsem se červenala.

Soumrak mužů Soumrak mužů Christina Sweeney-Baird

Soumrak mužů, letošní novinka od nakladatelství Fobos, se svým způsobem dotkne každého z nás. Ještě před vypuknutím covidu a následnými omezeními a úmrtími, napsala Christina Sweeney-Baird román se svou představou, jak by vypadal svět, kdyby svět napadl virus, který by zabil téměř všechny muže. Jak autorka v dodatku píše, je moc ráda, že mnoho z jejích predikcí se ve skutečnosti nestala. Přesto se jedná o naprosto jedinečnou knihu, která nabízí neuvěřitelně realistický pohled do ženských duší.
Bylo až děsivé číst některé pasáže, protože přesně takovými stavy jsme si prošli. Proč by nás měla zajímat nemoc, která zabíjí stovky kilometrů daleko? Nás se to netýká. Pak ale nemoc dorazí i k nám a život, jak ho známe, se změní. Je vyhlášena karanténa, nemocnice kolabují pod náporem pacientů, padá ekonomika, vědci a politici jsou bezradní a snaží se najít protilátku. A vy se jen modlíte, aby nemoc nepostihla toho, koho milujete.

Příběh je vyprávěn z pohledu několika žen z různých zemí. Některé se tam objeví jednou, jiné se opakují. Jedná se o sociální antropoložku Catherin, která vliv moru na lidi a jejich příběhy zkoumá, doktorku Amandu, jež mor jako první objevila a která vypátrala jeho původ, a viroložku Liz, která nakonec přišla s protilátkou.

Smutek, jenž přímo sálá z příběhů těch, které ztratily svého manžela, syny, otce, je tak neuvěřitelně silný a reálný, že mi bylo při čtení těžko. Knihu tedy nedoporučuji citlivějším povahám. I já měla co dělat.

Američanka v Paříži Američanka v Paříži Kerri Maher

Věděli jste, že v Paříži jen pár metrů od Notre Dame je místo, kde se setkávali literární velikáni jako James Joyce, Ernest Hemingway, George Bernard Shaw nebo fyzik Albert Einstein? Že se to místo stalo významným nejen pařížským, ale i mezinárodním prostředím, které sdružovalo čtenáře anglické literatury, zastřešovalo a poskytovalo útočiště všem, kteří milovali literaturu? Doporučuji vám toto místo navštívit, neboť zde se psala historie.
Na pozadí opět inspirativního příběhu se odehrávají historické události kolem boje za ženská práva a otázce sexuální orientace a otevřenost a přijetí společnosti ve věci vztahů mezi stejným pohlavím. Je neuvěřitelné, že tato témata byla aktuální ještě v minulém století. To není tak dávno.
Sylvie Beachová byla ošetřovatelkou, důvěrnicí, lékárnicí, látačkou ponožek, předčítačkou příběhů, pisatelkou dopisů a majitelkou tohoto úžasného knihkupectví. Sté výročí prvního vydání Odyssea padlo na 2. 2. 2022 a jen díky této pozoruhodné ženě.

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

Už na první stránce mi naskočila husí kůže a polilo vzrušení. Nadchla mě grafická podoba nejen obálky, ale i stránek uvnitř. Skutečně to vypadá jako nějaká studie - jsou zde připínáčky, špendlíky, přepisy rozhovorů do pracovních protokolů, mapa vraždy, kterou si sama nakreslila, aby si v hlavě utřídila myšlenky.

A ta obálka! Špendlík s provázkem vede od jednoho důkazu k druhému a dohromady tvoří celek. Opravdu povedené. Malinko jsem si připadala opět jako na střední škole, kdy jsem záhady viděla na každém kroku a kdy bylo tak snadné snít. Ale zpět do reality...

