kasavubu kasavubu komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Opět skvělé a jak tu už padlo, snad ještě lepší než první díl. Za ty dva dny, co jsem knihu četla, jsem nedokázala myslet na nic jiného. Osudy rodin obou sester se vám tak zažerou pod kůži, že nemůžete přestat číst, dokud nejste na konci. Ještě, že takových knih není víc, jinak by to bylo doma brzo na rozvod☺

26.01.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tak skvělou knížku jsem už dlouho nečetla. O to větší radost mám z toho, že je z pera české autorky. Osudy Hany se mi vryly hluboce pod kůží a musím přiznat, že se mnou místy hodně cloumaly emoce. Nejen lítost, ale i vztek. Třeba na takového Jaroslava Horáčka, nebýt jeho, mohlo všechno dopadnout úplně jinak. Ale ani on nebyl v knize vyloženě černo-bílou postavou, vlastně to byla souhra náhod, proč všechno dopadlo tak, jak dopadlo. Kniha vás ještě dlouho po jejím přečtení donutí nad ní přemýšlet a musím dát zcela za pravdu komentáři od Peace viz níže, poukazujícím na to, jak zdánlivě nepodstatná rozhodnutí mohou mít na náš život fatální vliv. Myslím, že to velmi dobře vystihla. Kniha byla opravdu vynikající. Mám snad jen dvě malé výtky: první že snad těch náhod bylo na jeden lidský život (Hany) až moc a pak, že jsem se zpočátku trochu ztrácela v jednotlivých postavách. Postupně se ale vše krásně provázalo a člověk nestačil žasnout, jak to má paní autorka skvěle promyšlené a propracované. Opravdu klobouk dolů nad jejím spisovatelským umem. Doufám, že se od ní dočkáme ještě řady dalších takto krásných knih.

07.07.2017 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Moc smutný příběh. Klobouk dolů před tím, s jakými problémy se musel potýkat jedenáctiletý až patnáctiletý kluk. Bohužel dětí, které se musí stát takto předčasně "dospělými", je v naší společnosti víc než dost. Největší vztek jsem měla na otce. Zařídil si novou rodinu a syna v podstatě odstavil na vedlejší kolej (i když je otázka, jestli byl v novém vztahu vůbec šťastný, zrovna dvakrát to tak na mě nepůsobilo). Asi největší sympaťák z celého příběhu pro mě byl děda. Líbil se mi jeho vztah k životu, který asi taky neměl úplně jednoduchý. Navíc ho hodně trápil nedořešený vztah s dcerou, Štěpánovou matkou. Na knihu jen tak nezapomenu a vřele ji všem doporučuju.

30.03.2021 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Úžasná kniha, která opět dokazuje, že to co se dnes vydává pod nálepkou "bestseller" je v naprosté většině bezcenný brak. Tahle knížka má vše, co má správná kniha mít. Má příběh (dokonce několik), má myšlenku a je neuvěřitelně nadčasová. Pořád má každému z nás co říct, třebaže vyšla už před více než 60 lety. Je to přesně ten typ knížky, kterou by člověk měl mít v knihovně, protože se k ní bude zaručeně znovu vracet.
Všechny postavy byly perfektně vykreslené, některé jsem si oblíbila více jiné méně. Kupodivu, kdo mě ale nejvíc iritoval, nebyla Cathy, ale Adam. Na jednu stranu to byl úžasně čistý člověk, ale zároveň hrozný slaboch. Chápu, že mu Cathy zlomila srdce, ale i když odešla, měl přece dál pro co žít - pro dva krásné syny, ale on se raději uzavřel do sebe. To mi přišlo nejen zbabělé, ale i sobecké. Podobné geny zdědil i Aron, ale u toho mě jeho naivita tak nevytáčela, protože byl ještě mladý a naivita k mládí patří. Nejsympatičtější z celé knihy pro mě byl Lee, jenž se svým neuvěřitelně lidským přístupem jako jediný dokázal každého brát takového jaký je, se všemi klady i nedostatky.

27.01.2019 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Autorka nám i tentokrát naservírovala perfektní propletenec vztahů, ve kterém se čtenář nejprve musí patřičně zorientovat, ale pak už to bylo skvělé počtení. Chválím zvolené prostředí Beskyd, úplně na mě dýchla atmosféra odlehlých venkovských stavení. Už se moc těším na další pokračování série.

