Železný vlk

kniha od:

Železný vlk https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476573/bmid_zelezny-vlk-oUY-476573.jpg 4.5 99

Vardari série

1. díl

Poutavé mysteriózní fantasy se staroseverskými kořeny, pojednávající o krvi, touze a závislosti Představ si, že objevíš tajemství, po němž prahnou ti nejvlivnější. Něco z jiného světa. Něco natolik mocného, že to může změnit vše. Tvou zemi. Tvůj život. Tvé srdce. Juva nenávidí krvezpytce, kteří se těší úctě pro své jasnovidecké schopnosti, a přitom jsou to podvodníci, co využívají strachu, hromadí majetek a baží po moci. To ví Juva až moc dobře, ke krvezpytcům totiž patří i její rodina a ona sama přísahala, že se nikdy nestane jednou z nich. Když ale dívčinu rodinu napadnou vardari, záhadné nestárnoucí bytosti, zaplete se do honby za dědictvím svého rodu — temným tajemstvím, které kdysi změnilo svět a nyní ho může přetvořit znovu. Aby Juva přežila, musí se postavit čelem k potlačené vzpomínce z dětství, ke chvíli, kdy uviděla ďábla. Železný vlk je prvním dílem trilogie Vardari, kterým začíná samostatný příběh z prostředí oceňované série Havraní kruhy.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Host
Originální název:

Jernulven , 2020


více info...

Komentáře (27)

Komentáře 27 Recenze 2

Luci19346
Luci19346
22.09.2023 3 z 5

Ze začátku jsem myslela, že knihu vzdám. Ale asi v 15 % se jednotlivé příběhy spojily a kniha dostala náboj. Ovšem někde po půlce ho opět ztratila a nemohla jsem ji vůbec dočíst. Dočetla jsem jí jen vlastně kvůli tomu, jak to celé dopadne, ale i konec mě zklamal.
Bohužel mi přišlo, že většina knížky je bez děje a jen se natahuje počet stran.

lucakuca
lucakuca
15.06.2023 3 z 5

Četla jsem dlouho.... A přitom je kniha tak jiná, tak zajímavá a zároveň nudná a zdlouhavá. Pro děti a mládež vážně ne.


dpxcz
dpxcz
06.04.2023 4 z 5

Po Havraních kruzích přišla na řadu další kniha od této norské autorky. A stejně jako předchozí série je tahle kniha čtivá, i když ze začátku chvilku trvá, než se čtenář zorientuje. Těším se na další díl.

Galaty
Galaty
06.02.2023 5 z 5

Jak už tu někdo psal, tak i mně trvalo trošku déle, než jsem se v knize zorientovala a začetla se. Jakmile se vám to však podaří, tak se nebudete moct odtrhnout a budete hltat každou další kapitolu. Juvu, jakožto hlavní hrdinku, si zamiluje snad každý a o Grífovi snad ani nemusím nic psát. Hrozně se těším, co v dalších dvou dílech tyto dvě postavy předvedou a něco mi říká, že se máme na co těšit! Takže Siri, koukej se do toho psaní pustit, protože včera bylo pozdě!

P-puma-
P-puma-
31.01.2023 5 z 5

Je to už docela dlouho co jsem četla Havraní kruhy a popravdě si děj pamatuji okrajově. Co my ovšem v hlavě ulpělo nejvíc je autorčin čtivý styl psaní. Zhltla jsem tenkrát všechny tři knihy v podstatě na posezení. Po Železném vlků jsem sáhla právě z toho důvodu a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Je to sakra dobrý čtení. Juva je zajímavá postava plně si vědoma svých nedostatků. Děj je zajímavý a pro ně nepředvídatelný. Ano přišla slabá chvíle, kdy v jedné části mění názor jak počasí a popravdě neví co vlastně dělá, ale vymírali jsme se z toho v zajímavém finále. Pak přišel šok, když jsem po dočtení zjistila že kniha má dvě pokračování, která ani nevyšla to je fakt děs, myslela jsem že mě trefí. Takže prosím vás nečtěte to a počkejte až budou všechny díly

Thalin
Thalin
08.12.2022 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se dlouho těšila. Havraní kruhy mě hodně bavily, ale Železný vlk mě pohltil mnohem víc. Ten surový norský styl je tam znát, je to prostě odlišné a to se mi líbí. Příběh je propracovaný, nikde nestagnuje, nikde žádná zbytečná vata. Juva mi jako hlavní hrdinka naprosto sedla, nemám jedinou výtku, i přesto že mi chviličku trvalo se v tom všem zorientovat. Už se těším na další díl.

