Utkaný svět

Utkaný svět je epickým dobrodružstvím představivosti. Začíná u koberce, v němž se skrývá svět divů a kouzel; světa, jenž se probírá k životu a nutí k ostražitosti temné síly, před nimiž se ukrýval. Začíná zoufalý boj o uchování pozůstatků kouzel, k nimž má lidstvo pořád ještě přístup. Ke koberci a do světa, jenž představuje, jsou záhadně přitahováni Cal Mooney a Suzanna Parrishová, dva mladí lidé, kteří netuší, co zanedlouho prožijí a s čím se střetnou. Neboť se schyluje k poslednímu souboji mezi silami dobra - Divotvůrci - a zla, ztělesňovanými strašlivou Imakolatou a jejími děsivými přízračnými sestrami. Utkaný svět je knihou vizí a hrůz, skutečný jako svět, v němž žijeme a dýcháme, který však přesto otevírá dveře zážitkům, místům a lidem, o nichž všichni sníme, ale neodvažujeme se doufat, že jsou skuteční. Je příběhem o hledání, bojích, o lásce a naději. Je triumfem imaginace a vypravěčství, dobrodružstvím, noční můrou, příslibem......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/61_/6144/utkany-svet-6144.jpg 4.1102
Originální název:

Weaveworld (1987)

Žánr:
Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Laser-books (Laser)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Přidat komentář
Targa Dall
30. ledna

Zpočátku vynikající horor, pak výborné fantasy.
Na můj vkus trochu rozvláčné, mohlo mít větší spád.
Ale 4 hvězdy.

Erinien
04.12.2016

Knížku mám rozečtenou, není to taková ta věc, která vás chytí a nepustí. Už bych jí chtěla dočíst ale jde to z těžka.

Ládja
10.05.2015

První dvě třetiny knihy se mi četly skoro samy. Ke konci už to bylo zbytečné zdlouhavé a už to samo o sobě tolik nešlapalo, jako ze začátku. Panu spisovateli se nedá upřít imaginace, příběh, vlastně moc se mu toho vytknout nedá. Možná občas až moc roztažené příběhy, které by se daly o pár desítek až stovek stránek vyškrtat a pak by se už moc toho nedalo vytknout. Pravdou zůstává, že jen s Barkerem mám tak skvělé stavy někde mezi snem a skutečností, vždy když usínám u jeho knih(to spíše z únavy, než z nudnosti). Jeho bohatá imaginace mě vždy dokáže strhnout a chytnout to jeho světa, který pak prožívám ve svých snech. I když Utkaný svět je zvláštní a dobře napsaný, tak kvalit Imajiky nedosahuje, což asi moc jiných knih už nebude.

Rawen616
08.03.2015

Chtěl jsem dát tři ale nakonec tomu dopřeju malinko lepší hodnocení. Zezačátku jsem byl hodně navnazen. Hlavní hrdina a hrdinka jsou sympaťáci. Padouši mi přišli dostatečně zajímaví, nápad se světem ukrytým v koberci je taky fajn, ale problém jsem měl s celým tím kouzelným světem a divotvůrci. Ti mi totiž nepřišli zajímaví ani trochu a popravdě mi dost lezli na nervy. Nějak mě celý ten jejich svět nedokázal nadchnout, nepřišel mi kdovíjak zázračný, jen divný. Naopak epizoda odehrávající se ve víru či Shadwellovo výprava do pouště jsou oproti tomu skvělé a závěrečné střetnutí jsem si také užil. Popravdě by ale téhle knize velmi prospělo výrazné zkrácení a prostříhání některých pasáží.

lazarus
27.01.2015

Přiznám se, že jsem Utkaný svět nedočetl do úplného konce. Po druhé třetině příběhu mě budoucnost hrdinů a vůbec Fugy jako takové přestala absolutně zajímat. Škoda, námět mě přišel hodně zajímavý, ale ty dokolečkoidní eskapády rádobyDivodějných a vůbec veškerého ansáblu mě začaly neskutečně nudit. Pro mě je Barker synonymem mystična a to díky jeho dvěma knihám. Velké a tajné show a Evervillu. Těmto dvěma klenotům nesahá Utkaný svět ani po kotníky.

FiliaNoctis
03.12.2014

temné, napínavé, veľmi dobré... Fuga je úchvatná, rovnako ako naša Zem bez súčasných dvojnožcov...

ziriant
26.10.2014

Nejde snad o to, že by autorova představivost byla přemrštěná, ale nějak jí pokaždé nevěřím. Nemám při čtení ten pocit, že je to jako opravdové, že tím žiju já nebo mé vlastní snové vize. Taky mi chybí přítomnost nějakých silnějších postav. Téměř 800 stran je na (tento!) příběh prostě hodně a nemám pocit, že dostávám před své oči a další smysly ten správný koncentrovaný extrakt, jakým by knihy měly být. Na druhou stranu byl v průběhu čtení dojem dosti variabilní, možná také pomohl krátký oddych od čtení někdy po třech čtvrtinách, protože dojezd se mi zdál silnější než předcházející části. Z formální stránky je mi Barker také blízký a nemám mu z tohoto pohledu co vytknout.

Faustka
19.07.2014

"Zbývalo mu jen jít stále dál. Prodal svůj život za možnost ochutnat božství; jediné, k čemu by se nyní vrátil, je hořká porážka. Tedy kupředu, a k čertu s důsledky."
.................
Vyčerpávající příběh. Ještě, že jsem byla ve formě. Jinak bych ten Rayment‘s Hill tak snadno nedala.

