Kacennnka Kacennnka komentáře u knih

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Ačkoli to může vypadat, že je Illuminae populární právě kvůli své neotřelé formě, opak je pravdou. Illuminae je sci-fi smršť akce a zvratů, stříká tam krev a hlavně je tam naprosto výborně zpracovaná umělá inteligence, kterou budete milovat a nenávidět. Vztahy mezi postavami sice nejsou moc uvěřitelné, na druhou stranu to kompenzuje vytvořený svět. Na formu si musíte trochu zvyknout, ale i když je to bichle, čte se to hrozně rychle.

03.11.2019 5 z 5

Nejsem žádná potrhlá holka Nejsem žádná potrhlá holka Gretchen McNeil

Jsem zastáncem toho, že by jakákoli kniha měla mít nějakou myšlenku, kterou si čtenář může odnést. Něco do života, nemusí to být ani žádné moudro, ale jednoduše něco, co by v něm mělo zůstat i po přečtení. Tahle kniha to něco sice má, ale dle mého absoutně převrácené. Bea byla příšernou hrdinkou, která se všem motala do života a přestože se možná mohla tvářit, že to děla pro dobro ostatních, vždycky ve výsledku myslela akorát na sebe. A co je nejhorší, všechno se za ni samo vyřešilo a ona se nikdy nemusela vyrovnávat s následky. Druhou věcí, která tahle kniha předává je to, že pokud budete sami sebou, nikdy nebudete oblábení. Nikoho ze tří hrdinů neměli rádi, dokud se neschovali za svou roli a nepředstírali, že jsou někým jiným.

03.11.2019 odpad!

Winter Winter Marissa Meyer

Okej. Tenhke díl jsem četla měsíc. A mezi tím jsem tuším zvládla přečíst další 4 knihy. Přesto mě Winter neuvěřitelně bavila a já si čtení užívala. Akorát mi bylo strašně líto sérii dočíst. Měsíční kroniky jsou oficiálně jednou z mých nejoblíbenějších sérií a co víc, vystupovaly tam jedni z mých naprosto nejoblíbenějších hrdinů. Rozhodně se k nim ještě někdy vrátím. A Thorne s Cress si zaslouží vlastní knihu.

03.11.2019 5 z 5

Tajemství kůže Tajemství kůže Alice Broadway

Tohle bylo velice zajímavé čtení. I když se tam toho moc nestalo, nabídla kniha velice zajímavý a propracovaný svět. Trochu mi nesedělo, že se mytologie opírala o místní lidové pohádky, ale bylo to pořád snesitelně vysvětlné. Hodně se mi líbila psychologie postav a i proměny v dystopické společosti. Hlavní hrdinka mi ale nebyla dostatečně sympatická.

03.11.2019 4 z 5

Proroctví Proroctví Josephine Angelini

Jako nevím. Nebylo to vyloženě špatný, ale nic mě ke čtení netáhlo. Navíc tam byla spousta věcí, který jsou v YA přežitý. Helen byla strašně naivní a to "jsi výjimečná, jenom si o tom celý život netušila" mi prostě leze krkem. Na druhou stranu mě docela zajímá, kam se to bude ubírat, protože i když úplně nemusím řeckou mytologii, tady mě to prostě bralo.

02.11.2019 2 z 5

P.S. Stále Tě miluju P.S. Stále Tě miluju Jenny Han

Trochu slabší než první díl, ale budete to milovat.

02.11.2019 5 z 5

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Jenny píše roztomilé a oddychové příběhy bez zbytečného drama, ale s příjemnými hrdiny, lehkým humorem a rodinnými vazbami. Lara Jean je od ní asi nejlepší série, je přesně tak miloučká jako obálka a v žánru YA contemporary rozhodně must-read. A má asi to nejlepší filmové zpracování na světě.

02.11.2019 5 z 5

Rekviem za Pluto Rekviem za Pluto Adam Chromý

Pluto bylo super, fakt má potenciál a kdybych ho četla na jeden zátah (teda ne s dvouletou mezerou), určitě mi dá víc. Ale moc českých autorů nečtu a je fakt skvělý si vychutnávat všechny ty možnosti, které při psaní čeština nabízí. Doporučuji.

02.11.2019 3 z 5

Warcross Warcross Marie Lu

Čekala jsem trochu víc a trochu jiného. Mrzí mě, že tam nebylo víc o technologiích a o samotné virtuální realitě (těch technických věcí, kódů apod), všechno mi přišlo strašně abstraktní. Nemám ráda romantické linky v knihách, které se bez nich s přehledem obejdou. A kdo je Zero jsem věděla hned, co to šlo. Možná by to taky chtělo trochu hlouběji rozpracovat vedlejší postavy. Marie Lu píše skvěle a má zajímavé nápady, ale oproti Legendě by tohle chtělo trochu dotáhnout. Ale líbí se mi, že kniha upozorňuje na elektronický panoptikon a na digitální stopu, kterou za sebou každý nechává. A teď si asi jdu objednat Wildcard.

