Karcoolka2210 Online Karcoolka2210 komentáře u knih

Jednoducho na mňa zabudli Jednoducho na mňa zabudli Jiří Holub

Krásne spracovaný príbeh s náročnou tématikou. Možno je písaný jednoduchšie, keďže ho rozpráva malé dievča, ale kniha je určená pre deti od 12 rokov a myslím, že toto spracovanie im trochu priblíži jedno z ťažkých období našich dejín. Odporúčam.

27.11.2021 5 z 5

Děti kapitána Granta Děti kapitána Granta Jules Verne

Ja si nemôžem pomôcť, ale Jules Verne je neuveriteľný. Nielenže sú jeho príbehy pútavé, ale tento človek čitateľovi predostiera také množstvo informácií, že mi niekedy padala sánka. Skvelý príbeh! Skvelý autor! Odporúčam :)

10.08.2018 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Adler nesklamal a opäť ponúkol, síce hrôzostrašné, ale pútavé krimi. Už trojica, Carl Morck, Asad a Rose riešia ďalší zaujímavý prípad a ako vždy nie všetko ide ľahko a bez problémov. Hlavní hrdinovia majú vo zvyku dostať sa do života ohrozujúcich situácií pri riešení starých prípadov a štvrté kolo na oddelení Q nie je výnimkou. Koniec ma prekvapil, rozuzlenie prípadu som teda nečakala takéto, ale bolo to jednoznačne skvelé čítanie. Kiežby sa takéto veci odohrávali naozaj len na stránkach kníh a nie v skutočnosti ...

16.12.2013 5 z 5

Černá skříňka Černá skříňka Amos Oz (p)

Táto kniha po dočítaní stále rezonuje niekde v mojom vnútri. Naoko jednoduchá, útla kniha, ale obsahovo plná života, bolesti, radosti, smútku, túžbe po náprave vzťahov, túžbe po odpustení a zaslepenosti. Bola som veľmi prekvapená ako ma táto kniha pohltila. Písaná vo forme listov, čo mne osobne vôbec nevadilo. Bolo veľmi zaujímavé sledovať vzťahy v tejto knihe a táto kniha tiež ukázala aké sú niekedy vzťahy medzi ľuďmi zložité, navyše ak sa do toho mieša zaslepenosť a extrémizmus. Moje sympatie či nesympatie voči niektorým postavám sa postupne menili smerom aký som nečakala. No skvelé čítanie. Moja prvá kniha od Oza a dúfam, že nie posledná. Neviem čím to je, ale knihy so židovskou tématikou majú, aspoň pre mňa, neuveriteľné čaro.

09.11.2013 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Tretia Olsenova kniha a tretie hodnotenie piatimi hviezdickami. Vynikajuce krimi, Carl Morck a Asad sa stavaju mojimi oblubenymi vysetrovatelmi. Fakt, citalom tohto zanru odporucam:)

29.09.2013 5 z 5

Jmenuji se Ašer Lev Jmenuji se Ašer Lev Chaim Potok

Judaizmus je velmi zaujimava tema v literature. Ked pocujem, alebo citam nieco o zidoch bud sa mi to spaja z Holokaustom alebo s nazorom, ze zidia "riadia" tento svet a vsetko jeho bohatstvo, alebo s ich "povestnym" lakomstvom (ako nam o tom prednasali v ramci judaizmu na vyske) ... . No jednoducho, aspon ja to tak nejako vnimam, sa slovo zid spaja skor s negatívami.
Tato kniha, tento pribeh nadaneho chlapca, ktory musi bojovat sam so sebou, aby naplno vyuzil svoj telent, no pri tom neznevazil ci neublizil svojej viere, ma utvrdil v presvdceni, ze je velmi tazke byt pravym ortodoxnym zidom v dnesnom svete. Tradicia a moderny sposob zivota niekedy velmi tazko kracaju spolu ruka v ruke a tu to autor velmi realne vykresil. Aser musi uz vo velmi utlom veku riesit dilemu, ci ist za svojim snom, alebo zit, tak, aby sa to pacilo jeho rodicom a komunite v ktorej zije. Je to fakt velmi silny pribeh a som rada, ze som si ho precitala.

18.06.2013 5 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Skvelé, skvelé, skvelé! Perfektný úvod do trilógie, v ktorej Sanderson opäť raz vytvoril originálny svet s mágiou, v ktorej som sa síce miestami trochu strácala, ale napriek tomu som si túto knihu nesmierne užívala. Odporúčam a ide sa na 2.časť. AJ

30.10.2023 5 z 5

Vyjednavač Vyjednavač Brandon Sanderson

Pre mňa druhý Sanderson, druhá kniha, ktorú viacerí čitatelia označovali ako jeho slabšie dielo a druhé pozitívne prekvapenie. Ak má Warbreaker byť slabšia kniha, tak naozaj neviem, čo ma čaká ďalej :)
Sanderson vytvoril originálnu mágiu, zaujímavé postavy, pútavý dej, mnoho nečakaných prekvapení a veľmi dobrý záver. Určite oporúčam! AJ

