jjanca jjanca komentáře u knih

Ve svitu plynových lamp Ve svitu plynových lamp Steven Price

Za mňa skvelá kniha. Výborne napísaný príbeh, kde všetko do seba zapadá. To, že v texte nie sú úvodzovky som si skoro ani nevšimla. Nevadilo mi ani skákanie z minulosti do prítomnosti. Určite sa ku knižke ešte niekedy vrátim.

22.09.2019 5 z 5

Služebník smrti Služebník smrti Sam Christer (p)

Nechápem to nízke hodnotenie. Toto bola jazda! Skvelý príbeh, atmosféra, nezvyklý rozprávač, strhujúci záver. Všetko, čo má skvelá knižka mať. A že sa tam až tak často nevyskytoval Sherlock? To knihe možno dokonca aj pomohlo. Keby táto kniha bola sfilmovaná, som prvý človek, čo si kúpi lístok do kina.

16.06.2019 5 z 5

Jediné pravé lásky Jediné pravé lásky Taylor Jenkins Reid

Asi som mala príliš veľké očakávania. Kniha sa čítala ľahko, to nie že nie, ideálna oddychovka. Avšak ku koncu som sa už tešila, že príbeh končí. Je z nej hrozne cítiť, že knihu napísala žena - to nereálne konanie postáv, hlavne mužských. V polovici knihy som odhadla ako skončí. Autorka však má aj pekné myšlienky. Za mňa 2,5/5*.

25.01.2019 2 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Podľa recenzií budem asi jediná na svete, ale mňa to nebavilo tak, že knihu odkladám po 80 stranách. Absolútne mi nesadla forma, ktorou je kniha napísaná - Ich forma + málo dialógov, v podstate je to jeden dlhý monológ, dllllllllhé kapitoly a žiadny dej. Aj tých 80 strán mi dalo zabrať.

14.04.2023

Atlasova šestka Atlasova šestka Olivie Blake (p)

Podľa recenzií som čakala nudnýa nezáživný príbeh. Asi som mala nízke očakávania, ale mňa to bavilo. Nečakajte príbeh nabitý akciou. Namiesto toho sa dozviete viac o postavách, o ich minulosti, ako rozmýšľajú. Bolo ťažké si nájsť nejakého obľúbenca, ale nakoniec som ho našla. Občas sa mi z toho filizofovania točila hlava, ale bolo to dobré.

10.04.2023 3 z 5

Vazači zhouby Vazači zhouby Artemian (p)

V prvom by som rada poďakovala autorovi za oslovenie a poskytnutie elektronickej kópie. Úprimne ma to potešilo.

Tak a teraz ku knihe. Bola dobrá! Podľa obálky som očakávala príbeh pre inú vekovú skupinu, ale opak je pravdou :)

Najprv začnem pozitívami. Napriek tomu, že je čitateľ hodený do vody, tak som nemala problém sa do príbehu začítať. Príbeh je napísaný z pohľadu 4 postáv, ktoré sú jasne charakterizované a čitateľ nemá problém sa zorientovať. Dokonca mám svoju obľúbenú postavu! Štýl a jazyk, ktorým bola kniha napísaná bol osviežujúci. Celkovo mi kniha prišla ako niečo, čo tak často nevidíme.

Napriek zmieneným pozitívam, bolo v knihe pár vecí, ktoré mi tak úplne nevyhovovali. Tým, že kniha je v podstate novelka, tak mi v nej chýbalo viac kontextu. Čím viac stránok som prečítala, tým viac otázok som mala o danom svete, o Senáte Bohov, ako Velehlas prišiel k Stvoriteľovi, históriu trpaslíkov a Elfov, atď. Čo mi ešte chýbalo, bola mapa. Rada sa vo fantasy príbehoch vraciam k mape, ktorá mi pomáha si dotvoriť obraz o danom svete. Viac, než filozofické úvahy, ma bavili situácie na bojisku.

Ako už bolo spomínané v komentároch predo mnou, tak ak je toto autorova prvotina, tak je to skvelý počin. Myslím si, že v autorovi je potenciál a ak bude mať príležitosť napísať niečo dlhšie, tak nepochybujem o tom, že to bude kvalitné dielo.

13.10.2022 3 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Tak toto bolo pohladenie na duši. Nikdy som sa nijak extra nezaujímala o grécku mytológiu, ale toto bol nádherne spracovaný príbeh. Kniha bola napísaná nádherným štýlom (čítala som v originále, takže nedokážem ohodnotiť preklad). Zo začiatku som mala problém sa začítať, ale akonáhle sa Kirké ocitla na ostrove, nevedela som sa od príbehu odtrhnúť.

