Kapitán

kniha od:

Kapitán https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482006/bmid_kapitan-Knx-482006.jpg 4.4 139
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Lidské armády, vojáci i čarodějové, desetitisíce mužů – všichni vybavení tou nejmodernější a nejničivější technikou, postupují do Pustiny na území, kam lidská noha už stovky let nevstoupila. Max Bronštejn se jako velitel průzkumného tankového oddílu musí vypořádat jak s nástrahami magií pozměněné reality, tak i se smrtelně nebezpečnými nepřáteli, které si udělal doma, v obydleném světě. K tomu všemu se soukolí válečné mašinérie postupně zadrhává, jak do něj někdo, nebo něco, sype písek. Lidská civilizace se najednou nejeví tak mocná a neotřesitelná, jak o tom byli všichni ještě nedávno přesvědčeni.... celý text

Série:

Veterán 2.


Žánr:
Literatura česká , Sci-fi , Fantasy

Vydáno: , Triton
více info...

Komentáře (32)

Komentáře 32 Recenze 1

stanislav0373
stanislav0373
24.09.2023 5 z 5

Co se mi na této sérii neskutečně líbí je svět. Magie, syrová, neznámá a jen pro některé. Technika, ač primitivní, tak neskutečně sofistikovaná. Tajemství na každé straně, okořeněné napětím a akcí...

mi-380
mi-380
26.08.2023 4 z 5

Nevyzpytatelná a nebezpečná Pustina, tanky, alkohol, tabák. Technika poloviny dvacátého století v kombinaci s magií, chlapská práce. Ten "báječný" mužský svět, který už dnes v naší západní civilizaci mizí v propadlišti dějin. Autor chrlí nápady, zdokonaluje svůj fantastický vesmír a při tom dokáže udržovat napětí a atmosféru.
Sám jsem strávil rok života u tankového praporu, pokouším se srovnávat, ale nějak to nejde. Tenkrát jsem ty naše T-62 nebo snad T-72, s nimiž jsme na západní hranici měli za úkol, spolu s motostřelci, odrazit útok zlých imperialistů, moc nemiloval. Vojna byla nutné zlo, tanky byly sice obdivuhodné obludy, ale jejich účel mi k srdci nepřirostl, a o to víc je nemám rád, když vidím to aktuální všeobecné válečné nadšení a tisíce zničených strojů. Promrhaná energie, a hlavně zmařené životy, jen aby se rozhádala Evropa, vyprázdnily sklady a mohlo se vydělávat na novém zbrojení. Zemřít v tanku, strašná smrt.
Jako kluk jsem ale hry na vojáky miloval. Autor mi ty staré, dobré (protože jsem byl mladší a naivně optimistický) časy připomněl.
85 % (zatím 130 hodnocení, průměr 88 %).


mallamut
mallamut
25.06.2023 5 z 5

Opět skvělé čtivo, už dloho jsem takovou to dávku kvalitního materialu potřeboval (Gabo by pochopil). Děj skvěle ubíhá jako pustina pod pásy tanku a neustále napětí nepolevuje. Teď se vrhnu na Válečníka a pak znovu přečtu Srežanta.

fincik
fincik
12.03.2023 5 z 5

Skvělý roadtrip mysteriózní magickou Pustinou!

olga8832
olga8832
09.03.2023 5 z 5

Moc bavilo, zajímavý svět a samozřejmě super hlavní hrdina.

A k otázkám, které tu má KájaKoxík bych přidala, co sakra je s tím jeho zapalovačem? Nebo mi to uniklo?

mareksevc
mareksevc
26.01.2023 4 z 5

oproti opatrnému prvému dielu to nabralo slušné otáčky , neostáva nič iné ako siahnuť po 3. diely

olle3
olle3
17.09.2022 5 z 5

Už mi přijde trochu ohrané, jak neustále Žambochovy knihy vychvaluji, ale když ono kritizovat v nich není co. Max Bronštejn je skvělý, stejně jako jeho věrní přátelé a vojáci pod jeho velením, stejně jako celý magií prosycený svět a jeho zákonitosti… a stejně jako jejich tvůrce. Postava, která se s ničím nepáře, má pro strach uděláno, ale je skromná, má fištrón a smysl pro spravedlnost, se povedla. A ten konec? Epilog mě zanechal s vyraženým dechem tupě zírat do zdi a ještě dlouho po dočtení si ho v hlavě přehrávat.

zbuy
zbuy
25.07.2022 5 z 5

Objevování magických tajemství pustiny, hodně zajímavý a napínavý díl trilogie, žádná vycpávka plnohodnotný, možná i nejlepší z této série.