Marta1996
Marta1996
08.11.2022 5 z 5

Už je to nějaký ten čas, co jsem knihu četla. Koupila jsme si jí, když to byla novinka, ale stále mám příběh v paměti i s hlavní hrdinkou. Nemůžu se dočkat dalšího dílu, za mě jedna z lepších knih co jsem kdy četla.

nela3812
nela3812
01.11.2022 3 z 5

Abych byla upřímná, tato série mě naprosto uchvátila svými obálkami a proto jsem teď o to více zklamaná, že příběh samotný mě uchvátit nedokázal. Nedokázala jsem se začíst a ponořit se do příběhu, celkově to pro mě bylo velké trápení, ale knihu jsem četla v rámci knižní štafety a ty já prostě nikdy neodkládám, dokud je nedočtu.

Nemůžu však říct, že bych na příběhu nenašla vůbec nic, co by mě zaujalo. Bavila mě hlavní zápletka, která se točila kolem krve a vlků. Zpočátku to vypadalo hodně komplikovaně a i proto jsem měla problém se začíst, ale ve výsledku to autorka skutečně skvěle promyslela a závěrem příběhu to do sebe skvěle zapadlo. Takže za mě velmi povedený prvek.

Co se týče postav, ani zde nemůžu být zcela negativní, bylo jich poměrně dost (já vím - fantasy série), ale jsou to postavy sympatické, charismatické a s prostorem pro vývoj, což je z mého pohledu u série hodně důležité.

Vůbec mě však nebavil svět, ve kterém se příběh odehrává a jeho popisy jsem téměř přelétala očima jen proto, abych to už měla konečně za sebou. Upřímně bych tam zrovna tuto část nemusela mít popsanou tolik do detailu.

Nejsem ani vyloženě nadšená nebo velmi zklamaná, takže hodnotím 3/5 a věřím, že si tato kniha najde své nadšené fanoušky. Já mezi rozhodně patřím pro ty krásné obálky, ikdyž příběh samotný mě tolik nepohltil.

tulipi
tulipi
18.10.2022

Po Havraních kruzích se autorka pustila do další fantasy trilogie - Vardari.
Byla jsem hodně zvědavá, ale dlouho jsem se nemohla úplně začíst. Zlomilo se to až cca za polovinou knihy. Pak jsem se pro změnu nemohla odtrhnout :)

LiLLu
LiLLu
17.10.2022 3 z 5

Tak konecne po trech mesicich docteno. Budu hodne kriticka, autorka me nadchla prvni serii a tak jsem vubec nevahala s vlkem.
Spisovatelska moda, kde je hlavni hrdinka "vyjimečná" me uz leze na nervy. Bohuzel ani tady jsme se ji nevyhli. A tim me to cele ták nebavilo. Co opravdu nedavam jsou vnirtni boje hl hrdinek jaky jsou chudinky a cerny ovce rodiny a jak jsou takovy a makovy, jak ho chteji a nemužou,apodobně. Proste toto je pro me fakt peklo. Takze me knizka nebavila. Cteni neutikalo, nebavilo me a velmi silne jsem premyslela ze ji nedoctu. Ale po pulce se tam konecne ukazal vlk a zaclo to byt zajimavejsi...Prala jsem si, aby to zaclo byt vice o nem. No asi bude ale v dalsich dilech..

eva-lupen
eva-lupen
07.07.2022 5 z 5

Tak teda nevím... mělo by to být lepší než Havraní kruhy, ale tak nějak mám pocit, že autorka nevyužila potenciál, který se nabízel, a kterým by bylo alespoň malinké propojení obou příběhů. Aspoň jen malý náznak. Ten jsem ale nenašla. Hirku jsem si hned zamilovala a bude mi chybět, zato Juva mi moc nesedla. Ale čtivé a napínavé to je, to jo. Jsem zvědavá, jak to bude dál.

