Utkaný svět

Utkaný svět je epickým dobrodružstvím představivosti. Začíná u koberce, v němž se skrývá svět divů a kouzel; světa, jenž se probírá k životu a nutí k ostražitosti temné síly, před nimiž se ukrýval. Začíná zoufalý boj o uchování pozůstatků kouzel, k nimž má lidstvo pořád ještě přístup. Ke koberci a do světa, jenž představuje, jsou záhadně přitahováni Cal Mooney a Suzanna Parrishová, dva mladí lidé, kteří netuší, co zanedlouho prožijí a s čím se střetnou. Neboť se schyluje k poslednímu souboji mezi silami dobra - Divotvůrci - a zla, ztělesňovanými strašlivou Imakolatou a jejími děsivými přízračnými sestrami. Utkaný svět je knihou vizí a hrůz, skutečný jako svět, v němž žijeme a dýcháme, který však přesto otevírá dveře zážitkům, místům a lidem, o nichž všichni sníme, ale neodvažujeme se doufat, že jsou skuteční. Je příběhem o hledání, bojích, o lásce a naději. Je triumfem imaginace a vypravěčství, dobrodružstvím, noční můrou, příslibem......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/61_/6144/utkany-svet-6144.jpg 4.1112

Weaveworld (1987)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Laser-books (Laser)

Kniha Utkaný svět

Metla

V posledních patnácti letech se k absolutnímu hodnocení neuchyluji zrovna často, ale v případě "Utkaného světa" není proč váhat. Do příběhu jsem vklouzla jako do pohodlné vany s horkou vodou (kolem klid a přítmí prosvětlované hořícími svíčkami, plus různé voňavé pičičandy, prostě dokonalá pohoda) a nechala se hýčkat Barkerovou imaginací. Zjištění, že se jedná o starší autorovo dílo mě naplnilo úžasem, vzhledem k vyzrálosti a komplexnosti týkající se nejen zápletky, světa, atmosféry, myšlenek a pocitů, ale také postav. Všichni vystupující tvorové, ať už lidé, Divotvůrci či jiné entity, kladní nebo záporní, mají svou osobnost, přirozenou a uvěřitelnou navzdory fantastickým motivům. Hlavní hrdinové nepostrádají psychickou hloubku a snad žádnému čtenáři nebude dělat problém najít si svého oblíbence v pestré škále charakterů.
Ze všech dosud přečtených knih, co naznačují přítomnost skrytých, magických světů, existujících v naší všední realitě, mě tahle uchvátila nejvíce. Bez zbytečné popisnosti dokázala zprostředkovat jak atmosféru deštivé Anglie, tak pohádkového světa v ní. Příběh svižně ubíhá, udržuje v napětí a okouzlení od první do poslední stránky... připouštím, závěrečná třetina trochu ztrácela dech. Zběsilou akci střídá snová melancholie, zdánlivě drobné detaily následují velkolepé scény, vše jsem před sebou viděla v živých barvách.
"Utkaný svět" je převážně fantasy, místy však dechberoucí horor, chvílemi se objevují mysteriózní prvky, jindy psychedelické momenty. Bizarnost, morbidita a sex nemají tolik prostoru, jak bývá u tohoto spisovatele zvykem, vše je jaksi jemnější.
Nebudu se dál rozplývat, jen dodám: pokud ignorujete doslovy, tentokrát si jej přečtěte. Děkuji nakladatelství Laser-books za možnost vstoupit do tohoto fascinujícího světa a Milanu Žáčkovi za nádherný překlad.

špulo
22.07.2018

Kniha mohla mať pokojne o stovku, aj dve, strán menej. A bola by výborná. Takto sa posledná tretina vliekla. Škoda...

ludek.n
13.03.2018

Nebýt to tak dlouhé, hodnotil bych pěti hvězdami. Začátek jsem doslova hltal stránku za stránkou a byl jsem ohromen. Bohužel kniha postupně ztrácela dech a prvotní skvělý nápad se začal rozpouštět do zbytečné popisnosti.

Targa Dall
30.01.2017

Zpočátku vynikající horor, pak výborné fantasy.
Na můj vkus trochu rozvláčné, mohlo mít větší spád.
Ale 4 hvězdy.

Erinien
04.12.2016

Knížku mám rozečtenou, není to taková ta věc, která vás chytí a nepustí. Už bych jí chtěla dočíst ale jde to z těžka.

Ládja
10.05.2015

První dvě třetiny knihy se mi četly skoro samy. Ke konci už to bylo zbytečné zdlouhavé a už to samo o sobě tolik nešlapalo, jako ze začátku. Panu spisovateli se nedá upřít imaginace, příběh, vlastně moc se mu toho vytknout nedá. Možná občas až moc roztažené příběhy, které by se daly o pár desítek až stovek stránek vyškrtat a pak by se už moc toho nedalo vytknout. Pravdou zůstává, že jen s Barkerem mám tak skvělé stavy někde mezi snem a skutečností, vždy když usínám u jeho knih(to spíše z únavy, než z nudnosti). Jeho bohatá imaginace mě vždy dokáže strhnout a chytnout to jeho světa, který pak prožívám ve svých snech. I když Utkaný svět je zvláštní a dobře napsaný, tak kvalit Imajiky nedosahuje, což asi moc jiných knih už nebude.

Rawen616
08.03.2015

Chtěl jsem dát tři ale nakonec tomu dopřeju malinko lepší hodnocení. Zezačátku jsem byl hodně navnazen. Hlavní hrdina a hrdinka jsou sympaťáci. Padouši mi přišli dostatečně zajímaví, nápad se světem ukrytým v koberci je taky fajn, ale problém jsem měl s celým tím kouzelným světem a divotvůrci. Ti mi totiž nepřišli zajímaví ani trochu a popravdě mi dost lezli na nervy. Nějak mě celý ten jejich svět nedokázal nadchnout, nepřišel mi kdovíjak zázračný, jen divný. Naopak epizoda odehrávající se ve víru či Shadwellovo výprava do pouště jsou oproti tomu skvělé a závěrečné střetnutí jsem si také užil. Popravdě by ale téhle knize velmi prospělo výrazné zkrácení a prostříhání některých pasáží.

lazarus
27.01.2015

Přiznám se, že jsem Utkaný svět nedočetl do úplného konce. Po druhé třetině příběhu mě budoucnost hrdinů a vůbec Fugy jako takové přestala absolutně zajímat. Škoda, námět mě přišel hodně zajímavý, ale ty dokolečkoidní eskapády rádobyDivodějných a vůbec veškerého ansáblu mě začaly neskutečně nudit. Pro mě je Barker synonymem mystična a to díky jeho dvěma knihám. Velké a tajné show a Evervillu. Těmto dvěma klenotům nesahá Utkaný svět ani po kotníky.