Tamten
Tamten
01.07.2022 4 z 5

Oproti prvnímu dílu je zde více "děje", nicméně díky tomu je kniha předvídatelnější a ne tak překvapivá. Občas z toho prýští dojem, že se vlastně stále dělá to samé, ale ono to tak při vojenských operací asi bývá a díky tomu je to všechno uvěřitelnější. A rozhodně je zajímavý svět magie, který nevíte, jak bude fungovat.

berry1009
berry1009
23.06.2022 4 z 5

Ne tak dobré jako první díl, ale stále zajímavá kniha. Určité tajemno je v knize zajímavě vylíčeno a stejně jako v prvním díle, moje záliba v tancích přidává knize pomyslný šmrnc navíc.

KájaKoxík
KájaKoxík
29.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Začala jsem Kapitána po dočtení Veterána. A hned jako první zklamání, že po posledních kapitolách předchozího dílu, kdy jsem byla napnutá k prasknutí nic a střih a už jsme zase někde úplně jinde. Weber a jeho nohsledi upadají do zapomnění a vynoří se jen na jedné stránce Kapitána a opět mizí.

Celá tahle série mě nesmírně baví. Nejsem sice fanda military literatury, ale spojením s magií je pro mne celý děj nesmírně nepředvídatelný a právě to mě na tom baví. Jak už jsem psala u Veterána a Seržanta, některé skoky v ději, nesdělené přípravy hlavní postavy (ač je děj vyprávěn z první osoby) nebo občasná chaotičnost při popisování bojových situací, za mne přidává na jejich realističnosti a vtahuje mne do děje.

SPOILER!
Jsem ráda, že se konečně potvrdilo moje tušení ohledně zmizelých mozků, odhad, že Doggersi proti Maxovi vážně nic nemá nebo že Kriss není jen reportérka.
Teď už jen doufat, že poslední díl odhalí odpovědi na otázky jako: Co to bylo za obří stavbu plnou kostí? Kdo byl vězněn v tom kamenném městě s hradbou? Jak vlastně fungují M-mechanikové? Proč se po vládě Lancelota zase dostalo lidstvo do úpadku?

bertrand
bertrand
22.04.2022 2 z 5

Jsem zhruba ve 3/4 knihy a budu s dovolením stručný: pořád se to dá číst, ale důvodů pro tuto činnost ubývá s každou další nezáživnou kapitolou, kdy se jede, spí, jí, pije a jede, spí, jí, pije, pak se něco najde, což je vynikající příležitost pro to, aby se jelo, spalo, jedlo a pilo. Občas "bum", vystřelí se - na to jsem zapomněl.
To o cimrmanovské frustrační kompozici bych podepsal.

FraGyver
FraGyver
19.04.2022 5 z 5

Pustina táhne. Pro mě ještě o chlup lepší než první díl. A to z důvodu zaměření se čistě na vojenskou část a vypuštění civilu. Byť některé rozjeté věci z civilních linek hrají velkou roli i na vojenském tažení.
Oceňuji každé setkání s magií v tomto světě. Jedinečnost jejich projevů mě nutí těšit se na každé další kouzlo nebo další magickou bouři. Nehledě na to, jak smrtící může být pro našeho hrdinu a jeho svěřence a i když si zde lidi stěžují, že není ohledně toho nic vysvětleno, osobně doufám, že tomu tak i zůstane.
Do příběhu se nám začala motat armádní politika a taky ještě něco jiného - nebudu spoilerovat - což dodává nutné koření a člověku tak dojde až zpětně, že se vlastně celou knihu prakticky jen cestovalo z bodu A do bodu B. Cesta je to však zábavná, stejně jako u jedničky byl občas problém se odtrhnout a zřejmě se tím připravila půda pro rozjetý poslední díl. :)