02.11.2019 3 z 5

Princezna popela Princezna popela Laura Sebastian

Obecně tenhle žánr moc nečtu a fantasy jsem za poslední roky přečetla opravdu pomálu. Ale docela se mi to líbilo. Nebyla to nějaká extra třída, něco, z čeho bych si sedla na zadek, na druhou stranu to bylo relativně příjemné čtení. Nebyla tam akce, ale děj nestagnoval, autorka nám neustále připomínala, kde a v jaké situaci se hlavní hrdinka nachází, což bylo jedině dobře. Motiv s magickými kameny je mega hustý a líbilo se mi, že hlavní hrdinka nebyla nějakou neporazitelnou bojovníci, ale spíš se věnovala tomu, co ji na dvoře naučili dokonale - intrikám. Trochu mě mrzí ten milostný trojúhelník. A musím uznat, že mě druhý díl docela začíná zajímat.

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

Napsat knihu, ve které je ústředním motivem milostný trojúhleník, je v současném YA podnebí obrovský risk. O to překvapivější je, že se Pearsonové povedlo udržet v rozumné rovině a kniha má skvělé ohlasy i právě kvůli zmíněnému trojúhleníku. Sice jí do karet hraje fakt, že dokáže celou knihu tajit, kdo je Zabiják a kdo Princ, ale ani tohle by ji bez jejích vypravěčských schopností nezachránilo před klišé. Kniha je postavená hlavně na popisech, které ze začátku dost rozčilují, no postupem času si je zamilujete. Autorka popisuje fakt květnatě a zajímavě, čemuž taky dopomohl překlad a bohatost češtiny. Trochu mě mrzí dystopické zasazení, protože by bylo lepší, kdyby se svět omezil pouze na fantasy a vymyslel si vlastní minulost.

02.11.2019 4 z 5

Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách Maja Säfström

Krátké, výstižné, zajímavé, roztomile. Spíš jednohubka, ale fakty jsou fakt zajímavé a ilustrace příjemné.

Ohnivý dotyk Ohnivý dotyk Patricia Briggs

Číst Mecy je jako potkávat staré známé. Je to sázka na jistotu. Mercy miluju už dlouhá léta a pořád je skvělou hrdinkou. I když zmizely některé mé oblíbené postavy (Samuel a Stefan), objevují se nové se skvělým potenciálem. Tenhle díl byl trochu slabší, velké finále bylo trochu nuda, ale porad je to Briggsová. A tu já můžu.

02.01.2020 3 z 5

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

Viděla jsem to spíš tak za tři hvězdičky, ale co už. Jako jooo, ale bylo to dost předvídatelný, velký zrádce jsem odhalila hned a romantickou linku jsem taky dost odhadla. Jenom škoda některých postav.

30.12.2019 4 z 5

Zelená jako smaragd Zelená jako smaragd Kerstin Gier

Jako závěr dost dobrý. Začalo to dávat smysl (i když jsem to trošku tušila), nicméně ta romantická linka trošilinku otravovala. Xemerius je top!

14.12.2019 4 z 5

Modrá jako safír Modrá jako safír Kerstin Gier

Pořád mě podivuje, jak malý časový rámec do svých knih Gierová vkládá, ale přesto to není utahané. V celé sérii neuběhl ani týden, ale z nějakého důvodu to pořád funguje. A Xemerius je miláček!

11.12.2019 4 z 5

Smečka Smečka Andrea R. Cremer

Předvídatelné, ale skvěle napsané.

Les rukou a zubů Les rukou a zubů Carrie Ryan

Tím, že tam bylo opravdu pár momentů, které mi vyrazily dech bych to přirovnala k takovému lepšímu průměru. Na druhou stranu, scény které měly vyděsit mě neděsily, napínavé mě nechávaly úplně klidnou a ty romantické... ono mi ani moc nepřišlo, že by jich tam bylo nějak hodně, i když to měla být hororová romance.

10.11.2019 3 z 5

Inkarceron Inkarceron Catherine Fisher

Příběh o děsivém vězení, které funguje jako autonomní organismus je mega originální a dobře zpracovaný. Za začátku trochu chaos a čtenář si musí zvyknout na styl psaní, ale za mě velký dobrý.

Vzpoura Vzpoura Andrea R. Cremer

Vzpoura je zklamáním pro hodně čtenářů. Je to už řečenou absencí Rena, změněním charakterů postav a kvůli dějové linii. Přesto jsem ochotná dát knize hodnocení v podobě čtyř hvězdiček, protože to bylo psané velice čtivě a strašně mě fascinoval svět Hledačů. V některých ohledech bych byla i ochotná říct, že se mi tento díl líbil víc než první, ale na druhou stranu tam bylo až moc věcí, které se mi šly proti srsti. Proto tedy zůstávám u čtyřhvězdičkového hodnocení.