Johncze Johncze komentáře u knih

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Hodně vzdálené od mého tradičního záběru a navíc kafe nepiju, ale tahle "feel-good" záležitost vážně potěší. Je to jedna velká pohádka, čte se to extrémně snadno a jednoduše vás to fakt dá pohody, plus udělá chutě.

23.11.2023 5 z 5

Geostorky Geostorky Petr Brož

Kdo by řekl, že se vlákna z Twitteru přetaví do takové povedené knihy. Jasně, kdo Petra sleduje tam, už nějaký ten příběh zná, ale tahle ucelenější forma tomu fakt sedne. Ač geologie možná nezní úplně "cool", popisované jevy jsou opravdu zajímavé a díky příběhům podané hodně čtivě (a vždy se divím, že se fakt staly). Tohle určitě stojí za přečtení a rozšíření obzorů - navíc jsou to výborná témata k otevření konverzace :)

19.11.2023 5 z 5

Na mušce Na mušce Mark Greaney

Grey Man opět úřaduje a rozhodně není na dovolené. Dostáváme opět akční nálož s minimem výplně, kde se klidnější, rozumněj měné mrtvých, první čast doplňuje s nekončíci akcí v závěru. Nedá mi jinak, než dát opět plný počet, protože se to čte doslova jedním dechem a stále nechápu, jak se vyložně filmový materiál dá takhle čtivě převést na papír.

26.07.2022 5 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Moje prvotina od tohoto autora, což je, dle zdejších ohlasů, dobře. Dostal jse krátké, ale dobře uchopené povídky podané s lehkostí, které se velice snadno četly. Příjemná změna a zpestření.

28.03.2022 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Romantická jednohubka o lásce v době lásce nepřející. Abyste si to vychutnali, je třeba na to mít správnou náladu a klid. Každopádně oceňuji, že je to krátké a tudíž ještě celkem čtivé i přes místy (očekávaně) pomalejší tempo.

03.01.2022 4 z 5

Nejbohatší muž v Babylóně Nejbohatší muž v Babylóně George Samuel Clason

Super záležitost, která je napsána čtivě, krátce a přesto to nejsou pouze suché informace, ale je to podáváno skrze jednoduché příběhy z dob Babylonu, čili je to ještě o stupínek čtivější. I přestože jde ve výsledku o základy finanční gramotnosti, každý by si to měl přečíst.

01.01.2021 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Moc jsem se těšil, ale nakonec mě to bohužel příliš neoslovilo. Základ je celkem zajímavý, první třetina navnadila, ale jakmile Paul prozře a stane se jakýmsi superhrdinou, který vidí do budoucnosti a sebe sama, kde může ovládat každou buňku v těle, ztratilo to pro mě na zajímavosti a uvěřitelnosti. Místo sci-fi je to pak jakési fantasy. Třeba taková Nadace pro mě měla mnohem větší hloubku. Další díly neplánuji, ale chápu že pro ostatní to může být to pravé.

18.10.2020

Vyšší spravedlnost Vyšší spravedlnost Hans Rosenfeldt (p)

Opět mohu vychvalovat kvalitně odvedenou práci autorů, čtivě podané a opět nechybí časté pohledy do myšlenkových pochodů aktérů. Body dolů jdou za trochu uspěchanější a na můj vkus jednodušší závěr, tím myslím dopadení vraha a víceméně absenci nějakého pořádného vyšetřování. Samotný závěr knihy pak naopak šikovně navnadil na další díl a slibuje hodně zajímavou zápletku.

07.04.2020 4 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Příjemný a milý kousek. Určitě je potřeba mít k zahradničení a pěstování nějaký vztah, jinak vás asi dost věcí mine a stejně ale budete zavaleni všemi názvy a činnostmi, kterými se kniha jenom hemží. Ideální na rozšíření slovní zásoby.

18.12.2019 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Přistupoval jsem k pokračování s obavami asi jako spousta dalších čtenářů. Přeci jenom převzít a rozšířit svět Lisbeth a Mikaela není nic jednoduchého. Ač byl začátek trochu chaotický a nebylo příliš jasné, co se děje, příběh se postupem času vyjasnil a nakonec musím uznat, že jsem rád, že se do pokračování série Lagercrantz pustil. Spousta věcí kolem Lisbeth je nyní opět trochu více poodhaleno, na scéně jsou nové postavy a s tím i nové problémy pro všechny zúčastněné. Možná snad jen zamrzí až nelidské schopnosti Lisbeth, přijde mi totiž, že se to kniha po knize stupňuje a už nejednou to podobné sérii zkazilo výsledný dojem. Kniha se ale četla velice dobře a rozhodně si nenechám ujít další díly.

