KillHurt KillHurt komentáře u knih

Wolverine: Starej dobrej Logan Wolverine: Starej dobrej Logan Mark Millar

Tak tohle je opravdu luxusní čtení. Komiks je úplně o něčem jiném než film Logan. Obojímu se však povedlo předat čtenářům/divákům pocit naprostého zmaru. Samozřejmě komiks oproti filmu má mnohem větší pole působnosti a taky se nemusí brát tak vážně jako film. Jeden z mála superhrdinských komiksů, který si rád přečtu znovu.

14.02.2019 5 z 5

Garfield - zatmění Slunce Garfield - zatmění Slunce Jim Davis

Tenhle svérázný kocourek je numero uno ve stripech. Je jedno po kterém sešitě člověk sáhne, vždy se trefí do kvality. V tomhle dílu bylo velkým bonusem jeho setkání s vlastním mladším já k jeho 25. narozeninám. Garfield pobavil a já mohl v klidu při četbě vypnout.

04.01.2019 5 z 5

Gump & Co. Gump & Co. Winston Groom

Skvělé. Nemohu porovnávat oba díly mezi sebou, protože první z nich jsem četl už dávno. Ono se nedá moc porovnávat ani s filmovým zpracováním. Knižní Forrest je o dost jiný než ten filmový. Přesto oba jsou skvělí. Druhý díl pokračuje ve štafetě a dostává Forresta do neuvěřitelných situací, které jsou o něco blíž k realitě a hlavní postavě se v nich moc nedaří. Velké plus dávám autorovi jak se zvládl vyrovnat s popularitou filmu a faktem, že za práva dostal jen pár dolarů. Kniha se čte jedním dechem a čtenář je zvědavý, kam osud pana Gumpa přivane dál. Další díl není třeba. Forrest došel štěstí.

01.01.2019 5 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Film jsem viděl mnohokrát, takže se nevyvaruji srovnávání. Film je akčnější, vtipnější a atmosféra vojny z něj čiší jako milá kratochvíle. Kniha předkládá osobní postoje jednotlivých postav a čtenář pak snadněji vklouzne do neutěšeného ducha tehdejší doby. Osobně jsem se zasekl uprostřed, kdy kapitoly popisují návštěvu Lizetky, básnickou soutěž a další. Děj se skoro nehýbal vpřed, ale vykreslení tehdejších poměrů je zde excelentní. Také Danny je mnohem sympatičtější ve filmu. V knize je popsán v rozkolu jako intelektuál, neukojený muž a pesimista, který nemůže a ani nechce bojovat s režimem.

01.01.2019 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

V knize lze najít lásku a pokoru k originálu a to se stává Saturninově návratu osudným. Autor se snaží co nejvíce přiblížit k originálu a zapomíná na jakoukoliv invenci či pokrok v ději. Postavy ztrácejí své typické rysy a stávají se karikaturami sebe sama. Děj je jen řadou historek, které buď postavy zažívají díky škodolibosti Saturnina, která se zdrcla na jednoduché klukoviny, a nebo si je vzájemně vypravují. Řada historek je recyklovaných z různých zdrojů. Mnohé patálie jsou přímo inspirovány původním Saturninem a místy se dá říct, že se nejedná o inspiraci, ale obyčejné opisování. Jsem rád, že jsem si na Saturnina zavzpomínal, ale příště si raději přečtu originál. Palec nahoru za strýce Františka a Nerona, kteří do atmosféry Saturninových příhod opravdu sedli. Pokračování Jirotkově románu však nesahá ani po kotníky.

27.12.2018 2 z 5

Thunderbolts: Víra v monstra Thunderbolts: Víra v monstra Warren Ellis

Marvelovská verze momentálně známější Suicide Squad. Zasazení po Civil War byla perfektní volba, která potrhuje tvrzení, že Civil War nenechá/la kámen na kameni. Celým komiksem se nese myšlenka, jak je lehké z hrdiny udělat zločince a naopak a stačí k tomu dostatečná mediální masáž.

