karaliene karaliene komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

"Jak málo někdy stačí..." je leitmotivem celé knihy. Jak málo někdy stačí, aby život člověka a jeho blízkých nabral úplně jiný směr, aby člověk přišel téměř o vše, zažíval neskutečnou bolest, zoufalství, utrpení; a zároveň v sobě odhaloval životaschopnost těla i sílu zlomené duše a lásku v tom nejsyrovějším významu. Ten příběh jde k samotné podstatě lidství - dobré i špatné. V tom příběhu je všechno a to všechno umí Mornštajnová podat přirozeně, bez rušivé stylizace a přehnaného dramatizování.

25.07.2020 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Podruhé pobavila stejně jako poprvé. Po třicítce stejně jako v patnácti. Jak mi nesedne Švejk (ani poprvé, ani podruhé), tak mi sedne Saturnin. Se svým nevtíravým, leč inteligentním a břitkým humorem se řadí ke skvostům české literatury.

21.01.2020 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Impozantní dílo. Odráží se v něm odhodláni, tisíce hodin dřiny a talent. Opakuji se, ale nedá mi to: Kateřinu Tučkovou považuji za nejlepší českou spisovatelku součastnosti.

23.12.2022 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

K. Tučkovou považuji za nejlepší současnou českou spisovatelku. Z příběhů i způsobu jejich podání mrazí.

01.06.2021 5 z 5

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

"Jako bychom dnes zemřít měli" je výsledkem dlouholeté mravenčí rešeršní činnosti pana Doležala, kterou musel provádět s houževnatým zaujetím až oddaností věci, aby předložil tak kvalitní výsledek, kterým kniha je. Ze zpracování čiší poctivost, popis života pátera Toufara je komplexní, podpořen mnoha různorodými zdroji, strhující od začátku do konce.
Jedná se bezesporu o nejlepší biografii, jakou jsem kdy četla. Nejen díky síle příběhu, síle pátera Toufara, hrůzostrašné síle lidské nelidskosti, ale i díky síle vnitřní motivace a spisovatelským schopnostem autora.

Díky. Slibovala jsem si od knihy hodně, ale kniha všechna má očekávání předčila (jak informační, tak emoční).

12.01.2020 5 z 5

Děvčátko Děvčátko Martin Goffa

Už několikátou knihu přemýšlím, proč mi Goffova tvorba připadá tak příjemně lidská (navzdory tématům, která řeší). Pravděpodobně to bude rozhovory - příběhy stojí de facto na nich. Snad proto četba tolik odsejpá, snad proto člověk k protagonistům tak emočně přilne (kam se na Terence hrabe Oliver Twist!) a záporáky může chápat (jako v tomto případě).
Dávám opět pět, nemůžu jinak.

25.04.2024 5 z 5

Chvíli jsem si říkala, že je Nombeko černý Saturnin v sukních, pak se mi vybavil suchý humor Tří mužů ve člunu, blahosklonná genialita Cimrmanova, až jsem dospěla k tomu, že kniha i její hrdinové jsou zcela neopakovatelné unikáty. Do jednoho.

26.10.2020 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Řadím mezi nejlepší knihy, které jsem kdy četla. Málokdo dokáže propojit zdánlivě nesouladná témata s takovou lehkostí jako autorka.
Je zde často vyčítána nereálnost příběhu (nebo jeho určitých aspektů), ale kniha je románem (a jako taková má právo na uměleckou licenci) a nikoli článkem do faktografického časopisu.
Dechberoucí dílo.

23.04.2020 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Miluju knihy, které nad rámec skvělého příběhu a dokonalého podání ještě nenásilně poučí. Tahle je jedna z nich.

01.06.2023 5 z 5

Kéž by v sobě víc lidí vykřesalo odvahu otevřeně, do hloubky a velmi konkrétně mluvit o moru dnešní doby. O zvůli, vládě strachu, amorálnosti, manipulacích, bludné bohorovnosti...nejsou totiž jen otázkou policistů, politiků, soudců. Mám pocit, že pomalu, zato s nabírající silou, prostupují vším.