Hlavní hrdinku Pipu (Filipu) jsem si hned zamilovala. Středoškolačka v posledním ročníku, cílevědomá, chytrá, trochu puntičkářka, trochu zmatkářka, ale jinak hodná holka s čistým srdcem, která se pod záminkou školního projektu rozhodla objasnit vraždu spolužačky a očistit jméno vraha, kluka, který údajně spáchal sebevraždu. Nelehký úkol, ale zhostila se ho skvěle a svědomitě.

Až na pár případů, kdy autorka vystavila hrdinku velkému nebezpečí - třeba že sama v noci sledovala drogového dealera domů a zaťukala mu na dveře - což nevím, zda by někdo opravdu udělal, tak vše, co podnikla, bylo uvěřitelné a skvěle promyšlené. Díky pracovním protokolům, kde si shrnovala vše, co zjistila, jsem nahlédla do jejích myšlenkových procesů a držela s ní krok ve vyšetřování. Ta holka je fakt talentovaný detektiv-amatér.

Příběh graduje, napětí je dávkováno a když už se na případ vrhá to pravé světlo, vyklube se z toho zápletka trochu jako z hororu Tajemství loňského léta. Něco provedli. Něco, kvůli čemu je neznámý vydíral. Napínavé. Úžasné. Rafinované. Ale není to konečná. Tou konečnou je objevení skutečného pachatele. A je jen jeden?

26.09.2022 5 z 5

Straky Straky Zoe Sugg

Existuje něco horšího než začínat v nové škole? Evidentně ano. A pokud jste fanoušci seriálu Hra o trůny, pak si to dokážete představit. Je to boj na život a na smrt. Někdy doslova. Společenství strak, anonymní podcast s názvem "Kdo zabil Lolu", strašidelná jeskyně v útesu za školou, tajné chodby, Lolin deník a schovaný dopis... Je to naprosto úžasně tajemný příběh, který vás vtáhne do děje hned od začátku. Jako byste spojili film Vampire Academy (ale bez upírů) a seriál Pretty Little Liars.

23.09.2022 5 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Třetí díl Dvůr křídel a zmaru jsem stejně jako ty předešlé naprosto hltala. Opět jsem se hluboce ponořila do propletených plánů Vladařů a jejich poddaných, nechala se strhnout romantickými scénami a obdivovala jsem lehkost a um, který autorka ve vystavování příběhu má. Jsem přesvědčená, že si musela kreslit nějakou myšlenkovou mapu, aby si zapamatovala každý detail a naplánovala své další kroky. Protože neuvěřitelně spojuje události předešlých dílů. A hlavně dávají smysl. A co se mi nejvíc líbí, tak fakt, že to, co se zdá jako pravda, je v dalším díle obráceno na ruby, ale uvěřitelně. Vždy s vysvětlením. To občas jiné příběhy postrádají. Vždy se mám teda na co těšit.

No a pokud jsem do téhle doby nebyla zblázněná do Rhysanda, tak teď už jsem a kdo by mi to mohl vyčítat, že? Ale jsem popravdě ráda, že se i Tamlin ukázal v lepší stránce. Pro vystavění příběhu mi je jasné, proč mu autorka vdechla tento charakter a osud, ale jsem ráda, že hrdina a rytíř, kterým v srdci je, se zde, při závěrečné bitvě s Hybernem, ukázal. Přišlo mi to pro něj jako jakési vykoupení.

Až na občasné gramatické chyby jsem byla opět spokojena a už mám doma další díl. I když slýchám kritiku, že ten se autorce moc nepovedl a je na hony vzdálený stylu, který předvedla u předchozích titulů. Ale jsem na to zvědavá.

19.09.2022 5 z 5

Dítě noci Dítě noci Karen McQuestion

Po knize Dítě noci od Karen McQuestion jsem sáhla hned, jak vyšla, protože mě nadchnula obálkou a anotací. Přeběhl mi mráz po zádech a říkala jsem si, že to bude to "pravé strašidelné" pro bouřkové večery. Bohužel jsem si nastavila přehnané očekávání. A možná to byl hlavní důvod mého zklamání.

