Kamcatak

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Naprosto výborný, nadčasový příběh. Kniha se velmi dobře čte a dává mnoho podnětů k zamyšlení.
Kdysi dávno jsem viděla film, ten oproti knize opravdu nestojí za nic...:)

11.03.2021

HanaHanaAlena Mornštajnová

Tak to byla rozhodně jízda, taková kniha se do ruky nedostává velice často. Čtení jsem si opravdu "užila", pokud se vůbec takové slovo dá použít. Někdy v budoucnu možná zkusím i další knihy této dnes tak oblíbené autorky.

31.03.2020

Gentleman v MoskvěGentleman v MoskvěAmor Towles

"Opravdové bohatství nosíme v sobě" je pro tuto knihu tak výstižné a přestože je to fráze, kterou jsme jistě všichni slyšeli již tolikrát, teprve po přečtení této knihy budete mít pocit, že skutečně víte, co znamená.

Hrabě Alexandr Rostov je odsouzen ke strávení svého života v domácím vězení v hotelu. Pozorujeme ho, jak čas plyne, a že přes veškeré nepravděpodobnosti dosahuje dobrodružného, radostného a plnohodnotného života. A to je podle mého jedna z nejkrásnějších informací, které nám kniha předává - že vše co potřebujeme, máme již opravdu v sobě.

Moc děkuji za možnost přečíst si tuhle nádheru, po dlouhé době mám pocit, že jsem si knihu opravdu vychutnávala.

29.10.2019

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Začátek byl lehce pomalejší, nicméně ta okamžitě přítomná záhada rodinné historie - co se stalo s tatínkem, že je tak životem otrávený? co se stalo s maminkou ? - čtenáře nutí pokračovat... a paralelně s tím, jak se postupně tu historii dozvídáme, tak se i mění naše pocity, které vůči tatínkovi cítíme.
Je to úžasná lekce do života - nikdy bychom neměli nikoho soudit na potkání nebo dělat závěry o tom, jaký člověk je nebo proč - protože každý z nás má něco za sebou a my už ale nevidíme co si každý z nás prožil, nebo co se nám odehrává v hlavě.

Přečteno dodatečně do čtenářské výzvy 2019 jako Kniha poprvé vydána v roce 2019.

SaturninSaturninZdeněk Jirotka

Naprosto skvělé, jsem zamilovaná, jak je možné, že jsem si to nepřečetla dřív?! Miluji ten pocit, kdy jedu tramvají a při čtení se najednou prostě nahlas rozesměju a až pak si všimnu, že se ohlížejí lidi... To neumí jen tak každá kniha... Děkuji!

Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeEgypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeMika Waltari

Čtení této knihy pro mne bylo jako jízda skrze údolí a hory, skrze nudné jednotvárné vesničky i přes výhledy, které člověku berou dech. Jízda byla místy pomalá a zdlouhavá a jinde tak rychlá, že jsem nevnímala okolí a řítila se kupředu. Byla to vskutku cesta podivuhodná, poučná, krásná, vtipná i smutná a hlavně nezapomenutelná.

30.07.2020

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Jsem nadšená! Výborně čtivý originální příběh ve světě, který je hezky promyšlený a neobvyklý. Zaujalo mne i propojení se skutečnými událostmi Djatlovovy expedice. Na několika místech není příběh příliš uvěřitelný, ale nad tím jsem ochotna přimhouřit oči vzhledem k tomu, že je to fantasy a zároveň určené i pro mládež :) Těším se na pokračování :)

14.11.2021

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

"Je mi dvacet let, ale ze života znám jenom zoufalství, smrt, strach. ... Vidím, jak národy jsou štvány navzájem proti sobě a mlčky, nevědomě, pošetile, poslušně, nevinně se pobíjejí."

Byla jsem vtažena do mysli vojáka a prožívala s ním děsivé, nepředstavitelné a bolestivé hrůzy. Autor mi ale neukázal jen to fyzické strádání a utrpení, jakým vojáci v zákopech museli procházet.. ale co je z mého pohledu mnohem důležitější, ukázal mi také to utrpení duševní.
To co se stane s lidskou myslí a srdcem po měsících (rocích) v takových podmínkách. Totiž to, že skoro nic nezbyde. Že ani když člověk dostane dovolenou a může se opět sejít s rodinou, vše je mu cizí, a zdá se to ještě horší než být na frontě. Už nic jiného nezná.. a znát ani nebude.
Až při čtení této knihy jsem pochopila co skutečně pojem "ztracená generace" znamená.
Během čtení jsem zůstávala v klidu a občas mi jen blesklo hlavou "to je tak strašný, to je tak strašný..", ale ve vteřině kdy jsem dočetla poslední slovo, dolehlo to na mě všechno, celé zoufalé poselství tohoto příběhu a já se cítila jako kdyby mi někdo vytrhl srdce a já se nekontrolovaně rozplakala.. (to se mi při čtení zase mockrát nestává).

