Motocyklové deníky

Zápisky z cest – Diarios de motocicleta – si vedl mladý Ernesto Che Guevara (1928–1967), když se rozhodl se svým kamarádem Albertem Granadem v prosinci 1951, ještě jako student medicíny, podniknout na staré motorce Norton 500 cestu po Latinské Americe. Na základě těchto deníků byl v roce 2004 natočen i stejnojmenný koprodukční film režiséra Waltera Sallese a producenta Roberta Redforda; titulní roli ztvárnil mexický herec Gael García Bernal. Doplněno 50 dokumentárními a dobovými fotografiemi. "Abychom si rozuměli. Tato kniha není o žádných hrdinských skutcích, ale taky to není žádné cynické žvanění – aspoň jím být nechce. Zachycuje kousek života dvou lidí ve chvíli, kdy se plni očekávání a snů rozhodli vydat na cestu. Během devíti měsíců života projede člověku hlavou spousta věcí, od povznesených filozofických spekulací až po úpornou snahu sehnat někde talíř polévky, to vše v přímé závislosti na tom, jak prázdný má žaludek. A když má zároveň trochu smyslu pro dobrodružství, může zažít něco, co by snad mohlo zajímat i ostatní.", Ernesto Che Guevara, 1952....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42303/motocyklove-deniky-42303.jpg 3.853
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy

Vydáno:

Diarios de motocicleta, 2001

Kniha Motocyklové deníky

callowsick
06.11.2019

zdarma se najíst a napít - to je taková červená nit v celém vyprávění :-)

Peleus
25.10.2018

Zaujalo mě autorovo jméno. To přiznávám. Byl jsem zvědavý, co ten krvežíznivý Ernesto vlastně napsal.

Nic.

Přesněji nic burcujícího, zarážejícího, radikálního (možná až na jeden proslov a několik zvolání). Čteme o tom, jak sjížděl kontinent na špatné motorce a co chvíli končil ve štěrku. Čteme o docházejících penězích a zásobách potravin. Čteme o chudobě venkova a zdánlivém bohatství měst.

Pokud vás to baví, prosím. Jinak nepříliš zajímavé. Možná spíš na dovolenou do španělsky mluvící země - dáte si tapas, cañu, poslechnete si kytaru a flamenco. Pak by mohla kniha získat určité kouzlo.

JasmínaK
05.10.2018

Ještě k obviněním Che. Přes značnou snahu se mi nepodařilo najít nic než obvinění z účasti na popravách po pádu Batistova režimu, a že se popravovalo rychle. Nikdo z odpůrců Che neuvádí detaily a bohužel se ani nevyjadřuje k tomu, že každý souzený údajně měl právo na obhájce a rozsudek byl podmíněn plným prokázáním viny. Podle dohledaných informací na mě tyto popravy nepůsobí zločinněji než Norimberský proces. Odpůrci, včetně S. Škody v jeho Doslovu ke knize Motocyklové deníky, v podstatě neříkají nic určitějšího, než že Che byl zlý člověk. Už mi bylo pět, děkuji. Nicméně i kdyby mi to k vlastnímu úsudku stačilo, jak mám sakra vědět, že není zlý člověk S. Škoda? Z takových zmatků mám tak akorát chuť odejít do hor.

JasmínaK
04.10.2018

Mám ráda doslovy, často je čtu dřív, než samotnou knihu. Doslov pana Stanislava Škody je ale něco, co mám chuť z knihy vyříznout. V jeho textu jsem nezaregistrovala jedinou autorem podloženou informaci, která by nějak vypovídala o Che Guevarovi, pouze obvyklá všeobecná obvinění, psaná velmi agresivním tónem. Čtenář si může odnést asi tolik, jako kdyby pan Škoda napsal, že jeho soused je kretén, aniž by uvedl konkrétní důvod. Sama se cítím jako kretén, když pan Škoda v podstatě přiznává, že doslov má za účel zabránit tomu, abych jako hloupá idealistka pocítila k Che Guevarovi sympatie. Jako celek je pro mě toto vydání Che Guevarových Deníků neprofesionální a tendenční publikace, s ambicí vnutit lidem názor, místo toho, aby jim pomohla vytvořit si vlastní.