Neberte mě špatně. Kniha se mi moc líbila, četla se lehce, děj rychle a plynule ubíhal, akce a informace byly dávkovány postupně a tím se zvyšovalo napětí. Moc se mi líbily pohledy do minulosti a vhledy do duší hlavních postav, protože díky nim jsem se mohla s postavami více sžít a poznat, jak zkažené duše mezi námi jsou, přestože navenek působí naprosto dokonale. Tomu říkám umění nosit masku.

Mé zklamání převážně připisuji mé přehnané fantazii a zálibě spíše záhadnějšímu vyprávěním. Toto je taková klasická detektivka, i když se zajímavou zápletkou a uvěřitelnými postavami a to oceňuji.

19.09.2022 4 z 5

Já, Smrt Já, Smrt Aleš Novotný

(SPOILER) Měla jsem možnost si jako jedna z prvních přečíst novinku od českého autora Aleše Novotného. A jaký je závěr? Že je autor nesmírně talentovaný a nápaditý ve vytváření napětí, fantastických dějových zvratů a propracovaných postav.

Nenechte se ale mýlit. Kniha sice vychází v YA edici, ale kromě toho, že se příběh točí kolem party středoškoláků, zde nenajdete nic "dětského". Naopak vás čeká zamotaná cesta do myslí a životů každého z nich, kdy budete odkrývat jejich osudy, nesnáze a když už si budete myslet, že víte, kdo je vrah, autor vás rychle vyvede z omylu. Opravdu. Až skoro do poslední stránky jsem neměla ani tušení a samotná pravda byla šokující.
‼️
POZOR SPOILER
‼️
Malé městečko zasáhla tragédie v podobě vraždy dvou mladých dívek. Vandalismus se šíří a do party teenagerů se vkrádá strach a podezřívavost. Po zmizení třetí dívky je do případu z dovolené povolán detektiv Aleš, který své deprese a problémy utápí v alkoholu. Po sérii výslechů začíná na světlo vyplouvat pravda o z počátku nevinné hře, která se však stala nástrojem pomsty. A všichni kolem tak zjišťují, že nenávist je skutečná...

Pravidla jsou jasná. Jeden lístek. Jeden úkol. Jedna fotka. A nikdo s tím nesmí skončit, pokud mu to nedovolí ostatní. Nikdo se o tom nesmí dozvědět. Toto tajemství si vezmete do hrobu.

19.09.2022 5 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

Je to už dávno, co naposledy vyšlo slunce. Celých 27 let. A stvůry, které dříve vylézali jen za stínů noci, začínají zabíjet i v pravé poledne. Z říše lidí se stala říše upírů a z lidí lovné zvěře. A jedinou nadějí se stává řád bojovníků Stříbrosvatí, v jejichž těle koluje lidská i upíří krev, tetování mají vyvedené stříbrem a kteří své schopnosti posilují kouřením drcené krve, na které jsou závislí. To vše je ale minulostí. Řád je vyhuben, přežil jen jeden. Gabriel de León, "Černý lev", nejmocnější z řádu, který přitiskl svou čepel k hrdlu Věčného krále, nyní zničená troska a vězeň svých nepřátel, ledokrevných z krve Chastainů. Na téměř osmiset stránkách během jediné noci vypráví svůj celoživotní příběh. Příběh pro budoucí generaci upírů.

Legendární bitvy a zakázaná láska, ztracená víra a nalezené přátelství a poslední naděje lidstva - svatý grál, jenž má moc skončit nekonečnou noc a vyhladit všechny Mrtvé. Napínavé, výpravné, bohaté na postavy, boje, krev a příběhem grálu velice podobné titulu Šifra mistra Leonarda. To se mi na tom líbilo. Mýtus, pohádka, která je vyprávěna z jiného úhlu pohledu. Celý příběh je silně protchán náboženstvím a vírou v jediného Boha, v boje v jeho jménu i ve ztrátě víry a jejího znovunalezení. Až na přehnaně používané vulgarismy to ale je parádní kniha.

