Leviatan

První svazek nesmírně napínavé nové série pro mladé dospělé. Odehrává se v alternativní steampunkové minulosti, v níž je svět rozdělen na Rachoťáky, kteří ovládají ohromné parní pochodující válečné stroje, a Darwinisty, jejichž hybridní “potvůrky” fungují jako vzducholodi, parní vlaky, válečné lodi i ponorky. Příběh se odehrává těsně před první světovou válkou. Alex, utajený levoboček nedávno zavražděného arcivévody Františka Ferdinanda, prchá před strýcem Františkem Josefem, který ho chce zavraždit, do Švýcarska a tam se s eznámí s Deryn, skotskou dívkou, která se v převleku za chlapce stane plavčíkem na válečné vzducholodi Leviatan, ohromném ekosystému složeném z velryb, netopýrů, včel, šestinohých psů závislých na vodíku a všelijakých jiných potvor, díky níž je neporazitelná....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/67_/67945/leviatan-mYO-67945.jpg 4.3155
Série:

Leviatan (1.)

Originální název:

Leviathan (2009)

Žánr:
Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (32)

Přidat komentář
Bulba
19. května

Chtěl jsem si přečíst nějaký steampunk, tak jsem podle odkazu v článku o steampunku na Wikipedii sáhl po této knize. Přestože je určena čtenářům od 10 let a já mám téměř o půl století více, byl jsem zcela uchvácen světem, který autor vytvořil, výbornými ilustracemi i svižným dějem. Také mi vyhovuje lehčí styl psaní, ktery někdy u knih pro mládež postrádám.

Aríka
09. dubna

První, co se mi pod názvem Leviathan vybaví, jsou prastaré duše obývající Očistec, ale u této knihy nelze mluvit od duších. Kniha měla a má velmi interesatní příběh, ale mě zkrátka a bohužel nesedl tak, jak jsem si myslela, že mi sedne. Kniha byla bez větších pochyb velmi čtivá, poutavá, přečetla jsem ji velmi rychle. Steampunk jako téma mám velice ráda, ale něco mi v příběhu nesedělo, nevím co, ale něco tam bylo. Možná si v brzké době přečtu další díl, ale že by se z této série stala má oblíbená, to si nemyslím. Knihu dopručuji.

šneki
27. března

Kniha měla našlápnuto velmi dobře. Nádherné ilustrace, zajímavý svět a celkem sympatické postavy. Bohužel se tam vyskytlo na můj vkus až moc chyb v rodu, když o sobě Deryn mluvila, a děj nebyl až tak akční, jak jsem čekala. Možná jsem se minula věkem, ale stejně myslím, že z toho mohl autor vykřesat více.

konstelanski
03. února

první a nejspíš i nejlepší díl ze série.. z pohledu celku, steampunková pohádka o tajné lásce a velkém poslání z jinak nádherného světa obřích rakousko-uherských kráčejících strojů a Darwinových živých vzducholodí první světové války.. škoda, že jsem ji nečetl jako mladší.

tartan
13. ledna

Je to už dlho, čo som čítal nejakú knihu pre mládež (no dobre, Harryho Pottera), ale Leviatan vzbudil moju pozornosť svojím názvom, vizuálom i načrtnutým dejom odohrávajúcim sa v alternatívnych „steampunkových“ dejinách 1. svetovej vojny. Po jej prečítaní rád konštatujem, že som nebol sklamaný a byť ešte v chlapčenskom veku, bol by som asi aj nadšený. Po vizuálnej stránke ide naozaj o veľmi peknú knihu. Od vymakanej obálky – podmanivo kombinujúcej „mechanicko-industriálne“ a „rastlinno – figurálne“ motívy, cez množstvo celostranových ilustrácii – kniha sa tak číta skoro ako komiks, až po úžasnú mapu Európy k r.1914 na prednej a zadnej predsádke, kde sú jednotlivé krajiny vyobrazené podľa príslušnosti k spoločensko – ekonomicko – politickej orientácii. A práve tá orientácia a z nej vyplývajúci konflikt je hlavnou kostrou i atrakciou tejto knihy. V týchto alternatívnych dejinách totiž vývoj v prírodných vedách – genetike a biológii všeobecne na jednej strane a v mechanike a strojárenstve na druhej strane – predbehol našu verziu histórie, a tak proti sebe stoja nie Trojdohoda a Trojspolok, ale „darwinisti“ a „industriálovia“. Čo v praxi znamená, že zatiaľ čo jedni sa spoliehajú na geneticky vylepšené umelé zvieratá (niekedy obludných rozmerov, viď lietajúca živá „supervzducholoď“, pardon, veľryba, Leviatan), tí druhí vsádzajú na stroje, takisto dovedené do monštruóznych rozmerov, napr. na ôsmych nohách chodiaca parná fregata o výtlaku tisíc ton – vôbec sú uprednostňované nohy (v rôznom počte) pred pásmi a kolesami. Takže svet je to naozaj zaujímavý.

