Jmenuji se Ašer Lev

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román Jmenuji se Ašer Lev vyšel v USA v roce 1972 a dočkal se nesčetného množství dotisků. Jednoduchý název knihy vyjadřuje ve své podstatě velmi mnoho: prosazení vlastní identity a individuality navzdory pevnému sevření v židovské komunitě. Výtvarný talent není ve společenství, v kterém malý, výjimečně nadaný Chaim vyrůstá, považován za dar od Pána světa, ale za pokušení z té Druhé strany zla, jež přetahuje pravověrného žida nutně do pomíjivého světa gójů. Jednoduchý příběh o dospívání talentovaného žida, který se stane umělcem, přestože to znamená rozchod s rodinou a komunitou, v níž vyrůstal, je nesmírně sugestivní výpovědí o základním smyslu umění obecně o potřebě tvořit skutečné umění, o židovském náboženství a o velmi zvláštním střetu židovství s křesťanstvím. Proč nakonec namaluje Ašer Lev, ortodoxní žid, který se nezříká své víry, svůj nejslavnější obraz s motivem ukřižováním? Chaim Potok se ke svému hrdinovi-malíři vrátil. V roce 1990 vyšel román Dar Ašera Lva, ve kterém se Ašer Lev už jako uznávaný umělec vrací po letech s vlastní rodinou do své newyorské chasidské komunity na pohřeb strýce. Je stále zatracován, ale v jeho synu se zhlédne Ašerův otec, velký rebe, který hledá, komu by předal své postavení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15685/big_jmenuji-se-aser-lev-oDD-15685.jpg 4.7214
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

My Name Is Asher Lev, 1972


více info...
Nahrávám...

Komentáře (40)

Kniha Jmenuji se Ašer Lev

Malýmedvěd
25. února

Moc pěkná kniha a pro mne byla hlavně o zodpovědnosti. Jakou mám zodpovědnost k rodině, ke komunitě, ke svému náboženství, ke svému okolí, ke svému talentu, k lidem okolo mě. Kniha je citlivá a nutí vás myslet v jiných pohledech. Místy i filozofická. Potok, je sázka na jistotu, doporučuji.

Martin1974
13. ledna

Ku knihe som pristupoval opatrne, predpokladal som, že ju pravdepodobne po pár desiatkach strán odložím, lebo ma ničím neosloví... No, ako som mohol tušiť, že ma bude tak veľmi baviť??


novecento
27.10.2021

Ke kvalitním knihám se člověk má vracet. U Chaima Potoka to platí dvojnásob. Jmenuji se Ašer Lev je příběh, který již několik let žije stále se mnou, podobně jako pokračování Dar Ašera Leva. Zapomeňte na hvězdičky a nechte se unášet zajímavými příběhy. I autorova poslední kniha Zebra.. stojí za přečtení a nezklame.

Amazonka72
05.05.2021

Kniha je hodnocena velmi vysokým hodnocením, ale já ji musím dát o jednu hvězdičku méně. Je to moje první kniha pd Ch. Potoka. Oceňuji styl vyprávění, krásné a barvité popisy, velmi citlivě popisované jednání hlavních postav. Líbilo se mi nahlédnout do rozpolcené duše umělce, barvité líčení obrazů a motivů.
Bylo však něco, co mě při čtení knihy opravdu velmi znepokojovalo. I přesto, že židovskou kulturu se všemi zvyklostmi a svátky docela důvěrně znám, nemohla jsem se vyrovnat s tím, jak tato ortodoxní skupina ovlivňuje životy "svých lidí". Dokud byl Ašer malým chlapcem, doslova jsem při čtení trpěla za něj. Muselo to být opravdu velmi těžké volit mezi uměleckými potřebami tvořit a životem uprostřed své komunity. Matka figuruje v příběhu jako "spojovací můstek" mezi Ašerem a jeho otcem. Ašer volí nakonec cestu umění, ale za jakou cenu?
S přibývajícími roky cítím stále více potřebu "vnitřní svobody", možná i proto, že občas nám není dopřána. Podle mě je to velmi důležitá součást našeho života. A pokud nám někdo, ať už pod rouškou víry či totality, naši svobodu bere, je to špatně. Máme právo odsoudit člověka jenom proto, že se rozhodl jít v životě vlastní cestou? Že vidí některé věci trochu jinak než my? Umělci mají právo na svobodné vyjádření svých pocitů, nemusíme jim rozumnět, nemusíme je schvalovat, ale měli bychom je respektovat.
Ve chvíli, kdy byl Ašer ještě malý chlapec a musel tak složitě bojovat se svým předurčením, mě opravdu braly za srdce. Nedokázala jsem to překousnout, proto jednu hvězdu z hodnocení ubírám. Pro tu beznaděj, kterou jsem občas při čtení cítila.

tygřík2
07.04.2021

Jako vždy v románech pana Potoka: o duši citlivé, něžné, křehké, niterné a trýzněné nepochopením, předsudky a vnitřními rozpory, přesto silné, vytrvalé a přes všechny překážky jdoucí za svým cílem, i když bolest je veliká.

Skjaninka
01.01.2021

Úžasný pohľad do sveta mne neznámeho, prísneho ortodoxného prostredia, v ktorom vyrastá malý Ašer a ktorého vlastný talent je akýmsi protikladom všetkého, čím by mal byť. Nedokáže mu vzdorovať, je pohltený a neodolá, aj keď vie, že koná proti všetkému, čo komunita od neho očakáva. Ten boj medzi chcením a správným bol šialený, Potok ho vystihol stroho a predsa tak ohromne presvedčivo.

Najdokonalejšia pasáž z knihy, ktorú som čítala niekoľkokrát a zakaždým som žasla nad tou perfektne vystihnutou skľúčenosťou:

"Maloval jsem rychle, v podivuhodně chladnokrevném návalu energie. Za všechnu bolest, kterou jsi musela vytrpět, mami. Za všechno utrpení, které sis prožila a ještě prožiješ. Za všechnu bolest, kterou ti způsobí tenhle obraz. Za to nevyslovitelné tajemství, které přivádí na svět dobré otce a syny a nechá matku, ať přihlíží, jak se pokoušejí jeden druhého zardousit. Za Pána světa, jehož světu plnému utrpení nerozumím. Za děsivé sny, za noci čekání, za vzpomínky na mrtvé, za lásku, kterou k tobě cítím, za všechno, na co si vzpomínám, a za všechno, co bych si měl pamatovat, ale co jsem zapomněl, za všechno, co jsem svým obrazem způsobil, když jsem jako zbožný Žid namaloval ukřižování, protože v mé náboženské tradici neexistovala žádná estetická forma, do níž bych mohl vložit obraz nejvyšší úzkosti a utrpení."

4,5/5

tosca01
29.12.2020

Velmi ťažká, priam depresivna kniha. Zobrazujúca utrpenie rodiaceho sa umelca, navyše sputaneho ortodoxnou zidovskou vierou a komunitou. Krasne vykresleny portrét umelca a potreby tvoriť. Diela sa z neho deru napriek jeho vôli, a ziju si vlastny život. Skvelo vykresleny pre mňa uplne neznamy svet a jeho pravidlá, rovnako ako vznik umenia a trápenie umelca. Urcite nie oddychove čítanie, ale skvelé.

Gracian1964
30.06.2020

Konečne som si prečítal prvú časť. Najprv sa mi dostal do rúk Dar Ašera Leva. Z knižnice, netušil som, že je to pokračovanie tejto a páčila sa mi. Úžasné.

1