kacimilek kacimilek komentáře u knih

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Obrovsky umělecká a překrásná knížka. Zamilovala jsem si ji. Obdivuji lidi, kteří se navzdory nepříznivému osudu, dokáží nadchnout a žít tak, aby měl jejich kratičký život na tomto světě nějaký smysl, aby si jej například zapamatovalo alespoň několik málo vnímavých osob. Rozhodně doporučuji nejen jako povinnou četbu. Je skvělá.

Němá barikáda Němá barikáda Jan Drda

Výborná kniha na válečné téma. Toto hrůzné období by si měli připomínat především ti, kteří jej nezažili a snad si ani nedovedou představit, co se tehdy odehrávalo. Mými favorizovanými povídkami jsou Třetí fronta, Zákeřník, Až vstanou mrtví.

Stříbrný vítr Stříbrný vítr Fráňa Šrámek

Fráňa Šrámek mi byl vždy nějakým způsobem sympatický. Je to rebélie!? Kromě velkých popisů přírody se objevuje popis dospívání chlapce, který je pro dívky možná trochu nepochopitelný. I tak je to pěkné čtení pro chvíle klidu.

20.09.2012 3 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Klasický příběh, který popisuje snový život, reálný život a jejich střet. I v dnešní době mnoha sladkých ženských románů se možná najdou ženy, které uvěří té nereálné části bytí. Ale snad jich už tolik naivních není. Život je krásný, pokud si ho krásným uděláme.

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

K Oscaru Wildovi snad ani není co dodat. On byl úžasný básník a jeho jediný román byl také úžasný. Téma, které je v něm popsáno přesahuje veškeré věky, neboť kdo by nechtěl zůstat stále mladý?

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

Popisy, popisy, děj, popisy. Kdo by se ale divil, vždyť je to dílo uznávaného výborného popisovatele Honoré de Balzaca. Skalní příznivci Ernesta si asi na své nepřijdou. Mě se však kniha líbila.

Babička Babička Božena Němcová

No prostě Babička. I přes to, že vím, že je značně zidealizovaná, pořád mě vždy okouzlí. A také samozřejmě černobílá filmová adaptace. Je úžasná.

Anglická konverzace Anglická konverzace Emil Rusznák

Knížečku jsem kupovala s tím, že mi bude užitečná při studiu angličtiny. Bohužel jsem se spletla. Myslím, že se hodí spíše pro cestovatele, kteří chtějí mít všechny důležité fráze při ruce.

20.09.2012 3 z 5

Ottova kuchařka naší vesnice Ottova kuchařka naší vesnice kolektiv autorů

Výborná kuchařka nejen pro začínající kuchařinky. Dozvěděla jsem se tam spoustu nových tipů, fíglů a samozřejmě receptů. Ačkoliv recepty hledám také na internetu, nikdo mi nezaručí, že se mi pokrm povede, za to tato kuchařka ano. Myslím, že knihu mohu doporučit.

20.09.2012 5 z 5

Hurikán Hurikán Dick Francis (p)

Knihu jsem začala číst s tím, že se bude doopravdy jednat pouze o zážitky v oku hurikánu. Zhruba do čtvrtiny knihy jsem u této myšlenky vydržela, ale poté, co se dostali z oka ven a zbývalo až moc stránek na pouhý závěr, jsem zjistila, že to má mnohem hlubší rovinu. Nemyslím, že je to v pravém slova smyslu detektivka. Ano je tam nějaká ta "vražda" a nevyřešená záhada, ale jako tento žánr jsem to opravdu nebrala.

18.09.2012 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Kniha neoslní, ale také neurazí. Romantický příběh o tom, že láska je víc než válka. Hodně naivní postavičky, ale moc hezky vykreslené prostředí. Mně osobně se kniha líbíla hlavně v tom, že je určena přesná doba, od kdy do kdy se to děje, co se kdy stane. Jak faktické! :)

09.09.2012 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Úžasná kratičká novela, která má toho v sobě tolik, že by ani člověk nevěřil. Franz Kafka byl opravdu umělec, je to asi jen naše smůla, že si příliš na pražské prostředí nezvykl. Jaká škoda.

09.09.2012 5 z 5

Příběhy Pata Hobbyho Příběhy Pata Hobbyho Francis Scott Fitzgerald

Kniha se čte velmi dobře jednat proto, že je velmi krátká, ale také proto, že je napsána úžasným spisovatelem F. S. Fitzgeraldem. Rozhodně si nemyslím, že Příběhy Pata Hobbyho jsou Fitzgeraldovým nejlepším dílem, ale nikoho neurazí. Na mě bylo dílko občas matoucí, protože ve filmové branži předválečných let se skutečně nevyznám, proto mi většina zmíněných filmových jmen, a že jich bylo dost, nic neříká. Jsou vůbec skutečná? Přesto hodnotím výbornými 4 hvězdami.

09.09.2012 4 z 5

Kronika ohlášené smrti Kronika ohlášené smrti Gabriel García Márquez

Kniha je pro mě docela exotická. Trošku mi připomíná ty slavné a zároveň mnohými nenáviděné telenovely. I přesto se mi příběh líbil. A to především díky formě, kterou je kniha napsána.

07.08.2012 4 z 5

Reportáž psaná na oprátce Reportáž psaná na oprátce Julius Fučík

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Je to smutné téma, ale zároveň téma naší historie, která byla docela složitá. Obdivuji ten krásný jazyk, kterým je příběh napsán.

06.08.2012 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Poprvé jsem knihu četla jako povinnou četbu v anglickém jazyce. Říkala jsem si, že jsem vyfasovala opravdu nezáživnou knihu. A jaké bylo překvapení, když jsem příběh přečetla! 1984 je jedna z mých nejoblíbenějších knih. Líbí se mi především styl, jakým pan Orwell psal. První část je sice méně záživná, ale poslední to vyvažuje. Takže samozřejmě doporučuji.

06.08.2012 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

RUR je takový sci-fi příběh, který podle mě nemusí být až tak velkou utopií. Samozřejmě v této době vzpoura robotů nehrozí (snad), ale postupem času, kdy se moderní stroje a přístroje budou nadále rozvíjet a mít velký úspěch, nebudu daleko od pravdy. Knihu mám velmi ráda a také se mi líbila divadelní adaptace zlínského divadla. Mohu pouze doporučtit.

05.08.2012 5 z 5

Anna Kareninová Anna Kareninová Lev Nikolajevič Tolstoj

Ačkoliv recenze na tuto klasickou knihu jdou až neuvěřitelně kladné, já se u ní nudila. Dělalo mi velké potíže přečíst ji celou. Nakonec jsem to však zvládla a považuji to za malinké vítězství. Mně osobně příběh nic nepřinesl, ale věřím, že jiným se děj, který plyne velmi pomalu, líbí.

05.08.2012 3 z 5

Slzy pouště Slzy pouště Halima Bashir

Slzy pouště zaznamenávají příšernosti války, kterým je těžké uvěřit a přece nejsou nemožné. Pro mě velmi emotivní příběh jedné mladé ženy, která měla vlastně nakonec docela štěstí.

05.08.2012 4 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Musím říct, že klasickou francouzskou literaturu mám velmi ráda. Toto je ale asi mé nejoblíbenější dílo. Měla jsem i velké štěstí, že jsem si tuto knihu vytáhla u maturity, takže jsem ji v pohodě zvládla. Díky Zolo! Ukazuje, jak alkohol a obrovská bída působí na člověka. Je to až neuvěřitelné a přesto přesvědčivé. Skvělá kniha.

29.07.2012 5 z 5