julythreemosen julythreemosen komentáře u knih

Úžasná série. Do knihy jsem se zakousla až po filmu, takže první díl nebyl pro mne překvapením, ale neměla jsem žádné tušení, co přijde dál, a že to byla nálož. Doporučuji všem, tuhle knihu musím zařadit mezi nejlepší, které jsem kdy měla to potěšení číst. Sice jsem si na konci málem trhala vlasy z hlavy, avšak ani jedna věta mě v téhle ohromné knize nezklamala. :) Takže zasloužených 5 hvězdiček.

19.08.2012 5 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

Druhý díl Nyxie mne nezklamal. Ano, jedná se o sci-fi pro mnohem mladší čtenáře, minimálně svým jazykem, méně pak obsahem. Velkým plusem série je ohromná čtivost, stránky mizí pod rukama. Když potřebuji vytáhnout z krize nebo si jen odpočinout, Nyxia je dobrou volbou. Děj měl spád, logiku, návaznost a hodně překvapivých zvratů. Knihu neberu až tak kriticky, protože v porovnání s "plnohodnotnými" sci-fi bych jí musela hodně vytknout. Svojí formou mi hodně připomíná sérii Hraničářského učně - s tou výhodou, že série má pouze 3 knihy a ne XY, kde už kouzlo může vyprchat. Těším se určitě na závěrečný díl a jak to se všemi hrdiny vlastně dopadne.

13.11.2020 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Tohle bylo boží... Kniha o stalkingu zaobalená do YA fantasy o superhrdinech v Čechách? Jak šíleně to zní? No, ale bylo to šíleně dobré. Pro mne první setkání s autorem, a už si brousím zuby na Projekt Kronos. Neskutečně čtivý styl psaní, hodně mi to sedlo, stránky mizely pod rukama. Píše tak, jako bych ho slyšela mluvit, a zkrátka se to dobře čte. A pak tady máme geniální děj, promyšlený, napínavý, trošku creepy. No, ale ten konec, ten ještě rozdýchávám. A jako, je to standalone, ale vážně vážně bych chtěla vědět, jak to s postavami bude dál....

08.09.2020 5 z 5

Výhled na hvězdy Výhled na hvězdy Brandon Sanderson

Tohle bylo naprosto skvělé. Sanderson prostě opravdu umí! Já od něj tuto YA sci-fi sérii čtu jako první a strašně mi to sedí, samozřejmě že bych si nejradši teď přečetla úplně všechno, ale Sanderson se zaměřuje spíše na fantasy a já se docela bojím, že to nebude ono. Jo, je to blbost, jasně že to bude ono, ale příběh Spensy je tak skvělý! Nechci tady ani nic rozebírat, abych někomu něco nevyzradila, jen musím říct, že jsem šťastná, že jsem se do této série pustila, protože je jistojistě jednou z nejlepších, co jsem kdy četla. Druhý díl byl našlapaný akcí a děj se od jedničky posunul, hodně posunul, kam bych to ani nečekala, jde vidět, že Sanderson má dopředu vše vymyšlené, dává to smysl, je to šokující, boží, nejde to odložit... Takže, prosím, přečtěte si to!

11.08.2020 5 z 5

P.S. Stále Tě miluju P.S. Stále Tě miluju Jenny Han

Taková jednohubka... Knihy od Jenny Han se mi prostě děsně líbí, i když jsem už dávno za příslušnou věkovou hranicí. No, to už musí být něco, že. Je to velmi roztomilé, čtivé, děj plyne dobře a mizí pod rukama, a prostě chcete vědět, jak to vlastně sakra s tou Larou Jean skončí? Moc dobré, velmi se těším na třetí díl..

11.12.2019 5 z 5

Pod španělským sluncem Pod španělským sluncem Jenny Oliver

Knihu jsem si vzala na dovolenou a podle toho také splnila všechna očekávání, která jsem měla. Příběh byl samozřejmě předvídatelný a ne zrovna originální, kdo ale čeká originalitu od letních romancí, ten je pravděpodobně dost naivní... Na tomto příběhu se mi ale líbilo, že byl opravdu velmi čtivé napsaný, autorčin styl mi velmi sedl, nejednalo se o nic hloupouckeho, byl to zkrátka letní příběh se vším všudy. Moc se mi také líbil vývoj 2 hlavních postav - sourozenců Roryho a Avy... Obě dějové linky i vývoj jejich vztahu byl moc pěkný a díky tomu u mne kniha patřičně stoupla. Také se nejedná o žádnou prvoplánovou romantiku a to je za mne také palec nahoru. Vyobrazení španělské idylky mi sedlo, závěr se mi moc líbil a za mne kniha tímto snad i předčila má očekávání.

