Johncze Johncze komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Jelikož nechci dávat spoilery, tak nemohu vlastně vůbec popisovat příběh, ale věřte, že to fakt stojí za to a troufám si tvrdit, že to nebudete čekat. Pro mě zatím asi zároveň to nejlepší od Weira. Bude se toho dít hodně a opět se můžete těšit na jeho typický odlehčený a velice čtivý styl plný více či méně vědeckých odboček a že jich tu zase je! V tom dobrém smyslu. Nebudu se divit, když to pro některé bude až příliš divoké, ale osobně jsem se velice bavil.

16.10.2021 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Stále se to skvěle čte a místy je to opravdu napínavé k nevydržení (k neodložení). O to víc pak mrzí, kam série spěje - hlavní postavy už jsou víceméně nadlidi, především Jurek a Bobr se chovají jako bozi, naprosto dokonalí, nic je nezastaví, vždy záhadně každého dostihnou, naleznou a to kolikrát bez nějakého vysvětlování. Přijde mi, že Keplerovi už se tu honbu za většími výdělky ani nesnaží zakrývat. To pro mě hodně ubírá na výsledku.

05.02.2019 3 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Další díl a opět zase o úroveň výše a o kus zamotanější zápletka. Vraha jsem neuhádl, ale tak to má být. Opět tu také máme prvoplánovaný explicitní sex (vlastně hned na prvních stranách), protože to prostě prodává a tak nějak existuje jako nutnost pro případné budoucí filmové zpracování.

11.08.2023 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Tohle jsem nečekal. Rozjezd je pomalý ve stylu prvního dílu a hodně sumarizuje předchozí děj, ale pak se do dění přihodí spousta nových zajímavých postav a příběh nabere neskutečné obrátky, kdy prostě musíte hltat stránku za stránkou. A pokud vám aspoň jednou neukápne slza, nemáte srdce. Závěr je opět trochu moc vzletný a růžový, ale jinak jedna z nejlepších věcí, co jsem letos četl.

21.08.2021 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Je vždy skvělé, když má knižní série stoupající kvalitu a je ještě lepší, pokud se to víceméně daří držet i pošesté v řadě. Spasitel má pro mě zatím asi dosud nejvymazlenější příběh a to jak hlavní detektivní zápletku, Harryho, tak lidí kolem něho, ale i třeba to, co umně načnul a nechal otevřené pro další díly. Opět se to výborně čte, nenudí a člověk se rád u knihy takříkajíc zapomene.

17.05.2023 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Tak tohle já můžu. Přečteno za pár dní, napínavé od začátku až do konce. Snad Nesbovi odpustím, že si se mnou po celou dobu pěkně zahrával, nejednou mi připravil téměř infarktové situace a vlastně nic z děje jsem neuhádl, zřejmě se nikdy neponaučím. Jeden z nejlepších dílů, zatím.

29.12.2023 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Neohrožený a vševědoucí Joona opět v akci. Kvalitativně opět na úrovni, skvěle napsané (nejde se od toho odrhnout!). Jen mě štve, že vrah má ohromné štěstí, vše mu vyjde, nikdo ho nevidí, oběti z řad policie jsou vyděšení a neschopní, prostě až moc okaté.

11.08.2023 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Sakra, Nesbo to občas kosí jako R. R. Martin, některé postavy vážně zamrzí. Jinak zde příběh opět super, historická linka byla zajímavá a identita vraha byla po celou dobu šikovně skryta. Ten člověk opravdu umí psát. Už jdu na další.

27.12.2022 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Ještě o kousek lepší destinace než Austrálie. Drtivá většina knihy mě fakt bavila a velice dobře se to četlo. Fajn prostředí, hlášky a postavy. Akorát je tu opět neuveřitelné a chaotické finále. Ale znovu oceňuji, že se Nesbo nebojí zabíjet spoustu okolních postav.

09.12.2022 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Starý Kepler je naštěstí zpět, kvalitativně skok o knihu až dvě zpět, čili tak jak to máme rádi. Pochmurné, hodně výslechů, několik hodně napínavě a velice čtivě popsaných scén. Fajn postavy. Výtka tak maximálně opět až zbytečnému zácházení do explicitního násilí.

08.04.2022 5 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Vcelku důstojné zakončení jedné z nejlepších sérií ve své kategorii vůbec. Jistě, jak tu mnozí zmiňují, konec byl opravdu zbytečně přitažený za vlasy, ale jinak se to neslo v podobném duchu jako předchozí dva díly od Davida. Tedy sledování tak trochu nadlidsky schopné Lisbeth a přimíchání spousty nových aktérů, skrze něž Mikael rozkrývá další zajímavý příběh, který se dotýká i událostí v předchozích knihách. Za mě tedy spokojenost, že je tato série solidně ukončena a dál už se nebude pokoušet štěstí s jejím natahováním.

