KájaKoxík KájaKoxík komentáře u knih

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

(SPOILER) Teda naprosto nechápu negativní hodnocení příspěvků níže. Pro mne 5 z 5.

Jelikož sci-fi nečtu chtěla jsem tomuto žánru dát šanci a tato kniha je pro to ideální.

Ano jelikož víme, že je to trilogie je velmi nepravděpodobné, že by hlavní hrdina neprošel všemi třemi knihami. Čtenář tedy snadno vyhodnotí, že se Emmett na Eden dostane (souhlasím, že jeho focus na postup v tabulce by mohl autor ubrat). To ale neznamená, že je kniha o to méně napínavá.
Jak jsem začala, nemohla jsem přestat, zvraty, změny a podrazy. Jsem fakt ráda, že knihu čtu v době, kdy už jsou venku všechny díly. První díl přečtený za dva dny a druhý na jeden zátah už se těším, jak to celé dopadne.

28.06.2022 5 z 5

Pasti ze záhrobí Pasti ze záhrobí Charlaine Harris

Ne, ne, ne 2 z 5.
Celá tahle série je velké mehh.
Potenciál a nápad tam je, ale provedení je fakt děsný. Není to nic jiného než utahaná detektivka, kde je hlavní postava tak mimo, že veškeré důležité informace k případu získá omylem nebo náhodou. Hloupost Harper je fakt neskutečná. Upřímně nechápu jak je možné, že na to kdo je vrah nepřišla policie, když to dojde i někomu jako je ona.

Autorčin pohled na náboženství je typicky americký, takže pro nás totálně mimo. Také její způsob popisování postav se nijak nevylepšil, v této knize je rodina mrtvé tak rozvětvená a popis tak špatný, že to totálně kazí celý dojem ještě víc. A jako u předchozí knihy i tady je čtenáři tak v polovině jasné, kdo je vrah. Naprostou souhlasím i s příšerností obálky, která příběhu vůbec neodpovídá. Jediné co z ní lze vyčíst je, že stejně jako obálka i obsah se dá přirovnat k céčkovým brakům od Alpressu.
Celou tuto sérii dočtu jen ze zvyku a následně pošlu dál, protože si to zopakovat rozhodně nechci.

13.06.2022 2 z 5

Válečník Válečník Miroslav Žamboch

(SPOILER) Achjo :( 3 z 5
Tahle série mi ukázala že i military téma mne dokáže zaujmout.
Jenže je tu velké ALE:
Sérii jsem vyčítala už nedokončený konec jedničky, kdy se v druhém díle začíná úplně jinde prakticky bez vysvětlení. Hlavní záporák z prvního dílu v druhém v podstatě není a vlastně ani ve třetí knize si žádnou odplatu čtenář neužije.
Celá trojka plyne podobně jako dvojka a dokonce se dozvíme odpovědi na některé nedokončené věci z předchozího dílu. Například: jaký účel měla pyramida, k čemu sloužilo to zvláštní město s hradbami, jak je možné že M-mechanici dokáží co dokáží, proč se nesnáší s čaroději a spoustu dalšího.
ALE jak už psali uživatelé předemnou, kniha běží a běží na najednou je totálně useknutý konec. Stejně jako oni se cítím okradena minimálně o jeden další díl. A co je nejhorší, vzhledem k vyspoilerovaným informacím z epilogu si nemyslím, že by se k tomuto příběhu pan Žamboch někdy vracel.

06.06.2022 3 z 5

Šepoty ze záhrobí Šepoty ze záhrobí Charlaine Harris

Mám přečtenou sérii Pravá krev a tak jsem chtěla zkusit i tuto.
Styl psaní je podobný, ale tady je hlavní hrdinka ještě naivnější. Holka co sice má zajímavou schopnost, ale jinak je to labilní hromádka neštěstí.
Kdo je vrah mne napadlo už v polovině knihy a celé to bylo dost uměle vykonstruované a zbytečně natáhnuté. Tak snad se to rozjede v dalších dílech, jinak po dočtení posílám dál.

06.06.2022 3 z 5

Riallina hra Riallina hra Patricia Briggs

Dávám 5 z 5.