09.10.2023 5 z 5

Keď detstvo bolí Keď detstvo bolí Lindsay Gibson

Išla som do tejto knihy, že sa ako učiteľka v MŠ obohatím a dozviem sa viac o rôznych typoch rodičov a ako môžu ovlyvňovať svoje deti. Kniha mi však dala a odhalila oveľa viac. Našla som v nej seba, svojich rodičov, starých rodičov, súrodencov (ktorí sú už rodičia) a odporúčam prečítať všetkým, ktorí sú ochotní si priznať svoje zlyhania v inektorých oblastiach a chcú naozaj zmeniť niektoré veci vo svojich vzťahoch a neprenášať negatívne veci z generácie na generáciu. Nikdy nie je neskoro pomenovať problémy a snažiť sa ich riešiť.

15.10.2022 4 z 5

Nekonečno Nekonečno Mariona Cabassa

Táto kniha je naozaj niečo krásne a výnimočné a určite si ju zaobstarám aj domov. Sú v nej spracované rôzne cyckly našej planéty a živočíchov, ale je to tak krásne spracované, plus ilustrácie sú nádherné a ku každému cycklu je aj trefný citát od jedného z výnimočných ľudí z našej histórie. Odporúčam! :)

20.07.2022 5 z 5

Kníhkupec z Kábulu Kníhkupec z Kábulu Åsne Seierstad

"Žena v Afganistane nesmie túžiť po láske, je to tabu. Nezakazujú to iba mullovia, ale aj prísne klanové predpisy o morálke. Mladí ľudia sa nesmú stretávať, milovať, nemajú právo voľby. Láska nemá nič spoločné s romatikou, naopak, v niektorých prípadoch to je vážny zločin, ktorý sa tresá usmrtením. Nedisciplinovaní ľudia budú chladnokrvne zavraždení. Ak iba jedného z nich stihne trest smrti, bude to bez výnimky žena. Mladé ženy sú v prvom rade tovarom na výmenu či predaj. Manželsvo je zmluva, ktorú uzavrú rodičia alebo rodiny. Dôležité je, aký bude mať manželstvo prínos pre klan- city sa nezohľadňujú. Afgánske ženy sa s nespravodlivosťou, ktorá sa na nich páchala, museli zmierovať storočia. Vznikli o tom svedectvá v piesňach a básňach. Tieto piesne však nie sú určené verejnosti, ich ozvena ostáva v horách a v púšti."

"Aj v učebniciach matematiky zohrávala kľúčovú úlohu vojna. Taliban vydával iba učebnice pre chlapcov a žiaci nepočítali jabĺčka a koláčiky, ale guľky a kalašnikovy. Úloha vyzerala, napríklad, takto: "Malý Omar má jeden kalašnikov a tri zásobníky. V každom zásobníku je dvadsať guliek. Dvoma tretinami guliek zavraždí šesdesiatich neveriacich. Koľko neveriacich zavraždí jednou guľkou?"

"Aj tu v Pakistane potrebujeme nejakých Talibancov pri moci, aby to tu prečistili."
"To tvrdíte vy, čo ste nezažili Taliban na vlastnej koži. Pakistan by sa zrútil, keby sa Taliban dostal k moci, buďte si istí!" vybuchne Sultán. "Predstavte si, že by strhli všetky reklamné plagáty. Už len na tejto ulici je ich niekoľko tisíc. Všetky knihy s podobizňami živých bytostí by spálili a vyrabovali by aj celý pakistanský filmový a hudobný archív. Zničili by všetky prístroje. Už nikdy v živote by ste nemohli počúvať hudbu alebo tancovať. Všetky internetové kaviarne by zatvorili, televízne obrazovky by sčerneli a následne by ich skonfiškovali, rádio by vysielalo iba náboženské programy, všetky dievčatá by museli odísť zo školy a ženy by prišli o prácu. Aký dosah by to malo na Pakistan? Krajina by prišla o státisíce pracovných miest a upadla by do hlbokej depresie. A čo by robili všetci tí čerstvo nezamestnaní ľudia? Stali by sa z nich bojovníci? Nepremenil by sa Pakistan na zastaranú krajinu?"
Muž mykne plecami: "Dobre, dobre, možno nie celý Taliban, iba zopár predstaviteľov."

"Princ Daúd toho mal plné zuby. V roku 1961 vstúpil do platnosti zákon, ktorý štátnym zamestnancom nosenie burky zakazoval. Odporúčalo sa v ňom, aby sa obliekali západným štýlom. Ľudom chvíľu trvalo, kým sa ním začali riadiť no v sedemdesiatych rokoch v Kábule takmer nebolo učiteliek alebo sekretárok, ktoré by nenosili sukne a blúzky, zatiaľ čo muži chodili v oblekoch. Fundamentalisti sa však odhaleným ženám vyhrážali, že ich postrelia do lýtok alebo im polejú tváre kyselinou. Keď sa začala občianska vojna a v Kábule bol nastolený islamistický režim, čoraz viac žien sa zahaľovalo. S príchodom Talibanu sa ženské tváre z ulíc vytratili."

