Jordanka9 Jordanka9 komentáře u knih

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Můj druhý Bryndza, i když první v sérii s Erikou a jejím týmem. Takže řadu policistů jsem již znala a věděla jsem jak se jejich charaktery budou vyvijet.
Napínavé a rychlé čtení od první řádky do konce a ten byl vskutku překvapující a nečekaný. Bavil mě popis temných zákoutí i moderních částí Londýna ,nevím, nakolik vyfabulovaný. Prostě Robert umí zaujmout, postavy jsou jako živé, třeba Markův tatínek. Erika zázračné 2x vyvázne ze spárů vraha, snad v dalších dílech bude mít trochu klidu. Což je už psáno a dáno, ale já to zatím
nevím. Důvod k přečtení celé řady, 3. knihu mám rozečtenou.
Doporučuji nejen fandům detektívek ...

02.05.2021 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Moje první kniha od Michaely Klevisové - a byla jsem mile překvapena. Napínavé, čtivé vyprávění - román i detektivka v jednom. Z komentáře Květi 62 jsem se dozvěděla, že je to první kniha ze série s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem- těším se na další příběhy...

15.07.2022 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Moje třetí kniha od autora. Příběh 2 rodin - české a německé odehrávající se v sudetské horské vesnici v létě roku 1945 mě velice zasáhl. Sama žiji v jednom takovém "sudetském domě" - ze vzpomínek babičky jsem si jako dítě nechala často vyprávět o německé rodině, se kterou řadu měsíců žili pod jednou střechou a o té krásné paní, jejíž akvarel dodnes visí u nás na verandě. Když odjížděli, všichni plakali..
Přečetla jsem si pozorně řadu předešlých komentářú a vidím,
že většinu příběh přinutil k zamyšlení. Různé pohledy, různé názory - v jednom komentáři rozpaky, na čí straně stát.
A to je právě to , za co si autora ( a určitě nejen já) hluboce cením:
Nestrannost, nadhled, nenechat se infikovat fanatismem a nesnášenlivostí, pojmy jako kolektivní vina... Ano je to těžké, ale dobří lidé si k sobě dokáží najít cestu. Stejný model se bohužel v dějinách stále opakuje...
Také se těším na pokračování příběhu.

15.03.2023 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Moje pátá kniha od autorky, rozhodně nejnapínavější.
Tentokrát se déj odehrává za polárním kruhem v zapadlé vesnici u norského fjordu, kam se Josef Bergman vydal strávit rybářskou dovolenou. Ale nebyla by to detektivka, kdyby se jako svědek nepřichomítl ke zločinu a neodolal pokušení vyšetřovat na vlastní pěst. A více neprozradím....

10.12.2022 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Moje druhá kniha autorky Michaely Klevisové s detektivem Bergmanem.
Kromě napínavé detektivní zápletky, popisu krásné beskydské přírody se starými roubenkami a jejich svéráznými obyvateli zaznívá v knize bolestný podtón. Ziskuchtiví podnikatelé skupují staré roubenky a mění je často dost necitlivě na hotely a penziony, střílejí ( a zprostředkovávají střelbu za účelem získávání trofejí ) divokou zvěř bez ohledu na dobu hájeni, dokonce i chráněné rysy a vlky.
Cením si , že autorka v paralelni linii k detektivní zápletce zmiňuje záslužnou práci neziskových organizací v oblasti ochrany přírody, zejména té, která má jako jednu z předních aktivit ochranu šelem v naší přírodě. V knize organizace s názvem LUNA , změňte souhlásky a už vite....
Mohu potvrdit, že se dlouhá léta zasazují kromě aktivní ochrany zvířat i o edukaci obyvatel dotčených lokalit a farmářů, zejména chovatelů ovcí. Je to často boj s větrnými mlýny.
Paní Klevisová, děkuji za tento podtón vaší knihy - vydá za několik přednášek na dané téma.
Něco jako "podprahová reklama"

27.09.2022 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Druhá a zatím poslední kniha ze série s Kate Marshallovou.
Kate je úplně jiná než Erika , kdysi policistka, nyní profesorka na universitě, se se svým asistentem Tristanem pouští tak trochu na vlastní pést do vyšetřování příčiny smrti mladíka utopeného v elektrárenské nádrži. Chybí ji práce policistky, které se před lety musela vzdát a tak uvažuje o možnosti stát se oficiálně soukromou vyšetřovatelkou, počítá i s Tristanem. Napínavé, velice čtivé vyprávění, doporučuji.