21.09.2019 4 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Po dlouhém vyhýbání se této knížce (protože jsem si říkala, že nemá doma smysl mít vše, ehm...) jsem nakonec neměla žádná očekávání, a to byl asi ten nejlepší přístup, protože jsem byla velmi mile překvapena... Zaprvé, po velmi dlouhé době jsem četla knihu z pohledu mužské postavy a byla to velmi příjemná změna... Také je příběh napsaný velmi čtivě, stránky mizí pod rukama, kniha neměla téměř žádné, nebo žádné hluché místo. Pořád se něco děje a je to zajímavé! Jediné výtky, které snad mám, na můj vkus už byla kniha psána až moc jednoduchým jazykem, to ale není problém knihy, ale můj - zkrátka je určena pro mnohem mladší čtenáře, a to se u sci-fi zas až tak nevidí... Také mi někdy děj nepřišel logický, u některých scén jsem třeba nepochopila, co se zrovna stalo, bylo to popsáno například o 2 stránky později nebo vůbec a mě to trochu rušilo, opět to může být jen můj problém. Jinak knihu moc doporučuji! O jednu hvězdičku je míň také proto, že má skvěle našlápnuto na druhý díl, takže si nechávám rezervy! Super!

16.09.2019 4 z 5

Hvězdy nad Berlínem Hvězdy nad Berlínem Sarah Matthias

Předpokládám, že se Hvězdy nad Berlínem stanou nejlepší knihou, co za rok 2019 přečtu. Jsem neskutečně ráda, že jsem dala na všechny pozitivní recenze a knihu si taky pořídila. Očekávala jsem dojemný romantický příběh o zakázané lásce, dostalo se mi toho ale mnohem více. Druhá polovina knihy už byla mnohem temnější, děj mne absolutně pohltil, soucítila jsem s Lili a Maxem a vlastně se všemi, kteří si tímto hrozným obdobím museli projít. Pro mne je každá takováto kniha velmi poučná a myslím, že něco takového, obzvlášť takto beletristicky a populárně zpracovaného, by si měl přečíst každý z nás. Knihu doporučuji opravdu úplně všem, mladým, starým, dívkám, chlapcům (kteří se vůbec nemusí bát romantické linky, ta je velmi přirozená a je součástí života stejně jako tohoto příběhu). Kniha mě donutila k přemýšlení a k vlastnímu dopátrávání informací o zmíněných lidech a místech a za to jsem moc ráda. Tato část historie by neměla být nikdy zapomenuta, ani nikdy zopakována. Pokud pořád váháte, tak prosím, pochyby stranou a přečtěte si tuto knihu.

10.02.2019 5 z 5

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

Následující komentář obsahuje SPOILERY.
Tomuhle se říká úctyhodné a nádherné ukončení skvělé, skvělé série, která mě nepřestávala překvapovat. Na začátku jsem nějak netušila, do čeho se pouštím, a pak to byla tak nádherná jízda, že mám ještě teď slzy na krajíčku, že je jí už konec. V první řadě musím opět vyzdvihnout pro mě neskutečně nádherný poetický styl psaní, který jsem si užívala s každou větou (a pomalu každou druhou větu jsem si musela na kindlu vyznačit), skvěle vystavěné charaktery, které se vyvíjely, uvěřitelně a sympaticky. První díl byl pro mne pouze takovou oddechovou pohádkou, druhý díl to rozbalil na všech frontách a tento závěrečný díl byl zkrátka třešničkou na tomto třípatrovém, famózním dortu. Omlouvám se za ta superlativa, já si zkrátka nemůžu pomoct… Jistě, všichni už jsme unavení z věčných milostných trojúhelníků napříč YA, Lia-Rafe-Kaden mě ale bavili od začátku, neuvěřitelně mě bavila proměňující se dynamika jejich vztahů a všechny tři jsem si zamilovala jako samostatné postavy tak i jako dvojice. Opravdu pro mne je to jeden z nejlépe napsaných milostných trojúhelníků, kterého se nemůžu nabažit. Neskutečně mě bavily i všechny další postavy a jejich vývoj, především Pauline… Nejdříve mi trošku vadila ta očividná linka Pauline-Kaden, ale nakonec jsme ji taky spolkla i s navijákem a zbožňuji ji. Ke knize mám pouze jednu výtku. K závěrečnému vyvrcholení děje dobra proti zlu se schyluje tak neskutečně dlouho, pojem Komizar je tam skloňován ve všech špatných odstínech a jeho konec mi přišel jaksi moc rychlý, odfláknutý? Neuspokojivý? Čekala jsem od toho konce trochu víc. Naopak musím vyzdvihnout, že se mi strašně líbilo ukončení celého příběhu, takové správné, pohádkové, dočkala jsem se uzavření „volných konců“ a to já vždycky oceňuji. A úplně na závěr musím zmínit, jak neuvěřitelně obohacující pro všechny tři knihy byla všechna vyprávění o Gaudrel, Vendě a Morrighan – hltala jsem každé slovo a Lia se pro mne stávala před očima jednou z vládkyň zasluhujících si písně, které se budou zpívat po celé další generace…