16.08.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Celý tenhle příběh byla jedna velká hrůza. Není nic horšího, než když dítě nemá ve své rodině absolutně nikoho, kdo by se ho zastal. Přiznávám, že na své děti taky někdy kříčím, ale fyzické bití a slovní ponižování typu: "smrdíš potem, běž se osprchovat", to byla i na mě silná káva. Nevím, kdo mi byl v rodině víc nesympatický, zda zbytečně pedantská matka nebo otec typu "mouchy sežerte si mě". Na jednu stranu dobře, že příběh dopadl, jak dopadl, jinak věřím, že by v případě otce došlo na nejhorší. Více nemůžu prozrazovat, ale kdo četl, pochopí. O příběhu jako takovém budu hodně dlouho přemýšlet. Závěr byl absolutně šokující. Jediné, co bych knize vytkla, je ona spojitost s vránami. Asi jsem od autorky čekala, že půjde více do hloubky.

29.01.2020 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Tak takové vyústění jsem opravdu nečekala. Skoro celou knihu to byl takový spíš poklidný příběh, který se volně odvíjel prostřednictvím několika hlavních postav a rodin. O tom, co se událo v Přerově a okolí těsně po válce, jsem neměla žádné povědomí. Postavy jsou sice smyšlené, ale popisované události se skutečně staly. Chválím autorku nejen za perfektní vylíčení postav, z nichž měla můj největší obdiv Lota Kiliánová, ale i za nastudování skutečných dobových reálií. Byl to moc hezký, i když smutný příběh, který mi asi na dlouho utkví v hlavě.

27.10.2020 5 z 5

Krycí jméno Studentka Krycí jméno Studentka Milena Štráfeldová

Další skvělá kniha od autorky, která mě zatím nikdy nezklamala. V příběhu se odvíjí hned několik dějových linií - Evy (matky Lídy), Mirky, Dany aj.. Lídě je vlastně věnovaná až druhá polovina knihy, ale to vůbec ničemu nevadilo, právě naopak. Na osudech celé řady postav je v románu perfektně vykreslené zejména celé období normalizace. Lídy mi bylo moc líto, nejen toho, že nakonec spáchala sebevraždu, ale celkově jejího života, který se s ní tedy rozhodně nemazlil. Neměla vlastně nikoho, o koho by se mohla v době svého nelehkého dospívání opřít. Asi to celé muselo vyústit v tragédii. Smutné je, že takových lidí jako Lída bylo určitě mnohem více, jen o nich mnoho nevíme. Děkuji autorce, že mě s další takovou seznámila.

25.02.2023 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Tuhle knížku by si měl povinně přečíst každý, aby viděl, jak dobře si v dnešní době žijeme. Bylo to něco neskutečného. Jsem maminka dvou malých holčiček a když jsem četla tu část o pokusech na malých dětech, bylo mi z toho hodně, hodně zle. Je neuvěřitelné, jak dokázali být někteří lidé krutí, zejm. dozorci/dozorkyně, kteří byli sami židé. Tohle byl vyloženě sadismus a za normálních okolností by se měli takoví lidé léčit někde v ústavu. Fuj, jsem z toho zhnusená, a to už jsem četla o holocaustu ledacos. Klobouk dolů před každým, komu se podařilo z koncentračního tábora vrátit a žít dál...

01.03.2019 5 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Ze začátku jsem měla problém se do knížky začíst. Pletly se mi postavy, a dokonce jsem uvažovala, že čtení vzdám. Nakonec jsem ale vydržela a jsem tomu ráda, protože se z knížky nakonec vyklubala moc milá detektivka, která mě příjemně pohladila po duši. Kniha zaujme hlavně ty, co mají rádi více popisné příběhy, není to tedy nic pro ty, co vyžadují akční děj a hektolitry krve. Moc se mi líbily popisy kanadského venkova a osudy jednotlivých lidiček vesničky Three Pines. Detektivní linie pak byla k tomu všemu taková třešnička na dortu. Určitě si přečtu další pokračování, jsem zvědavá, co dalšího se ve Three Pines přihodí.

22.08.2018 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Kniha mě na svém začátku vcucla a vyplivla až na samém konci (díky bohu, docela jsem se bála, jestli taky nezůstanu někde na půli cesty mezi dvěma dimenzemi:-). To teda byla síla. Co je fikce a co skutečnost, to by mě opravdu zajímalo. Tribeč určitě někdy ráda navštívím, v zimním období to ale rozhodně nebude.

09.02.2018 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Další parádně zamotaná Yrsa. Já tuhle autorku prostě můžu. Vždy si myslím, že vím, kdo je vrah a ona mě vždy úplně vyvede z omylu. Yrsy si moc cením v porovnání s jinými autory severských detektivek, protože má vše propracované do nejmenšího detailu a že do sebe vždy vše krásně logicky zapadne (což se bohužel o řadě současných detektivek říci nedá). Dvojice Freyja - Huldar mě moc mě bavila. Už teď se těším na další pokračování, jak to s nimi bude.

