JohankaDarc JohankaDarc komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Jedna z klasik, kterou je dobré přečíst, aby si člověk znovu připomněl váhu života a marnost boje.

22.03.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Už je to nějaká doba kdy mě průběh knihy tak rozčiloval, jako u této... Hltala jsem ale každou stránku, je to čtení na jeden, dva večery.

03.03.2020 5 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Tok mysli ženy, která je ztěžklá výčitkami a depresí a spadá do stejné spirály zmaru jako dříve její matka a do které stahuje i vlastní dceru a manžela. Kdo se ze spirály vymaní, je nepřítel, šlapající po štěstí.
Kniha nemá klasicky odvíjející se děj, jsou to sepsané myšlenky v průběhu konkrétního období. Každá situace a každá osoba kterou hlavní postava potká spíná v její hlavě vzpomínku a emoci vyvolanou jedním ze starých příkoří.
Žádná optimistická četba, ale docela věrný přepis myšlenkových pochodů ženy, která se už od dětství motá v začarovaném kruhu.

05.12.2020 3 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Technické popisy křížené se sarkastickým humorem člověka, který je odkázán sám na sebe... na jiné planetě.
Jako fanouškovi vesmírných letů, sci-fi a všeho spojeného s vesmírem se mi Marťan moc líbil. Posledních pár stran se mi potily ruce napětím, jak to dopadne. :D

Čteno v angličtině.

17.03.2020 4 z 5

Hlemýždím tempem Hlemýždím tempem Cung-wej Čou (p)

Pro děti i dospělé, skvěle graficky zpracovaná kniha s filosofickým přesahem.

22.03.2021 5 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Být introvert je normální a krásné. :)

29.02.2020 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

“Přežít neznamená žít” je více než trefný popis. Eliška se v průběhu pokusů o objasnění motivu hrůzného činu postupně ztrácí ve spletitosti myšlenek a pohnutek dávno mrtvé matky. Postupem času ztrácí kontakt s realitou a nahrazuje ji posedlostí po objasnění matčina hrůzného činu, který ovlivnil celé její dětství, úsudek i psychiku. Umožní jí ale objasnění matčiných pohnutek žít vlastní, nerušený život...? Vlastně... nevíme.

Nečekala jsem jasné odpovědi a uzavřeny konec, na druhou stranu, konec, kterého se nám dostalo, nebyl nijak uspokojivý a celý děj, který místy klidně plynul a místy gradoval, nakonec vyplynul do prázdna.

19.09.2019 3 z 5

Takzvaná opakovací kniha, tedy kniha, u které člověk obsah už podvědomě zná, ale potřebuje, aby všechno vědění někdo sepsal a předložil v ucelené formě.

08.08.2019 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Bloumání zkaženým životem, řešení na dosah ruky, návraty k vyšlapaným cestám, které skýtají bezpečí, rituál, houby.

20.01.2020 4 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Klasicky dobrý námět a děj i chování postav dle dané doby. Příběh samotný připadal mi uměle natahovaný a konec s náznakem filozofie pro mě trochu matoucí. Přesto Čapek předává náladu a vzpomínky na dobu minulou, kdy se k sobě lidé chovali jinak a kdy byly priority jednotlivců také někde jinde. Takové knihy jsou osvěžující.

18.08.2019 2 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Deník aristokratky.
Zábavné a rychle ubíhající, ale ne zase tolik abych se dychtivě vrhla na další díly. Na druhou stranu to je kniha, která se dá po malých kouscích číst v tramvaji nebo kdykoli si člověk vzpomene.

08.08.2019 3 z 5

Petr, Ida a miminko Petr, Ida a miminko Grethe Fagerström

Komix mého dětství, jednoduché vysvětlení toho, jak vznikají děti, jak funguje láska mezi tatínkem a maminkou. Četl ho můj bratr, pak já, a teď ho dostane i má neteř. :)

11.11.2019 5 z 5

Dobrá mysl Dobrá mysl Helena Šmahelová

Příběh plyne poklidně bez většího vzruchu, na čtení jsem potřebovala dávku trpělivosti...
Podle mne jedna že slabších knih Šmahelové, kterou mám jinak moc ráda.

22.03.2021 2 z 5

O čem sní mravenec O čem sní mravenec Cung-wej Čou (p)

Příběh mravence, který plyne vlastním tempem. Pro dospělé něco málo z filosofie, pro děti zajímavá kniha o životě mravence.

Druhou knihu, Hlemýždím tempem, byla pro mě zajímavější, byla mi bližší příběhem detailem grafického zpracování.

22.03.2021 4 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Tyhle básně už šly ve větší míře mimo mě, oproti prvního dílu...Ale místy ke mně taky promluvila.

21.03.2020 3 z 5

Singl Singl Jiří Franta

Komix s jednoduchým příběhem, část života Jiřího Franty.
Chvilku mi trvalo než jsem si zvykla na styl kresby. Ale je detailní. Velmi. Hehe.
Ve chvílích, kdy mi pozornost utíkala, se vždy objevilo něco, co mou pozornost přitáhlo zpět.

A++ za I love 69 popgeju. :D (Kdo zná, pochopí.)

12.03.2020 4 z 5

Zákon celých mužů : povídky Zákon celých mužů : povídky Václav Erben

“Kniha”, spíše časopis, svým obsahem, slohem a chováním podstav poplatná své době. (1964)

08.03.2020 3 z 5

Homo sapienne Homo sapienne Niviaq Korneliussen

Docházím k závěru, že kniha je vysoce hodnocena profesionály na základě kultury země, ze které autorka pochází a kde je tamní mládež zřejmě jednou z prvních generací otevřeně se potýkající s homosexualitou a LGBT tematikou.
Co v relativně pokročilém středu Evropy vyznívá často jako fňukání nevyzrálých jedinců je zjevně v jiné části světa aktuální problém který je třeba řešit a řešit se starší generací.
Kdyby mi bylo sedmnáct, pravděpodobně bych hodnotila lépe.

26.01.2020 2 z 5