Přidanou hodnotu jí dodávají naprosto úžasné ilustrace. Hned ze začátku mapa, po které může čtenář během vyprávění cestovat spolu s hlavním hrdinou, ale pak krásně provedené ilustrace uvnitř knihy, které zachycuje historik a upír, jenž Gabriela zpovídá, do kroniky. Ten kluk má talent.

19.09.2022 4 z 5

Prokletí hrobky Prokletí hrobky Gill Paul

Spíše než tajemný příběh o Tutanchamonově kletbě je to příběh o oddané lásce mezi mužem a ženou, jejich náklonnosti a cestě za štěstím linoucí se od honosných plesů přes pouštní písek až do dlážděných ulic pulzujícího Londýna.

Příběh ženy, jež jako první vstoupila do hrobky faraona, je vyprávěn ve dvou časových rovinách. V 70. letech 20. století, kdy je lady Eve Beauchampová opět převezena do nemocnice po mrtvici. Je jí přes 70 let a díky egyptské archeoložce se rozpomíná na události z mládí. A rok 1922, kdy mladá Eve prožila svůj nejskvělejší okamžik v životě. A bohužel od té doby její život nabral temnější směr a série tragédií dala vzniknout mýtu o faraonově kletbě, který ji v různých podobách provázel po celý život.

Celý příběh nese jistou míru tajemnosti. Kdo nezná faraonův příběh, zde s ním bude seznámen. Mýtus o kletbě pochází ze zápisků úředníka Maja, jenž byl považován za nekromanta a v jehož zápiscích bylo zmíněné kouzlo v Tutanchamonově hrobce, které mělo vykradačům přivést "nesváry a nepřirozenou smrt". Byla kletba skutečná? Byla obsažena ve zlaté krabičce s balzámem, kterou si Eve odnesla a uchovávala u sebe? Byla snad ona důvodem jejích mrtvic a toho, že ztrácela paměť? Na to si každý musí odpovědět sám.

15.08.2022 5 z 5

Domácí úkol mi sežrala mumie! Domácí úkol mi sežrala mumie! Thiago De Moraes

Henry, šesťák, jde v září do školy a při hodině matematiky, kdy u tabule počítá složitou rovnici, se objeví černá díla, která ho vcucne a vyhodí na písku. A teď přemýšlejte. Písek. No kde by to mohlo být? Po naprosto úžasných dedukcí, u kterých jsem se fakt smála - všude písek, velké horko, chlap oblečený jako faraon, nikdo neví, kde je Španělsko...- , nakonec na přicházejícího Egypťana spustil ve španělštině. Trochu to připomínalo klasické příhody, když Češi vyjedou do zahraničí. Přesvědčení, že když budou mluvit hodně pomalu a nahlas, budou jim rozumět i v češtině. Hmmm, to asi ne. Kdo si vzpomněl na dovolenou s rodiči?
Z Henryho se stal He-Ne-Re a dobrodružství mohlo začít. Cibule a jen cibule k snídani, učení se umění válčení a lovu - i když v boji ho píchl tříletý kluk a při lovu ho kousla žába - úprk před rozběsněným davem, výlet do Údolí mrtvých a útěk před oživlou mumií, zahnání krvežíznivých pirátů a osvobození faraona a jeho družiny, což je od té doby známo jako bitva Na Lovištích.

No a aby toho nebylo málo, čekalo na mě i několik hádanek, pouček a nakonec i Henryho průvodce přežitím ve starověkém Egyptě, který asi budu nosit stále při sobě. Co kdybych se z ničeho nic ocitla v minulosti... ale asi těžko. K řešení matematické rovnice mě nikdo nepřinutí. Ale nikdy neříkej nikdy...

