Velký král Přemysl I. Otakar ekniha

První část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů. Historická sága začíná v českém knížectví, rozvráceném rodovými spory, v němž se vlády ujímá mladý Přemysl Otakar I. Postupně upevňuje moc, získává zahraniční spojence a za pomoc císaři získává královskou korunu. Dostane se do sporu s církví, je dán pražským biskupem do klatby, ale dosáhne smíru s církví a vojensky vpadne do rakouských zemí. Jeho politické úspěchy otevírají cestu českému království mezi evropské velmoci 13. století....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/184806/velky-kral-premysl-i-otakar-184806.jpg 4.5782

Přemyslovská epopej 1.

Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno (ekniha), MOBA (Moravská bastei)

Kniha Velký král Přemysl I. Otakar

tami1
30.12.2020

Zpočátku jsem měla lehký chaos v postavách (je jich tam opravdu mnoho), ale časem se to zlepšilo. Návštěvu v čase prvních přemyslovských králů jsem si užila. Bez dechu jsem s Přemyslem Otakarem I. prožívala jeho vojenská tažení, napínavé bitvy, dvorské intriky i zamotaný soukromý život. Oni ti Přemyslovci byli docela bojechtivá, pomstychtivá a krvelačná čeládka.
Díky panu Vondruškovi jsem si zábavnou formou osvěžila a doplnila znalosti.

J.P.S.
27.12.2020

Moje první setkání s dílem pana Vondrušky. Neměl jsem velká očekávání, ale byl jsem mile překvapen. Od klasických historických románů se to poněkud liší, zajímavost díla spočívá více v popisu historických událostí než v chování postav. Je to tedy spíše takový "románový historický dokument" než románový příběh. Vím, že spoustě čtnářů tento styl nemusí sedět, ale mě nijak nevadil a naopak jsem si jej docela oblíbil.

Většina lidí si jméno Přemysl Otakar I. patrně spojí se Zlatou bulou sicilskou, ale málokdo zná období a události, které tomuto úspěchu předcházely a které život tohoto panovníka formovaly. A právě tomuto období se věnuje první díl, který mapuje především události závěrečného období knížecích Čech na konci 12. století, tedy dobu politické krize, kdy samotný Přemysl byl mnohdy spíše vláčen událostmi a jeho nástup na knížecí stolec (a budoucí královský tůn) byl více než nejistý. Románový Přemysl rozhodně není žádný kladný charakter, nicméně to ten skutečný nebyl také :))

Speciální pochvala za kapitolu věnující se účasti Čechů na třetí křížové výpravě pod vedením přemyslovce Děpolta - o tom jsem až do přečtení této knížky vůbec netušil.

Gaudericus
23.12.2020

Mé první setkání s panem Vondruškou a zpočátku ohromné zklamání. Nejen, že byl mladý Přemysl v jeho podání pěkný parchant (nic proti umělecké licenci), ale přišlo mi, že autor vůbec nezvládá spisovatelské řemeslo. Unylé první kapitoly bez literární invence mi vadily natolik, že jsem v jednom okamžiku (audio)knize dal poslední šanci, jinak ji odložím (což dělávám zcela výjimečně). Zlepšilo se to, byť literární klenot to jistě není. Trochu mi Velký král připomněl Dva proti Říši (dle mého názoru mnohem lepší kniha). V obou případech je atraktivita knihy dána především popisovanými skutečnými událostmi a kulisami. Jako poučení o historii dobré, ale po Václavovi I. hned tak nesáhnu (jestli vůbec).

8v8
22.12.2020

Kniha se mi moc líbila, uvědomění si tehdejších poměrů bylo poučné. Přečetl jsem i druhý a třetí díl Přemyslovské epopeje. Čtvrtý díl už jsem nedočetl, protože mě děj přišel pořád stejný.

ivka67
23.07.2020

Asi jsem tak nějak očekávala víc,kniha mě obohatila o poznání naší historie,jen těch jmen tam na mě bylo moc a přivítala bych více příběhu.

Monika1717
17.06.2020

Kniha je něco jako románová kronika,faktograficky neurazí a milovníkům historie přinese čtenářský zážitek, možná trochu plytký. Dialogy jsou si velmi podobné, postavy spolu hovoří dost strojeně. Bitvy jsou popisovány podrobně, možná trochu zdlouhavě. Na knihu jsem se těšila,ale nenadchla mě tak, jak jsem očekávala. Další díly zatím čekají.

veronika1998
14.06.2020

Přečetla jsem už spoustu knih od autora a ani takhle knížka nezklamala. I přes rozsáhlé popisy bitev a výprav, mě možná baví víc než Husitská epopej.

Mikhejla
11.06.2020

K mému překvapení čtivá,nenudila mně. Za mně super!