26.12.2018 5 z 5

Thor: Znovuzrození Thor: Znovuzrození Joseph Michael Straczynski

Kresba na mě působila neživě a studeně. Thorovy motivy jsou očividné a pochopitelné, i když se po celou dobu tváří ... no jako bůh. Možná proto jsem si v tomto podání k němu nenašel cestu. Přesto má komiks své velké chvíle, např. Thorovo setkání s Iron-manem.

26.12.2018 3 z 5

Spider-Man Spider-Man Joseph Michael Straczynski

Pro nováčky pěkné seznámení se Spider-manem. Část Šťastné narozeniny se veze na krásné nostalgické vlně a pavouček si prožije řadu zlomových událostí ze svého života. Retro část je opravdu nuda. Byl jsem rád, že se mi této klasiky dostalo v remasterovaném vydání, ale odnesl jsem si z toho jen jedno. Kdysi se dělaly komiksy jinak a jsem rád, že je to za námi.

26.12.2018 4 z 5

Pekelná šleha Pekelná šleha Martin D. Antonín (p)

Tady se autor trošičku utrhl z řetězu a bohužel akce a vtípky upozaďují děj. Přesto je to správně trhlá jízda a tak to má být.

26.12.2018 3 z 5

Padlý syn: Smrt Captaina Ameriky Padlý syn: Smrt Captaina Ameriky Jeph Loeb

Kapitán Amerika bez Kapitána. A kupodivu to funguje skvěle. Autorům se povedlo vyzdvihnout důležitost Kapitána právě jeho nepřítomností. Rozdělení příběhu na pět stádií smutku funguje skvěle a navíc nám popisuje vztah vybraných superhrdinů ke Kapitánovi a vše co pro ně znamenal.

26.12.2018 4 z 5

Pachatelé zvláštních činů Pachatelé zvláštních činů Jana Rečková

Paní Rečkovou mám ve velké úctě a nějak u této knihy nejsem schopen pochopit, co se pokazilo. Povídky mají dobré nápady a vytvořený svět je životaschopný. Přesto jsem po celou dobu tápal, čeho se mám chytit, abych se zorientoval. Styl autorky znám a mám ho rád. Tady jsem se ovšem ztrácel. Možná tentokrát nebyla povídka vhodný formát a román nebo novela by těmto nápadům slušela lépe.

26.12.2018 2 z 5

Půlnoční výprodej Půlnoční výprodej Seanan McGuire

Jako fakt nejsem cílovka. Přesto mě to baví. Stále je to neoriginální, srdcebolných pasáží přibylo a jednání hlavních postav je stále nelogické. Ale... pořád je to fajn jednohubka a navíc to získalo na akčnosti, hlavní postava je pořád sexy a lehce se prohloubily reálie světa kryptidů. Navíc se objevuje několik svěžích nápadů. Chytromyši stále vládnou.

23.12.2018 3 z 5

Armagedon ve slevě Armagedon ve slevě Seanan McGuire

Příběh je neoriginální, místy naivní a chování některých postav je mnohdy nelogické - proč do toho kanálu nejít špatně ozbrojená na popáté, že. Mnoho vypjatých scén končí deus ex machina. Akční scény vypadají jak vystřižené z filmů. Bohužel na papíře nefungují tak dobře. Obrovský dík autorce, že si odpustila srdcebolné, romantické pasáže. Ze začátku jsem se bál záliby hlavní hrdinky v tanci, ale nakonec jsem byl mile překvapen. Přes tyto výtky se jedná o příjemnou jednohubku, která se čte jedním dechem. Plus za některé originální myšlenky, kriptidy, pop-kulturní narážky a cynické popisy situací hlavní hrdinkou. A velké plus za chytromyši - trošičku mi připomněly dílo Terryho Pratchetta.