A čo príbeh? V prvom rade udrie po otvorení knihy do očí veľká riedkosť textu, čo je však dané samozrejme určením cieľovej čitateľskej skupiny. Pri relatívnom zaujatí sa tak kniha číta aj pri svojich vyše 400 stranách (z ktorých mnohé zaberajú už spomínané ilustrácie) doslova rýchlosťou blesku. Ale k príbehu a jeho protagonistom. Príbeh, napriek svojej jednoduchosti a ľahkej naivite, je dostatočne napínavý a dobrodružný a ani na chvíľu nenudí. Kniha však trochu trpí syndrómom „prvého dielu“, kde sa všetko len pripravuje, nahadzuje a nastavuje a čitateľ sa oboznamuje so svetom a jeho postavami. Hlavné postavy – rakúskeho chlapca Aleka, potomka panovníckeho rodu na úteku, a britskú dievčinu Deryn vydávajúcu sa za chlapca, aby mohla slúžiť v letectve, si nemožno od začiatku neobľúbiť, tak ako možno od začiatku odrátavať kapitoly, kedy sa konečne stretnú (v 22.) a pri akej príležitosti (veľmi dramatickej). Zaujímavou postavou je doktorka Barlowová – jedna z Majstrov (niečo ako darwinistický experti), diplomatka, riaditeľka londýnskej ZOO (vedecká superultra pozícia) a v neposlednom rade vnučka samotného veľkého Darwina (inak aj v „našej“ skutočnosti, samozrejme, v nej to bola „iba“ vedkyňa). Jej špeciálna misia do Konštantínopolu, na ktorej jej ako dopravný prostriedok slúži práve Leviatan, je jednou z hlavných dejových línií knihy. Na palube Leviatanu sa ako kadet nachádza aj Deryn a v istom bode sa ich cesta pretne s cestou Aleka a jeho spoločníkov, ktorí sú na úteku pred nepriateľmi. Summa-summarum, Leviatan je veľmi vydarená fantasy pre mládež, s atraktívnym dobrodružným príbehom, sympatickými postavami a odohrávajúca sa v zaujímavej alternatívnej verzii dejín Veľkej vojny (ako je inak tiež známa 1. svetová vojna).

trudoš
30.12.2017

Scott Westerfeld přepsal historii jak ji známe a vytvořil vlastní originální svět, ve kterém je Evropa rozdělena na dvě poloviny - tzv. Darwinovce, kteří po vzoru svého jmenovce ovládli tajemství DNA a začali vytvářet monstrózní „stroje", jež jsou výsledkem různých mutací. Proti nim stojí Industriálové, kteří zůstali věrni mechanickým vynálezům a postavili svůj svět na ozubených kolečkách a páře. Oba tyto směry se bytostně nesnášejí, a tak máte jedinečnou možnost sledovat konflikt, jehož základ sice znáte, ale rozhodně ne v této podobě.
Leviatan je přesně ten druh knihy, kterou koupíte dětem za vysvědčení, či dobré chování, a pak jim ji seberete k vlastnímu potěšení. Dobrodružství funguje od první stránky a kupodivu zůstává poměrně neodhadnutelné, což se v literatuře pro mládež nestává zas tak často. Doprovodné ilustrace Keitha Thompsona pak nejenže úžasně korespondují s dějem, ale zároveň ho perfektně vizuálně dotvářejí.
A co vy? Raději byste své válečné stroje krmili anebo promazávali?

FreeDragon
09.10.2017

Kniha má svoje kouzlo, steampunk miluji a tady je všechno krásně popsáno - jak stoje, tak uměle stvořená zvířata. Kniha hezký plynulá, i přes všechnu akcí mi ale přišlo, že nic moc zásadního se vlastně neděje. Taky mě iritovaly chyby v textu (chybějící písmenka ve slovech). Líbila se mi autorova závěrečná poznámka k historickým událostem a postavám, které se v příběhu v průběhu knihy objeví. Za mě je Leviatan dobré početní, ikdyž pro někoho mladšího než jsem já.

artabanb
14.06.2016

Výborná historická knížka se steampunkem a biopunkem. Nejvíce mně bavily popisy Leviatana a různé vztahy mezi těmi potvorami. Ptáci jako obrana,... Hlavně pro mladé čtenáře – podle jednoduchého slohu, ale každý si v knížce najde to své, i když je už dospělý :).