Knihu jsem četla, jelikož tvorbu Briggsové mám moc ráda a konečně se mi podařilo tuhle knihu na bazaru sehnat.
Je pěkné, že i tady jsou pouta a magie tak, jak známe ze světa Mercy.

Zcela souhlasím s komentářem barborazveze podemnou.

K ději se rozepisovat nebudu, jelikož nevím jakého idiota napadlo vydat jen třetí díl ze série a zbytek nic. Ale dá se to i jako mono kniha, jen je začátek trochu náročnější na pochopení a já bych jako vždy uvítala adekvátní mapu.

29.05.2022 5 z 5

Kapitán Kapitán Miroslav Žamboch

(SPOILER) Začala jsem Kapitána po dočtení Veterána. A hned jako první zklamání, že po posledních kapitolách předchozího dílu, kdy jsem byla napnutá k prasknutí nic a střih a už jsme zase někde úplně jinde. Weber a jeho nohsledi upadají do zapomnění a vynoří se jen na jedné stránce Kapitána a opět mizí.

Celá tahle série mě nesmírně baví. Nejsem sice fanda military literatury, ale spojením s magií je pro mne celý děj nesmírně nepředvídatelný a právě to mě na tom baví. Jak už jsem psala u Veterána a Seržanta, některé skoky v ději, nesdělené přípravy hlavní postavy (ač je děj vyprávěn z první osoby) nebo občasná chaotičnost při popisování bojových situací, za mne přidává na jejich realističnosti a vtahuje mne do děje.

SPOILER!
Jsem ráda, že se konečně potvrdilo moje tušení ohledně zmizelých mozků, odhad, že Doggersi proti Maxovi vážně nic nemá nebo že Kriss není jen reportérka.
Teď už jen doufat, že poslední díl odhalí odpovědi na otázky jako: Co to bylo za obří stavbu plnou kostí? Kdo byl vězněn v tom kamenném městě s hradbou? Jak vlastně fungují M-mechanikové? Proč se po vládě Lancelota zase dostalo lidstvo do úpadku?

Seržant Seržant Miroslav Žamboch

(SPOILER) Jako wau! Nejsem žádný fanoušek military literatury, ale jako fanda Žambocha, jsem si řekla, že to dám. No a vyplatilo se. Autor silné mužské postavy prostě umí.

Jsem ráda, že jsem četla nejprve Seržanta a pak až trilogii Veterána. V Sežantovi mi přišly jednotlivé aspekty tohoto nového světla vysvětleny mnohem lépe. Taky jsem si zvykla na celou řadu jednání, která (ač je kniha psaná z pohledu první osoby) postava vynechá nebo neprozradí. Sice je to pro čtenáře chvílemi náročné, ale aby nebyla vyzrazena pointa a dostavil se aha efekt, to za to stojí.
Stejně tak, že jsou pro mne popisované bojové situace značně nepřehledné, kvituji nakonec s povděkem, jelikož právě jejich chaotičnost a nepřehlednost Vás vtáhnou do děje tak, jako byste tam byli taky.

No a pak je tady fakt, že celou řadu věcí jako čtenář odhalíte mnohem dříve než na ně přijde postava. Tak například doktor, o kterém nikdo nic neví, cigarety jako předpis od lékaře, důvod úmrtí na statku atd. za tohle nakonec strhávám jednu hvězdu

Taky jste někdo přemýšlel nad tím, jak by to dopadlo, kdyby Lancelot na začátku nepřikázal ošetřit Filla? A jak to, že to s jeho schopnostmi vůbec tak moc schytal?

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

(SPOILER) No, co k tomu říct... Nakonec upocených 3 z 5

I když je v klasickém Stmívání jasně řečeno, že se Edward považuje za zrůdu, číst jeho myšlenky v tomto kontextu bylo prostě utrpení. Neustálé opakování se, je pro čtení fakt otrava. Abych byla spravedlivá i moje myšlenky se často točí okolo jednoho tématu pořád dokola. Jen je nikdo nemusí číst. Ale stejně, co je moc, je moc a tak mínus hvězda.

