Jonna Jonna komentáře u knih

Přecitlivělí lidé a introverti - Jak s tím žít Přecitlivělí lidé a introverti - Jak s tím žít Ilse Sand

Kniha je to sice útlá, ale nabitá informacemi. Četla jsem sice už i o trochu lepší knihy na toto téma, ale i v téhle jsem našla důležité informace, které mohou všem HSP pomoci. Výhodou je i malý formát, takže knihu lze s sebou nosit jako takovou první pomoc v nesnázích.

29.12.2021 4 z 5

Umění vytvářet vzpomínky - Jak si užít a zapamatovat šťastné okamžiky Umění vytvářet vzpomínky - Jak si užít a zapamatovat šťastné okamžiky Meik Wiking

Sice mi to trvalo, ale konečně jsem knihu dočetla. Ne, že by mně nebavila, jen jsem si co nejvíce čteného chtěla zapamatovat a uvést do praxe. Také jsem během čtení zjistila, že alespoň sem tam nějaký Skandinávec má smysl pro humor. :-D Kniha už je připravená na poličce "první pomoci", kam si odkládám užitečné knihy, ke kterým se často vracím. Doporučuji přečíst co nejdřív, abyste si uchovali co nejvíc krásných vzpomínek.

29.11.2021 5 z 5

Osudové dny Osudové dny Marie Lacrosse

Nejhorší díl trilogie, jsem vážně ráda, že už není další. Autorka oblékla socialistickou agitku do červené knihovny, hrozná kombinace. To černobílé vidění světa, to "násilné" spojování děje, aby autorce vyšel záměr,... To vše mi vadilo už v minulých dílech, ale v tomhle to vygradovalo. Hrozně mi to připomíná povinnou četbu let nedávno minulých. Autorku definitivně opouštím, pokud bych si něco podobného chtěla přečíst, najdu toho jistě mnoho v knihách, které vyšly před rokem 89.

29.11.2021 2 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Po některých komentářích jsem ke knize přistupovala obezřetně, ale po pár stranách se ukázalo, že je to zbytečné. Myslím, že rozdílný názor budou mít čtenáři, co období sametové revoluce zažili jako dospělí, nebo ti co byli malí, případně nebyli na světě. Sama se pamatuji na ty obavy, co panovaly, "aby se to nezvrtlo". Naštěstí ne, a kdyby, umím si představit, že by to dopadlo hodně podobně, jak popisuje autorka. Kniha je skvělá a vzbuzuje hodně emocí.

15.11.2021 5 z 5

Návrat Návrat Anne Jacobs

Ze začátku jsem se nemohla začíst, možná proto, že mi dělalo problém zorientovat se znovu ve všech postavách, ale asi v jedné čtvrtině mě kniha chytla, a už nepustila. Myslím, že je to zatím nejlepší kniha série.

02.11.2021 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Kniha mě naprosto uchvátila, a to se opravdu nestává často. Moc jsem nevěřila ani komentářům, že trilogie má vzestupnou úroveň, ale mohu to jen potvrdit.

02.11.2021 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Po dlouhé době kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. O vládě Franca jsem už četla několikrát, tentokrát to bylo z jiného úhlu, o kterém jsem neměla tušení. Rozhodně si hodlám přečíst i další knihy autorky.

02.10.2021 4 z 5

Nový začátek Nový začátek Marie Lacrosse

Mám trochu rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mi příčí už citáty Engelse a Marxe na úplném začátku knihy, a stále mne irituje to černobílé vidění světa, (aniž bych si dělala iluze o postavení dělníků té doby). Rozčilují mě historické nepřesnosti (Hotentoti, kakao apod.), ale možná je něco způsobené i překladem. Taky mě už od prvního dílu rozčiluje, že autorka se snaží oddálit rozuzlení vysloveně "násilím", tedy těžko uvěřitelnými "náhodami". Na druhou stranu kniha se čte sama, děj má spád, a zajímavé jsou informace jak o oblasti, tak třeba o pěstování vína. Takže si nejspíš další díl(y) přečtu, ať to mám komplet.

22.09.2021 3 z 5

V bouřlivých časech V bouřlivých časech Marie Lacrosse

(SPOILER) Čekala jsem od knihy víc. Nemám moc ráda knihy, kde se děje jedna nerealistická náhoda za druhou, aby to autorce tak nějak klaplo (např. když Irena neodejde s Pauline ze svého vězení apod.), a tady se jich děje na můj vkus hodně. I popis válečných hrůz jakoby jen klouzal po povrchu, postavy nejsou propracované,... Sice neočekávám od tohoto žánru nějaké hlubokomyslné úvahy, ale celá kniha mi přišla docela plytká. Nevím, váhám, zda číst druhý díl. Rozhodně se ráda vrátím k Anne Jacobsové, která píše lépe a více čtivě.

