Dlouhá cesta dolů

Silvestr na střeše věžáku Toppers' House na severu Londýna, oblíbeném místě sebevrahů. Čtyři neznámí lidé mají zanedlouho zjistit, že skoncovat se životem naprosto není soukromá záležitost, jak si původně představovali. Věčně opálený Martin Sharp je zkrachovalý moderátor ranního televizního pořadu, jenž měl všechno, co si muž muže přát - děti, ženu, báječný domov, skvělou práci - a o všechno přišel. Sebevražda Je pro Martina logickou a přiměřenou reakcí na život, který se nedá žít. Maureen nemá toho večera jinou možnost, protože Matty zůstal doma. Nikdy nebyl schopen běžných věcí, které děti dělávají - třeba chodit nebo mluvit - a jeho milující matka Maureen se s tím již nedokáže vyrovnat. A tak se tato svědomitá katolička odhodlá spáchat "nejtěžší ze všech hříchů". Také Jess je připravená skočit a absolvovat krátký let. Na střechu ji dohnaly zlomené srdce, osamělost, úzkost dospívání, sedm koktejlů a dva silné ležáky. Poslední je JJ - vysoký, elegantní Američan, jenž vypadá jako rocková hvězda a někdy si myslí, že jako rocková hvězda hraje na kytaru, který klesá pod tíhou hromady svých problému a přináší pizzu. Čtyři neznámí lidé, kteří byli ještě před chvílí přesvědčeni, že jsou sami a se vším skoncují, se rozdělí o pizzu a dají se do řeči - jen aby nakonec zjistili, že mají společného dokonce ještě méně, než se zprvu zdálo....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/352/dlouha-cesta-dolu-aQg-352.jpg 3.8190
Vydáno:, BB art

A Long Way Down (2002)

Kniha Dlouhá cesta dolů

Asheen
26.08.2018

Nic vysokého, nic hlubokého a přesto jsem se upřímně zasmála už na první stránce a často jsem se zastavovala u myšlenek pod zdánlivě nevinnými větičkami a měla chuť si je zapsat a pak nad nimi v náhodném pořadí jen tak pár hodin hloubat. Je to místy strašně pomalé a úplně o ničem a přesto se to v něčem dotýká asi úplně každého života, ať už je sebešťastnější. Dlouhá cesta dolů, do zákoutí mozku, kam se běžně nepodíváte. Nebo jen oddychovka na cestu do vlaku. Záleží na vás...

myreadingplace
22.08.2018

Námět se mi velmi líbil, u každé postavy jsem si něco našla, ale nakonec mi paradoxně největší smysl dávala Jess. A teď nemyslím proč byla na té střeše, ale její myšlenky a názory poté. Například:

,,Potřebujete sebedůvěru, abyste chodili do malejch obchodů se stálejma zákazníkama, do malejch knihkupectví, krámků s muzikou a restaurací a kaváren. Ve Starbucks nebo Pizza Express je každýmu všechno jedno a nikdo neví, kdo jste."

Ovšem, očékávala jsem opravdu víc. Třetí část už byla jen prodlužování, kdy čtenáři dojde, že nemůže očekávat klišé.

petuzla5591
30.07.2018

Nevím, co ke knize říci. Film se mi líbil víc.

Peyka
20.07.2018

Po knize jsem sáhla hlavně kvůli námětu. Čtyři postavy se nezávisle na sobě setkají na stejném sebevražedném místě poslední den v roce a navzájem si ovlivní život.

Pravdou je, že kapitoly se střídaly svižně a rychle, děj ubíhal, ale v podstatě se jednalo o bezduché plácání postav, které pro mě neměly absolutní vývoj. V polovině knihy příběh stagnuje.

Myslela jsem, že půjde o izolaci prostředí, rostoucí averzi mezi postavami, tím by čtenář více pocítil absurditu a bizarnost příběhu a byl by v očekávání, jak to skončí. V tomto případě je všem jasné, jak to dopadne.

Celkově se mi to nelíbilo, dobrý nápad, ale pro mě ten britský humor prostě není.

Annkag
25.06.2018

5Tak pri tomto čítaní som sa pobavila ale i trocha zarazila nad skutočnostou akomálonám niekedy stačí aby sme sa rozhodli urobit ten posledný krok do hlbokého neznáma.
Skvelý humor,úžasné vyjadrovanie,perfektný rozbor čtyroch postáv ktoré sa na streche stretnú a najma znovuobjavenie tajomstva chuti žit dalej a naplno.

ipe
12.02.2018

Můj oblíbený autor. Líbí se mi, jak Nick Hornby popisuje naší současnost. V téhle knize máme čtyři rozdílné charaktery, na které si čtenář musí postupně udělat názor. Hodně asi záleží na typu čtenáře, na jeho životních zkušenostech a postojích, jak bude postavy vnímat. Já jsem nejvíc fandila Martinovi, ale i ostatní postavy se mi líbily. V knihách N.H. vždycky obdivuji jeho schopnost charakterizovat postavy. V komentáři někdo píše, že tam můžeme najít kus sebe sama. Souhlasím. Postavy podle mě nejsou jen jedineční hrdinové, kteří prožívají úsek života, ale určitým způsobem zobecněné postavy, prototypy lidí, které potkáváme kolem sebe. Neurčité vyústění na konci mi nevadilo. Pro mě to znamenalo něco jako: žij svůj život dál, ještě se dá leccos prožít a třeba i napravit. Moje hodnocení asi vyznívá suchopárně, ale humor je stále přítomen. Mě to bavilo.

Morgause
30.01.2018

Přiznávám, že si nejsem úplně jistá, jestli se mi Dlouhá cesta dolů líbila, nebo ne. Na jedné straně musím ocenit styl vyprávění, líbilo se mi, jak každá postava měla svůj vlastní, naprosto uvěřitelný jazyk, myšlenkové pochody, vnímání světa a reality. Na straně druhé mi to vyprávění přišlo víc smutné než vtipné, i když byly pasáže, u kterých jsem se smála i nahlas. Uznávám, že možným důvodem mého rozčarování je fakt, že jsem se v některých postavách viděla až příliš, a nebylo mi to zrovna příjemné. I když kdo ví, možná je to přesně to, o co autorovi šlo - nejen čtenáře pobavit, ale taky ho přimět k zamyšlení nad vlastním jednáním.

Mr.Fox
20.11.2017

Dle anotace jsem očekával, že se děj bude odehrávat na vymezeném místě. Respektive, všichni čtyři budou sedět na římse s houpajícíma se nohama nad propastí, pojídat pizzu a několik hodin si vyprávět, co je zavedlo na toto místo. A nakonec přijdou na to, že co je sem dohnalo, není neřešitelný "problém". Kniha však v tomto tempu jela jen chvíli, což je pro mě zklamání. Vcelku jsem se musel přemáhat, abych ji dočetl. Bylo pár částí, které děj popohnaly kupředu, ale filozofické monology/úvahy jednotlivých postav mě občas vyčerpávaly. Stejně jako užívaný slang, sprostota a následné: "Promiňte, Maureen." - které mi lezlo krkem...

Zhlédl jsem následně i filmové zpracování. Žel, stejně slabé, jen jinak pojaté.