S knihou sice nemám problém jako Lenka (že by se mi bortila vazba), ale délka je prostě moc. Než jsem začala číst, myslela jsem si, že jsou to všechny díly série z jeho pohledu dohromady. No ne, jistě by to šlo výrazně zkrátit. Takže další mínus..

Jako plus beru nové příběhy o členech Edwardovi rodiny. Ale jako velký mínus vidím naprosto nedokončenou myšlenku, že James znal Alici ještě za života. Nijak se to neprojevilo v původní sérii, až to na mne působí, že si to autorka přidala až teď.

Závěrem: Ač jsem byla velký fanoušek, nejspíš si další díl (pokud by z pohledu Edvarda vyšel) nekoupím.

29.05.2022 3 z 5

Nakonec dávám 4 z 5.

Každý kdo si přečte předmluvu, četl sérii Stmívání nebo jen viděl film ví, jak tato novela dopadne. Ale přesto mi stálo za to ji číst.
Je to takové odpočinkové čtení na odpoledne. Pokud se jako já, chce vrátit do doby na své střední a trochu si zavzpomínat jaké to bylo číst Stmívání tehdy poprvé, je to kniha pro vás.
Moc se mi líbí jiný pohled na život upírů, vykreslení jednotlivých postav i typická naivita hlavní hrdinky (odpovídající jejímu věku).

Jediné za co nakonec strhávám hvězdu, je postava Freda. Pro mne je svět kolem Stmívání touto knihou uzavřen a nevěřím, že by se k němu autorka někdy vrátila. Rozumějte tím pokračování děje po Rozbřesku. Mrzí mne tedy, že mi Fred přirostl k srdci a je mi jasné, že jeho další osud už se nedozvím.

Veterán Veterán Miroslav Žamboch

Tak tahle série je pro mne další ANO.
Četla jsem jako první Seržanta (je to mimo tuto sérii a dějově před Veteránem) a díky tomu jsem již byla nadšená pro tento svět, kde je spojena technika a magie.

Hodnotím celkově 4 z 5 jen kvůli otevřenému konci. I když tentokrát vyšly všechny díly série celkem rychle po sobě.

Velmi mne baví, jak se prolínají části, kdy je hlavní hrdina na frontě/ve výcviku a doma. Už v Seržantovi jsem si zvykla, že některé věci autor prostě nedovysvětlí a nechává otevřené. Někdy je to nejspíš tím, že ani hlavní postava neví o co jde nebo odkud vítr fouká, jindy ji to asi nezajímá nebo to pro příběh není tak důležité.
Žamboch prostě umí svérázné mužské hlavní postavy a ani zde to není výjimka. Už se těším na další díl :)

23.05.2022 4 z 5

Poutník, čarodějnice a červ Poutník, čarodějnice a červ Christopher Paolini

No... Jedno odpoledne, které mne vrátilo do mých mladších let a totálního nadšení z Odkazu dračích jezdců, skončilo zklamáním. Dávám pouze 2 z 5.

V první části s názvem Poutník jsem se radovala, že se vrátila má oblíbená postava jen půl stránky. Jelikož se jedná o povídky, záhy se přeskakuje na jiné místo a čas.

Část o čarodějnici byla naprosto zbytečná. Záhada bez záhady, protože je mi vlastně jedno, proč nebo jak to vlastně bylo. Aspoň že ji nepsal Paolini.

Poslední část červ, je asi to co jsem od knihy čekala. Ucelenou povídku se začátkem prostředkem a koncem.

Násilné propojení jednotlivých povídek mi dokonce přijde ubohé. Šlo by z toho udělat mnohem víc. Přidat více příběhů jednotlivých ras a udělat z toho vyprávění za dlouhých večerů, to by bylo něco, co bych si ráda přečetla. Takto jsem si jen vzpomněla jak u každého z dílů Dračích jezdců se vše podstatné stalo na posledních 100 stranách a tady tomu nakonec není jinak.

07.04.2022 2 z 5

Znovuzrození Znovuzrození Mirka Andolfo

Tento díl je rozhodně nejslabší.
Sice se konečně dozvíme jak to dopadne, ale....
Velkou část komiksu zabírá minulost některých postav. To mi sice nevadí, ale klidně bych to oželela, pokud by byly přidané zjevně přeskočené části děje.