21.10.2019 5 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Čtivě napsané. Vložená ohlédnutí do minulosti na dané události byly příjemnými doplňky příběhu. Jinak aktuální téma sucha a vcelku neokoukaného prostředí australského venkova je dobrá kombinace. Příběh je vcelku pochmurný, ale náladu obyvatelstva si dokážu docela dobře představit. Postav kniha nabídla celou řadu a každá se na okamžik zdála býti oním vrahem. Ač teda finále bylo pro mě trochu překvapivé, jelikož autorka tak trochu podváděla a všechna hlavní vodítka schovávala až na závěr.

30.06.2019 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Malý příběh ve velkém balení. Příběh tak trochu jiného chlapce, který sice pro dospělé není nikterak výpravný, ale to samé neplatí pro autistického kluka. Občas je to úsměvné, občas smutné, ale právě vyprávění z pohledu malého hlavního hrdiny tomu dává dává zajímavý rozměr. Příjemná změna.

07.07.2018 4 z 5

Skála Skála Peter May

Kvalitní četba, u které se hodně staví na popisu místa a přenášení bezútěšné atmosféry a situace na čtenáře. Není to nakonec tak úplně detektivka, jelikož vyšetřování je vlastně taková druhotná linka. Líbil se mi způsob vyprávění.

19.05.2016 4 z 5

Co vás v dějáku nenaučili Co vás v dějáku nenaučili Markéta Lukášková

Uf, určitě chválím nápad. Tohle tu určitě chybí a podobných knih není nikdy dost. Bohužel mi však zpracování vůbec nesedlo. Je to psané hodně jednoduše, leckde by tomu slušela větší hloubka a více detailů, takhle to má sice krátké kapitoly, ale je to šíleně rozlítané a zkratkovité. Plus je vyznění hodně ale hodně subjektivní, autorka si nemůže odpustit spoustu zbytečných komentářů. Chápu, že pokud to vychází z podcastu, tam to vyzní úplně jinak, ale tady bych toho byl rád ušetřen.

04.05.2024 3 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Bohužel jeden z nejslabších počinů Maye. Jazykově tomu chybí vzletnost a ta krásná popisnost, na kterou jsme zvyklí. Vyobrazení Londýna v době pandemie je nicméně super a dobře podchyceno. Příběh je dost jednoduchý a nijak moc nepřekvapí, ač teda místy může člověk jenom kroutit hlavou nad chováním postav a toho, co se na stránkách děje, podobně jako u autorova "Zachraň mě". Na druhou stranu je tempo dost svižné a dobře se to čte. Takže jako oddechovka a rychlovka do čtenářské výzvy to funguje.

22.02.2024 3 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

A jízda vesele pokračuje. Opět jsme taháni za nos, finále je vskutku ve stylu Hercule Poirota. Těším se kam to všechno vygraduje. Přesně takhle to mám rád. Už nevím, co tu mám pojedenácté psát, snad jen: "Další prosím".

30.01.2024 5 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

Tyhle hrátky s časem já můžu kdykoliv a pokud to vezme do rukou autor Temné hmoty, je o zábavu vystaráno. Fajn postavy i příběh, dobře se to čte, hlavně ke konci to člověk musel hltat, aby se dozvěděl, jak to dopadne. Nejvíc mě však bavil začátek, kdy jsme spolu s hrdiny mohli objevovat zákonitosti času a technologie "poprvé" (střed knihy byl místy už moc přitažený za vlasy, ale dalo se). Není to nikterak hard core sci-fi, spíš je tam trocha filozofie, ale to není na škodu.

02.12.2022 5 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

Překvapivě dobrý český kousek, který se dobře čte a kromě toho, že někdy až zbytečně tlačí na pilu v tom, aby byl drsnější a víc cool, není tomu moc co vytknout. Příjemný odskok od zahraniční tvorby a určitě zkusím druhý díl.

26.07.2022 4 z 5

Kritik Kritik Peter May

Peter May opět úřaduje a tentokrát nabízí hloubkovou exkurzi do oblasti výroby a ochutnávky vín, k tomu si zase přihoďte několik vražd, místy až moc geniálního (či jenom majícího příliš štěstí?) Enza a partu doprovodných postav z prvního dílu série. Rešerše k tomuto tématu musela být vyčerpávající a příběh příjemně odsýpá. A ač je tu znovu několik věcí přitažených za vlasy, určitě je o co stát.

06.07.2022 4 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Další kniha pro seberozvoj, která opravdu k něčemu je a neobsahuje jenom obecnou omáčku. Každá kapitola je pěkně sesumarizovaná a k dispozici jsou i šablony ke stažení, čili se popisované změny dají lehce aplikovat do života. Určitě doporučuji, věřím, že si tam každý najde pár zajímavých nápadů a přístupů.

20.05.2022 5 z 5