20.11.2017 5 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Tak právě dočteno. Ještě teď vstřebávám dojmy, které ve mně kniha zanechala. Film jsem viděla už kdysi dávno a vlastně jediné, co si z něj pamatuji, je hlavní dějová linie a nezapomenutelný, exceletní výkon kulhajícího a slintajícího Petra Čepka. Ke knize jsem tedy přistupovala, aniž bych byla nějak výrazně ovlivněna filmem. Film jsem si pustila znovu až po přečtení knihy a docela mě překvapilo, že je v něm řada scén, které v knize vůbec nejsou. Ale tak už to u filmových adaptací bývá. Ale teď ke knize. Jen těžko se popisují pocity, které ve mně zanechala. Po obsahové i stylistické stránce to byla naprostá dokonalost. Hůř už jsem se popasovala s hlavními postavami, hlavně se samotnou Štěpkou. Nevím, čím to bylo, zda-li za to může sám autor, který ji popisoval více než nelichotivě. Jak už padlo v předchozích komentářích, připadala mi neuvěřitelně naivní, hloupá a protivná. Snad celou první polovinu knihy jsem měla problém ji vůbec litovat. Přišlo mi, že si skoro za všechno může sama. Až v okamžiku, kdy se provdá a odejde z města na statek, si jednoznačně získala mé sympatie a posléze i obdiv. Ještě horší bylo se popasovat s postavou Pavla Maliny, tak neuvěřitelného slabocha by asi byl problém pohledat, ale několikrát jsem se přistihla, že je mi ho snad i líto. Připadalo mi to absolutně zvrácené, ten koho bych měla litovat, toho jsem nelitovala a naopak. Tak bravurně si se mnou autor románu pohrál, že jsem vlastně vůbec nevěděla, na čem jsem. Abych řekla pravdu, to se mi ještě při čtení žádné knížky nestalo a asi to budu ještě dost dlouho vstřebávat. Ačkoli byly možná některé pasáže až příliš popisné, moc se mi líbila krásná čeština, kterou je kniha napsaná. Jednoznačně tedy dávám plné hodnocení.

24.01.2017 5 z 5

Vřeteno osudu Vřeteno osudu Otomar Dvořák

Po dlouhé době se na našich knižních pultech objevila kniha, která pro mě byla skutečně příjemným překvapením, a to nejen po stránce obsahové, ale i stylistické. Otomar Dvořák opravdu psát umí nebo alespoň mně jeho styl sedl jako ušitý. K současné historické románové tvorbě bývám zpravidla dost skeptická, ale v případě Vřetena osudu jsem byla opravdu nadšená. Autor nejen bravurně vylíčil život jednoho z našich nejlepších spisovatelů a básníků 19. století, ale i výborně vykreslil celou dobovou atmosféru první a části druhé poloviny 19. století. Co oceňuji asi nejvíce je, že se nezaměřil jen na Erbenovu básnickou a sběratelskou tvorbu, ale že připomněl i kolik toho udělal pro český národ po stránce archivářské (doslova žasnu, kolik starých pramenů a literatury zpřístupnil tehdejší široké veřejnosti a vlastně i nám v současnosti, protože nebýt jeho houževnaté a pilné práce, spousta pramenů by někde zapadla a nikdo je nezpracoval). Velmi zvědavá jsem byla, jak se autor popere s dosti hektickou politickou situací kolem poloviny 19. století, zejm. s událostmi spojenými s revolucí v roce 1848 a nástupem Bachova absolutismu. I v tomto směru autor předvedl, že opravdu umí. Vše zde bylo krásně a přehledně popsáno. Jednoznačně chválím i autorův vytříbený jazyk. Jsem ráda, že se stále ještě najde autor, který češtinu používá tak, jak se má a jak se to také hodí k době, o níž píše. Samozřejmě i mě velmi zaujaly pasáže o jednotlivých obrozencích, kde se člověk dozvěděl řadu perliček z jejich života. Nedalo mi to a řadu věcí jsem si i ověřovala a opět jsem byla mile překvapená, že se tak opravdu odehrály. Jsou zde připomenuty osudy nejen Boženy Němcové, ale i K. H. Máchy, J. K. Tyla, F. Palackého, K. H. Borovského, K. Sabiny a pak celé řady dalších významných, leč neznalému čtenáři nepříliš známých autorů. Knihu tedy mohu jednoznačně doporučit a dávám plné hodnocení. Jediné, co mě trošku zklamalo, byl ten jaksi „utnutý“ konec. Na to jak byla kniha dlouhá, bych očekávala trochu obsáhlejší zakončení.