Kacka999
Kacka999
05.07.2022 5 z 5

Obálka knížky je moc krásná a to byl důvod, proč jsem po téhle knize sáhla. Začátek děje byl pro mě trochu složitější a trvalo mi než jsem se zorientovala, ale potom jsem nemohla přestat číst, protože jsem hltala každičké písmenko a za mě fakt skvělý.

terinkha
terinkha
21.06.2022 5 z 5

Ach, má milovaná Siri a její další počin
Havraní kruhy byly naprosto dokonalý a Železný vlk moje očekávání rozhodně nezklamal.
Na začátku jsem měla klasicky trochu problém se zorientovat a začíst, ale pak už to mělo spád a já nemohla přestat číst.
Líbily se mi hlavní postavy, charaktery, prostředí, zápletka, všechno. Drobnou vadou na kráse pro mě byl Rugen a některý jeho dost expresivní výrazy, to se mi tam jednoduše moc nehodilo, ale to už jsou moje osobní preference no :-)
Teď bych nutně potřebovala druhej díl, aby se tenhle solidně rozjetej vlak dostal do další stanice!
Doporučuju všema deseti, proti Maasový je tohle hotovej literární skvost, moje oko i srdce zaplesalo.
90 %, vlk se havranem nenechal zahanbit! :-)

Jonny
Jonny
25.04.2022 5 z 5

Jsem nadšený, opět. Stejně uspokojující jako Havraní kruhy.

V lecčem předvídatelné, v lecčem ne. Oceňuji proměnu charakterů - nejvíc asi u pana radního.

LiliDarknight
LiliDarknight
20.04.2022 4 z 5

Nórska autorka Siri Pettersen pozýva čitateľov do pochmúrneho sveta. Je to miesto, kde vládne mráz, temnota a kvitnú všakovaké povery. Ľudia sa aj preto utiekajú ku krvavým rituálom. Kvôli nim lovia a zabíjajú vlkov, rovnako aj nakazených „vlčinou“ – jedincov ovládaných pudmi. Tí najskôr vypľúvajú krv, neskôr im narastú tesáky a nakoniec začnú zabíjať. Náklav sa aj pre to stáva bydliskom strachu a krvným riečiskom.

Autorka na týchto základoch vystavala zaujímavú atmosféru, ktorá tvorí pevnú konštrukciu knihy. Prostredie tu takisto zohráva svoju úlohu. Pochmúrna mrazivá polárna noc má o to väčšiu silu, že opanovala snehom pokrytý fjord. Čitatelia, ktorí preferujú podobný štýl, budú bezpochyby nadšení. Tí, čo obľubujú dejové zvraty alebo príbeh orientovaný na postavy, sa budú musieť obrniť trpezlivosťou.

Pettersen však venuje pozornosť aj týmto stránkam svojho príbehu. Charaktery postáv buduje postupne. Najväčší priestor rozhodne dostane Juva a v o čosi menšom meradle aj Rugen. Ten je typický oportunista, ochotný klamať a zrádzať, hlavne aby z toho mal sám osoh. Vedľa neho pôsobí Juvina vernosť takmer až nadprirodzene. Ich línie sú pevne prepletené, teda je zvláštne, že sa Rugen vytráca možno prirýchlo. To ale dáva tušiť, že o slovo sa určite prihlási v pokračovaní.