Toto byla má první válečná kniha. Ale jsem přesvědčená, že jsem si nemohla vybrat lépe. Autor mě vtáhl do dějiště světové války způsobem, jaký to nedokázal žádný z těch desítek válečných filmů, které jsem viděla. Rozhodně jedna z nesilnějších knih, jaké jsem přečetla a věřím, že tuhle by opravdu měl přečíst každý.

25.05.2017

Opuštěná společnostOpuštěná společnostErik Tabery

Nikdy jsem se o politiku či historii naší země nijak nezajímala.. naopak to byly témata, která mě odpuzovala a nudila.... V poslední době jsem však začala vnímat určitý zájem o to, co se tu vlastně děje a co já s tím mám společného, co já s tím mohu udělat. A první krok je se trochu informovat, vzdělat, začít situaci lehce rozumět... A tak jsem přišla k této knize. A musím říct, že po do čtení jsem v mém myšlení dospěla k velkým změnám.

Autor napsal knihu velice inteligentní, své názory podporuje odkazy na výroky nespočet chytrých lidí a odborníků jak z česka tak ze zahraničí, dotýká se několika velice důležitých témat pro naši dobu a celek tvoří skvělé dílo.

Rozhodně doporučuji KAŽDÉMU! Jak už tu někdo zmínil, toto by teď měla být POVINNÁ ČETBA. A především doporučuji těm, kteří se mohou cítit podobně jako mé dřívější já: "politika mě nezajímá".. a těm, kteří se domnívají, že v tom mají jasno... mohou se velice mýlit..

Díky Eriku Taberymu za tuto publikaci! Ocenění Magnesia Litera se skutečně neminulo.

02.10.2018

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiRaději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiAleš Palán

Bylo to (krásné) čtení, od kterého se nešlo odtrhnout, které mi místy bralo dech. Neuvěřitelné příběhy o životě, přírodě, "bláznovství", závislostech, spiritualitě, lásce, a především, o samotě.
Mohla bych toho říct spoustu, ale už neřeknu nic než jen: Přečtěte si to. :)

03.12.2018

Tajný život stromůTajný život stromůPeter Wohlleben

Přestože ke stromům a dalším rostlinám již dávno přistupuji jako k živým bytostem a co víc, k bytostem, které mají vlastní duši, čtení této knihy mne velice obohatilo o nové poznatky.
Autor velice srozumitelně a často i s vtipnými přirovnáními vysvětluje, co obnáší život stromu, jak funguje, jak se živí, ale i co ho ohrožuje. Popisuje, co my, jako lidstvo děláme špatně v přístupu k lesům a hlavně jak bychom to měli a mohli zlepšit.

Tuto knihu velice doporučuji každému milovníku přírody, každý si zde jistě najde něco nového, co nevěděl a nám všem dává kniha možnost dívat se na stromy trochu jinak při naší příští návštěvě lesa. A pokud je tu někdo, kdo stromy stále bere jako necítící, téměř "neživé" věci, kterým je jedno, co se s nimi stane, tak vás velice a s pokorou prosím, abyste si tuto knihu přečetli. :)

Už teď se moc těším na další autorovu knihu, vyhlídla jsem si Citový život zvířat.

06.04.2020

Na Větrné hůrceNa Větrné hůrceEmily Brontë

O této knize se často mluví především jako o příběhu velké lásky Heathcliffa ke Kateřině, ale mě osobně přišlo, že dominuje příběh o pomstě, zlém srdci a zkažených pohnutkách člověka, který měl těžké dětství a nenapravitelně se to na něm podepsalo. To, že byl schopen té velké lásky, samozřejmě nepopírám, však je to také na Heathcliffovi jediná dobrá věc!

Temná a tajuplná atmosféra knihy mě uhranula, přečetla jsem ji jedním dechem a věřím, že se k ní někdy ještě vrátím, neboť v sobě nese hloubku, která přetrvala již spoustu generací a jistě přetrvá i spoustu budoucích.

17.04.2017

Tulák po hvězdáchTulák po hvězdáchJack London

Wow.. tak toto byla jízda.