25.01.2019 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Od této knihy jsem měla vysoká očekávání. Každý, komu se Smrtka dostala pod ruku, ji vychválil až do nebes. Já se musím přidat, i když kniha nebyla zdaleka taková, jakou jsem si ji představovala. Musím se přiznat, že tak v polovině jsem měla krizi a přišlo mi, že kniha se zabývá neustále tím stejným a že nepřichází s nočím novým. Závěr knihy mě vyvedl z omylu - kniha mě měla ještě čím překvapit a vylepšila si reputaci a úplně neskutečně mě navnadila na další díl. Silnou stránkou této knihy je hodně zajímavý svět, kde lidé už netrpí svou smrtelností a jediný, kdo vlastní moc nad životem a smrtí, je cech Smrtek, které za staletí nesmrtelnosti ztratily své ideály a využívají svou moc pro nedobré účely. Téma nesmrtelnosti a co se stane s lidstvem, když už jej "nehoní" čas a myšlenka na to, že zde na světě máme čas vyměřený, je hodně probíráno ze všech stran a kniha disponuje opravdu hodně zajímavými myšlenkami. Hlavní postavy mi přirostly k srdci a jejich nelehký osud mě teď vskutku zajímá ještě více, než předtím.

01.08.2018 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Po zklamání z prvního dílu jsem moc velká očekávání neměla, co mě čekalo na více než 600 stranách jsem ale opravdu nečekala... Jako velký fanoušek Maasové a její druhé série - Skleněný trůn - jsem u tak rozsáhlé knihy byla připravená na úžasné postavy a více či méně hluchá místa prodchnutá dost dobře fungující dynamikou postav. Co jsem nečekala, že bude pro mě těch 600 stran takovým překvapením a že nikdy nenastane chvíle, kdybych netrpělivě otáčela stránky s touhou po nějaké akci. Bylo to dlouhé, bylo to napínavé, skvělé a samozřejmě posledních 100 stran nahodilo udičku na další díl. Co mě překvapilo byl vývoj postav, ty, které jsem v prvním díle milovala, jsem začala nesnášet - a naopak. Takže bravo, ještěže mi trvalo tak dlouho se k druhému dílu prokousat - už nemusím tak dlouho čekat na třetí...
Tuhle knihu si vážení fanoušci New adult nemůžete nechat ujít!

07.02.2018 5 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Čekala jsme prakticky cokoliv, co se ale opravdu stalo mě skutečně ani nenapadlo. Kniha byla opravdu dlouhá a upřímně, až tolik se toho ve 3/4 knihy nedělo, Maasová má ale dar docela nezáživný děj vyšperkovat zajímavými postavami a jejich vztahy, že mi to ani nevadilo. A posledních 100 stran mi dalo tedy emocionálně zabrat. Nebudu teď schopná nic číst - chci další díl! (Přeskočila bych Chaolovu novelu a šla bych rovnou na závěrečný díl, ale co už, předpokládám, že mě Maasová nezklame ani tentokrát.) Jedním slovem dokonalost!

26.12.2017 5 z 5

Každá sedmá vlna Každá sedmá vlna Daniel Glattauer

Jak krásné to bylo! Oba dva díly. Jak první, tak druhý, žádný o nic míň, ani o nic víc. Když jsem po několika týdnech po přečtení Dobrý proti severáku sedla k této knize, nebyla jsem zklamaná, naopak. Mé nadšení exponenciálně vzrostlo a rostlo a rostlo až do úplného konce. Mělo to kouzlo, mělo to náboj, mělo to emoce a lásku a hlavně Emmi a Leoška a ti mě nezklamali. Právě naopak. Už se těším, moc se těším, až si tyhle dvě nádherné (!!!) knihy jednou s láskou přečtu znovu. KONEC!

21.03.2016 5 z 5

Letní smrt Letní smrt Mons Kallentoft

Skvělé... Opravdu podařené pokračování. Po Zimní oběti jsem si už zvykla na styl psaní a musím říct, že se mi Letní smrt líbila ještě více. Ráda jsem se vrátila k pro mě už známým postavám a vychutnávala si příjemně ubíhající děj. Líbí se mi, jak umí tento spisovatel skvěle zachytit atmosféru okamžiku, úžasně je propracovaná psychologie postav a letní vedro je popsáno tak skutečně, až jsem jej téměř opravdu cítila. (Stejně bravurně byla popsána zima v prvním díle.) Malin je výborná postava a už se moc těším, až si přečtu další díl!