Navíc se velmi často dá ztratit v ději, jestli čtete přítomnost nebo budoucnost a kde se postavy nacházejí.
Celkově tedy jen 3 hvězdy z 5.

31.03.2022 3 z 5

Nevítaní Nevítaní Sophie Jordan

(SPOILER) No teda wau!
Tuto knihu jsem četla až letos (2022) a v kontextu covidové doby je to neskutečné. Děj v knize se odehrává v roce 2021.

Námět knihy je velmi originální a pro USA naprosto pochopitelný. Jejich dlouhodobý boj s kriminalitou ve skutečnosti, by klidně mohl vyústit v hledání příčiny i v lidské DNA, tak jako v knize.
Jelikož již nejsem cílové skupina, první část knihy, která řeší klasické pubertální problémy na americké střední mne moc nezaujala. Ale jakmile se rozjede kolotoč s objevením HTS genu u hlavní hrdinky, začíná to být zajímavé.
V knize se s dějovou linkou hlavního příběhu střídají zprávy z médií, či konverzace Davyných přátel a kongresu. Právě toto mne osobně donutilo přečíst knihu jedním dechem.

OBSAH - SPOILER
Davy byla velmi úspěšná studentka s neskutečným hudebním nadáním a jasnou budoucností na Juilliardu. Vše se změní ve chvíli, kdy je u ní potvrzen gen HTS. Odvrátí se od ní její prestižní škola, kamarádi, nakonec i kluk a vlastní matka. V knize je velmi krásně popsané, jak plíživě se mezi lidi vkrádá nedůvěra, předsudky a jak pouhý předpoklad a hlavně strach mění chování lidí. Také jak se situace s HTS zhoršuje a jak vláda dává více a více pravomocí agentuře, řešící tuto otázku.
Davy je kvůli zradě svých bývalých přítel označena jako nositelka genu a to za pouhou facku klukovi, který si jí naprosto zasloužil. Je tak konfrontována s tím, že ne každý označený nositel musel spáchat nějaký závažný trestný čin.
Nově chodí na státní střední školu, kde se neučí v normální třídě, ale je zavřená v "kleci", kde s dalšími nositeli pouze vypracovává úkoly od učitelů. Nakonec si zde najde i přítele Gila a ochránce Seana.
Další zvrat v politice státu přijde po velkém útoku na stadionu, kde 4 nositelé postřílí téměř 200 osob. Jsou vyhlášeny internační tábory pro nositele a je nařízeno jejich shromáždění.
Davy, Gil a Sean mají to štěstí, že se dostanou do speciálního tábora pro své schopnosti. Záhy ale zjistí, že to není žádná výhoda. Snaží se je vycvičit jako zbraně, aby zabíjeli na rozkaz. A když si Davy musí vybrat, jestli velitel tábora zastřelí Seana nebo ona zastřelí jiného nositele, je její volba jasná. V tu chvíli je jasné, že z tábora musí uprchnout a to se jim nakonec podaří.
Kniha končí v karavanu na hranici s Mexikem, kde Gil, Sean, Davy a její kamarádka Sabine čekají na přechod.

Hodnotím nakonec 4 hvězdami, začátek byl trochu mimo moji preferenci a konec je trochu otevřený. Ale rozhodně doporučuji :)

28.03.2022 4 z 5

Neotvírat! Saje! Neotvírat! Saje! Charlotte Habersack

Předchozí díly jsem sice nečetla, ale vůbec to nevadí.
Autor Vám i v této knize zopakuje všechno důležité, takže se to dá krásně odvodit.

Moc chválím také pěknou mapu na začátku i originální přebal.

V doslovu je také zmíněn záhadný odesílatel balíčků s hračkami. Opravdu by mne zajímalo kdo to je. Asi nakouknu i do dalších dílů :)

10.03.2022 5 z 5

Bard z Rilanty Bard z Rilanty Filip Okáč

Kniha českého autora, tedy něco, co jsem už z principu chtěla přečíst. A neudělala jsem chybu.