London nás mistrně zatahuje do mnoha příběhů, (které zdánlivě spolu nemají nic společného). Příběhů protagonistových minulých životů. Hltala jsem každý z nich, přestože některé byly popsány jen na pár stránkách. Pokaždé jsem se do vyprávění ponořila a zapomněla, že je to jen "příběh v příběhu" a stejně jako náš protagonista jsem byla vždy šokem probuzena do vězeňské kruté reality.

Pro mě, jako někoho, kdo věří v reinkarnaci, měla tato kniha obzvlášť silný význam, ale jsem si jistá, že uchvátí každého, nehledě na náboženskou víru či její absenci.
Věřím, že autorovým záměrem bylo také (nebo především..) upozornit na nehumánní zacházení vězňů v amerických věznicích a jeho šok, že se takové věci děly ještě na začátku 20. století.
Nyní jsme tu o 100 let později.. a s vědomím, že takové věci (a horší) se dnes stále dějí na mnoha místech této planety se ptám... Je krutost opravdu "jen" výsledkem lidského barbarství? Žijeme ve velice moderním světě a krutosti se stále dějí i ve velice vyspělých zemích. Budu tedy raději doufat, že v příštích 100 letech se zde budou inkarnovat vyspělejší duše (které ví, že LÁSKA je nejvíc), než abych doufala v moderní pokrok lidstva, který se (mylně) zdá být tím, co potřebujeme.

31.07.2018

Edith PiafEdith PiafSimone Berteaut

Přečteno před lety ještě na střední škole, příběh Edith Piaf mě úplně uhranul, kniha je napsána neuvěřitelně poutavým jazykem a celá jsem se do něj ponořila, přestože jsem předtím tuto legendární zpěvačku vůbec neznala.

21.03.2020

Proč spíme: Odhalte sílu spánku a sněníProč spíme: Odhalte sílu spánku a sněníMatthew Walker

"Lidé jsou jediný druh na planetě, kteří úmyslně okrádají sami sebe o spánek bez nějakého zvláštního důvodu. " (parafrázováno)

Povinná četba pro studenty, rodiče, řidiče, zaměstnavatele, doktory, seniory, ty, kteří si dají rádi sklenku na večer a prkticky pro každého, kdo by rád žil zdravější a delší život se sníženými šancemi úmrtí na závažné nemoci, během autonehody (nebo vlastně jakékoli nehody) a kdo by rád podpořil vývoj svých dětí (a to nejen ve škole) a samozřejmě pro ty, kteří trpí jakýmikoli poruchami spánku!

Tato kniha obsahuje několik velmi znepokojivých informací o tom, jak nedostatek spánku ovlivňuje naše životy, ale Matthew Walker vždy přichází s radami, co s tím můžeme dělat ne jen jako jednotlivci, ale také jako společnost.
Všechna svá tvrzení podporuje mnohými vědeckými výzkumy a jejich detailním vysvětlením.

Přečtení této knihy mě nejen perfektně vzdělalo ve všem, co bych mohla chtít znát o spánku, ale také o mnoha dalších věcech, které s tím souvisí a rozhodně navždy změnilo některé mé zvyky.

05.09.2019

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Obávám se, že patřím do té úzké skupiny lidí, kteří nechápou, proč touto knihou je UCHVÁCENO tolik lidí. Ano, kniha se mi moc líbila (až na zvláštní vyprávěcí styl Smrti a její neustálé prozrazování děje dopředu, to mě nehorázně rozčilovalo celou knihu). Příběh je krásný, dojemný a na konci jsem bulela, ale to můžu říct o spoustě dalších knih a příběhů a nerozumím čím je tenhle tolik vyjímečný.

16.05.2018

Američtí bohovéAmeričtí bohovéNeil Gaiman

Bohužel velké zklamání.. Nejčtivější pasáže byly ty z časů minulých, které vyprávěly o původním příchodu bohů do Ameriky, příp. Stínovy sny. Hlavní linka ovšem byla nudná, roztříštěná, jakoby čtenář neustále čekal, kdy už se začne dít hlavní děj a furt ne se tam dostat. Vzhledem k délce knihy to bylo docela dlouhé čekání, které jsem překousla jen díky tomu, že knihu jsem měla do čtenářské výzvy a ke konci roku už jsem neměla čas začínat jinou knihu. Jinak bych snad (jako jednu z hodně mála knih) nedočetla.

18.12.2020

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Po prvních pár desítkách stran jsem knihu odložila a uvažovala, že se k ní už nevrátím. Vadil mi způsob vyprávění, jako kdyby čtenář byl úplně hloupý a nedokázal si některé věci domyslet jen z chování postav a jejich rozhovorů. Vše bylo až příliš detailně a zbytečně vysvětlováno a dokonce i opakovaně. Proto dávám o hvězdičku méně.