Juva na seba strháva väčšinu pozornosti. Je to lovkyňa s istými psychickými problémami a pohnutou minulosťou. Aj preto je také čudné, že si dokázala uchovať nevinnosť. V tomto smere ide o akýsi autorkin podpis, základný kontrast vytvára práve týmto spôsobom. Na jednej strane je ťaživá atmosféra, na druhej naivita hlavnej hrdinky. No zatiaľ čo u pätnásťročnej Hirky z autorkinej trilógie Havraní kruhy to bolo očakávané, u devätnásťročnej Juvy to miestami vyznieva strojene a účelne.

Čiastočne tento pocit vyvažuje tajomný ráz rozprávania. Skrytá ostáva nielen motivácia väčšiny postáv, ale aj odpovede a pravda. O to jednoduchšie je prehliadať Juvine nedostatky. Čitateľa totiž zabaví hádanie, čo sa stane či ako to všetko bude pokračovať. Navyše Pettersen skracuje intervaly medzi zvratmi v deji, čím buduje napätie. To nakoniec vybuchne v trochu otvorenom závere. Takže čitatelia sa nadýchnu, no do vody budú musieť skočiť až v druhom diele.

Obdobne zaujímavá je nepochybne aj tematická základňa celej knihy. Ako naznačuje názov série, viac pozornosti sa dostáva tajomným vardari, nesmrteľným. Autorka tak núti čitateľa zamyslieť sa, či je večnosť odmenou alebo bremenom. Poukazuje aj na moc a na to, a aké jednoduché je moc zneužívať. Moralizovaním sa ale Pettersen veľmi nezdržiava, iba ak jeho pohnutou predstavou. Postavy totiž žijú v zmysle hesla „účel svätí prostriedky“.

V knihe Železný vlk si Pettersen predovšetkým dláždi cestu k ďalším udalostiam. Veľa času venuje navodeniu tej správnej atmosféry. Neskôr sa zase snaží zaujať postavami a dejom. Motivácia mnohých aktérov ostáva záhadou a aj niektoré predstavené línie sú až prirýchlo zametené pod koberec. Čitateľ sa teda má čím zabávať, ale to zaujímavejšie ešte len príde. Ako úvod k rozsiahlejšiemu rozprávaniu však kniha funguje.

evilunicorn
evilunicorn
20.04.2022 4 z 5

Autorka má velmi specifický styl psaní, řekl bych temnější,téměř až hypnotický.Příběh mě díky tomu vtáhnul přímo do středu dění, ale i přesto mi přijde přece jen tato kniha o něco slabší, než Odinovo dítě.Možná je to to tím, že autorka pracuje už s použitým námětem, nicméně i tak velmi slušná a nadprůměrná fantasy.

bárbra13
bárbra13
05.04.2022 5 z 5

Siri nezklamala! Tato kniha mě dostala z mojí čtecí krize.
Má trochu pomalejší začátek, ale když se rozjede, nedá se od ní odtrhnout. Miluju tu mysteriózní atmosféru a tematiku krve.
Těším se na další díly!

Deia
Deia
04.04.2022 3 z 5

Bez mučenia sa priznám, že trilógiu Havranie kruhy si už veľmi nepamätám, ale viem, že sa mi veľmi páčila a Hirku, hlavnú postavu, som si obľúbila. To u tejto knihy povedať nemôžem, vôbec ma nenadchla tak, ako som dúfala. Juva mi veľmi nesadla, spočiatku vyzerala ako zaujímavá postava, ktorú si obľúbim, ale postupne ma to prechádzalo, hlavne skrz jej machinácie s vardarmi, tie mi prišli ťažko uveriteľné. Naopak, svet sa mi veľmi páčil, pôsobil na mňa dostatočne depresívne – mesto, v ktorom je veľkú časť roka zima a tma. Aj samotní vardari ma celkom zaujali, ako aj tajomný diabol s ktorým sa Juva musela vysporiadať. To ale nestačilo na to, aby ma kniha nejak nadchla. Čítanie ma až tak nebavilo, dej nevedel udržať moju pozornosť a k postavám som si nevytvorila vzťah, čiže ani ich osudy ma nejak nezaujímali. Je to škoda, lebo na knihu som sa naozaj tešila. Či sa pustím aj do ďalších častí, to ešte neviem, ak by už boli vydané, tak určite áno, ale takto pravdepodobne do vydania úplne zabudnem, čo sa v tejto knihe dialo :D.

martina1199
martina1199
31.03.2022 4 z 5

Už série Havraní kruhy od této autorky se mi líbila, takže jsem bez váhání sáhla i po Železném vlkovi a nebyla jsem zklamaná. Temná, tísnivá atmosféra, příběh plný krvi a tajemství. Trochu pomalejší rozjezd, ale to u prvních dílů knižních sérií často bývá, rozhodně ale ne nuda.