06.11.2021 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Moje čtvrtá kniha ze série s Erikou. Čtu na přeskáčku, podle toho, jak knihy seženu v knihovně, což rozhodně není ke škodě.
Čtivé, srozumitelné a napínavé čtení do poslední kapitoly.
Dej opět ve 2 rovinách, to autor umí.
Na rozdíl od řady čtenářů je mně Erika sympatická od prvního setkání s ní. Líbí se mi její zarputilost s jakou jde za svým cílem. A to, že neuznává hierarchii nadřízených na pracovišti i mimo něj. V nitru je to ale velice citlivý člověk.
Snad nám ji přiblíží dialog s Issacem v Epilogu:
" Eriko, nemůžeš spasit celý svět "
" Ale můžu se o to aspoň pokusit"
....

18.05.2021 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

(SPOILER) Moje čtvrtá kniha od autorky, trochu slabší než předešlé. Postavy se mi dost pletly, zejména ty ženské, nedokázala jsem se na četbu plně soustředit. Tentokrát ve vyšetřování exceluje Bergmanova parťačka Sylvie, která si spojí starý zločin s aktuálním. Vraha jsem téměř do poslední chvíle neuhodla...
Doporučuji zejména pro barvitý popis zapadlé jihočeské vesničky.

10.12.2022 4 z 5

Když prší jehličí Když prší jehličí Aleš Dostál

Tato kniha mě hluboce zasáhla.
Příběh lesníka Kamila a jeho boje s broukem v moravském podhůří se odvíjí od r.1992. do r.2018.
Spojení slov " kůrovcová kalamita " je stále strašákem téměř ve všech koutech naší krásné země a trápí nejednoho lesního hospodáře, ekology , vědce i milovníky našich lesů. A nutí k zamyšlení : kde je problém - v nekoordinované změně systému hospodaření s lesy, ve změně klimatu, v samotném kůrovci , v hamižnosti podnikatelů ( spíše podnikavců) dřevozpracujících firem ?
Velice mě pobouřila zmínka v knize o tom , že někteří pracovníci techto firem schválně vysypávali z lapačů brouky, aby napadli další stromy a bylo více práce. Puštěno sice jako fáma , ale dost věrohodná. Něco podobného se opakovaně stalo při likvidaci bolševníku v okolí Kladské u M.Lázní - při mechanické eradikaci si pracovníci vždy pár kousků nechali na příští rok. Lidská hloupost a krátkozrakost nezná mezí.
Držím palce všem postiženým lesům , aby se znovuzrodily, byť v jiném hábitu a pestrosti.
Plně souhlasím s komentáři předešlých dvou uživatelů .
A přeji nám všem, kteří nejsme lhostejní k tomu, co po nás zůstane dalším generacím , serióznější práci médií v této oblasti .

03.08.2021 5 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Jsem absolutni " nekočkař" , ale těch 15 příběhů o kočkách a jejich lidech se mi opravdu líbilo a některé mě chytily za srdce , u jiných jsem se s chutí zasmála.
Asi nejvíce mě oslovila povídka "Svět podle Matesa" ...I diky Matesovi ( kocour vypravěčky) si uvědomuju, že penize , majetek, věk nebo třeba úspěch mají jenom takovou hodnotu, jakou jim prisoudím ..A tim i odpovídám Lenle, která je zvědavá na názor nekočkaře.
Michaela Klevisová prostě umí
psát a to zřejmě nejen detektivky.
Vlastně jsem si šla do knihovny půjčit další pokračování s inspektorem Bergmanem, knihu neměli, tak alespoň něco jiného od autorky a prosím- milé překvapení !!!