11.05.2021 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Tak tohle bylo, bohužel, slabé: nenadchl mě příběh (prvoplánový; detektiva tam autorka vecpala nejspíš proto, že v knihách tohoto typu bývá, bez ohledu na to, že si všechno postavy vyřesily bez něj), postavy (nedostatečně propracované, povrchní, psychologický nesourodé), ani autorčin sloh (příliš jednoduchý, prostý, suchý; některé informace se opakovaly tolikrát, jako by cílovou skupinou byli čtenáři dementní s poškozenou krátkodobou pamětí). A v neposlední řadě mně rozčilovalo užívání a překrucování psychiatrických diagnóz a jejich příznaků pro zdůvodňování asociálního chování (včetně vražd).

06.07.2020 2 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Barevný a veselý je na knížce jen přebal.
400 stran je na takový nijaký a povrchní příběh příliš mnoho, upřímně jsem se zasmála asi třikrát.
Opravdu bych si nepřála, aby někdo odvozoval charakter všech třicátnic z myšlení a chování hlavní protagonistky...

21.07.2023 2 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Jako nečtenář autora jsem byla v množství postav a přesahů minulosti mírně ztracená, resp. orientace vyžadovala silnou koncentraci a občasné listování zpět, nicméně objektivně je kniha mezi psychothrillery jistojistě nadprůměr.

08.02.2023 4 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Nebylo to špatné, ale...Asi už jsem stará, mám za to, že dobrý příběh nemusí šokovat naturalistickým popisem odporných morbidit. Znám psychothrillery horší, ale znám i psychothrillery lepší.

14.06.2021 4 z 5

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Do cca poloviny knihy jsem byla unešená z toho, že ekonomii, obor mně tak vzdálený, je možné nacházet napříč oblastmi, které naopak dobře znám. V druhé polovině už emoce překvapení opadla, takže jsem k textu přistupovala rozumověji a leccos mi v něm najednou začlo chybět (jsem psycholožka, takže zejména otázka motivace, skupinového chování, altruismu).
Toho, co slibuje název, je v knize poskrovnu, přesto jsem moc vděčná za tento literární počin. Ekonomii autor polidšťuje tak, až jsem si kolikrát položila otázku, zda je knížka primárně opravdu o ní.

06.02.2021 4 z 5

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

Po třicítce dojíždím gymnaziální resty, toto je jeden z nich.
Asi chápu, proč je kniha zařazena do povinné četby: dobu vykresluje takovou, jaká pravděpodobně byla, tísnivou a podivně odlidštěnou, poměrně jednoduchý příběh je podaný fantasticky s literárním umem. ALE...celou dobu mě dráždily všechny hlavní postavy. Julienovi bych z fleku lupla psychiatrickou diagnózu...a do žen, které ho navzdory všemu chorobně milovaly až za hrob, si podle mě Stendhal projikoval nereálné přání nějakou takovou ve svém vlastním životě mít.

12.02.2020 4 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Snad díky popisům krajiny tak věrným, že jsem měla pocit, jako bych na ostrově byla s hrdiny, se mi toto zdá jako nejlepší kniha, kterou jsem zatím od Klevisové četla.

26.03.2023 4 z 5

Ty Ty Caroline Kepnes

Děsivá ambivalence: po celou dobu čtení jsem se nebyla schopná rozhodnout, zda se mi příběh líbí nebo mě rozčiluje nebo se mi hnusí...

17.02.2023 3 z 5

Auris Auris Vincent Kliesch

Jen jednu jedinou věc této knize můžu vytknout: Je příliš krátká! S něčím tak brilantním by člověk rád prožil víc než jen jednu noc. :)

08.07.2021 5 z 5

Taktne o tráviacom trakte Taktne o tráviacom trakte Giulia Enders

Jednoduché, jednoznačné, nabité informacemi i vtipem.
Z každé kapitoly prýští autorčina fascinace tématem a - jako jednu z mála populárně naučných knih - tuto vnímám jako vydanou nikoliv za účelem sebeprezentace autorky, nýbrž s upřímnou snahou o osvětu.

07.07.2021 5 z 5