MOŽNÝ SPOILER*MOŽNÝ SPOILER*MOŽNÝ SPOILER


Přiznávám, že trochu rozpačitá jsem byla z postavy Grífa, respektive jeho ambivalentního chování k Juvě, především na konci příběhu. Věřím ale, že ty drápy v její kůži při scéně u Svědka stvořily značky. Aby ji vlci poznali, až se vrátí. A já věřím, že se vrátí :-)

Kni-holka
Kni-holka
22.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Taky jste jako malí byli přesvědčeni o tom, že máte ve svém pokoji bubáka? Taky jste měli divný pocit, když vás máma uložila, zhasla světlo a vás pohltily stíny? Taky jste se koukali pod postel a do skříní, zda tam není strašidlo?‍️ A taky vám vaše mámy tvrdily, že strašidla, bubáci a duchové neexistují a i přes to, že jste jim věřili, jste v hlouby duše cítili, že to není pravda? No, možná to pravda nebyla a vaši rodiče vám o existenci ďábla lhali. Ale věřte, že to dělali pro to, aby vás ochránili.

Juva pochází z dlouhého rodu krvezpytkyň, které dokáží poznat, kdo kdy umře a co se jim stane, takže ve městě Náklav působí jako věštkyně, ovšem vážené a obávané. Juva se ovšem tohoto krvavého dědictví vzdala, neboť živobytí své matky a sestry neuznávala. Místo toho byla lovkyní. Lovila vlky, jejichž krev teče pod městem a pohání Náklavské kameny, kterými se dá cestovat na delší vzdálenosti. A i když se od krvezpytkyň snažila držet co nejdál, její osud ji stejně dohnal. A strašidlem, které jí stále pronásledovalo ve snech i v představách, byl sám ďábel, jehož krev je důležitější, než si můžete myslet.

Strhující příběh Železného vlka, první díl trilogie Vardari, jsem i přes začátek, kdy jsem se seznamovala s novými pojmy, osudy a intrikami, které dost dlouhou dobu nedávaly smysl, sotva dokázala odtrhnout. Velmi rychle jsem se tak ponořila do vyprávění o městě, které je posedlé tím, jak dlouho bude žít, kde v kanálech teče krev lidí i vlků, kde se ulicemi pohybují lidé nakažení vlčinou a kterému vládnou věční. A za tím vším stojí ďábel a prastará Síla, která se opět probouzí a Juva se musí vypořádat s nechtěným dědictvím, obstát jako nová vykrvitelka a postavit se proti nepříteli. Jenže kdo je v tomto případě nepřítel?

Anushka1
Anushka1
12.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Nový příběh z fantasy světa vytvořeného Siri Pettersen zatím jen lehce odkazuje na její předchozí trilogii Havraní kruhy. Tento svět je plný legend o vlcích a záhadných krvezpytkyních, které dokáží předpovědět váš osud. Nikdo však netuší, kde je skutečná pravda. Hlavní hrdinka Juva má tu smůlu, že pochází z rodu krvezpytkyň, ale nechce s nimi mít nic společného. Nejradši by jen lovila vlky, jejichž krev pohání kamenné kruhy, kterými mohou lidé cestovat. Ovšem osud domu chce jinak a Juva se po smrti matky a sestry musí chopit cechu krvezpytkyň. Díky tomu zjistí pravdu o ďáblovi/vlkovi, který dal ženám jejího druhu dar. Dar cítit věčné a bojovat s nimi. Tento ďábel je ale skutečný, jmenuje se Gríf a dozvídáme se, že pochází z jiného světa, kde se takoví jako on krmí drápy a cítí Sílu, která se nedávno probudila a on se může dostat zpět domů. Pomůže mu Juva nebo ho předá věčným a tím se zbaví veškeré odpovědnosti nad budoucností svého světa?

