Jrsnbl Jrsnbl komentáře u knih

Úvod do politologie Úvod do politologie Kamil Švec

Jak titul knihy značí, jedná se o nutné základy, které je ve studiu politologie třeba pochopit. Dočtete se tak kupříkladu o tom, co je to politika, stát, demokracie...

30.01.2023 4 z 5

Motocyklové deníky Motocyklové deníky Ernesto Che Guevara

Tak tohle byla pecka. Když si text čtete bez znalostí jakéhokoliv kontextu a autora, může vám to přijít jako fajn spis o vagabundském cestování po Jižní Americe v 50. letech. Když deníky ovšem čtete s vědomím, že je psal člověk, který se nesmazatelně zapíše do historie dějin 20. století, snažíte se každou větu dvakrát proklepnout, zdali v ní není skrytého významu.

Che Guevara je ikonou dodnes. A já jakožto cestovatel, který si rovněž rád stopne auto a přespí u místních, musím uznat, že tenhle cestopis má něco do sebe. Guevarova cesta byla pozoruhodná. A jeho životní poslání revolucionáře o to ještě více.

Pokud vás kubánská revoluce zajímá, tohle je fajn kousek k přečtení. Poznáte v něm Che Guevaru z úplně jiné perspektivy.

27.01.2023 5 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Do příběhu se mi bohužel nedařilo začíst. Ačkoliv mi Štěpka přišla velice sympatická a její postava byla napsána naprosto dokonale, do otevření knihy jsem se vždy musel přinutit a dočetl jsem ji jen z toho důvodu, že jsem již přečetl více jak dvě třetiny, a nechtělo se mi příběh s blížícím se koncem odložit. Asi jsem to ovšem udělat měl.

26.01.2023 3 z 5

Manifest komunistické strany Manifest komunistické strany Karl Marx

Spis, který je snad jedním z nejskloňovanějších ve společensko-politických debatách vůbec, ačkoliv jej pouhý zlomek debatujících doopravdy četl a snažil pochopit.

Stále v mnoha ohledech aktuální Manifest komunistické strany stojí za přečtení. Nezáleží na tom, zda se identifikujete jako pravičák, centrista nebo levičák, je nutné si tuto čtyřiceti stránkovou knížečku projít a třeba přijedete na to, jak se masám lidí povedlo svrhnout carský režim v Rusku.

Marx s Engelsem jsou ve spisu v mnoha věcech mimo jiné nadčasoví. Některé fráze a úseky lze s pohodou použít v díle popisujícím skutečnost dneška a čtenář je v klidu mohl přijmout bez otazníků.

"Dosavadní nižší vrstvy středních stavů - drobní průmyslníci, malí obchodníci a rentiéři, řemeslníci a rolníci - všechny tyto třídy klesají do řad proletariátu, zčásti proto, že jejich malý kapitál nestačí k provozu velkých průmyslových podniků a podléhá v konkurenci s většími kapitalisty, zčásti proto, že jejich odborná zručnost je znehodnocována novými způsoby výroby." - Karl Marx, Friedrich Engels

08.01.2023 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Od Sepetys mám zatím její sbírku načtenu celou. Musím konstatovat, že nejnovější román popisující příběh týkající se rumunského boje za svobodu, je dle mého subjektivního názoru, zatím nejslabší kousek autorčiných děl.

Je logické, že v historickém románu nemohou být veškeré okolnosti, detaily a chování hlavních postav na sto procent přesné, přijde mi ovšem, že v mnoha případech Sepetys skutečnost zjednodušovala a přibarvovala tak, aby ji hrála do karet v rámci příběhu.

Hlavní hrdina mi na můj vkus přijde až moc románový. Nejchytřejší, nejlepší, zvládne všechno bez větších problémů, dokáže každého přelstit. Škoda.

I přes mé výhrady je román samozřejmě skvělou prací zachycující důležitou historickou událost nejen rumunských, ale celosvětových dějin. Ceausescu byl grázl. Sám jsem měl tu možnost Bukurešť navštívit. Jeho palác je sice budovou impozantní, ovšem politou krví.

28.12.2022 4 z 5

Tváře normalizace Tváře normalizace Anna Janská

Perfektní sonda do období normalizace, která je jedním z mála období od vzniku Československa v roce 1918, o kterém toho mladá generace narozená po osudném listopadu víceméně moc neví.

Autoři rozhovorů odvedli naprosto skvělou práci a přes příběhy jednotlivců (od Karla Gotta po Vasila Bilaka), vám odvypráví to, co zůstává skryto v šedé zóně společnosti.