!!! Pokud někdo sdílíte mé pocity, PROSÍM nevzdávejte to a pokračujte! Protože to absolutně stojí za to. Dala jsem tomu druhou šanci a už jsem se od knihy nedokázala odpoutat. Osudy hrdinů a hrdinek jsou drsné a pro nás v dnešní době nepředstavitelné, co si museli naši předci prožít.
Děkuji za toto velice emotivní dobrodružství i historickou lekci. A těším se na pokračování!

24.08.2020

Paměť kostíPaměť kostíDiana Gabaldon

Opět výborné :)
Zpráva těm, kterým se kniha nelíbila: Pokud vám vadí zdlouhavé popisy děje, místy, kde se ani nic moc neděje; popis historických událostí, o kterých toho moc nevíte; neustále nerealistické potkávání hlavních postav a stejně nerealistické přežití všelijakých nástrah, bitev, zranění a přepadení, tak PROČ TO ČTETE??? :D

Mě to bavilo protože:
- Hlavní postavy prostě miluju, nevadí mi tedy je pozorovat při běžných i opakujících se činnostech nebo nesmyslných scénářích :D
- Historické pozadí z války o nezávislost mě sice nejdříve poněkud nudilo, ale to jen ze začátku. A naopak mě bavilo si v průběhu čtení vyhledávat informace o zmíněných historických postavách a bitvách a vyhledávat na mapě zmíněná místa a pevnosti - hold nejsme Američani, abychom se ve škole učili veškeré detaily této války, ale já si užívala, že si můžu i takto rozšířit obzory.
- Postava Williama mě občas dost rozčilovala, ale bylo důležité ho čtenářovi více představit, jelikož jistě bude do budoucna hrát v příběhu důležitou roli. Konec knihy pro něj musel být hodně těžký :)
- No a ten závěr, všechny ty otevřené dějové linky, to je přece paráda ! :) Prostě dobrodružství.

Nyní si dávám trochu pauzu, mezi kterou si budu číst příběhy Lorda Johna a povídky Sedm kamenů lásky a ztráty a až za nějakou dobu se pustím do zatím posledního vydaného, 8. dílu :)

08.03.2021

Hvězdy nám nepřályHvězdy nám nepřályJohn Green

Příběh, který hezky plyne a čte se zvláštní kombinací lehkého úsměvu na rtech a zároveň sevřeného srdce...
Kniha nám dovoluje proniknout do mysli dospívající, umírající dívky.. obnáší to myšlenky a situace, které si mnoho z nás neumí představit.

Minispoiler:
Hodně jsem se během čtení obávala, zda kniha neskončí stejným způsobem jakým skončila oblíbená kniha hlavní hrdinky, ale autor byl s námi čtenáři o něco milosrdnější :)

14.11.2021

FajaFajaPetra Stehlíková

Docela zdlouhavý začátek odehrávající se "v nížinách", popisy moderních technologií a politikaření mě docela zklamal... ale jakmile se Ilan s pětadvacítkou objevili opět na cestě a dobrodružství mohlo pokračovat, nejde se od knihy odtrhnout. Vyvstává spousta nových záhad, ale zároveň se na mnoho otázek dozvídáme velmi vzrušující odpovědi. Bohužel se hromadí počet scén a situací, které jsou velmi přitažené za vlasy a dokonce si troufám tvrdit, že se o osud Ilan při čtení už vůbec neobávám, zkušenost ukazuje, že jí se prostě nikdy nemůže nic stát... No, nicméně na další díl se neskutečně těším! :)

Pod kupolíPod kupolíStephen King

V celé první polovině knihy jsem opravdu měla problém orientovat se mezi desítkami postav a i mi nevyhovovalo časté přeskakování mezi jejich liniemi, ale i tak jsem se od knihy nemohla odtrhnout, bavilo mě sledovat, co se s lidmi děje v takové situaci, King z této knihy udělal tak trochu děsivou psychologicko-sociologickou studii z izolovaného prostředí, kde jsou lidé odkázání sami na sebe a jak je toho kdo schopný zneužívat.