Ze začátku jsem měla problém se do knihy začíst. Díky zvolenému fontu a řádkování se na jednu stránku vejde opravdu hodně. Takže jak už miňuje NexOne, těch sto stránek Vám přeci jen chvilku vydrží. Ale jak to čtenář překoná, děj pěkně ubíhá (obzvláště v poslední třetině).

Pokud je čtenářem hráč Dračího doupěte a podobných her, je mu jasné že bardi opravdu patří do kategorie podpor. I v této knížce je bardova síla někde úplně jinde, než v ovládání zbraně. A tak ho z nesnází musí tahat vždy někdo zkušenější ať už v oblasti magie nebo ovládání meče. I když je pravda, že tady je toho trochu moc.

Nicméně se mi moc mi líbí, jak svou písní dokázal podpořit lidi kolem sebe a právě o tom by bard měl být.

I k této knize mám své již tradiční výtky.
Velmi mi chyběla mapa (mínus hvězda). U úplně nového světa, ve kterém je navíc hlavním tématem cesta přes všechna království, je to prostě nutnost.
A další mínus hvězda je za vyloženě otevřený konec.
Sice dávám nižší hodnocení, ale přečtení rozhodně nelituji :)

07.03.2022 3 z 5

Lovci Lovci John Flanagan

(SPOILER) Super zakončení 5 z 5.

Tentokrát se Volavkám opravdu podaří dokončit svou misi a vrátit se domů. Už se těším na další díly, doufám, že už bez otevřených konců. Jediné co opět mohu vytknout je mapa. Při putování na řece a pak zase na moři, dost mi pomohla k lepší představě. Tady chyběla víc než jindy.

OBSAH - SPOILER!!
V minulém díle se k posádce Volavek připojila Lydia skvělá střelkyně a stopařka a také jeden z pirátů, který Volavkám za útěk z vězení prozradil, kam pluje Havran. Posádka tedy má představu kam plout dále, ale osud jim nepřeje a stále je něco zdržuje. Nejdřív málem o život přijde Ingvar, který špatně reaguje na střelu utrženou v bitvě o Limmat. Následně pak obvinění z vraždy, které je dostane až do vězení, ze kterého uprchnou jen díky Lydii.
Nakonec je jim jasné, že Zavaka nedostihnou dřív, než se ukryje v pirátském přístavu Raguza. A tak si Hal vypůjčí stejnou lest jako použil pirát, aby se dostal jak do Hallasholmu tak do Limmatu. Volavka předstírá, že jí honí loď která potápí piráty, a tak je vpuštěna do přístavu. Dokáží přesvědčit nejvyššího z rady města, že bojovali spolu se Zavakem, který je obral o jejich podíl na smaragdech a ještě je málem potopil. Jelikož Zavak ve své lakotě smaragdy zatajil a nezaplatil z nich poplatek, dostal vysokou pokutu. A protože si to nenechal líbit, poslal za chlapci své muže i přes zákaz ozbrojených střetů ve městě. Přepadení se mu nepovedlo, všechno na něj prasklo a byl vykázán z přístavu.
Hal se bál, že by jim zase upláchl a tak navrhl souboj lodí. Havran proti Volavce.

Nakonec vše dobře dopadne, Volavky vyjdou se střetu vítězně, bez větších zranění a Havran jde ke dnu i se Zavakem. Závěrem se vrací domů do Hallasholmu.

Nájezdníci Nájezdníci John Flanagan

(SPOILER) Jo jo i tady 5 z 5. Tady mě klasicky mrzí jen ty mapy.... v knize sice jedna je, ale je uprostřed a vždy mi trvalo než jsem jí nalistovala.