Pro pochopení současnosti je třeba porozumět minulosti. A tento titul k objasňování současné politické scény České republiky napomáhá více než dost. Díky.

19.12.2022 5 z 5

Živly české vědy Živly české vědy Lenka Vrtišková-Nejezchlebová

Perfektní práce Deníku N! 28 informacemi nabitých rozhovorů se špičkami české vědy vedené srozumitelnou řečí, kde, ačkoliv v tématu zběhlý být nemusíte, porozumíte většině věcem do hloubky.

Od jaderné energetiky až po migraci ve 20. století. Skvělý způsob jak přiblížit úspěchy české vědy české společnosti.

15.12.2022 5 z 5

Jen málokdo měl tu příležitost navštívit Severní Koreu... a autorka, Nina Špitálníková, v Pchongjangu dokonce usedla do školních lavic.

Podobnou knížku jen tak neseženete. Speciální výpověď o "Erasmu" v DPRK.

11.12.2022 5 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

(SPOILER) Sbírka povídek, jejichž příběhy se odehrávají v mezičase ničivého zemětřesení a krutých teroristických útoků, je v Murakamiho rukou pojata jaksi magicky.

Každá z povídek se, ať už více či méně, zabývá tématem ničivého zemětřesení, jenž Japonsko zasáhlo roku 1995. Postavy se s realitou zásahu "vyšší moci" vypořádávají po svém. Nikdo z nich, možná až na Žabáka, však netuší, že zlo své poslední slovo ještě neřeklo. A ono přijde. Vždycky přijde.

Murakami je láska.

30.11.2022 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

O populismu, intelektuálech, neziskovkách, sluníčkářích a vlastně všem, co tak nějak zosobňuje českou politickou společnost.

Rozhodně fajn titul na čtení ve chvíli, kdy si chcete zrekapitulovat výsledky posledních voleb a pokládáte si otázku: "jak to zase mohlo dopadnout takhle?" Neříkám, že vám kniha na to dá úplnou odpověď, spíše vám odkryje šedá místa, na která jste při svých úvahách mohli zapomenout a ujasnit možné pohledy.

21.11.2022 5 z 5

Pěkný příběh, na Murakamiho poměry ovšem do jisté míry mdlý a nejedinečný. Vzhledem k tomu, že jsem od autora četl již přes 15 titulů, je jasné, že motivy a jistá stylizace bude v některých případech splývat. Zrovna u této knihy jsem měl zvláštní pocit, jako bych ji už kdysi dávno četl, neboť se i v tomto příběhu, stejně jako u mnoha jiných, Murakami vypisuje z nešťastné lásky, náhodného zjevení a
pátrání po sebeúctě.

Neříkám, že dílo samo o sobě bylo špatné. Líbilo se mi. U Murakamiho jsem ovšem zvyklý na jisté magično, které dílu dodá šmrnc. Zde jsem jej bohužel neobjevil.

17.11.2022 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová rozhodně umí skvěle vykreslit postavy a vyprávět příběh, který složila. Z vypravěčského hlediska, perfektní počin.

Co se myšlenky a pozadí samotného děje týče, nevím, co si přesně mám myslet. Jistě, paní Mornštajnová chtěla sepsat dystopický román o tom, jak by vypadalo Československo, kdyby Sametová revoluce neměla takový účinek, jaký měla. Dle mého názoru jsou reálie její smyšlené diktatury až moc přitažené za vlasy a s veškerými historickými poznatky, které o socialistickém Československu máme, si myslím, že šla v různých detailech až za hranu. Stejně jako u 1984 jsem měl podobný pocit beznaděje u Listopádu. Realita však byla mnohdy odlišná.

Komunismus špatný, kapitalismus dobrý. Mám pocit, že nám paní Mornštajnová knihou vlastně chtěla říci tohle. Jestli mělo mít dílo nějaký jiný přesah, to netuším.

14.11.2022 3 z 5

Donské povídky Donské povídky Michail Alexandrovič Šolochov

Tak tohle byl absolutní masakr. Chladné příběhy z dob nám vzdálené nás nutí zamyslet se nad tím, do jaké míry nás vůbec politika ovlivňuje. Šolochov se zaměřuje na osudy venkovanů, které rozděluje jejich vztah k Říjnové revoluci. Kdysi milí sousedé se stali ze dne na den nepřáteli a dialog rázem nahrazuje kudla.

Něco tak drsného jsem dlouho nečetl. Povídka Červotočina mě obzvlášť dostala na kolena tím, jak byl její konec absolutně nepředvídatelný. Nebo respektive předvídatelný byl, ale člověk si jej nechtěl připustit.

Donské povídky doporučuji přečíst všemi deseti!