15.06.2015 5 z 5

Město ze skla Město ze skla Cassandra Clare (p)

Stále úžasně napínavé. Krásně se mi četla, a i když si neumím představit, co bude ve zbývajících dílech, moc se na ně těším! Spravedlnosti se konečně učinilo za dost, přesto je v ději ještě spousta otazníků. Kniha nezklamala.spíše naopak. Konec jsem přímo hltala! :)

31.10.2014 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Krásná kniha. Když už jsem konečně našla čas dočíst ji, nemohla jsem přestat. Dojemný příběh, a pravdivý. Doporučuji všem.

13.10.2013 5 z 5

Tři přání Tři přání Liane Moriarty

Moc hezky napsaná kniha, nebylo to sice nic extra přeborného a wow, ale četlo se mi to zkrátka dobře a po dlouhé době jsem se ke knize vracela ráda a nemusela jsem se do toho nutit, takže za mě velké plus, prostě mi hodně sedla do nálady. Samozřejmě na Sedmilhářky to nemá, ale to asi nebude mít (od autorky) nic. Liane píše velmi dobře a myslím, že se časem dostanu k mnohem více jejím knihám. Sympatické postavy a uvěřitelné a ztotožnitelné osudy jsou dobrá kombinace na pár příjemně strávených večerů....

11.12.2020 4 z 5

Za hranice království Za hranice království Chris Colfer

Tahle pohádková série mě fakt baví. Colfer má opravdu dar pro tyhle pohádkové příběhy. Pro děti je to skvělé dobrodružné čtení plné oblíbených pohádkových postav, starší čtenáři si v tom ale také najdou svoje, skvělé narážky, vtipy, a co si budeme - své oblíbené pohádkové postavy! Přiznám se, tento díl se mi líbil o něco méně, než třeba díl předchozí, který u mne hodně bodoval. I přesto, že je kniha kratší, vadila mi určitá dějová repetitivita. Každopádně, co musím vyzdvihnout, autor prostě umí psát konce, u všech čtyř dílů se mi strašně líbilo posledních cca 60 stran, tedy vyvrcholení děje, kdy to nabírá pěkný spád, a hlavně, všechno do sebe zapadá, nová zjištění, rozuzlení či zauzlení, líbí se mi, že jde vidět, že ať už je děj pohádkovitý jak chce, Colfer to má očividně vše dopředu dobře promyšlené. Tento díl není výjimkou, konec za mě top a jako vždy se těším na další díl - jde vidět, že se blížíme do velkého finále.

15.09.2020 4 z 5

Tisíc kousků tebe Tisíc kousků tebe Claudia Gray (p)

Další kniha od této autorky a opět mě nezklamala. Ano, přiznám se, její knihy ze světa Star Wars se mi líbí více, ale to neznamená, že tato kniha nebyla dobrá, právě naopak, byla rozhodně lepší než průměrná YA sci-fi/fantasy současnosti. Grayová prostě umí psát, fantazie se jí také nemůže upřít. Pravda, já jsem měla tendenci hledat faktické mouchy na celém tom mezidimenzionálním cestování, a i pár dalších věcí mi tam moc nesedlo (srovnávám to s po všech stránkách dokonalými SW knížkami).... Kniha je prodchnutá romantickou linkou, vlastně jde spíše o ni než co jiného, co se týče té "akční" dějové linie, zatím jsem jí moc na chuť nepřišla - přijde mi malinko nedokonalá a nedotáhnutá, ale to je můj problém, na YA je to pořád dobré... Baví mě ty jiné světy, do kterých hlavní hrdinové cestují - to má rozhodně velký potenciál... MALÝ SPOILER: Samozřejmě nejvíc se mi líbilo carské Rusko, doufám, že podobné vlny se dočkám i v dalších dílech. A jen tak na okraj - co se týče Paula, nějak mi nesedí ten jeho "plachý", "podivínský", "nerdovský" popis na začátku s tím "herkulesem" na konci - hmm...

20.05.2020 4 z 5

Temný duet Temný duet Victoria Schwab

Tohle bylo hodně dobré. V rámci čtení dlouhaletých restů jsem se pustila do závěru této dualogie a wow, do příběhu jsem se ponořila neskutečně rychle. Tento díl se mi líbil ještě mnohem víc, než Divoká píseň, bylo to temné, fascinující, čtivé... Moc se mi líbil vývoj postavy Augusta, ale především Kate... Všechno bylo na této knize perfektní (snad až na... kdo četl, ten ví...).

12.10.2019 5 z 5