OBSAH - SPOILER!
Volavky se vydávají v bouři za lodí Havran a jejím pirátským kapitánem, který ukradl skandijský Andomal. Bouře je ale zažene do Zátoky klidu, kde pokračují v tréninku a vylepšování lodi. Jelikož se k nim na výpravu přidal i Thorn, bývalý čen posádky Vlčího větru a jediný kdo se stal maktikem 3x za sebou, mají toho nejlepšího trenéra, jakého by si mohli přát.
Hal vymyslí další vylepšení lodi, aby mohla plout ještě rychleji a také obrovský samostříl na přídi, kterým chce vyrovnat šance proti většímu Havranovi.
Když se bouře utiší podaří se jim zjistit, že Havran spolu s dalšími pirátskými loděmi kotví v Limmatu. Také se k nim přidá Vlčí vítr a Volavky jsou dost překvapené, že je nechtějí dovléct domů, ale pomoci jim získat zpět Andomal.
Hal naplánuje útok na město z několika stran a díky tomu se jim podaří do města dostat. Jenže kapitán Havrana Zavak je proradná krysa a dá zapálit lodě ostatních pirátů jen aby sám unikl a nemusel se s nimi dělit. Také nabere klounem Vlčí vítr a Volavky tak nemají jinou možnost než pomoci potápějící se lodi a nechat Zavaka opět uniknout.

Takže finální střet ze Zvakem se opět odsouvá do další knihy.

Vyděděnci Vyděděnci John Flanagan

(SPOILER) Tak tohle je pecka jasných 5 z 5.

V této sérii se dostáváme na sever do Skandie a konečně zjistíme, jak je to s posádkami vlčích lodí, jakým způsobem se trénují nové posádky a také se dozvíme o největším pokladu všech Skandijců. Ač má kniha otevřený konec, je otevřený na tom správném místě a proto nestrhávám hvězdu jako obvykle.

OBSAH - SPOILER!!
V tomto díle nás autor uvede do každoročního soupeření skandijských Bratrstev o nejlepší družstvo. Procházíme výcvik tří družstev přičemž poslední družstvo je složeno z menšího počtu chlapců, které si do ostatních týmů nevybrali. Nicméně jejich velitelem se stane Hal, velice chytrý a šikovný kluk, jehož nápady jsou na místní poměry nezvyklé. Hal a jeho bratrstvo se trénují v boji, námořním umění, orientaci i týmové práci. Právě Hal vymyslel a sestrojil loď s novým druhem oplachtění, kterou může obsluhovat menší počet mužů a pro jeho bratrstvo je jako stvořená. Ač to všechny překvapí díky Halově vychytralosti a využívání nejlepších vlastností jednotlivých členů bratrstva se jim podaří v klání zvítězit. Po oslavě mají tu čest mít hlídku u největšího skandijského pokladu Andomalu.
Jelikož jsou všichni unavení na hlídce usnou a Andomal jim ukradnou přímo pod nosem. Oberjarl Erak nemůže jinak a nařídí jejich vyškrtnutí jako vítězů, vrácení zbraní a zabavení lodi. Chlapci se vydají jeho rozkaz splnit, ale cestou se domluví, že si ukradnou svou loď zpět a pokusí se vypátrat toho, kdo Andomal ukradl a získají ho zpět.

A tak se na jejich cestu za pomstou vydáme v dalším díle.

Hra o tuříny Hra o tuříny Madame Lady

Jop tak tohle bylo pěkné lehké oddechové čtení. Jak už zmínili mnozí v předchozích komentářích, jedná se o satiru na seriál Hra o trůny. Přečteno máte sice za hodinku či dvě, ale zasmějete se na úkor absurdit v něm.
I když jsem také očekávala trochu více a Aryu jsem poznala vždy až z kontextu nikoli díky kresbě dávám 4 z 5.

14.02.2022 4 z 5

Útěk z Falaise Útěk z Falaise John Flanagan

(SPOILER) 15 a 16 díl by měl být dohromady proto dávám o hvězdu méně.

POZOR SPOILER, OBSAH!
Jinak se konečně dozvíme, jakým způsobem se Mady a Willovi s pomocí Halta a Horáce podaří z hradu uniknout. A také že přes všechny problémy zachrání prince Gilease tak, jak bylo slíbeno v předchozím díle. Ukáže se, že zrádcem, který je baronovi Lassignymu prásknul byl přímo bratr krále Galiky.
Jelikož odsouzen jen za nepřímých důkazů k smrti, jsou naši hrdinové naprosto zhnuseni a opouští zemi ještě před popravou.

Líbí si mi jak je na těchto svou dílech vidět, že každá země má své problémy a že ne všichni si žijí stejně dobře.

23.01.2022 4 z 5