PANKY71
03.05.2014

Strašně zdlouhavej začátek... Pokud se prokoušete zhruba první čtvrtinou knihy, pak si zbytek opravdu užijete.
Jen za ten úvod bohužel nemůžu dát vyšší hodnocení.

Punisher
14.07.2013

Je to svět temné fantazie a opravdu se mi moc líbil.Pro mě jasně nejlepší Barkerova knížka a to i přesto,že to vlastně není horor,který by člověk od Barkera očekával.

smetyl
20.11.2011

Asi nikdo nedokáže vyhodnotit tuto knihu tak jak si to zaslouží. Neboť každý na ní nazírá odlišným pohledem. Mě osobně kniha uchvátila, uchvátily mne detailní a vlastně i svým způsobem krásné popisy všech výplodů Barkerovi fantazie. Protože, když Barker chce znechutit, znechutí, když chce aby čtenář cítil závrať nad nekonečnou krásou, kterou si však musí představit, svému úkolu dostojí. Tahle temná fantastika dlouho ležela na poličce mé knihovny, trvalo pár let, než jsem si na ní troufnul. A myslím, že to je dobře. Před několika lety bych ji odsoudil jako nesourodý mišmaš výmyslů, fikcí, polopravd a nechutností. Teď, když jsem se dokázal adaptovat na Barkerovu vlnu, hodnotím zcela z jiného pohledu. Hodnotím krásu příběhu, nikoli jeho dokonalost. S tím, že je kniha utahaná a v některých částech nudná nemohu souhlasit. Tyhle části jsou naopak důležitý obrazem, který dokresluje chování postav, či jejich činů. Triumf Fantazie

eraserhead
06.12.2010

Jednoho dne Cal Mooney hledá uprchlého holuba, který utekl z holubníku jeho otce. Hledání jej zavede až ke starému domu, který právě vystěhovávají. Zde se Cal poprvé setká s tajemným kobercem a nahlédne do cizího světa, který je v něm utkán. Setkání se pro Cala stává osudové a přivádí jej do neuvěřitelného dobrodružství, v němž se setká s bytostmi obývající tajemný utkaný svět. Spolu s vnučkou lidské (kukaččí) strážkyně Suzannou Parrishovou se zapojuje do boje o přežití a další existenci utkaného světa, do posledního souboje mezi Divotvůrci (silami dobra tajemného světa) a zla. O získání a ovládnutí koberce totiž zlo usiluje v podobě strašlivé Imakolaty a jejích dvou přízračných sester. Během putování za záchranu utkaného světa Cal se Suzannou utkaný svět navštíví, setkají se s jeho obyvateli a seznámí se s historií a osudem tohoto světa. Nakonec se stanou hybateli a tvůrci nové podoby tajemného jiného světa.
Utkaný svět se k českému čtenářstvu dostal s poměrně velkým zpožděním. Poprvé vyšel již v roce 1987, v době, kdy do kin šel první Hellraiser natočený právě Barkerem podle vlastní povídky. Tato zmínka má své opodstatnění. Utkaný svět by se totiž dal brát jako první větší projev odklonu Barkera od syrového hororu k temné fantasy. A tento odklon mu mnoho lidí zazlívá. Ne, že bych se k nim počítal, ale, dle mého subjektivního názoru kvalitativní rozdíl mezi barkerovým hororem a barkerovou fantasy je dost zřetelný. O této změně ostatně samotný Barker prohlašuje, že: "[tato kniha] představovala (...) značný odklon od transgresivního hororu, s nímž jsem byl ztotožňován. Našla se spousta kritiků připravených odsoudit tuto změnu směru. Měli za to, že na žánr, do něhož se snažím infiltrovat, mám až příliš temnou fantazii a že bych udělal nejlépe, kdybych v knihkupectvích zůstal v hororové sekci."
Ano, v Utkaném světě, stejně jako i v jiných Barkerových fantasy románech, naleznete spoustu hororových prvků. První třetina Utkaného světa by mohla být stejně dobře označena za horor, po první třetině se už však horor vytrácí a vyklízí prostor čisté fantasy. Barker je skvělý v popisech nenormálnosti, bizarnosti, temnotě, často zacházející až na hranici nechutnosti (zde např. Imakolatina éterická nymfomantická sestra s jejími přízračnými dětmi), vynikajícím způsobem dokáže podchytit lidskou náchylnost ke zlu, schopnost nechat se jím ovládnout a přistoupit na jeho pravidla (Imakolatin lidský pomocník Shadwell či policajt Hobart), při přechodu děje k fantasy však znatelně slábne. Příběh se postupně stává utahaný, dost popisný a rozvleklý. Z každou stránkou s vyšším číslem se postupně vytrácí zájem o děj a jeho vyvrcholení.
Kniha je až zbytečně moc dlouhá, takřka 800 stran Barker nedokáže utáhnout a udržet pozornost. Příběh je rozdělen na tři zajímavé, energií a spádem nabité části, části které je však spojují (v podstatě části, v nichž Cal ztrácí jakýkoliv styk s utkaným světem) jsou však dost nudné, táhlé a při čtení se zdají dost nadbytečné.
Abych to nějak shrnul. Máte-li rádi/y Barkera jako hororového autora, pravděpodobně budete zklamaní stejně jako já, toho hororu se zde opravdu moc nenajde. Propadli/y jste li však Barkerově fantazii a máte-li rádi/y jeho fantasy romány, možná vás jeden z prvních Barkerových výletů do fantasy světa potěší. Měl-li bych se uchýlit k přirovnání, nejvíce mi svou popisností Utkaný svět připomínal jiný Barkerův fantasy román Imagika.