Felsenberg
20.08.2018

Zábavná cesta Che a Alberta na Nortonu 500 po Latinské Americe. V její bídě se rodil největší revolucionář historie.

MrLesk
24.09.2016

Deník sám o sobě je velmi čtivý. Člověku snadno přiblíží myšlení raného Guevary a život v již. Americe v 50-tých letech. Jen bych rád upozornil na doslov, který je silně zkreslen a fakta jsou v něm ZÁMĚRNĚ vystřižena z kontextu. Autor doslovu se s formulacemi nijak nepáral a Guevaru vylíčil téměř jako krvežíznivého vlkodlaka.

Jodgo
27.08.2016

Cakal som nieco viac politickeho, asi na sposob: "Ernesto spoznal realie Juznej Ameriky a rozhodol sa zmenit svet". Ale ide v podstate o vcelku bezny cestopis. Vlastne mi to pripominalo knihu od bandy chalanov ktori cestuju po svete na Lade sposobom "na zebraka". Tento Ernesto by k nim do partie urcite zapadol. Štylistika tohoto diela vsak pokrivkava, v prvom rade nazov nieje prave presny, kedze motorka cestovatelom vydrzala z 9mesacnej cesty sotva nieco cez dva. Cesta samotna je pomerne detailne opisana jen asi z prvej tretiny(Argentina, Chile), nasledne strany v kalendari ubiehaju coraz rychlejsie a o USA sam Ernesto nepise vobec nic, miesto toho je uverejneny komentar jeho otca.

---DODATOK---
Tak ako vydavatelia Labyrint a Triton pridali k povodnemu textu dodatok v podobe komentara Stanislava Š. si aj ja dovolim este maly dodatok.
Zivotny pribeh rsp.osobnost Ernesta Che Guevaru je znacne kontroverzna, vykonal mnoho obdivuhodnych cinov nehladiac na osobny prospech. Bojoval a nakoniec zahynul za idealy socialnej rovnosti a za lepsiu buducnost Latinskej Ameriky. Taktiez vsak presadzoval trest smrti, riadil a neraz osobne vykonaval popravy. To co jeho obdivovatelia nazyvaju spravodlivymi procesmi, jeho odporcovia naopak oznacuju za justicne vrazdy. Za kluc k tomu ako si o nom vytvorit objektivny názor povazujem prave jeho vlastne knihy. Myslienky a pocity v nich obsiahnute najlepsie poodhalia ci bol Che chrabry bojovnik za slobodu, alebo krvylacny zabijak. Tento nazor vsak evidentne vydavatelia knihy nezdielaju a aby sa poistili v tom, ze citatel si o Guevarovi utvori ten "spravny"nazor, pridali na zaver knihy komentar pana Stanislava. Napriek tomu, ze na Guevarovich cinoch sa najde dost veci, ktore je mozno objektivne kritizovat, nenechava pan Stanislav nic na nahodu, nevaha prekrucat fakty, tu ktoru skutocnost ucelovo zamlcat ako aj nejake to cire klamstvo prihodit tak, aby vysledne hodnotenie zodpovedalo poziadavke vydavatela.

conopee
05.06.2015

Velice pěkné vyprávění o cestě dvou Argentinců po Jižní Americe. Dobrodružství vyznívají reálně, tedy žádné bláznivé příhody ala Road Trip nečekejte. Ernesto však některé situace popisuje zajímavě - úsměvně. Guevara se v druhé části knihy více věnuje poměrům ve společnosti, kde si všímá především chudých vrstev obyvatelstva.
Napravení těchto společenských křivd a nespravedlností se pak stane jeho životním posláním, které vrcholí svržením proamerického diktátora Batisty na Kubě.

Divočina
Divočina