Misa25
08.08.2015

Moc se mi kniha líbí, jsou tam dva pohledy :))) Vymyslet takový to alternativní svět, je umění :)))) Hned se pouštím do dalšího dílu :D

knihomolka01
20.07.2015

Na doporučení spolužáka jsem si tuto knihu přečetla a rozhodně nelituju. MOC se mi to líbilo, bylo super, jak byl příběh popisován z obou stran, ty dvě hlavní postavy byly naprosté protiklady, ale stejně jsem si každého z nich oblíbila.:)

Zahonek
27.05.2015

Celá trilogie je kouzelná, přečteno jedním dechem.

jaakubsykora
08.01.2015

Úžasná kniha o dobrodružství. Nemám rád historii, a proto jsem se trochu bál jak bude knížka působit, ale překvapila mě. Ze začátku mě moc nebavili pasáže s Alekem (možná kvuli tomu, že mi vadila postava Voglera), ale postupně jsem si zvyknul a začetl se i do něj. Pasáže s Deryn byly dokonalé! Fascinovaly mě veškeré výtvory darwinovců, promyšlenost a fantazie autora je super. Těším se až se pustím do druhého dílu

Narissa
13.12.2014

Můj první steampunk - jako žánr se mi to líbí moc. Nemůžu říct, že bych byla nějak nadšená, ale i když jsem knihu četla na moje poměry dlouho, tak jsem jí prostě chtěla dočíst a chci číst i další díly. Ani nevím, čím to je...

Flamelk
10.11.2014

Mě velmi nadchla,
nečekal jsem že by mě to nějak moc bavilo ale stalo se to během prvních stránek součástí mého dne.
Oblíbenými postavami se tam okamžitě stala doktorka Barlowova a hrabě Volger, každý z nich má pokaždé v ruce nějaké to eso. Určitě doporučuji všem co rádi dobrodružství s nějakou tou malou romantikou. Hned během dvou dnů kdy jsem to přečetl, jsem utíkal do knihovny vypůjčit si pokračování. Je to tedy na prvním místě alespoň tedy pro mě.

Attia
15.10.2014

Na knize se mi především líbilo, jak si autor pohrával s historií. Války mě docela i zajímají a bavilo mě číst westerfeldovu verzi. Sice se mi nečetlo úplně po "másle", ale kniha je rozhodně zajímavá a pro mě originální. O steampunku jsem do té doby neslyšela, takže jsem byla plná očekávání, co se z toho vyklube. Aleka a Deryn (nebo - li Dylana) jsem si hned oblíbila. Knize přidávají i opravdu krásné černobílé obrázky.

warca
29.09.2014

Kniha byla dobrá, ale mě nudila, takže jsem neměla chuť číst další dily... Asi to je proto, že na takovéhle knihy moc nejsem :)

aalexiis
15.08.2014

Bála jsem se moc velkých keců o válce, dostala jsem nakonec spíše příběh očima dvou mladičkých hrdinů a rozpor mezi stroji a vyexpenými zvířaty, docela zajímavé, ale rozhodně se z toho nestane má oblíbená série

SuperFrankie
12.03.2014

Přijemné, oddechové steampunk scifi s krásnými ilustracemi. 3.5/5

narcisonanis
09.03.2014

Žánr steampunku (nejen knižní) byla pro mě jedna velká neznámá, ale těšil jsem se velice a vůbec jsem nebyl zklamán. Leviatan je poutavá kniha o alternativní historii konfliktu první světové války, kde proti sobě stojí dvě "skupiny" – do strojů zažraní industriálové v čele s Německem a Rakousko-Uherskem (jak srdce potěší, když je v krásně ilustrované mapě zaznamenána Praha) a proti nim darwinovci coby Anglie, Francie a Rusko, kteréžto státy se zaměřily na šlechtění geneticky upravených zvířat, které jsou využívány ve všech možných polích pokroku. Už postavení těchto dvou stran proti sobě je setsakra zajímavá záležitost! :)

Aby toho ale nebylo málo, děj je velice poutavý a já tak hltal stránku za stránkou. Ano, jak i píšou jiné komentáře, kniha je asi určena trochu mladším čtenářům, nicméně to ničemu nevadí, aby si i "dospělejší" čtenář (kdo to vlastně je, že?) odnesl z knihy jen ten nejlepší zážitek. Jediné mínus, co mohu vytknout, jsou četné chyby v textu, což občas odvádělo mou pozornost. Snad je to jen chyba vydání, co jsem dostal do ruky, bojím se však, že to bude i u ostatních knih.