hanzmb
hanzmb
13.04.2022 4 z 5

Nadšení z 1. dílu dostalo sprchu. Je to sice pořád 100x lepší než poslední šílenosti s Baklym, ale autorovi zjevně došly nápady. Zatímco minulý díl jimi přímo hýřil a mnohé by si zasloužily hlubší rozpracovanosti, tady se na prvních 350 stranách toho moc neděje. Teprve závěr tomu dodá troch šťávu a důvod, proč se ještě pouštět do posledního dílu.

lachtan77
lachtan77
06.04.2022 5 z 5

tak jsem hned za sebou dal dva díly a jsem spokojený. Žamboch nezklamal a to jsem ohledně magie namlsanej od Kotlety. Mám už doma trojku Válečníka, ale nechám si ho na později mezi tím přečtu nějaký napínavý thriller :-)

duben
duben
27.03.2022 5 z 5

Skvělé pokračování, nastínění a někde i rozvinutí dalších záhad. Knihu jsem zvlášť ke konci hltal a nemohl se od ní odpoutat.

Terva
Terva
05.03.2022 4 z 5

„Nevadilo mi umřít,
ale nechtěl jsem,
aby to bolelo tak jako naposledy.
I když technicky -
jsem vlastně neumřel“.

Rotmastr Maxmilián Bronštejn, hlásím se do služby po návratu z dovolené...

Zajímavý je fakt, že po delší době čtu příběh, kde není moc akce, skoro žádný sex, ani humor a mě to baví. Druhý díl trilogie „Kapitán“ je spíš průvodce Pustinou. Je to příběh o objevování, o učení a strategii. Velká průzkumná akce, kde se Kapitán Max Bronštejn opět projevuje jako perfektní stratég, vůdce a muž, který tvrdě brání své podřízené, přátele a celou posádku. Velmi sympatická postava, která mnohdy dokáže překvapit svým jednáním a výroky. Rozhodně jsem si ho oblíbit.

Malá ochutnávka:
„Zdravotník! Kde je zdravotník? Doktor, kde je doktor?“ řval jsem. Zdravotník!
Klekl jsem si ke zraněnému a zkoušel mu nějak pomoct, ale nedokázal jsem si vůbec představit, jak by to šlo. Pak konečně umřel.
Ulevilo se mi.

Co mě trochu překvapilo na konci příběhu, je použití pojmu Maurbyho efekt. Zatím, co se v tomto příběhu snaží vše chránit proti magii, aby se například tanky dokázaly magii bránit, je najednou zmíněn tento efekt. Mám pocit, že Maurbyho efekt je pojem spíše ze série JFK (John Francis Kovář). Jedná se o efekt, kdy se zbraně nové výroby dostávají do jiné reality a jiného času, kde nedokážou držet konzistenci a brzy přestávají fungovat. Tak nevím, zda se to sem nedostalo omylem. (A nebo jsem to popletl)

Citát: Sekundy odplouvaly jedna za druhou na skládku věčnosti...

Pravda je, že ke konci knihy se naskládalo pár nelogických skutků a věcí. Asi dvakrát jsem se musel vracet o stránku či dvě zpět, zda jsem něco nepřehlédl. Příkladem tak je čtveřice vojáků, který jsou zajati. O dva odstavce zpět je už psáno o pětici mužů a následně už zase o čtveřici. Také mě chybělo vysvětlení, co se s těmito muži stalo po výslechu, zda byli zadrženi nastálo, nebo propuštěni. Ale i přes pár nepřehledných situací je tohle velmi dobré čtivo. Sice s vojenskou tématikou, což některým čtenářům může vadit, ale já se bavil.

