Kacennnka Kacennnka komentáře u knih

Léto, kdy jsem zkrásněla Léto, kdy jsem zkrásněla Jenny Han

Jenny Han píše skvěle. Je to sice spíš pro mladší YA, ale rozhodně něco, co chcete číst při dlouhých letních večerech. Budete se culit a fandit a bude vám z toho tak celkově příjemně. Je to odpočinková jednohubka, nic víc, nic míň.

02.11.2019 3 z 5

Klan Klan Adrienne Young

Pokud můžete číst v angličtině, vyhoďte český překlad z okna a přečtete si to v originále. Český překlad je zfušovaný ze všech stran, nedává smysl a pan překladatel některé části vymazal a některé si zase sám vymyslel. Příběh tak působí nesmyslně, jednoduše a přímočaře. Kniha je to dobrá, překlad je strašný.

02.11.2019 2 z 5

Zrádné srdce Zrádné srdce Mary E. Pearson

Hodně se mluví o tom, že dvojka je nuda, vycpávkový díl, a že se tam toho moc nestane. Jako moc se tam toho nestane, to je pravda. Ale vycpávkovým dílem bych to rozhodně nenazvala. Je tam hodně intrik a hodně věcí, které potřebujeme vědět, protože jinak budeme v příběhu tápat. Akce je tam spíš ke konci, takže chápu, že věčný vysedávání na večeřích a projíždění na koních může jednoho nudit. Na jednu stranu se děj točil právě v tomhle podivném kruhu, na druhou stranu na tom právě byly vidět různé odchylky a progress od těch scén před tím. Na tom se dost odráží styl psaní Pearsonové, která do květnatých popisů dokáže nenásilně vtěsnat nejrůznější detaily, které tvoří svět jako takový.

02.11.2019 4 z 5

Pravda o hovínku Pravda o hovínku Andy Seed

Ač to zní divně, čekala jsem víc hovínek. Název knihy je lehce zavádějící, ve skutečnosti je to taková dětská příručka, jak stopovat zvířata v přírodě. A to nejen podle hovínek.

02.11.2019 2 z 5

Magie mrtvých Magie mrtvých Ilona Andrews

Velmi obstojný začátek, velmi velká očekávání do budoucna.

18.04.2020 3 z 5

Předurčený Předurčený Benedict Jacka

Předurčený je skvělá kniha pro začátek s urban fantasy, náročnějšímu, či řekněme zkušenějšímu, čtenáři ale nebude zas tolik stačit. Je to hodně akční, je to tak akorát vtipné, jsou tam líbivé charaktery a zápletka dává jako celek smysl. Díky bohu je první díl uspokojivě ukončený (s otázkami do budoucna), takže čekání na dalších devět dílů snesete a nic nezapomenete.

Osobně mi tam chyběl nějaký širší worldbuilding. Všechno bylo tak trochu ploché a co se autorovi nechtělo vysvětlovat, to prostě odbyl nějakou frází nebo to úplně vynechal. Hranice mezi dobrem a zlem mi přišla hrozně ostře vymezená, o to nápadněji, když hlavní distinkce Světlých a Temných mágů spočívala ve věčném sporu nature vs. narture. Místy mi to na urbanku přišlo i trochu moc uhlazené.

Osobně mi to dost přípomínalo Kroniky železného druida (Prohnaný), jak světěm tak postavami a jejich vztahy, jenom to byl slabší odvar.

29.03.2020 3 z 5

Pozorovatelka Pozorovatelka Anna Bright

Tohle bylo proste jenom... meh. Autorka se snazila vytvorit hrozne komplexni a zajimavy pribeh, ale ve vysledku akorat vykradala klasicke pohadky, povesti, Oddyseu a cizi nabozenstvi. A to tak nekonzistentnim a zbytecnym zpusobem, ze me to neuveritelne obtezovalo. Prislo mi, ze nemela dost kreativity nebo energie na to, aby vymyslela neco vlastniho, a tak udelala kolaz z toho, co se dalo najit. Dalsi veci bylo, ze kniha by si zaslouzila mapu, protoze se mluvilo o spuste uzemi a jako celek to bez vizualizace nedavalo smysl. Krome toho, ze dej byl zbytecne rozvlekly, byl take zmatecny a ke konci se snazil zahrat na vaznejsi notu, coz do romantickeho vypraveni o splasenych hormonech uplne nesedelo, navic autorka nedokazala vytvorit potrebnou pudu pro to, aby to ctenare alespon trochu zajimalo. Selah byla priserna, ufnukana a sobecka hrdinka, ve ktere jsem nevidela zadny vyvoj ani snahu vzeprit se svemu osudu. Vedlejsi postavy byly neslane nemastne a bylo jich takove mnozstvi, ze nebyla sance se zorientovat. Kdyby se to proskrtalo, vyhodily se z toho pribehy, autorka vytvorila vlastni fikcni svet a Selah nehrala zakoukanou husicku, bylo by to o mnoho lepsi.