23.12.2018 3 z 5

Ocelový alchymista 4 Ocelový alchymista 4 Hiromu Arakawa (p)

Série přestává být epizodická a začíná být osobní. Autorka se nebojí páchat na čtenářích křivdy. Vypiplá si postavu, pak ji bez milosti zabije a jako bonus si do mrtvoly kopne. Dvakrát. Pak dostává motivace postav opravdové grady a je mnohem uvěřitelnější.

23.12.2018 5 z 5

Orbital 1 a 2 Orbital 1 a 2 Serge Pellé

Přirovnání k herní sérii Mass Effect je jistě nasnadě, ale nedá se rozpracovanost obou vesmírů porovnávat po rychlém úvodu a jedné návštěvě na cizí planetě. Přesto jsou zatím rozdané karty velmi zajímavé. Svět orbitalu je plný zajímavých mimozemských ras, politických pletich, rasismu, segregace a vzájemné nenávisti. Vypadá to zábavně. :-)

19.12.2018 4 z 5

Válka velké trojky Válka velké trojky J.M. DeMatteis

Tento díl dokázal propojit starý řecký mýtus s mýtem DC univerza. Více se orientuji v komiksech od Marvelu, tak nevím, jestli se jedná o nejvhodnější paralelu k Občanské válce. Rozhodně se tam dají styčné plochy. Občanská válka však vítězí na plné čáře. To nijak neshazuje kvalitu tohoto komiksu. Kresba je líbivá a dramatická a napomáhá i novému čtenáři se zorientovat ve velkém počtu postav. Navnadilo mě to na další díly a rozhodně si přečtu něco o Constantinovi, na kterého jsem se chystal už dávno.

19.12.2018 4 z 5

Umřít s úsměvem Umřít s úsměvem James Palmiotti

Má to svá světlá místa. Harley je skvělá a utáhla by to klidně sama. Bohužel je v pozici, která pro ní jako postavu není přirozená. Přesto jsem rád za silnou ženskou postavu.

18.12.2018 3 z 5

Hon Hon Andrew Fukuda

Ono to není na tolik srdce rvoucí a mladicky bolestné jak mají knihy v tomto žánru ve zvyku. Přesto autor dokáže zprostředkovat emoce postav, které zažívají samotu, izolaci, neporozumění atd. Celá kniha poukazuje na paralelu přerodu puberťáka do dospělého světa, který mu nerozumí a snaží se ho zahubit. Je to čtivé, ale místy zdlouhavé. Srdcebolná romantika je omezena na minimum. Svěžím větrem je, že hlavní postava je pro záchranu sebe sama udělat cokoliv. Hlavní je přežít. Tudíž Mirko Dušínovký hrdina se nekoná.

15.12.2018 4 z 5

Kořist Kořist Andrew Fukuda

Druhý díl začíná a končí akcí. Prostřední část se poněkud vleče, zbytečně vysvětluje věci, které již vysvětleny byly a nebo jsou očividné. Naštěstí se dá prostřední část rychle přelouskat. S přivřením očka nad některými nelogičnostmi se v žánru fantasy jedná o zdařilou knihu. Ve svém vlastním subžánru je určitě nadprůměrná. Palec nahoru za absenci zbytečných srdcebolných kotrmelců. Náznaky romantiky tam jsou, dokonce i klasický milenecký trojúhelník, ale když vám jdou po krku soumračníci, tak nemá čas se rozplývat nad něčí krásou a charismatickým profilem. Doufám, že si pokračování zachová vzestupnou tendenci.

15.12.2018 4 z 5

Když blesk udeří dvakrát Když blesk udeří dvakrát Joshua Williamson

Průměrný mainstream, u kterého se chytá i "normální" člověk. Příběh má hlavu i patu a nepůsobí zmatečným dojmem jako některé svazky z edice Znovuzrození. Konečně. Díky.

14.12.2018 3 z 5