keselylenka

Velká sestra, malá sestra, rudá sestraVelká sestra, malá sestra, rudá sestraJung Chang

Asi základní problém byl, že jsem dostala něco jiného, než jsem čekala. Čekala jsem román nebo možná fakta, ale 100% o životě sester. Bohužel za mě pasáže o sestrách byly spíše v menšině a převládala politika. Když už ale přišel prostor na tahle místa bylo to super a byla jsem spokojena.

Než vystydne kávaNež vystydne kávaTošikazu Kawaguči

Jestli některá kniha opravdu nevyužila potenciál skvělého nápadu pak je to tahle. Myšlenka výborná, ale realita slabá. Postavy mi nepřirostly k srdci a celkově příběh byl velmi předvídatelný. Dám šanci druhému dílu a uvidíme.

Kde zpívají raciKde zpívají raciDelia Owens

Hezká kniha, příjemně propojený příběh. Něco mi ale chybělo, nedokázala jsem se na hlavní hrdinku napojit a až mi bylo jedno, jak to s ní dopadne a to není dobře. Málo jsem jí viděla do duše.

Neklidná krevNeklidná krevR. Galbraith (pseudonym)

Autorka je prostě úžasná vypravěčka a to je základ všeho. Knihu bych i přes úctyhodný počat stran klidně přečetla za víkend, ale byla by to škoda. Není totiž nad to, vychutnat si každou větu, každé písmenko, každou zápletku.

Sto roků samotySto roků samotyGabriel García Márquez

Zvláštní čtení, které jsem si opakovaně říkala, že odložím, že to přece nedává smysl, ale nikdy neodložila. Jako by mě kniha nějak zvláštně připoutala a nutila číst dál. A nakonec rozhodně nelituji, byl to krásný zážitek.

Deník farářkyDeník farářkyMartina Viktorie Kopecká

Bohužel mi kniha nesedla. Přitom jsem se tak těšila, ale nějak ke mě ty myšlenky nedošly.

Lidstvo: Dějiny nadějeLidstvo: Dějiny nadějeRutger Bregman

Kniha se skvěle čte a byť jde o literaturu faktu, která je navíc plná informací, stránky utíkají ani nevíte jak. Obsah má myšlenkově hodně do sebe, i když jsem vlastně skeptická, že dokážeme něco změnit.

Nebezpečné dědictvíNebezpečné dědictvíAlison Weir

Ačkoli série tudorovských královen byla výborná, tady se za mě úspěch nekonal. Mezi příběhy Katherine a Kate jsem se ztrácela. Často mi až po několika odstavcích došlo, o které vlastně čtu. Navíc zatímco u tudorovských královen se mi dařilo vcítit se do postav a autorka je za mě vykreslila velmi lidsky, tady se ke mě city nedostaly.

Čínou nahoru i dolůČínou nahoru i dolůKateřina Stibalová

Na zážitky rozhodně pohatý cestovní příběh, ale jako by mi něco chybělo. Neuměla jsem si k autorce vytvořit vztah a nakonec mi bylo až líto spíš Mistra GPS

TchyněTchyněSally Hepworth

Když si tohle přečtete nebudete možná svou tchýni milovat více, ale rozhodně nad ní začnete přemýšlet a možná ji i začnete chápat. Tahle kniha má tak málo stran, že ji v pohodě sfouknete za den, ale odehrává se v ní tolik emocí, tolik myšlenek, tolik pravdy. Skvělé

Mistr a MarkétkaMistr a MarkétkaMichail Bulgakov

Vlastně nevím, co napsat. Jde o moje první setkání s ruskými klasiky a ještě takto mysteriózním. Přesto, že jsem se ale ztrácela, čtení to bylo velmi těžké, tak mi to nikdy nedalo a čtení jsem neodložila. Jako by mě něco magického ke knize poutalo. A stálo to za to. Ke knize se budu muset ještě vrátit.

Neviditelný život Addie LaRueNeviditelný život Addie LaRueVictoria Schwab

Úžasný příběh, který se vám zaryje pod kůži a nebude chtít odejít. Než do příběhu vstoupil Henry úplně jsem cítila tu samotu, to zoufalství, které Addie měla v sobě a čtení jsem si dávkovala. Ale pak jako by vše najednou bylo jednodušší, svět hezčí.

Sovětistán: Na cestě Turkmenistánem, Kazachstánem, Tádžikistánem, Kyrgyzstánem a UzbekistánemSovětistán: Na cestě Turkmenistánem, Kazachstánem, Tádžikistánem, Kyrgyzstánem a UzbekistánemErika Fatland

Za mě po dlouhé době moc příjemný cestopis plný zajímavých informací. Celá kniha má moc milý ráz, přesto že autorka nepíše jen o věcech pozitivních.

Mistr: Druhá část životního příběhu Johanna Georga FaustaMistr: Druhá část životního příběhu Johanna Georga FaustaOliver Pötzsch

Bohužel i já se přidám k těm, pro které byl druhý díl zklamáním. Kniha byla prakticky jen honičkou z místa na místo a útěkem či stíháním a to mě nudilo. Vlastně už mě na konci ani nezajímalo, jak to dopadne. Po pro mě krásném prvním díle škoda.

Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga FaustaKejklíř: Životní příběh Johanna Georga FaustaOliver Pötzsch

Je pravda, že z pohledu děje je kniha možná pomalejší, ale přesně to ji pro mě dělalo zajímavou. Vlastně mi až vadil akční závěr. Kniha se dobře četla, příjemně ubíhala a být jde o fikci, vnímala jsem ji jako takové memoáry.

A odkud bych asi tak byl?A odkud bych asi tak byl?Miroslav Karas

Obrovské zklamání. Na knize mi obrovsky vadily 2 věci. Jednak, že jsem si nedokázala zařadit žánr a celá struktura knihy byla za mě takový "každý pes, jiná ves". Nebyl to pořádný cestopis, něco to mělo z politiky, něco z dějiny, ale pořádně nic. Druhá věc, se kterou jsem bojovala je černobílý - no spíše černý pohled na Rusko. Od zahraničního zpravodaje čekám, že mi ukáže krásy země, vyzdvihne pozitiva národa, život běžných lidí. Tady jsem z každé věty cítila jen pachuť na jazyku.

Má temná VanessaMá temná VanessaKate Elizabeth Russell

Přesto, že je naprosto jasné, kdo je oběť, vnímám, že příběh není černobílý. Ještě dny po přečtení mám v hlavě mnoho rozporuplných otázek a názorů. Žádná strana nebyla nevinná a žádná zcela vinná. Kdo selhal fatálně - škola.

Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédieŽivotice: Obraz (po)zapomenuté tragédieKarin Lednická

Všichni jsme milionkrát slyšeli o Lidicích a nikdo pomalu nezná Životice. Kde je chyba? Opět bravurní čtení, byť nejde jen o beletrii, které se četlo samo.

Kůň PřevalskéhoKůň PřevalskéhoMaja Lunde

Za mě nejlepší díl série. Asi nejvíc mě bavil příběh Michaila ale všechny stály za to. Po Modré velké zlepšení

ModráModráMaja Lunde

Tahle kniha pro mě byla po včelách zklamání. Linka Signe mě nebavila vůbec a druhá jen o maličko více.

Historie včelHistorie včelMaja Lunde

Po přečtení mám trochu rozporuplné pocity. Jednoznačně jde o skvělou knihu, ale kdybych ji měla někomu popsat, možná bych spíše řekla, že jde o knihu o vztazích mezi rodiči a dětmi. O otcích a synech. O manželství. O vášních a zklamáních. To samozřejmě včely nevylučuje jen jsem asi původně čekala něco jiného.

Tajný život úhořůTajný život úhořůPatrik Svensson

Kdyby se takto psaly učebnice biologie myslím že by to všechny bavilo mnohem více.

Skvělá samota – Putování Pacifickou hřebenovkouSkvělá samota – Putování Pacifickou hřebenovkouTim Voors

Zápisků z Pacifické hřebenovky jsem četla už několik a tyto řadím rozhodně k těm lepším. I když knihu napsal muž, musím říct, že byla plná zamyšlení a pocitů, což bývá běžné spíše u žen a oceňuji to. Za mě velmi zajímavé i typy na jiné knihy. Konec už byl za mě zamyšlený až moc a trochu mě rušilo, že to vypadá, že se na PCT jen hulí.

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Skvělý silný příběh, který by podle mě stejně dobře fungoval i bez toho, aby se musela tvořit nějaká alternativní historie. Ta mě rušila.

Sběratelka sirotkůSběratelka sirotkůEllen Marie Wiseman

Skvělý příběh, který byl podle mě úplně nejsilnější v prvních pár kapitolách. Každopádně ani potom se neměl za co stydět. Rozhodně doporučuji

Prázdniny v ČeskuPrázdniny v ČeskuLadislav Zibura

Zibura opět nezklamal. Skvělé čtení o naší zemi, při kterém člověk zjistí, že ji ani zdaleka dobře nezná.

Co by můj syn měl vědět o světěCo by můj syn měl vědět o světěFredrik Backman

Byť kniha byla místy zábavná, místy milá a místy něžná, nakonec na mě působila jako takový lepší Deníček moderního fotra a to teda podle mě není výkvět literatury.

Životní ternoŽivotní ternoFredrik Backman

Za mě to byla síla.

Tři královny - Boj o tudorovský trůnTři královny - Boj o tudorovský trůnPhilippa Gregory

Velmi zajímavý příběh, který na mě působil trochu jako deník. Markéta mi každopádně přišla nesympatická a extrémně závistivá a trochu labilní. Ale k její výchově a době, ve které žila to asi patřilo. Čtení rozhodně doporučuji.

BelgraviaBelgraviaJulian Fellowes

Za mě velmi dobře napsaný příběh, který ač není plný emotivních pasáží, tak emoce v něm bují tak nějak pod povrchem. Celý děj mi připadal jako takové divadelní představení s jednotlivými dějistvími. Mohu jen doporučit.