01.08.2022 5 z 5

Jak zkrotit svůdníka Jak zkrotit svůdníka Evie Dunmore

A máme tu opět boj za ženská práva. Za co jste ochotni zaprodat svou duši? Co jste ochotni obětovat k dosažení svých cílů? Jakou pro vás mají cenu vaše sny? Třeba strávit jednu noc s mužem, kterého z duše nenávidíte, i když vnitřek vám spaluje nezkrotná vášeň?

O rok později od prvního dílu se vracíme do Oxfordu, kde se setkáváme s již známou postavou Lucií - vedoucí místních sufražetek, bojovnic za ženská práva. A Nemesis této nezávislé mladé ženy se stává lord Tristan Ballentine. Muž s tělem jako řecký bůh, který myslí na samé nemravnosti, a o kterém Lucie k její nelibosti v noci sní. Uff, není zde najednou horko

Ovšem ženy nejsou jediné, které z Tristana jdou do kolen. Krásně to vyjádřil Oscar Wilde, který v příběhu též figuruje, a který dle Tristana prý napíše příběh o nesmrtelné kráse a hříšné přitažlivosti. Hmmm, nejde snad o Obraz Doriana Greye?

Někdy mě druhé díly zklamou, ale zde se to nekonalo. Svižný spád, hluboký pohled do lidských životů a jejich duší, co je v životě ovlivnilo a jaké vedou životy za zavřenými dveřmi. Jak to nakonec dopadne s Lucií? Dosáhne svého cíle a vydá svou pobuřující reportáž o zneužívání žen v manželství, nebo se nechá zlákat smyslnou přitažlivostí lorda Ballentina a svůj úděl posune na druhou kolej? To si přečtěte ve druhém díle Rebelky z Oxfordu - Jak zrotit svůdníka

25.07.2022 5 z 5

Poslední měsíční dívka Poslední měsíční dívka Barbara Davis

(SPOILER) Z Poslední měsíční dívky se vyklubal naprosto neočekávaný příběh. Obsah sliboval příběh plný kouzel, léčivé síly bylinek a rodinné lásky. A to taky splnil. Ovšem vše se plynule spojilo v detektivní příběh, honbě za vrahem dvou mladých dívek a touze očistit jméno milované babičky.

Lizzy Moonová je rozhodnutá být poslední Měsíční dívkou. Odmítá převzít starost nad rodinnou farmou, přijmout svůj dar a pokračovat v rodinné tradici. Ovšem po smrti své babičky Althey se opět vydává zpátky do rodného města Salem Creeku, kde musí čelit tragédii vznášející se nad vysychajícími levandulovými pláněmi. Čarodějnice se vrátila zpátky a s ní i pomluvy, předsudky a vzpomínky. Lidé se vždy báli toho, co bylo jiné.

Kromě úkolu najít vraha, očistit babiččino jméno a prodat farmu, se Lizzy dostává do rukou poslední babiččina slova sepsaná do jednotlivých dopisů. Trochu jako ve filmu P.S. Miluji Tě. Slova, která Althea Lizzy napsala před smrtí, jsou nejen její vlastní zpovědí, ale hlavně poselstvím a přáním pomoci Lizzy najít cestu zpátky domů, k rodným kořenům a k sobě samé. Ať už se rozhodne zůstat či ne. Je to vrchol její lásky a taky způsob, jak ji dál učit, když už není na světě.

Co by to bylo za příběh bez lásky. I zde se setkáváme s prototypem pana dokonalého. Ale v dobrém, nijak přehnaném slova smyslu. Andrew byl doslova kluk od vedle. Výborný student, kapitán fotbalového týmu - typické středoškolské klišé. A hlavně od mládí zamilovaný do Lizzy. Ať chce nebo ne, stává se jejím přítelem a spoluvyšetřovatelem a pomalu nabourává její hradby vystavené již od dětství.