28.01.2020 3 z 5

Každé srdce je bránou Každé srdce je bránou Seanan McGuire

Tohle bylo vlastne hrozne divny, ale dobre divny. Alenka v risi divu na tisic a jedna zpusobu, kdy se popisuje, co se asi tak deje po navratu z kouzelne rise. Je to fajnova jednohubka s trochu zvlastnim stylem psani a misty je dost morbidni, ale za prozkoumani stoji.

22.01.2020 4 z 5

Praštěný Praštěný Kevin Hearne

Zatím nejlepší díl.

11.01.2020 4 z 5

Bídníci Bídníci Victor Hugo

Láska.

Lepší než celý Stmívání.

10.11.2019 5 z 5

Město z popela Město z popela Cassandra Clare (p)

enhle díl mě docela překvapil. Bála jsem se, že by kvalita knihy mohla jít dolů s přibývajícími díly, ale nestalo se tomu tak. Dokonce se mi líbil víc než první, i když jsem se musela smířit s nepříjemnými skutečnostmi. Jediné, co mi vadilo bylo to, že se mi zdálo, že se vše moc rychle a najednou vyřešilo. Nakonec ale stejně dávám plný počet hvězdiček. Původně jsem sice měla v úmyslu dát jen 4 a půl hvězdičky, ale musím připočítat českou obálku, která je stejná jako originální a několik úžasných scén.

10.11.2019 5 z 5

Odstíny života Odstíny života Lusy Adams (p)

Kniha sice nepatří mezi ty nejoriginálnější, ale určitě stojí za přečtení. Linie příběhu je zajímavá, i když ne tolik jako styl psaní. Vše je napsané plynule bez nějakých zbytečností, i když by se určitě našla nějaká část, kterou bych klidně zkrátila - já to ale nenapsala, tudíž do toho nemůžu kecat. Jestli nakonec bude pokračování - a já strašně moc doufám, že ano - určitě si ho koupím a s radostí přečtu. Je opravdu škoda, že není víc českých autorů, kteří by psali na takové téma a když k tomu ještě přičteme věk autorky...

Leviatan Leviatan Scott Westerfeld

Steampunkový příběh z období první světové války s nádhernými ilustracemi, příjemnými postavami a napínavým dějem. Spíš pro mladší YA, ale já to miluju i hodně let po cílovce.

Napořád Napořád Alyson Noël

Stmívání meets Upíří deníky.

10.11.2019 2 z 5

Behemót Behemót Scott Westerfeld

Westerfeld je bůh!

10.11.2019 5 z 5

Jezdci časem Jezdci časem Alex Scarrow

Pro čtenáře do 15 let naprosto top, jenom škoda, že po druhém díle se přestalo vydávat.

10.11.2019 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Richelle Mead

Nečekala jsem, že by se mi po Vampýrské akademii mohlo něco tak moc líbit. Příběh mě naprosto dostal a opravdu jsem si ho zamilovala, stejně jako knihy původní série. Bylo to napínavé, vtipné, zajímavé... Dokázalo mě to chytnout za srdce a vše jsem prožívala s hrdiny, přestože se tam vyskytovalo mnohem méně akčních scén než ve Vampýrské akademii. Sydney je výbornou hrdinkou, se kterou jsem si sedla ještě víc než s Rose, asi protože mi hrdinky intelektuálky sedí víc. Adrian je prostě zlatíčko, na které nedám dopustit, a ostatní postavy byly skvěle propracované, každou se svou vlastní psychologií a minulostí.

09.11.2019 5 z 5

Okouzlená nocí Okouzlená nocí Amy Plum

Je to takové Stmívání bez upírů ale z Paříže. Má to pár dobrých hlášek a boží vedlejší postavu.

09.11.2019 4 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Vykašlete se na to, co říkají ostatní, nebo jak se chovala autorka, a dejte knize šanci. Nezaujala vás anotace? Respektuju, že do knihy nechcete jít. Naštvalo vás chování autorky? Ano, mě také. A mělo to vliv na pocit z knihy? Ne, nemělo. Dejte tomu šanci. Pokud opravdu víte, že vás to nebude bavit kvůli ději, kašlete na to, ale pokud vás to zajímá a jen se bojíte toho, že všechny negativní recenze měly pravdu, překonejte ten strach. Já čtení této knihy rozhodně nelituji. Příběh mě bavil od začátku do konce a prince jsem si zamilovala tak moc, že bych se vůbec nezlobila, kdybych mohla být na místě Americy. Navíc toho kniha slibuje hodně do budoucna a já pevně věřím, že The Elite bude minimálně tak dobré jako první díl.

09.11.2019 5 z 5