14.09.2021 2 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Moje druhá kniha od tohoto autora, a opět se mi moc líbila. Takové ty popisné pasáže, které v jiných knihách bytostně nesnáším, jsou tady tak skvělé, že úplně vtahují do atmosféry. A charaktery postav taktéž. Byť jsem v jižních Čechách byla jen párkrát, jsou mi díky téhle knize hodně blízké.

07.09.2021 4 z 5

Nenechte sebou manipulovat Nenechte sebou manipulovat Isabelle Nazare-Aga

Jedna z mála knih o manipulaci, co u nás vyšla. Moc se mi líbí část popisující typy manipulátorů, u sebeobrany mám stále takový neodbytný pocit, že část je ztracena v překladu, který je v této části podivně kostrbatý.

06.09.2021 3 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Nejdřív jsem od knihy čekala něco jiného, než o čem pak byla. Nevadilo mi to, ale chvílemi jsem měla pocit, že čtu spíš knihu pro adolescenty než pro dospělé. Je to druhá kniha od tohoto autora, a stále se nějak nedokážu naladit na "rytmus" jeho knih. Mám doma ještě pokračování Medvědína, tak uvidíme.

06.09.2021 3 z 5

Hluboká modř moře Hluboká modř moře Marie Lamballe (p)

(SPOILER) Pro mne zatím nejslabší kniha autorky, ještě bych horko těžko zkousla všechny ty obtížně uvěřitelné náhody, co se odehrají, ale po znovuobjevení Alana už jsem ani neměla chuť knihu dočíst. Nakonec jsem ji dočetla, ale ke knize se nehodlám, na rozdíl od jiných, vracet.

25.06.2021 3 z 5

Mestský mních Mestský mních Pedram Shojai

Ze začátku jsem chtěla knihu odložit, protože se mi zdálo, že mi nemůže dát nic nového, a že kniha je zaměřena spíše na lidi z velkých měst. Nakonec jsem ráda, že jsem to nevzdala, protože i já jsem si, hlavně na konci knihy, našla "to své". Takže doporučuji, a nepřestávejte hledat.

08.06.2021 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Další kniha autorky, co mě nezklamala a krásně se četla. Postavy, stejně jako příběh, nejsou černobílé, například tatínka dokážu litovat i nenávidět, ostatně tak to je se všemi postavami. Zatím tato autorka nenapsala knihu, která by se mi nelíbila. Teď se chystám se na Listopád, už se těším.

08.06.2021 4 z 5

Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Meik Wiking

Chtěla jsem si tuto knihu přečíst jaksi "do počtu", abych měla přečtené všechny knihy autora, co vyšly v této edici, ale nakonec mě ta kniha hrozně chytla, a některé návody rozhodně vyzkouším. Myslím, ale, že některé věci jsou prostě v Česku těžší k pochopení, ve Skandinávii, kde bydlím, se prostě žije trochu jinak.

31.05.2021 4 z 5

Jak vycházet s problémovými lidmi Jak vycházet s problémovými lidmi Silke Weinig

Výborná kniha, která stojí v mé poličce s pomyslným názvem "První pomoc". Sice jsem byla zpočátku překvapená tím, že kniha se soustředí více na nitro čtenáře než na to, jakým způsobem čelit problémovým lidem, ale když jsem knihu dočetla, dávalo mi to smysl. Také oceňuji, že kniha je útlá, přesto plná konkrétních návodů a rad.

20.05.2021 4 z 5

Zmrzlina k snídani Zmrzlina k snídani Laura Jane Williams

Nějak si lámu hlavu s tím, komu je tahle kniha určená; nejspíš třicetiletým, neprovdaným, bezdětným Britkám, protože z knihy si odnáším, jen plytká nebo přímo nepravdivá poučení (děti vážně nejedí, jen když mají hlad, to bychom neměli tolik dětí obézních). Čekala jsem od této knihy více nevázanosti, více ponoukání ke spontánnímu jednání, ale to bohužel kniha nenaplnila.

20.05.2021 2 z 5

Dcery naděje Dcery naděje Marie Lamballe (p)

Celá tahle sága byla opravdu povedená, takže se i poslední díl četl prakticky sám :-) Některé osudy (např. Míšův) zůstaly tak trochu otevřené, tak se třeba ještě dočkáme dalšího dílu.

20.05.2021 4 z 5

První pomoc pro vysoce citlivé První pomoc pro vysoce citlivé Asa Saga Hammarstedt

Velice návodná a nápomocná kniha. Je krátká, ale nahuštěna důležitými informacemi. Pro každého HSP nezbytná kniha.

30.04.2021 5 z 5