Cesta zpátky k sobě, ke své rodině, ke svému srdci. Síla a důležitost druhé šance. Několik týdnů, během kterých ušli dlouhou cestu, rozbalili plno dosud nerozbalených zavazadel a otevřeli staré rány. Netušila, jaké to je dát všanc své vlastní srdce - a možná prohrát. Ale odpuštění je tím pravým balzámem na zraněné srdce. A láska. Nikdy nesmíte zapomenout milovat. Je načase psát svůj vlastní příběh.

25.07.2022 5 z 5

Bezvětrné město. Kniha První Bezvětrné město. Kniha První Éléonore Devillepoix

(SPOILER) Vítejte v Bezvětrném městě Hyperboreje. Místě, kde vládne absolutistický vládce, jehož moc je omezena hyperborejskými zákony, musí se radit s Radou ministrů, jejíž členy navrhuje Kolegium mentorů. Místě, kde je společnost rozdělena na 7 úrovní a kde ženy jsou v nerovnoprávném postavení vůči mužům a kde jim sňatek může domlouvat rodina. Je opravdu znát, že autorka Eléonore Devillepoixová se v politice vyzná. Jak by taky ne. Vždyť pracuje v Evropském parlamentu v Bruselu. A i když hned na začátku knihy upozorňuje, že podobnost se skutečnými politiky je náhodná, přece jen se neubráním a dokážu si do některých postav dosadit reálné postavy.

Politické intrikaření, taktizace, mocenské boje, boj o nerovnoprávnost, nahlížení do tajů magie. Do těchto koutů příběhu se dostáváme díky dvěma hlavním postavám. Lastyanaxovi, čerstvému absolventovi kouzelnické školy a ministrem pro vyrovnání, který se ke křeslu ministra dostal díky zavraždění svého mentora Palata. Arce, třináctileté holce, sirotkovi, skrývané Amazonce, která se do Hyperboreje vydala najít svého otce a díky svým schopnostem i menší pomoci se dostala až do sedmé úrovně a stala se kouzelnickým učněm Lastyanaxe. Oni dva teď mají nelehký úkol: odhalit mocenské spiknutí, pašeráctví, zdroj živazuru, kletby a hlavně zůstat naživu. Nelehký úkol, ale řidičák se zde dělá na želvách, které slouží k přepravě, takže to není zas tak špatné.

Až na pár gramatických chyb se mi kniha moc líbila a četla se mi lehce - teda až na nějaká jména. Myslím, že se autorka trochu inspirovala antickým Řeckem.

Asi až v polovině jsem si uvědomila, jak jinak je kniha psaná oproti těm, které jsem teď četla. Je "pomalá", hodně promyšlená, klidná. Neskáče se z jednoho místa na druhé, z jedné akce do jiné. Děj, ač plný akce a napětí, pozvolna plyne ve škole magie, v Radě ministrů a v prostředí sedmé úrovně. Postupně se tak schyluje k finále, které je ukončené jen z půlky, neboť je to první díl. A já se už moc těším na druhý.

Vincentův poslední obraz Vincentův poslední obraz Marianne Jaeglé

(SPOILER) 25. 7. 1890 odešel malovat do polí, na hlavě slaměný klobouk a v kapse vypůjčenou zbraň. Večer se vrací se střelnou ranou v břiše. Takto odešel velikán, impresionista, blázen a muž s uříznutým uchem. Vincent van Gogh. Ale bylo to skutečně tak? Jaká je šokující pravda o smrti tohoto génia?

O tom pojednává skvělá kniha Vincentův poslední obraz od Marianne Jaeglé vydané v nakladatelstvím Metafora. Ocitáme se v roce 1888 ve Francii v Arles, kde si Vincent pořídil svůj žlutý domek, kde chtěl založit novou malířskou školu, začít nový umělecký směr, přivézt sem svého kamaráda Paula Gaugina, mluvit o malování a zkrátka vytvářet krásná díla. Avšak od splnění snu ho dělí jedna věc - pochopení.