Popravdě musím říct, že ač je zápletka zajímavá, ve výsledku to nějak nefungovalo. Už z prvního dílu Havraních kruhů mi bylo jasné, že se děj bude rozplétat pomalu, ale vše se nakonec vyjasní. To se stalo, ale já i tak nejsem uspokojena. Nedokázala jsem si k Juvě a dalším postavám vytvořit vztah a ke konci mě vlastně jen zajímalo, jestli se Juva s Grífem vyspí. Ovšem nástin dalšího děje je asi jasný, takže se do pokračování nejspíš pustím.

Tenebris_Draco
Tenebris_Draco
06.01.2022 5 z 5

Trochu jsem se této knihy obávala, nechtěla jsem mít tak velká očekávání, jaká jsem měla. Avšak bát jsem se vůbec nemusela!
Bylo to skvělé. Prostředí, postavy, prostě všechno.
Užila jsem si to a jsem zvědavá na pokračování.
Sice jsem autorčinu předchozí sérii nečetla, protože mě nezaujala anotace, přesto to možná zkusím. Tedy pokud bude stejně skvělá, jako Železný vlk.
Samozřejmě se zde objevují vulgarismy, což se k prostředí náramně hodilo.
Každopádně pokud chce někdo číst nějaké temnější fantasy, lehce děsivé a krvavé (tedy pro mě), tak mu toto dílo doporučuji.

kneslova
kneslova
02.01.2022 4 z 5

Chytlo mne to až v druhé třetině knihy , zajímavé fantasy… a zase čekat na další díly , uvidíme

Alex.Barunka
Alex.Barunka
29.12.2021 4 z 5

Zklamaná nejsem ani trošku. Siri dostála svému slovu. Nepřekonala se, ale ani se nepodkopala. Je to temnější, mysterióznější, ve světě, který svoje základy už dávno dostal a tomuto úvodu v mnohém proklestil cestu. Siri nás sice místy vede očekávatelně, ale jako revanš klade do cesty velkou porci chtivosti. A to mě na tom v kombinaci s tím jak Siri píše a hraje si s emocemi, strašně baví.

LenkaPet
LenkaPet
12.12.2021 5 z 5

Zbožňuji Siri Pettersen. Myslím že není co k tomu dodávat. Kniha je skvělá, tak jako předchozí řada Havraní kruhy.

Teclaireddy
Teclaireddy
11.12.2021 4 z 5

Příjemná kvalitní oddechovka. Působilo to na mě asi trochu vyzráleji než Odinovo dítě. Příběh krásně plyne, je poutavý - ale místy mi přišlo, že to bylo na úkor uvěřitelnosti. Cítila jsem z toho, že autorka vedla příběh tam, kam ho chtěla dovést, a ne vždy tam, kam by reálně vedl, bylo to trochu uhlazené.

Dragita
Dragita
07.12.2021 4 z 5

Mělo to pomalý rozjezd. Sice mě první kapitola hned zaujala, ale pak se dějová linka rozdělila a některé pohledy mě už tak nezajímaly (a přišlo mi, že děj extra neposunuli - třeba Rugen), ale pak se to po sté stránce začalo konečně rozmotávat a od stránky 150 jsem už nedokázala knihu odložit. Až mě mrzelo, že kniha nemá víc stran a že druhý díl ještě nevyšel. Juva byla chytrá, ale i naivní a nevěděla, zda si vůbec může věřit. Vzhledem k jejímu dětství se není co divit. Nakonec se ze všeho dostala sama. Žádná cukrová panenka, co čeká na záchranu.
By mě zajímalo, jak dlouho budeme čekat na dvojku.... :D (okej, hlavně na toho vlka)