06.08.2022 5 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

(SPOILER) Moje druhá dánovka. Napínavé zajímavé čtení , barvitý popis jednotlivých postav. Dvě roviny příběhu, ta o tom podsvětí mě bavila méně. Plně souhlasím s komentářem evineckY , že zlo nebude nikdy potrestáno. Marně jsem se ke konci knihy těšila, že by to mohlo dopadnout jinak,
ale to by bylo z říše pohádek.
Dvojici detektivů Krauze a Chosého jsem jíž znala - je to sehraná dvojka , i když každý jiného zrna, možná právě proto.
Pokud nejsou detektivové v terénu, v kanceláři se odehrává spousta humorných hlášek, je to partička k pohledání. Přibyl i ženský prvek mladá policistka Petra, která se svým analytickým myšlením nezatíženým stereotypy přispěla k vyřešení případu.
Pár nesrovnalostí by se našlo- např. to , že patolog nepřišel na to, že řez na krku oběti byl proveden několik hodin post mortem. Proto hvězdička dolů.
Rozhodně budu pokračovat ve čtení dalších knih autora.

31.07.2021 4 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Plně souhlasím s komentářem Sixao, nevystihla bych to lépe.
Čtivé jako většina Mayovek, které jsem zatím četla a ráda si přečtu další.
Zdánlivě problematika možných pandemií a jejich kombinace trochu sci-fi, ale proč ne. Máme tu omikron a mezi ptáky řádí virus ptačí chřipky- zatím nehupsnul na člověka, pokud ano, z člověka na člověka zatím?? ne. Není to cynická úvaha - to jen příroda nám vrací naše minulé i současné prohřešky..

11.12.2021 5 z 5

Uzel Uzel Dominik Dán

(SPOILER) První ze série danovek, moje několikátá.
Hlavní protagonista Richard Krauz se z pochůzkaře stává detektivem na oddělení vražd. Hned na začátku dostává od svých dvou nových kolegů pěkně zabrat- snaží se ho vychovat k obrazu svému. Děj se odehrává v roce 1988 - sledujeme několik dějových linií - vražda dělníka v ropné rafinerii je prvni případ eléva, sledujeme osudy vojenského pilota Viktora, dcery vědce, který emigroval, pohraničníků u Děvína - všechny mají společného nechvalného jmenovatele.Stojí za přečtení !

06.11.2021 4 z 5

Nežná fatamorgána Nežná fatamorgána Dominik Dán

(SPOILER) Moje třetí Dánovka .
Vrah se sice vypařil , což mě trochu nazlobilo, ale taková je dost často i realita, snad na něj v dalších dílech dojde.
Konec knihy to vynahradil , popis listopadových událostí z té druhé strany - náhlá přeměna VB na Policii s trochou nadsázky vyvolá úsměv.

13.09.2021 4 z 5

Sára Sára Dominik Dán

Opět napínavé čtení, i když začátek zdlouhavější.
Ale pak to přijde a jsou tu známí parťáci z mordparty a pustí se do vyšetřování. Nechybí nezbytné humorné hlášky po ránu. Občas trochu překombinované, alespoň si musíme pri čtení více namáhat mozek. Na hlavní zlounku Sáru nedojde, ale tak to bývá i v reálu- malé rybky chytí, štiky unikají. Ale i na ně jednou dojde...

17.10.2021 5 z 5

Utajený les Utajený les David Haskell

Originální a pozoruhodná kniha!
Nechápu, jak doposud mohla uniknout mé pozornosti. Už nápad pozorovat jedno místo v lese o rozloze 1 m2, tzv. mandalu v průběhu celého roku! Všímat si souvislostí všech organismů počínaje mikroorganismy, konče stromy, jejichž kořeny do mandaly zasahuji. Pozorovat prolétající ptáky,někdy je vnímat pouze podle charakteristického zpěvu, mandalou procházející zvěř podle pobytových stop- trus, požer. To, co se studentům přírodních věd a ekologie těžko vysvětluje a často to končí pouhým memorováním faktů bez jakéhokoliv propojení. Nejen biologické, ale i fyzikální jevy jsou neodělitelné od celkového dění- mráz, sluneční svit, déšť, vítr- tím vším se musí jednotliví obyvatelé tohoto prostoru vypořádat, aby zachovali svůj genofond. Pro mnohé nic neříkající pojem
"nika" snad nelze vysvětlit srozumitelněji a čtivěji. Některé příběhy mě opravdu pobavili - třeba můra sající z potu prstu sodík potřebný pro vyvoj potomstva. To, že mají i semena jaterníku masíčko pro mravence, kteří se dále starají o přenos semen dále od mateřské rostliny jsem znala pouze u fialek. A další zajímavé informace. Pár chyb vzniklých při překladu některých rostlin či jejich částí neubírá na přínosu tohoto díla. Každá kapitola je doplněná zdrojovým aparátem, přes tzv. poetičnost vyprávění se rozhodně nejedná o žádné fabulace. Ale to hlavní, co nám autor předkládá, je inspirace a touha vykročit do přírody a všímat si souvislostí. Rozhodně doporučuji všem, i těm, co mají pocit, že mají všechna moudra o přírodě a ekologii v malíku.