Lidé dokáží být krutí a obzvláště k lidem, kteří jsou něčím jiní a nedokáží se bránit. Však značná část toho, proč se Vincent potýkal s psychickými problémy, byli právě lidé z vesnice, kteří se mu posmívali, nadávali a nakonec sepsali petici, aby jej z vesnice vyštvali. Pochopení se nedočkal ani od svého vzoru Gaugina, který jeho práci neustále srážel. Hodno říci, že Vincent byl dle mého názoru trochu emocionálně zaostalý. Alespoň tak na mě vyprávění působilo. Jeho touha zavděčit se lidem, svému bratrovi, kterého naprosto miloval a Paulovi, kterému připravil ve žlutém domě vše, aby se tam cítil dobře, to vše a jeho myšlení mi dávalo poznat, že jeho duše byla opravdu velmi křehká a nic na světě nechtěl víc, než malovat a představit lidem krásu, kterou sám v přírodě vidí.

Maluje moc rychle, všichni mu to vyčítají, jenže co s tím nadělá? Unáší ho toužení po světě. Jsou barvy, které se navzájem rozzařují, snoubí se spolu, doplňují se jako žena a muž. Taková setkání se snaží zachytit.

Když spadne maska Když spadne maska Samantha Shannon

Už jsem zapomněla, jak je ta knížka bravurně napsaná, jak důvěryhodně vystavěný je příběh a detailně propracované postavy. Jen pocit ve mě zůstal, že je to skvostné dílo. Asi jako zlatá šňůra spojující Paige a Arctura. Neviděná, avšak přetrvávající.

Paige Mahoneyová je obyčejná dívka. Ale Černá můra je Kmotryní, kočena bývalého vidopána Jaxe Halla a jeho dědičkou, symbolem revoluce. V jednom těle se tak vzpouzí 2 osoby. Dívka, která by už tolikrát chtěla padnout na kolena a všeho nechat. A krajinochodkyně, jež vždy bojovala a bude bojovat za svržení Scionské vlády, pád Refájců a za svobodu pro všechny vidoucí. A zkrotit tyto dvě duše je mnohdy opravdu těžké. A též rozhodování.

Politické rozbroje, intrikaření, špionáž, dobrodružství i romantika. To vše příběh má a mě je líto, že jsem to dočetla. Čtvrtý díl Když spadne maska od Samanthy Shannonové je čtvrtým dílem z plánované sedmi dílné série a já doufám, že na pátý díl nebudu muset čekat zase nějaké čtyři roky. I když to stojí za to, tak jsem nedočkavá, jak to bude pokračovat a jak to dopadne nejen s režimem kotvy, ale i s Paige a Arcturem.

Vítězství větší než smrt Vítězství větší než smrt Charlie Jane Anders

Mimozemské dítě, ohromné dědictví, vražedný oddíl zloduchů...to je dědictví, které bylo Tině odkázané už při narození. To nezní moc povzbudivě, co? Jenže touha po tom zjistit, kdo je, čí je klon a dostát svému odkazu je silnější než strach. Ovšem nebude to lehké. Protože co když je Tina jen a jen obyčejná dívka, na kterou však spoléhá celá galaxie?

Příběh je napínavým sociálně politickým příběhem. Snoubí se zde potřeba určení sebe sama, své podstaty i pohlaví, s bojem proti upřednostňování jednoho druhu, genocidě a šílené touze po vlastním vylepšením.

Být superhrdinkou není těžké. Mnohem těžší je být dobrým člověkem. To, že je Tina klonem hrdinky kapitánky Argentianové, ještě neznamená, že i ona bude hrdinkou. Dostala možnost, ale musí zamakat, aby toho docílila. Je to jak v běžném životě. To, komu se narodíme, nám ukazuje směr, možnosti, ale je na nás, abychom se jich chopili a pracovali na nich. Z tohoto úhlu pohledu se mi kniha opravdu moc líbila.