K seriálu:
Před časem jsem viděla seriál, který mě opravdu bavil, ale po přečtení knihy jen žasnu, co to v tom seriálu natropili.. Nejen, že předělali osudy a jména spousty postav (to je samozřejmě vcelku i pochopitelné), ale oni úplně předělali původ a důvod Kupole, což změnilo jednu ze základních myšlenek a poselství této knihy... Nyní mi seriál přijde jako odpad, který vůbec nedává smysl :D

17.04.2017

Poslední přáníPoslední přáníAndrzej Sapkowski

Tak toto je pořádná dávka solidního fantasy :)

Úžasně napsané povídky a mistrně sestavené do jedné knihy, kde tvoří jeden ucelený příběh.

12.11.2017

Růže pro AlgernonRůže pro AlgernonDaniel Keyes

Přečetla jsem povídku během dvou dnů a jsem z ní totálně mimo. Nechápu jak jsem mohla tento příběh ignorovat takovou dobu a přečíst si to až teď.

Je to velice silný příběh, nebudu psát víc, všechno už bylo řečeno :) :)

18.05.2018

Andělé a démoniAndělé a démoniDan Brown

Až na to, že to bylo místy opravdu přitažené za vlasy, bylo to super :) Přečteno jedním dechem, rozuzlení opravdu neočekávané až do posledních pár scén a souhlasím s ostatními, že popis uměleckých děl a staveb a všech míst v Římě byl skutečně super :)

26.06.2018

Hořící křížHořící křížDiana Gabaldon

Tak tuto knihu jsem prozatím četla nejdéle ze všech :D Začala jsem už před několika lety, ale moc mě to nebavilo, zdlouhavý popis jednoho jediného dne jsem moc nedávala :D A pak jsem knihu musela vrátit do knihovny. Tentokrát jsem zkusila znovu, pokračovala jsem přibližně v místě, kde jsem tenkrát skončila a za pár týdnů jsem dočetla. Zbytek knihy jsem si už užila, druhá část mě bavila více.
Přesto hodnotím prozatím jako nejslabší díl série. Těším se na Ledový dech :)

10.04.2020

Bytosti přírodyBytosti přírodyMargot Ruis

Toto je má 200. přečtená kniha zde na Databázi, a nemohla bych si přát lepší titul na této milníkové pozici. Ať sem napíšu cokoliv, nedokáže to vystihnout pocity, které jsem prožívala během čtení nebo obohacení, které mi přečtení dalo.
Od knihy jsem očekávala především představení vybraných bytostí, kdo jsou, proč jsou a možná i to, jak se s nimi mohu setkat já. Ale kniha mi dala mnohem víc. Je psána s velikou láskou a pokorou ke všemu živému a k naší planetě a to stejné i předává dál čtenáři.

Kéž co nejvíce lidí otevře své vnitřní oči a svá srdce nejen těmto bytostem, ale celé přírodě a vlastně i sobě samému a jeden druhému. Protože prostě láska je nejvíc a je to to hlavní a jediné co potřebujeme.
Děkuji.

03.05.2020

Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učiteleÚterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učiteleMitch Albom

Příběh se může z celkového pohledu zdát, že je o umírání a o smrti. Ale je především o životě. Dává každému podněty k přemýšlení a přehodnocení našeho vlastního života, našich aktivit a hlavně našich vztahů.
Kniha se četla i přes závažnost tématu lehce a rychle. Zasmála jsem se a i mi ukápla slza. A hlavně mi bylo opět připomenuto, že to nejvíc, co máme, je láska.

24.12.2020

NetopýrNetopýrJo Nesbø

Je to moje první kniha od Nesba, tak nemohu srovnávat s těmi jeho pozdějšími, lepšími kousky. Ale když srovnám se vším, co jsem doposud četla, absolutně mi chybí větší pocit napětí, originalita případu, vzrušující vyšetřování atd... myslím že nic z toho Netopýr nemá. Naopak co má, je zajímavá lokace - Austrálie. Autor do knihy zahrnul australské příběhy a legendy a já díky tomu poznala nová místa a to bylo super.

Upřednostňuji číst série od prvního dílu popořadě a tak jsem začala Netopýrem. Na to, kolik chvály jsem na Nesba slyšela jsem se divila, že to kdovíjaká bomba není, ale to přece nevadí, ne každého autora prvotina musí být bomba. Myslím ale, že další ten slabší kousek Švábi asi přeskočím a vrhnu se rovnoou na ty severské bomby.

21.04.2017

Oceán na konci uličkyOceán na konci uličkyNeil Gaiman

Má první kniha od tohoto autora a jsem nadšená!
Příběh vyprávěn z dětského pohledu mě okouzlil. Vždy jsem milovala fantasy a tohle bylo fantasy docela jiné než ostatní co jsem kdy četla :)

03.05.2018