Citát: Všechno jde vylepšit, absolutní dokonalost neexistuje.

mirek2580
mirek2580
23.02.2022 5 z 5

Přečetl jsem obě knihy asi tak za 3dny, jednotná linie děje, pokračování v boji se stejnou osádkou, všichni odhodlaní, jen by mne zajímalo, kde MŽ čerpal vojenské zkušenosti, některé jsou opravdu specifické - v dnešní době na poradce, vojenského poradce. Prostě a jednoznačně palec nahoru, a chci s vrhnout na třetí díl....

Taurian
Taurian
12.01.2022 3 z 5

Oproti Veteránovi to bylo výrazně lepší. Druhá kniha ze tří měla (aspoň pro mě) trošku a zbytečně táhlej začátek, ale zavčasu to přešlo do akce a po zbytek knihy už to frčelo po prdeli a užil jsem si to. Po tomhle kousku se nebojím toho následujícího, kterej vyhlížím dalekohledem..)
Zpočátku jsem si chviličku musel zvyknout na to, jak se z Maxe stal najednou ostřílenej velitel, jistej v kramflecích, ale to nijak nevadilo - každej se nějak vyvíjí a "keptn" zaplať pán bůh dobrým směrem! .)

Pigleti
Pigleti
08.01.2022 4 z 5

Druhá kniha mě pořád zcela nevtáhla, tak jak to jindy Žamboch dokázal, že svět okolo přestal existovat, ale...
...je to dvojka, čekám velkou gradaci u trojky! :D Nové postavy se mi rozhodně líbí, jen škoda, že se jim nedalo více prostoru ( například H. Brecht má z mého hlediska velký potencionál:).
Vývoj charakteru M. Bronštejna jde správným směrem a to, že se vlastně za celou knihu velké akce nedočkáme, mě kupodivu ani nevadilo. Šlo spíš o dávání souvislostí do správných kolejí, aby se vláček na konci rozjel?!

Racek213
Racek213
07.01.2022 3 z 5

No, jedna z lepších jeho knih, poslední dobou tak nějak moc vykrádal sám sebe i jiné. Ani se mu nedivím, už je to někdy jen mašina na romány... ono vymýšlet si něco originálního nejde vždy a všude. V téhle sérii se přece jen odtrhl od recyklace a shodou okolností vyšel se seržanta. Nebylo to špatné a nenudil jsem se. Konec konců, není to kniha pro výchovu nového, tentokrát třeba kapitalistického ekozelenotero člověka, ale pro zábavu. Ono jí moc kolem už nevidíme, že. Tak jo, ještě nevyhořel a je to dobře. Howg

PetrCepek
PetrCepek
06.01.2022 3 z 5

Hm. Nic moc. V posledních cca šesti letech se Miroslav Žamboch ve své tvorbě nadchl pro cimrmanovskou frustrační kompozici, tedy pro pravidelné střídání prvku očekávání a prvku zklamání. V knize Kapitán tuto kompozici důsledně uplatňuje přinejmenším na prvních 300 stránkách. Závěrečná část je naštěstí zajímavější a postava plukovníka Brechta určitě čtenáře potěší. Možná až natolik, že si koupí i poslední díl trilogie. Maně sním o tom, že si Miroslav Žamboch po dopsání této trilogie vzpoměl na své první skvělé knihy, posypal si hlavu popelem, vypustil z rukopisu všechen uměle natahovací balast a namísto tří dílů (celkově o cca 1350 stranách) nabídl čtenářům pětisetstránkový svižný román o Maxi Bronštajnovi, který by se kvalitou, napětím a nápady vyrovnal Seržantovi, Na ostřích čepelí, Dlouhému sprintu nebo prvním příběhům o Baklym. To by byl pro čtenáře po drahném čase úžasný zážitek! Jenomže takové ambice bohužel pan autor zřejmě hodil za hlavu, neboť by to nebylo finačně až tak zajímavé :-(

pobijecmuch
pobijecmuch
03.01.2022 2 z 5

Při vší úctě k autorovi, mně tato série nijak moc neoslňuje. Při čtení druhého dílu jsem se dokonce chvílemi i nudil. Spád a děj se vlastně odehrává až na posledních 80 - 100 stranách. Každý, ale může mít názor jiný a postačí mu obyčejné fádní popisování cest po Pustině.
A když se stalo zvykem, že se tady děkuje různým vydavatelům a autorům za zaslání výtisku, tak i já rád poděkuji. Děkuji sousedovi Frantovi za zapůjčení této knihy. :-)
To be continued…