20.07.2021 5 z 5

Debutantka Debutantka Jan Gardner

Velmi zajímavá a čtivá detektivka z konce 20.let. Prvotina autora Jana Gardnera známého scenáristy seriálů První republika, Vyprávěj ad. Příběh amatérských detektivů Emily a rodinného komornika vydávaného za slavného detektiva ze Scotland Yardu mě opravdu pobavil svým humorným nadhledem. V pozadí reálií slavnostního otevření Barrandovských teras bratří Havlových, kdy k tanci hraje orchestr R.A. Dvorského a burácí slavnostní ohňostroj, dojde k vraždě - stopy vedou až k americké prohibici. Čtivý, poučný vhled do historie konce 20.let První republiky.Těším se na avizovaný 2.díl série Emily a kamarádi. Za mne 4,5 ⭐

16.11.2021 4 z 5

Dáma kontra strelec Dáma kontra strelec Dominik Dán

Knihy DD jso zárukou kvalitního napínavého čtení. Po přečtení letos vydaného titulu, musím konstatovat, že jsem byla od první stránky vtažena do děje a zůstala napjatá až do konce. Kluci vraždarský z kanceláře 141 opět perlili svými průpovidkami tentokrát hlavně na adresu prcka Kukyho, který má tentokrát nového a zdánlivě neškodného koníčka- šachy!!
Detektivové z Našeho města Krauz, Chosé, Eda, Oto, Kuky a žrout Váňa mezi legraci především tvrdě pracují bez ohledu na odpočinek a svoje rodiny. Po úspěšném vyřešení 3 roky staré vraždy se vrhají do zapeklitého případu střelby na manekýnku a bývalou sportovkyni Ivanku. Skvělá zápletka, rozhodně se nikdo při čtení nebude nudit. Akční rádius pátrání se tentokrát rozšiřuje i na sousední okres a na Maďarsko. Rozuzlení zajímavé a dost nečekané. Doporučuji pro chvíle oddechu - souhlasím s Gracianem, že příběh je dost nevšední.

14.06.2023 5 z 5

Smrť na druhom brehu Smrť na druhom brehu Dominik Dán

Nevím už kolikátá moje Dánovka to je. Čtu je na přeskáčku , podle toho ,jak se mi v knihovně dostanou do ruky. Vůbec není na závadu, že příběhy nejsou chronologicky řazené, vždy si ráda přečtu o počínání téhle vydařené partičky detektivů z kanceláře 141- každý je jiný a po svém svůj. Rozlišuji akorát období před Chosém a s ním. Autor nezapře, že je profesionál s dlouholetou praxí u policie.
Série si říká o zfilmování....

10.07.2022 5 z 5

Hřích náš každodenní Hřích náš každodenní Dominik Dán

Zatím nejlepší kniha od DD.
Velmi drsné a smutné čtení. Jako vždy, když se jedná o mučení, zneužívání a smrt dítěte.
V poslední době je téma zneužívání nezletilých chlapců katolickými kněžími velmi aktuální a dokonce je problematikou
povinného celibátu kněží nucen zabývat se i sám papež. Nejsou právě stovky zjištěných případů ve Francii a jiných zemích důkazem, kde je pes zakopán?Proč se tak neděje u pravoslavných kněží, kteří se mohou ženit?
A to, že papež zaletí do Kanady a omluvi se za tisíce odvlečených dětí domorodých obyvatel určených k nucené převýchově k obrazu božímu , po kterých se slehla zem, stačí ?
Je mi smutno za toho 13 letého chlapce a ty ostatni zmařené životy a kypí ve mné zlost!!
Nesnáším přetvářku a nechápu, jak někdo může kázat slovo boží a provádět taková svinstva.
To vše ve mně vzbudila tahle kniha a myslím, že nejsem jediná..
Dominiku, děkuji.

25.07.2022 5 z 5