Závěrem mohu dodat jen to, že po dočtení jsem se okamžitě sháněl po druhém díle. Co jiného si u dobré knihy přát?

--- "Mažete své válečné stroje, nebo je krmíte?" ---

Bublushka
03.01.2014

Kniha je celou dobu zajímavá a občas není lehké se od ní odtrhnout. Skončila jaksi ukončeně, ale stále má otevřený konec, který nutí k přečtení dalšího dílu, který dodufám, že co nejdřív vyjde.
Knihu můžu vřele doporučit. Mě se velice líbila. A ve spojení s krásnými obrázky se bude líbit určitě i vám.

Koumi
22.08.2013

Opravdu milé překvapení. Vždycky jsem si říkal, že žánr steampunku má velký potenciál u mladých čtenářů. Westerfeld tento potenciál ždímá na maximum a nebojí se do žánru ozubených kol a páry napěchovat i biopunk. Nikomu nic nepodsouvá a ani zbytečně neexperimentuje. To sice vede ke zjištění, že některé zvraty jsou průhledné až hrůza, ale občas dokáže i překvapit. Ve čtrnácti by tohle byla moje bible.

dusan122
28.06.2013

Výborná kniha,perfektní příběh.Krásné ilustrace.Jak tu už někdo psal novodobá Verneovka.

Ronin Roujin
13.06.2013

Slušný mix post steampunku a ribopunku. Trošku dost předvídatelné a je znát cílení na mládež ale pokud toto přijmete, tak vás bude čtení bavit. Bludišťáka si zaslouží pěkné ilustrace, navíc v kindle s možností zvětšení. Škoda, že příběh je krátký a končí dost „seriálově“.

Gardenia23
05.03.2013

Moc pěkná kniha, strašně se mi líbilo prolnutí historie 1. světové války a scifi :)

Lenny33
08.02.2013

Kniha je sice určena mladším čtenářům, přesto mě nadchla a po přečtení jsem myslela jen na to, že chci další díl a to hned. :) Kniha je úžasná jak obálkou, kresbami tak obsahem(dějem). Souhlasím s Denaille, že je zásadní chyba, když se Deryn vydává na Delyna(kluka) a přitom občas omluví v ženském rodě - nešlo to přehlédnout a dosti mě to štvalo. Krásné oddychové čtení.

Denaille
30.12.2012

Moje první zkušenost s fantazií Scota Westerferda. I když je nepochybně pravda, že je příběh určený hlavně mladším čtenářům, já původně myslela, že jde opět o žánr YA. Vůbec nelituji toho, že jsem si ji koupila. Ale přála bych si, abych byla o pár let mladší a ponořila do stempunkové světa ještě hlouběji. A i když bych teď ocenila trochu starší charaktery a sloužitější příběh, i v téhle míře to stačilo na to, abych si to užila.
Mrzí mě ale časté chybování mezi ona/on slovy v paralele příběhu Deryn/Dylen. Přeložit větu jako: Já jsem myslela... i když by se přitom měla vydávat za kluka je podle mě docela zásadní chyba a nebylo to jen jednou. Starší to pochopí jako chybu tisku, ale mladší začnou přemýšlet, jak je možné, že tedy nikdo nezjistil, že je to vlastně holka a nepřijde jim divné, že o sobě mluví v ženském rodě?

Selket
13.12.2012

Kniha mi trochu připomněla Verneovky, až na to, že se zdržela veškerých zdlouhavých popisů, což jsem přivítala. Jen mi trochu vadila komornost děje, ale už se těším, že mi to druhý díl vynahradí.

maekar
27.07.2012

Velice nádherná kniha. Skvělý příběh, spád, vtipy a svět. Dobré nápady a zajímavé myšlenky. Trošku mi vadila velká písmena v českém vydání, ale to je jen malá skvrnka. Dávám 4 hvězdy a to jen kvůli 2.dílu - Behemótovi.

honajz
05.07.2012

Jako fantazii má autor poměrně slušnou, dokáže i dobře uvodit do děje. Ale - a to mi vadilo i při sérii o ošklivých/krásných - je ukecaný jak Palacký před smrtí, někdy zcela zbytečně, a to často na úkor děje, přičemž některé reálie jen používá jako fasádu, jako Potěmkinovskou vesnici, ale nejenže nejde do hloubky jak ve "svém" světě, tak ani co se jisté realističnosti týče. (A tím myslím nejen to Rakousko-Uhersko a Prahu, ale třeba i to, že bojový stroj na nožkách zakopávajících o kořeny je bojový stroj na prd.)

kája14
27.08.2011

Moc zajimavá knížka s krásnými ilustracemi. Těším se na další díl.