02.09.2022 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Asi pôjdem proti prúdu, ale ja som si z tejto knižky na zadok nesadla. Po prečítaní komentárov som mala príliš veľké očakávania. Je pravda, že príbeh je omnoho lepší, než bola celá Griša séria, ale pravdepodobne mi nesedí štýl písania autorky.
Nápad a svet bol dobrý. Bohužiaľ som sa približne do strany 200 nudila a mala chuť knižku odložiť. Príbeh ma začal zaujímať v momente, keď sa začalo rozpletať to, čo sa stalo medzi Ninou a Matthiasom, čo sú vlastne zač Inej a Kaz.
Čo oceňujem oproti Griši je chovanie hlavných postáv. Pôsobili na 30, nie na 17, nikto tam nefňukal a nesprával sa detinsky.
Druhú knihu si prečítam, ale hlavne z dôvodu, že ma zaujíma čo sa stane s Inej a Kazom a s Ninou a Matthiasom. Konečné hodnotenie je 3,5*

19.06.2022 3 z 5

Když spadne maska Když spadne maska Samantha Shannon

Konečne som sa dočkala. Síce bolo čakanie dlhé, ale stálo za to.
Bála som sa, že si nebudem vedieť spomenúť na dej z predchádzajúcich kníh, ale našťastie som do toho vplávala bez problémov, plus je na konci zhrnutie postáv, ktoré ako ťahák funguje skvele.
Paige ostala Paige, a Arcturus.. ach. Bavilo ma to ich postupné zbližovanie, spoznávame a dôvera. Koniec prekvapil a už teraz sa neviem dočkať ďalšieho dielu. Autorka dáva pravidelné updaty na goodreads a zatiaľ to vyzerá tak, že ďalšia kniha vyjde v roku 2024. Tak snáď sa to nepretiahne a my sa nového dielu za dva roky dočkáme.
A súhlasím s komentármi podo mnou, že francúzke slová/vety si zaslúžili preklad, aspoň ako poznámka pod čiarou. Z francúzštiny neviem ani slovo, takže som tie pasáže buď preskakovala, alebo sa dali ako-tak vydedukovať.

12.06.2022 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Neurazí, ale zase ani moc nenadchne. Vzhľadom na to, že nie som cieľovka, tak pre mňa bol dej príliš jednoduchý a konanie hlavnej hrdinky trochu zbrklé a nelogické. Ak sa na to pozriem optikou YA čitateľa, tak kniha asi splnila, čo mala. Škoda, že sa nedajú dávať aj pol-hviezdičky, pretože za mňa to je 3,5/5*.

10.03.2022 3 z 5

Co neodvál ani čas Co neodvál ani čas Hana Marie Körnerová (p)

Krásna kniha o živote. Moja tretia od autorky a zase ma dokázala zasiahnuť. Prvá časť má síce bavila viac, pretože bola viac optimistickejšia, než tá druhá. Ale povedzme si pravdu, taký je život a tieto veci sa, bohužiaľ, stávajú. Všetky tri ženy som si obľúbila. K srdcu mi prirástol aj Janecký (len ma trochu štvalo, že ho Kamila stále volala Janecký namiesto Vladimír). Škoda, že sa do druhej časti nedozvedáme viac o Laděne. Ale aj Ilonin príbeh bol zaujímavý.

30.01.2022 5 z 5

A zrodí se píseň A zrodí se píseň Samantha Shannon

Za mňa zatiaľ najlepšia časť, prečítaná za jeden deň. Narozdiel od predchádzajúcich dielov, do tejto som nemala problém sa začítať. Refájci sú pre mňa najväčším lákadlom a ak sa v knižke nachádzajú od začiatku, tak sa od príbehu nedokážem odtrhnúť. Prostredie Londýna bolo skvelé, ale nijak mi nevadili Paigine "výlety" mimo Londýn. Som rada, že priestor dostali aj iné postavy, ktoré som si obľúbila. Vyzerá to tak, že si v ďalšom diele užijeme viac Arctura a ja len dúfam, že ďalší diel vyjde čo najrýchlejšie.

01.01.2022 5 z 5

Opačno Opačno Hannah Mathewson

Tak kde začať. Na knižku som sa úprimne tešila. Je to predsa fantasy v LONDÝNE! Síce YA, ale už som ich pár takých prečítala a nijak mi to nevadilo. Táto knižka, bohužiaľ, moje očakávania nenaplnila. Do čítania som sa musela nútiť, a čítala som ju viac-menej len preto, aby už bol rýchlo koniec. Hlavná hrdinka mala svoje svetlé momenty, ale väčšinou bola na facku. Eliot tiež nič moc. Najsympatickejší mi bol kapitán Fowler.
Vo frakciách som mala docela zmätok, knižka bola občas napísaná tak komplikovane, až som si niektoré odstavce alebo dialógy/rozhovory musela čítať viac krát, lebo mi nebolo jasné, ktorá postava zrovna hovorí. Čo je možno spôsobené aj prekladom, neviem.
A toľko chýb, čo v texte bolo. Korektori by mali vrátiť honorár za túto knihu, lebo to bola odfláknutá robota. (napr. Ilsa řekl.. ako vážne?!)
Ku koncu sa konečne niečo dialo, ale ďalší diel si asi neprečítam. Síce ma trochu zaujíma, ako to dopadne, ale bohate by mi stačilo, keby mi druhú časť niekto len vyspoileroval.

