keselylenka keselylenka komentáře u knih

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Úžasné čtení na závěr roku. Vypravěčský styl pana Folletta je za mě geniální, s relativně malým množstvím postav dokáže rozehrát skvělé divadlo. A co hodnotím úplně nejlépe je to, že postavy jsou lidsky a uvěřitelně vykreslené, žádná není jen vyložené kladná, i tyhle totiž mají své stinné vlastnosti, stejně jako my všichni.

08.12.2023 5 z 5

Čas darů: Pěšky do Konstantinopole. Putování mladého Angličana z Rotterdamu ke střednímu Dunaji Čas darů: Pěšky do Konstantinopole. Putování mladého Angličana z Rotterdamu ke střednímu Dunaji Patrick Leigh Fermor

To, co mám na těchto historických cestopisech ráda, je pohled na svět kdysi a porovnání, jak moc se změnil. Tady jsem byla nejvíce překvapena právě tím, že autor cestuje již ve 20. století, ne zase tak dávno, ale přijde mi, že se svět hodně proměnil. Hlavně taková ta místní pohostinnost podle mě už ze západní Evropy prakticky vymizela. A nabízí se otázka, čím se to stalo.

28.10.2023 3 z 5

Boží příběhy aneb Biblické bizáry od Pastoral Brothers Boží příběhy aneb Biblické bizáry od Pastoral Brothers Karel Müller

Bohužel, za mě to nefungovalo.

23.10.2023 2 z 5

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

Láďa opět nezklamal a vzal mě s sebou na úžasný výlet. Je super, že knížka není plná jen sluníčkových pohledů, které se vám snaží ukázat, že je na cestě všechno jen úžasné, ale neschovává i tu odvrácenou stranu. Dokonce ji neschovává tak moc, že i když o této pouti už dlouho sním, místy jsem si říkala, jestli to stojí za to. Ale stojí. Děkuji

23.10.2023 5 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Možná jsem si tentokrát ukrojila moc velký krajíc na čtení, možná jsem čtenářsky ještě nedošla tak daleko, ale s Idiotem jsem se trápila. První část by ještě šla, chytala jsem postavy i děj, ale s každou další částí už to šlo jen dolů. Uvidíme, možná to příště s Dostojevským bude lepší

15.10.2023 3 z 5

Děti a dětství: Od středověku na práh osvícenství Děti a dětství: Od středověku na práh osvícenství Tomáš Sterneck

Za mě nejlépe napsaná odborná kniha, kterou jsem četla. Vše je podáno detailně, s množstvím odkazů, ale zároveň velmi čtivě a zajímavě. Rozhodně doporučuji

22.09.2023 5 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Po přečtení mám dost rozporuplné pocity. Trochu jsem měla pocit, že si autor řekl, že už dlouho nic nenapsal, tak hodil na papír, co mu zrovna běželo hlavou a vydal to. Však oni to čtenáři koupí a ještě v tom budou hledat smysl, který v tom ani není. Zábava... Jediné, co se knize nedá upřít, je opravdu krásný jazyk, jakým jsou ty zbytečnosti napsané.

11.09.2023 3 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Vlastně bohužel nevím, co přesně mi nesedlo. V první polovině se prakticky nedalo mluvit o tom, že by na mě šel strach a v druhé půlce už jsem se nudila. Celé to bylo moc dlouhé. Plus za mě za slovanské mýty a práci s archivy ale na více hvězdiček toho tady bylo málo.

04.09.2023 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Úžasná kniha, které není co vytknout. Pro mě ale byla ještě o malinko lepší Brit - Marie. Možná tím ženským pohledem, těžko říct. Každopádně od Backmana si ráda přečtu i telefonní seznam.

28.08.2023 5 z 5

Kocour, který zachraňoval knihy Kocour, který zachraňoval knihy Sósuke Nacukawa

Kdyby to byla pohádka pro děti, dala bych asi více hvězdiček. Takhle mi to přišlo velmi jednoduše napsané a postavy a co s nimi bude dále mě vlastně ani nezajímalo.

27.08.2023 2 z 5

Karel II.: Život Karla II., krále anglického Karel II.: Život Karla II., krále anglického Hesketh Pearson

Tohle za ně byla slabší biografie panovníka. Přitom jde určitě o velmi zajímavou osobnost. Pro mě zde ale bylo mnoho jmen a bitev a málo osobních zajímavostí a pohledů.

24.08.2023 2 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Za mě by to mohlo mít klidně xkrát více stran, protože ně to pohltilo od začátku do konce. Doporučuji

15.08.2023 5 z 5

Nerozlučné Nerozlučné Simone de Beauvoir

Plus je, že se to opravdu dobře čte. Co se týká obsahu tak mě to ale nějak moc nechytlo. Přišlo mi to jako trochu toxické kamarádství.

14.08.2023 3 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Čekala jsem love story, což je moje chyba, protože jsem četla Zulejku a mělo mě to napadnout. Každopádně jsem nakonec dostala mnohem více. Neustále jsem potřebovala vědět, co bude dále. Hvězdičku odebírám za pro mě rušivé kapitoly s Leninem a Stalinem, které mě rušily, ač jejich význam chápu a za pro mě těžce uchopitelný Bachův konec, kde už jsem se trochu ztrácela.

11.08.2023 4 z 5

Člověk ve futrálu Člověk ve futrálu Anton Pavlovič Čechov

Opět musím v první řadě smeknout před úžasným a čtivým překladem vydání z roku 2014 z Odeonu. Na celé edici světových klasiků je znát obrovská práce a péče.
Povídky jsou prvním dílem, které jsem od Čechova četla a byla jsem mile překvapena. Některé jsou silnější, některé méně, ale poskytují zajímavý vhled do ruské společnosti konce 19. století.

05.08.2023 4 z 5

Tutanchamon: Století záhad a objevů Tutanchamon: Století záhad a objevů Miroslav Bárta

Moje naprostá fascinace starověkým Egyptem začala asi když mi bylo 13 a i když se ze mě egyptolog nakonec nestal, v mém srdci má tato civilizace místo stále. Možná právě proto jsem toho v této knize nenašla tolik objevného, jako najde někdo, kdo se o Tutanchamona doteď nezajímal. Hezké shrnutí

01.08.2023 4 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Opět skvělá klasika, ve které i dnes je stále mnoho aktuálního. Úžasný je taky překlad, četla jsem vydání z roku 2022 od Odeonu.

29.07.2023 5 z 5

Alžběta z Yorku: Poslední bílá růže Alžběta z Yorku: Poslední bílá růže Alison Weir

Úžasné čtení, Weirová opět nezklamala a vyvedla mě ze čtecí krize. Tahle část anglických dějin před nástupem Jindřicha VIII. pro mě byla docela nepřehledná a tato kniha mi ji pomohla pochopit.

23.07.2023 5 z 5

Pod šeptajícími dveřmi Pod šeptajícími dveřmi TJ Klune (p)

Pro mě to bylo po Domu v blankytně modrém moři zklamání. Byla to prostě nuda. Zápletka předvídatelná a a tisíckrát za mě už použita jinde a lépe.

17.07.2023 2 z 5

Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce David Attenborough

Hvězdičku ubírám za nekvalitní fotky na kterých toho není moc vidět. Chápu že jsou dobové, ale to i ty na křídovém papíře uprostřed knihy a ty jsou viditelné dobře. Ale zase mě to přimělo si hodně zvířat vygooglit.

11.07.2023 4 z 5