11.01.2017 5 z 5

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Nebylo to špatné, jen možná mohly být vlastní životické události podrobněji popsány, když už ne přímo v příběhu, tak třeba v doslovu na závěr. Překvapilo mě, že téměř všechny postavy příběhu jsou smyšlené. Nevím čím to, jestli se dochovalo tak málo pramenů v archivech. Jinak chválím za čtivost. Kniha se moc dobře četla.

28.11.2021 4 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Už jak tu padlo, nejedná se o detektivku v pravém slova smyslu a tomu i odpovídá, že děj plynul spíše pozvolna a místy byl trochu nudný. Ze
začátku mi dělalo problémy rozlišovat mezi oběma vypravěči (obě linie jsou v ichformě a nejsou odděleny kapitolami, ale pouze odstavci, což působí poněkud chaoticky). V průběhu děje jsem si na to ale zvykla a už v tom problém nebyl. Moc se mi líbilo závěrečné vyústění příběhu i motivy obou vražd. Opět ukázka toho, že zvěrstva se za války a po válce děly na obou stranách. Trochu jsem nepochopila návaznost autorových knih. V této knize jsem několikrát narazila na zmínku o již proběhlém případu s Polednicí, přitom Polednice je v v pořadí v sérii až druhá, tak nevím, jak to chápat.

11.03.2021 3 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Pěkný začátek detektivní série. Až na pár nelogičností to vůbec nebylo špatné. Určitě si přečtu další pokračování.

08.12.2019 4 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Opět maximální spokojenost, možná dokonce o malinko lepší než předchozí díl. Tentokrát Kim a její tým odhalují zákulisí obchodu s lidmi. Je to hrozná představa, co se může dít kolem nás a my o tom nemáme ani tušení. V knize popsané osudy migrantů mě vedou k ujištění, že jsem skutečně ráda, že žiju, kde žiju.

16.07.2019 5 z 5

Vykupitel duší Vykupitel duší Iveta Pačutová

Vesnické romány odehrávající se v 19. století to je moje srdeční záležitost a tenhle se moc vydařil. Kniha mě úplně pohltila. Je až neuvěřitelné, jak bravurně dokázala autorka vylíčit osudy jednotlivých hrdinů a vůbec nelehkého života vesničanů. Knížka měla neuvěřitelnou atmosféru, skoro jako by autorka psala o něčem, co sama zažila. A motiv "vykupitele" duší mi vůbec nevadil, tak nějak zapadal do folklóru a myšlení tehdejších lidí plného víry v různé nadpřirozené bytosti. Závěr knihy byl neuvěřitelně smutný, ale takový je život, něco končí a něco začíná. Jediné, co mi trochu vadilo, byl zbytečně utnutý konec. Ale možná to byl autorčin záměr, každý ať už si domyslí, jaké byly další osudy Rózy, Idy i obou bratrů.

31.03.2019 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Kniha dočtena. Ještě dlouho z ní budu vstřebávat dojmy. Jedno vím ale určitě, bylo to nádherné počtení. Snad jediné negativum, které ale nakonec v celkovém výsledku ani za negativum nepovažuji, je časté střídání vypravěčů, často i v rámci jedné kapitoly bez jakéhokoli oddělení, což působilo místy chaoticky. Kniha tak jednoznačně nepatří mezi ty, které zhltnete za jeden večer a ani to nedoporučuji, tuhle knihu je potřeba si užít, dát ji šanci, naučit se v ní orientovat a když do ní proniknete, budete doslova ohromeni, jako byste ty příběhy prožívali sami. Myslím, že o osudech jednotlivých vypravěčů budu ještě dlouho přemýšlet, zvláště o Ráchel, která v závěru odchází „na louku“, aby tam zůstala. Nemůžu se ubránit mrazení v zádech při představě, co následovalo. Přitom stačilo tak málo a všechno by to dopadlo úplně jinak..., tak málo..., aby Ráchelina matka neonemocněla a nerozhodli se k ní z Indie přijet, aby se Tom vzepřel své ženě a nikam neodjeli. V knize je zkrátka spousta momentů „kdyby“..., které donutí čtenáře přemýšlet ještě i dlouho po přečtení knihy.

Co musím z celé knihy vyzvednout nejvíce, je styl psaní. Tak krásnou češtinu jsem už dlouho nečetla. Jaký byl pro mě šok, když jsem po přečtení této knihy sáhla pro „odreagování“ po jedné nejmenované severské detektivce (hodnocené čtenáři nadprůměrně). Prvních padesát stran jsem si musela doslova protrpět a zvyknout si na tu „hrůzu“ nedokonalého překladu, který by mi jistě tak nedokonalý nepřipadal, pokud bych krátce předtím nepřečetla Zvuk slunečních hodin. Jedním slovem bylo čtení knihy nádhera, jaká škoda, že autorka už víc knih nenapíše.

24.02.2016 5 z 5