Vítězství větší než smrt ukazuje, že tahle galaxie je děsivá a pokroucená dávnými zločiny. Ale vítězství Soucitu, fašistické organizace vedené šílencem Marantem, by bylo ještě horší. A vždy se najde důvod, proč bojovat.

Dračí dcera Dračí dcera Liz Flanagan

Vyrůstáte z dětských botiček a chystáte se pustit do vzrušujícího světa YA fantasy? Pak je pro vás Dračí dcera od Liz Flanaganové, která vyšla pod značkou Cosmopolis v jejich ediční řadě YA to pravé. A užijí si ji i starší čtenáři.

Na křídlech draků přilétá příběh o ostrově Arcosi, které bývalo nejen jejich domovem, ale i domovem jejich jezdců. A díky čtyřem dračím vejcím, které služebná Milla objeví, když se stane svědkem vraždy, se draci opět vrátí domů.

O půlnoci se vylíhla čtyři dračí mláďata a spojila se se svými jezdci Millou, Tarjou, Vigem a Isakem a tito čtyři mladí lidé musí zjistit vše, co se o dracích zjistit dá, aby přežili a aby pomohli i dalším vrátit se na ostrov.

Mocenské boje, politické intrikaření, pradávná věštba, osobnostní růst, morální otázky, rodinná sounáležitost a krásná bájná zvířata. To vše tento příběh má. I když už nejsem cílová skupina, kniha mě bavila a byla jsem zvědavá, jak to celé dopadne. A opravdu doufám, že bude mít úspěch, abychom přeložili i druhý díl.

Druhá šance pro Zoe Druhá šance pro Zoe Michaela Schmiedlová

Co je pro vás dokonalé vakuum? Místo, kde se cítíte v bezpečí, kde můžete být sami sebou jen se svými myšlenkami? Pro mě je to můj růžek na gauči, deka, polštáře a kniha. Pro Zoe je to kuchyně, kde vytváří kytičky z okurek, francouzské palačinky či dort s tajnou ingrediencí. Jaká to je, to si musíte přečíst v knize. A právě do tohodle vakua se Zoe ukrývá, když si chce srovnat myšlenky na svou mámu a na to, co jí řekla či neřekla o jejím otci - slavném britském zpěvákovi.

Druhá šance pro Zoe od @cosmopolis_cz je taková příjemná pohádka nebo klasický americký film pro puberťáky. Pokud jste viděli film Co ta holka chce, tak pochopíte.

Příběh se odvíjí ve dvou rovinách - proto dvě bubliny na obálce. V jedné se ocitneme před 20 lety v kůži Terezy - matky Zoe - která prchá do Británie, aby utekla před tím, co se jí stalo v Čechách. A že to byla teda hrozná věc. Snaží se zapomenout na minulost a začít znovu. A to se jí povede po setkání se zpěvákem skupiny The Secret Box Quentinem Danielsem a americký sen všech puberťaček se začne plnit, než zasáhne osud.

V druhé rovině jsme v kůži Zoe, kterou autorka opravdu nešetří. Takové rány osudu, to je teda něco. Přesto se vydává do Británie, aby poprvé viděla svého otce a jakmile ji vytáhnou na pódiu, začne příběh nabírat spád a Zoe se ocitá mezi tehdejšími přáteli své matky, setkává se se svou platonickou láskou z dětství a pomalu zjišťuje, kdo skutečně je.

Božské dezerty, rocková muzika, první láska a hledání sebe sama. To vše v sobě příběh má. Je pravda, že jsem občas měla problém některým věcem uvěřit, že by se to skutečně mohlo stát. Ale právě proto saháme po knihách, které nám tyto ideologie nabízí. Aby nám poskytly únik z reality. A tohle byl příjemný únik.

Každopádně na konci knihy najdete recept na dort s tajnou ingrediencí a ten určitě brzy vyzkouším.