16.12.2021 5 z 5

Žádnou jinou knihu jsem tak dlouho nečetl, protože množství obsažených informací (vše podpořené studiemi a řádně ozdrojováno) je neskutečné, ale rozhodně to stojí za to. Pochybuju, že po tomhle už se bude někdo dobrovolně okrádat o spánek. Autor probere spánek ze všech stran i v různých společenských souvislostech a každá kapitola je doplněna o konkrétní rady a tipy na zlepšení jak pro jednotlice tak pro firmy či celé státní celky. Prostě jedna z věcí, kterou by si měl každý přečíst nebo ještě lépe vyučovat na školách.

28.11.2021 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Trochu zajímavější pokračování rozjetého příběhu. Odhaluje se zase o kus více včetně nových postav, kde však některé slouží jako jednoduchá výplň. Pobyt v nížinách je celkem fajn ač je třeba příliš nepolemizovat nad tím, proč je svět postaven zrovna takto. Na druhou stranu se to čte opět lehce a závěr vás nenechá otálet se čtením třetí knihy příliš dlouho.

06.09.2021 4 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Odpočinková kniha psaná formou deníku, což je v tomto případě výborná volba díky krátkým kapitolám a možností vyobrazit vícero názorů - Veronika x Kóta.
Ve výsledku bych určitě ocenil více příspěvků ze strany Kóty ať z Japonska či Česka a také mě silně zamrzelo, že pobyty v jiných zemích byly téměř vynechány - to by pro mě osobně učinilo knížku ještě zajímavější. Některé události pak byly jenom nakousnuty a čtenář se detaily nedozví.

15.07.2020 3 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

No tak dobře, zase jsem na to Nesbovi skočil. Celé se to moc dobře čte, zvratů je tam dostatek a přesto to nepůsobí jako úplný guláš. Je zde i spousta inteligentních dialogů. Nové postavy jsou opět super. Jenom se bojím, že se z Harryho stává čím dál větší superhrdina, co všechno vydrží, tak jen aby to nedopadlo jako u Keplerů.

28.10.2023 5 z 5

Plutoshine Plutoshine Lucy Kissick

Uf, kniha zde dostává pěknou čočku za přirovnání k tvorbě Andyho Weira, ale nutno říci, že zcela oprávněné, jeden by i řekl, že je to klamání zákazníka. Tahle prvotina totiž používá sci-fi jen jako něco na pozadí, protože prim tu hraje young adult tématika, vztahy, křivdy apod. Drtivá většina knihy se tak líně táhne a točí kolem toho, jak se kdo cítí (to, že je to někde na Plutu, je vlastně úplně jedno). Snad jen v samém závěru se začíná něco dít, ale pak je stejně konec. Jedno z největších knižních zklamání za poslední dobu.

11.08.2023 2 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Tak na tohle jsme asi všichni už nějakou chvíli čekali, musím přiznat, že závěr oné dějové linky byl místy trochu nepřehledně popsaný. Druhá "klasická" vyšetřovací linka sériového vraha byla opět zajímavá a těžko úhadnutelná (jak už bývá zvykem). Prostě kvalitní pokračování.

26.01.2023 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Hodně zajímavý postapo literární kousek, který je napsaný svým osobitým způsobem. Myšlenkové pochody hlavní pochody jsou velice zručně popsány, rozepsány a zdůvodněny. Doplňující poznámky od Tomáše pak umožňují i pohled z jiné strany. Nicméně to ale nepotěší leckteré ženy, v knize je vlastně jeden silnější ženský charakter, ostatní jsou spíše jen nástroje mužů. Jinak je ale počínání skupinky přeživších velice zajímavé sledovat a rozhodně má smysl si knihu přečíst i v dnešní době.

15.04.2019 5 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Další díl, další případ a další hluboká sonda do života, pocitů a myšlenek vyšetřovatelů. Stejně jako v předchozích dílech je držena velmi vysoká kvalita obsahu. Nový případ a osudy policistů se citelně prolínají, Sebastian opět dostává nejvíce prostoru a pro mě nakonec jeden z nejsilnějších čtenářských zážitků po emocionální stránce za poslední dobu (mluvím o téměř závěrečné scéně). Rozhodně stojí za přečtení, ale kdo jste četli předchozí, určitě vás není třeba přesvědčovat :)

22.12.2015 5 z 5

Letní bouřka Letní bouřka Pelham Grenville Wodehouse

Zatím nejlepší Wodehouse (ze 2 :)). Skvělé postavy, neuvěřitelné hrátky s jazykem a opět milý humor od začátku do konce. Nemůžu si pomoci, ale úplně to vidím jako divadelní hru.

23.04.2023 5 z 5