Afrodedek
Afrodedek
31.12.2021

Výborná věc!!! Po dočtení Kapitána jsem hned znovu rozečetl Seržanta, protože si už nepamatuji, jestli v těchhle nových 2 dílech nejsou nějaké zajímavé odkazy na nultý díl, které by stály za osvěžení. Mimochodem, nevíte jak se má jmenovat poslední díl?

jennefer
jennefer
30.12.2021 5 z 5

Druhý díl už nemá moc vlažných míst. Vlastně je místy dost horko... Výrazně lepší než jednička. Takže rychle díl třetí!

Tekken
Tekken
28.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Také vam utkvěla v hlavě nenápadná věta při pitvě Rice? "Jedno z chapadel mne zasáhlo do paže, jako bych skrz uniformu dostal injekci."

honza6586
honza6586
27.12.2021 5 z 5

Víte, u téhle literatury jsou asi hluboké rozbory dost zbytečné. Takže obě "řadovky" série jsem dostal "od Ježíška". Teď je 27. a mám prd co číst. Přičemž celý 25. jsem strávil po návštěvách. Jo, prostě jsem to sežral na jeden zátah. Skvěle se to čte a dobře u toho odpočívá. O rozvoji postav a světa nic nevím. Jen prostě zábavná řízná akce.

JirkaTob
JirkaTob
23.12.2021 4 z 5

U prvního dílu jsem si říkal, že autor potřebuje prostor k vytvoření světa, postav atd. Neukončenost jsem tak nějak překousl.
Tady příběh konečně nabral jasné obrysy. Věci začínají dávat smysl a velké plus je vytvoření paradni atmosféry díla.
Co mi vadí teď je skoro nulový prostor ostatních postav. Jediný rozvoj postavy se vyskytl u Hraběte. I když rozvoj asi není to spravne slovo.
Jinak jde ale o kvalitní četbu.

Lmslaver
Lmslaver
04.11.2021 5 z 5

Max Bronštejn se vrací. Vrací se na frontu, do pustiny, do pekla… Je pověřen velením průzkumného tankového oddílu a vyslán do země nikoho, kde na každém jejím kousku číhá smrt.
Miroslav Žamboch vymyslel zajímavý svět, plný tajemství, nástrah a intrik. Kapitán pokračuje v plné síle, tam, kde skončil Veterán a uhání kupředu jako po tankových pásech. Těším se na závěrečný díl.

orson
orson
02.11.2021 4 z 5

Žamboch no... co dodat :) Těším se na závěrečný díl a až trochu zapomenu o čem to bylo přečtu si to včetně Seržanta v jednom švihu :)

pavel.2
pavel.2
29.10.2021 3 z 5

Skvělé počtení - na neschopence zhltnuto za necelé dva dny :-) Měl jsem štěstí, že po přečtení prvního dílu už byl tento k dispozici jako ekniha, takže stačilo zaplatit a za 5 minut už jsem pokračoval :-)

Tento díl je akčnější, Max se už povýšen musí potýkat se zodpovědností za své mužstvo i nástrahami vyšší politiky, do které nevidí... Mnoho děje se odehrává v Pustině, mírně se poodhalují některá tajemství čarodějů, magie, Pustiny atd. Nicméně mnohé zůstává stále skryto (takže se cítím stejně jako po prvním díle a nedočkavě vyhlížím ten třetí), naráží se na různé nelidsky obrovské artefakty dávné i méně dálné minulosti - a ve mně roste touha konečně zjistit, jak to celé dopadne a hlavně jaký je svět Seržanta (nutno říci, že hlubokou temnotou oplývající Seržant má větší kouzlo a tak jsem zvědav, jestli tato trilogie také podobně potemní, ať už závěr bude či nebude optimistický...).

Planin
Planin
24.10.2021 5 z 5

To je ten spravny Zamboch :-)