Nerozlučné

Teprve po 66 letech od svého napsání se dočkala vydání autobiografická novela z pera slavné představitelky existencialismu a feminismu ve francouzské literatuře, Simone de Beauvoir. Autorka svůj příběh považovala za příliš „intimní“, než aby jej publikovala. Vypráví v něm o hlubokém přátelství dvou dívek, které sdílejí dramata svých prvních milostných vzplanutí, ale spojuje je i odpor ke společenským konvencím a tradiční ženské roli v životě. Kniha přichází ke čtenářům s předmluvou adoptivní dcery autorky Sylvie Le Bon de Beauvoir a rovněž s množstvím autentických fotografií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464971/big_nerozlucne-PiN-464971.jpg 4.243
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Odeon

Les Inséparables, 2020

Kniha Nerozlučné

memphisz
20. listopadu

Je to dobrá novela o dospívání ve francouzské vyšší společnosti ve 20. letech. Ukazuje to samé, co například Malé ženy nebo Jane Austen: ženy byly tehdy sešněrované křesťanskou morálkou a konzervatismem v nejistotě a neznalosti vlastní sexuality a emocí. Výsledkem pak byla románová dramatičnost a útlocitnost. A střet mladé a nevyspělé lásky proti snaze rodiny uchovat si společenské postavení. De Beauvoir vystihuje vše, co bylo s buržoazní té doby špatně. Falešné sešlosti s falešnými přáteli. Klepy, soudy a povrchnost. Snaha se předvést a dávat najevo, že stále patří do lepší společnosti. A proti tomu vzdor mladých žen, které nechtěly být poslušné a svázované. Chtěly být samy sebou. Což byl v očích patriarchátu i církve největší hřích.

Boboking

Přiznám se, že když pod jménem autora jsou termíny jako "filozofie, existencialismus, feminismus", není to zrovna typ spisovatele pro mojí prozaickou duši. Ale jen jsem do knížky letmo nahlédl a už mne "polapila". Nádherný jazyk, výborné vyprávění, k tomu až jisté adolescentní sexuální jiskření... Ani se mi nechtělo věřit, že je to příběh z 20-30 let 20. století... Laskavé, s napětím, s melancholickým smutkem... Doporučuji.

KatChiss

Přátelství. Povinnosti. Náboženství. Láska. Rodina. Paříž, Francie. 1. pol. 20. století.

Příběh o dvou dívkách, jejichž cesty se protnuly ve škole Adeline Desirové. Staly se z nich NEROZLUČNÉ kamarádky.

Talys

Jemné, křehké a zároveň silné...

Imor

Kniha je útlá, ale její obsah je od první věty až po tu poslední plný emocí, lásky a velkého přátelství. Krásná kniha.

zaba335

Velmi silný a zajímavý příběh dvou inspirativních žen v mnoha ohledech.
Simone de Beauvoir jsem si díky této novince velmi zamilovala. Přátelství Simone a Zazy je neuvěřitelně emotivní. Kniha je obrovským náhledem do soukromí autorčina života.

Adelína_čte

Před nějakou dobou jsem doposlouchala jednu zajímavou audioknihu od nakladatelství Témbr, jejíž anotaci najdete níže v popisku. Nerozlučné, z francouzského pera Simone de Beavoir, jsou autobiografickým vyprávěním, jemuž svůj hlas propůjčily Barbara Nesvadbová s Lucií Pernerovou a zhostily se jej výborně.

Simone de Beavoir mi nebyla zcela neznámá... dost jsem o ní slyšela už předtím a vážně jsem ocenila možnost nahlédnout do jejích nejintimnějších pocitů a nejniternějších myšlenek. A i když ne vše mohlo být napsáno, řečeno nebo provedeno, křehkost citů prosakovala v mnoha slovech. Stejně jako feminismus, existencialismus, odpor k společenským konvencím i k tehdejší tradiční roli ženy. V kombinaci s velice silnými city k její přítelkyni Zaze, by se v té době autorčina životopisná novela nesetkala se zrovna velkých obdivem. A tak se Simone rozhodla svůj příběh nevydat.
Až po šestašedesáti letech spatřil světlo světa díky spisovatelčině adoptivní dceři, jež se také chopila předmluvy.

Nerozlučné se staly příjemnými čtyřmi hodinami poslechu, ale přesto jsem asi doufala ve víc. Nejsem úplně zklamaná, ale něco audiu chybělo. Místy na mě vyprávění působilo suše, tak nějak povrchově. Nicméně neobvyklý audioknižní zážitek to byl, i vzhledem k tomu, že jsem ještě (auto)biografii neposlouchala.

Hela74

Přátelství dvou žen, plný pocitů, situací a tak jemný. Zůstane v mé knihovně určitě, třeba pro dceru a já se k ní určitě vrátím.