13.12.2021 2 z 5

Divná planeta Divná planeta Nathan W. Pyle

Ja myslím, že kniha splnila, čo splniť mala. Dostala som presne to, čo som očakávala. Pobavila som sa, oddýchla som si a zistila, že my, ľudia, občas robíme fakt smiešne veci :)

27.04.2021 5 z 5

Město duchů Město duchů Victoria Schwab

Kniha ma veľmi milo prekvapila na to, že už dááávno nie som cieľová skupina :-) Súhlasím s komentárom podo mnou, že jediná škoda je, že knižka nevyšla, keď som mala 12 rokov, takže to teraz pre mňa bola oddychovka prečítaná za pár hodín. Určite sa ale pustím do pokračovania.

21.03.2021 4 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Nebyť komentárov podo mnou, v ktorých bolo, že sa to príchodom Mie do akadémie rozbehne, asi by som knihu odložila po 70 stranách. Našťastie to bola pravda a príbeh ma začal približne od 150 strany baviť. To mi však príde ako príliš veľká obeta, ktorou som sa musela prekúsavať týždeň. Dej je následne zaujímavý, plný zvratov a napätia. Poznámky pod čiarou ma neuveriteľne vyrušovali. Niekedy som si hviezdičku na konci vety nevšimla a potom som musela zmätene hľadať v texte, k čomu daná poznámka patrila. Po čase som sa rozhodla, že ich budem ignorovať. Krvavé ani erotické scény mi nijak neprekážali, myslím, že do knihy patria. A tie chyby v texte? Pane Bože, to tú knihu korektori nečítali? Tak uvidíme, či sa dám do ďalšieho dielu.

23.10.2020 3 z 5

Dlouhá cesta dolů Dlouhá cesta dolů Nick Hornby

Dlho som pri čítaní knihy tak netrpela. Prvú polovicu príbehu som poctivo prečítala, štvrtinu preletela očami a štvrtinu úplne preskočila a prečítala si až posledné štyri kapitoly, každú z pohľadu inej postavy. 100% súhlasím s komentárom podo mnou. Príbeh nemal žiadny dej, postavy otravné a ako-tak vtipná bola Jess.
Očakávala som niečo iné. Bohužiaľ, táto kniha bola pre mňa šliapnutie vedľa. Hviezdička za námet, druhá za pár vtipných momentov.

26.11.2022 2 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Po prečítaní niektorých recenzií som čakala prepadák, ale k môjmu prekvapeniu sa nekonal (možno kvôli mojím nízkym očakávaniam). Tej mágie tam bohužiaľ nebolo veľa, ale beriem to ako úvodnú knihu, ktorá nás mala do prostredia trochu zasvätiť. Celeanu som si obľúbila, trochu mi vadil ten trojuholník Celeana, Dorian a Chaol a dúfam, že v ďalších knihách sa to vyrieši. Neviem, či to je štýl autorky alebo zlá práca prekladateľky/editorov, ale občas som sa v dialógoch strácala a nevedela, ktorá postava čo hovorí.
Celkovo knihu hodnotím pozitívne, prekvapila a určite si prečítam aj ďalšie diely.

01.04.2022 4 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Mala som pocit, že tretiu časť napísal iný autor. Po druhej knihe sa mi do tretej vôbec nechcelo púšťať, pretože ma druhý diel odradil. Ale som rada, že som sa do nej pustila, lebo bola oveľa lepšia, napínavejšia a žiadnu pasáž som nemala chuť preskočiť. Nikolaj stále vedie a k môjmu prekvapeniu Mal konečne dospel a chová sa ako chlap. Škoda, že v knihe nebolo viac Temnyja a Nikolaja, ale aj tak som si to užila. Záver až tak neprekvapil, ale uspokojil.

21.03.2022 4 z 5

Válka spermií: Nevěra, konflikt mezi pohlavími a jiné ložnicové bitvy Válka spermií: Nevěra, konflikt mezi pohlavími a jiné ložnicové bitvy Robin Baker

Audiokniha: Kniha bola zaujímavá, veľa vecí som sa dozvedela, avšak bolo to pre mňa príliš zdĺhavé. Zo začiatku bola pre mňa kniha skvelá. Postupne som mala pocit, že sa v nej určité vzorce opakujú a výsledok ma neprekvapil. Najzaujímavejšie mi prišli porovnávania s inými zvieratami. Záver (audio)knihy bol milý.
Autor v knihe interpretoval veľa štatistík a keďže je kniha z roku 1995 a chovanie ľudí sa mohlo trochu zmeniť, tak by ma zaujímalo, ako to je teraz.

21.03.2022 3 z 5