06.11.2022 5 z 5

Proč mají ženy za socialismu lepší sex Proč mají ženy za socialismu lepší sex Kristen R. Ghodsee

"Nechápu, jak by někdo mohl volit levici. Vždyť jsme tady měli pořádný komunismus. To ti těch 40 let nestačilo? Nic dobrého, jen samé hrůzy," povídají zdrcení mladí voliči Spolu ve chvíli, kdy jim řeknu, že inklinuji spíše k levici.

Od toho ale máme knihy. Člověk, který si něco načte, má větší šanci podpořit své argumenty fakticky ověřenými studiemi. Ve chvíli, kdy tak učiníte, vaše světonázory se stávají validnějšími, neboť je dokážete o něco opřít a nevaříte z vody. Z této knihy rozhodně čerpat budu.

Vždyť už jen název knihy dává smysl. Ve chvíli, kdy bude většina životního rozhodování záviset na manželovi, který oplývá veškerým ekonomickým kapitálem rodiny, žena si svévolně nemůže užívat sexu natolik, jako ve vztahu, kde si jsou partneři ekonomicky rovni.

Mateřská dovolená, zmenšování gender pay-gapu, zavedení volebního práva žen, placení výživného. To jsou vše do jisté míry výdobytky politické levice, která je svou sociální politikou na kompletně jiné úrovni než pravice. Ale i tak je levice špatná, protože komunismus!

Čtěte, čtěte, čtěte.

06.11.2022 5 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Vzhledem k tomu, že jsem se kvůli studiu vysoké školy přestěhoval do Ostravy, byla zde jakási povinnost se literárně ponořit do místních autorů. A Bezručovy Slezské písně jsem opravdu vynechat nemohl. Tož kraj razovity...

04.11.2022 3 z 5

Cesta na sever Cesta na sever Karel Čapek

Parádní Čapkův cestopis, ve kterém popisuje poměry skandinávských zemích nedlouho před začátkem druhé světové války. Cestopisy z dob meziválečných nehorázně hltám, neboť jsou neskutečně fascinující a už jen tím, že existují, vypráví příběh Evropy dávné doby.

Text je doplněn i o malůvky a skici, které Čapek za svého cestování stihl nakreslit. Dohromady spolu text s kresbami vytvářejí perfektní kombinaci, která atmosféru doby tučně podtrhává.

02.11.2022 4 z 5

Člověk se občas musí vypořádat se svou minulostí, aby mu vůbec bylo umožněno pokračovat dál. Někdy je váš život událostmi časem vzdálenými ovlivněn natolik, že žádné příznivé východisko pro vaši osobu nemusí existovat.

S takovou minulostí se musí vypořádat i Cukuru. Vyráží na pouť minulostí.

Nemám co vytknout.

26.10.2022 5 z 5

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Příjemné čtení o dvou do sebe skrz na skrz zamilovaných duších, které spolu čelí překážkám a výzvám světa, který se od jejich představ, liší diametrálně.

Pražští intelektuálové, učitelka Lu a filozof Petr, se rozhodli (nebo spíše Petr?) pořídit na Šumavě starou budovu, dát ji nový život a provozovat ji jako hostinec. Vesnice je však jiná než jim doposud známá Praha. Život plyne pomaleji, než si oba mysleli. Zima je krutější, než čekali. Je jejich láska natolik odolná, aby se jim podařilo polo-zříceninu doopravdy překopat v prosperující hotel?

Krásné knížka. Bez akcí, bez přibarvování. Prostý život dvou neprostých jedinců. Příběh o lásce.

12.10.2022

Izrael a Palestina Izrael a Palestina Marek Čejka

Pokud chcete do všech podrobností porozumět konfliktu, který započal počátkem minulého století, ale do dnešního dne stále nebyl vyřešen a kdo ví, zda-li někdy bude, dejte této knížce šanci.

Autor v ní objektivně, bez jakýchkoliv ideových zásahů, prezentuje fakta, která hrají v prospěch jak straně Izraele, tak straně Palestiny. Na základě bombardováním různých informací si člověk názor vytvoří sám.

V dnešní době stále důležitá kniha. Obávám se, že v blízkých letech důležitou stále bude.

29.09.2022 5 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Řekl bych, že možná i nejlepší zakončení spletité cesty dvou duší, do jejichž příběhů a překážek se v knize číslo tři připletla i postava detektiva Ušikawy, jenž do příběhu přinesla naprosto zajímavý, a přitom nepostradatelný úhel pohledu.

1Q84 jako celek je masterpiece. Za mě si jej dokonce dovolím označit i za Murakamiho nejlepší dílo.

23.09.2022 5 z 5