Ach no, táto kniha bola miestami úsmevná, ale v drvivej väčšine to bolo smutné čítanie. Asne Seierstad sa podarilo vytvoriť jedinečnú knihu, na základe osobnej skúsenosti života s afgánskou rodinou počas niekoľkých mesiacov. Vykreslila dynamiku života v rodine jedného kníhkupca, vzájomné vzťahy, pravidlá ako tieto vzťahy fungujú, utrpenie, ktoré v rodinách a vzťahoch spôsobuje náboženský fundamentalizmus a tiež aj stručnú históriu tejto ťažko skúšanej krajiny. Určite odporúčam prečítať.

24.05.2022 5 z 5

Veľká panda a malý drak Veľká panda a malý drak James Norbury

Nádherná kniha. Je dosť podobná knihe Chlapec, líška, krtko a kôň, čo do jednoduchosti a ilustrácií. Ilustrácie v tejto knihe sú naozaj nádherné a pre milovníkov východnej kultúry či umenia je to pohladenie zmyslov. A príbeh? Veľká panda a malý drak sú na ceste. Kam? To nevedia ani oni. Dôležité je, že kráčajú spolu. V jednoduchosti je krása a táto kniha v sebe ukrýva mnohé bohatstvá. Odporúčam :)

"Dnes si akási tichá," povedal malý drak.
Veľká panda sa usmiala.
"Nemyslím si, že dokážem vylepšiť zvuk dažďa."

25.11.2021 5 z 5

Sever proti Jihu Sever proti Jihu Jules Verne

Trochu histórie, trochu dobrodružstva, trochu napätia, trochu úsmevu nad naivitou a veľký obdiv pre autora, ktorý bol pri písaní kníh veľký pedant.

08.08.2021 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Keby sa v tú noc niekto prikradol k chalupe s preborenou strechou, keby nazrel cez škáru v okenici, uvidel by v skúpo osvetlenej izbe bielobradatého starca a popolavovlasé dievča, ako sedia pri kozube. Všimol by si, že obidvaja mlčia, zahľadení do rubínovo žiariacich uhlíkov.
Ale to nemohol uvidieť nikto. Chalupa s preborenou, machom obrastenou strechou bola dobre schovaná uprostred hmiel a oparov, v nekonečnom tŕstí, v močiaroch Pereplutu, kam sa nikto neodvažoval vkročiť.

Tentoraz mi to trvalo dlhšie, kým som sa dopracovala ku koncu, ale nedalo sa inak. Ďalšia skvelá časť, perfektne podané z pohľadu rôznych postáv sa príbeh krásne prepojil. Idem do finále :)

PS: Veľké plus tejto časti- minimum preklepov a chýb ;)

16.04.2020 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Dobre to pokračuje. Zamotáva sa to, vyvstávajú mnohé otázky, na ktoré nemáme zatiaľ odpovede. Ciri je na roztrhanie, všetci ju hľadajú, no každý z iných dôvodov. Nuž, zaujímavé je to, veru, zaujímavé. Takže ideme ďalej :)

02.02.2020 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Uf. Že je to kniha pre deti, aj dospelák má dosť, keď ju číta. No je to veľmi potrebná kniha, nie len pre tých, ktorí zápasia v rodine so smrteľnou chorobou. Aj autorka tejto knihy prehrala svoj boj, no zostalo po nej dielo, s pomocou pána Nessa, ktoré stojí za to prečítať. A nie len raz. Odporúčam!

25.12.2018 5 z 5

Myslím, že sa autorovi podarila ďalšia dobrá a veselá oddychovka. Pri tej pochmúrnej literatúre, čo viac čítam, bolo toto dobrým únikom :) AJ

24.07.2017 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Musím si to najprv nechať uležať v hlave, až potom príde hodnotenie.

29.11.2016

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Pri tejto knihe nie je o čom rozmýšľať. Ak by sa dalo dať 10 hviezd, tak dám s radosťou. Výnimočná kniha a srdcervúci príbeh. Film som mala napozeraný niekoľkokrát, takže príbeh som poznala a toto je jeden z mála prípadov, kedy sa kniha a film takmer nelíšia a všetko podstatné bolo zachované. Stephen King to v tomto prípade naozaj zmákol na jednotku. A Paul Edgecomb bude vždy pre mňa vyzerať ako Tom Hanks ;) AJ

29.05.2016 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Druhy diel mal pomalsi rozbeh, ale o to lepsi zaver. Skvele pokracovanie a postupne spoznavame tajomstva Lisbeth Salanderovej. Hura na poslednu cast:)

18.06.2013 5 z 5