jjanca jjanca komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Toto bola tak krásna knižka. Úplne som to s Anuškou všetko prežívala. Človek si uvedomí, aké hlúposti momentálne riešime a ako dobre sa my (aj) v tejto dobe máme.

03.04.2021 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Skvelé, skvelé, skvelé! Jedného Rockyho by som chcela mať doma. Za mňa oveľa lepšie než Marťan. Ten mi prišiel docela realistický, Spasiteľ bolo skutočné scifi s mimoriadnou dávkou humoru a trochou roztomilosti. S koncom som spokojná. Skoro som presakovala :)

09.04.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Krátka, ale za to intenzívna. Obdivujem autorku, že do tak krátkeho rozsahu dokázala vtesnať toľko emócií. Ako už bolo písané nižšie, škoda, že sa tam tiež nestriedali pasáže otca.

22.08.2021 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Tie posledné tri vety. Z nich sa mi postavili všetky chlpy na tele.

"Teď znáte můj příběh.
Ještě si myslíte, že můžu být šťastná?
Povězte mi to."

Ja dúfam, Cácora, že jedného dňa áno. A dúfam, že jedného dňa budú šťastní všetci, ktorým sa stalo to, čo Cácore. A dúfam, že ich je čo najmenej.

Alena Mornštajnová opäť nesklamala. Skvelý a mrazivý príbeh, ktorý som zhltla na dva záťahy. Teším sa, čo ďalšie autorka napíše.

16.04.2023 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Audiokniha: Tak toto bola silná káva. Človek tak nejak vie, čo má očakávať, čo-to počítal, videl na internete, atď. Ale aj tak vás to zasiahne a vy len zostávate s otvorenou pusou stáť, ako je možné, že sa toto stále deje. Oceňujem výber osobností, s ktorými boli rozhovory vedené. Máme tam ľudí mladších, starších, z vyšších aj nižších tried. Za mňa povinná literatúra.

04.04.2022 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Konečne som sa dočkala a v knižnici po týždňoch čakania aj na mňa prišla rada. Obávala som sa dĺžky knihy, ale zbytočne. Rowligová dokáže písať tak majstrovsky, že žiadna stránka nebola navyše. Ako to tá ženská robí!? Bavilo ma vyšetrovanie, bavil ma vývoj vzťahu Cormorana a Robin, len by ten ich vzťah mohla autorka trochu urýchliť. Každopádne, teším sa na ďalší diel a dúfam, že sa ho dočkáme čo najskôr.

23.11.2022 5 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Skvelý triler, napínavý od začiatku do konca. Knihu som prečítala na dva záťahy. Presne takto si predstavujem dobrý triler. Chytí vás od začiatku, má krátke kapitoly, neviete prestať čítať, milujete/nenávidíte nejakú postavu a potom bum, nastane zvrat a všetko je inak. Skvelé.

06.11.2023 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Ťažko sa hľadajú slová... Nádherná kniha. Zo začiatku mi postava Vianne nebola sympatická, prikláňala som sa ku konaniu Isabelle. Po čase som však príbeh oboch sestier sledovala s rovnakým záujmom. Koniec knihy som preplakala. Klaniam sa pred všetkými ženami, ktoré cez vojnu ostali doma a museli bojovať svoju vlastnú vojnu, a aj pred mužmi, ktorí bojovali na frontoch.
Pripájam sa k doporučení knižky v komentári podo mnou - Mark T. Sullivan - Pod krvavými nebesy.

14.01.2020 5 z 5

To, že bude táto kniha dobrá, som podľa recenzií tak-nejak tušila. Ale že ma to až tak chytí, som netušila. Myslela som si, že to bude kniha čisto o natáčaní Harryho Pottera, ale k môjmu prekvapeniu to nebolo tak a zistila som, že je to kniha s obrovským presahom. A už vôbec som nečakala, že ma dokáže dojať.
Tom má dar písať a pútavo rozprávať. Kniha je napísaná vtipne, s ľahkosťou a zároveň s krutou úprimnosťou, kde nám Tom odhaľuje svoju dušu. Emmin predslov a záverečné kapitoly ma dojali a knihu som dočítala s pocitom, že Toma poznám a že mi svoj príbeh rozprával pri šálke čaju. Knižka má tak vysoké hodnotenie zaslúžene.
Čítané v originále.

28.12.2022 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

No prosím, rodinka na pohľadanie. Milujem, ako sa Shari Lapena dokáže hrať s čitateľmi a motať im hlavu. Po každej kapitole som podozrievala niekoho iného. Svojho "favorita" na páchateľa som síce mala už od začiatku, a ako vždy, bola som vedľa :) Teším sa, čo ďalšie má pre nás Shari nachystané.

22.06.2022 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Po dočítaní mám rozporuplné pocity. Váham medzi 3 a 4 hviezdičkami, tak ostanem niekde na pol ceste - 3,5*. Po toľkých kladných recenziách som čakala asi trochu viac. Ono to
vôbec nebolo zlé, ale niečo tomu chýbalo. Tak nejak som tušila, že to skončí klasicky americky. Kniha bola napísaná pútavo, hlavný hrdina bol sympaticky sarkastický a vtipný, technické pasáže mi až tak nevadili. Najviac sa mi páčilo, že som si vedela predstaviť, že by sa toto mohlo stať aj v skutočnosti, vzhľadom na to, akou pokročilou civilizáciou sa stávame. Že by celá planéta sledovala toho jedného astronauta na Marse a všemožné vesmírne agentúry by sa ho snažili zachrániť. Z toho mi mráz behal po chrbte.

24.01.2022 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Nemám čo vytknúť. Kniha začala pomalšie a postupne gradovala až vygradovala do skvelého záveru a mne je ľúto, že som ju nečítala pomalšie. Síce nie som cieľovka, ale séria ma neuveriteľne baví. Teším sa na ďalšiu časť a len ma mrzí, že vydanie štvrtého dielu asi ešte nejaký čas potrvá.

22.11.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Táto knižka bola pre mňa príjemným prekvapením. Trošku som sa obávala, že ma príbeh bude nudiť, keďže je v kategórii pre deti a mládež, ale opak je pravdou. Čítalo sa to samo, príbeh zaujímavý, postavy sympatické, aj napätie tam bolo. Chvíľku mi síce trvalo, kým som sa zorientovala v názvoch, ale potom som sa nevedela od toho odtrhnúť. Teším sa na ďalší diel.

21.10.2021 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Tak druhá prečítaná knižka od autorky a ani táto nesklamala. Viac sa mi páčilo asi Heřmánkové údolí, ale aj napriek tomu si táto knižka zaslúži 5/5*. Irma a Heda moje obľúbené postavy. Josef by si zaslúžil prefackať. Ako po prečítaní Heřmánkového údolia, tak aj tu ma zalial pocit vďačnosti, že žijem v tomto období a že ženy už nemusia strpieť to, čo zažila Irma.

22.08.2021 5 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Druhá časť ma bavila oveľa viac, než tá prvá. Mrzí ma, že už nebudú ďalšie časti. Je to pohodová detektívka z neotrlého prostredia. Ani mi nevadil väčší rozsah, čítalo sa to dobre, v podstate na jeden záťah.

25.09.2023 4 z 5

Chalupa Chalupa Pavlína Křivánková

Po dočítaní tejto knihy ma napadlo jediné. Prečo táto kniha nie je vôbec vidieť!? Rozhodne by si to zaslúžila.
Do knihy som sa začítala hneď od prvej strany. Stránky ubiehajú rýchlo, aj to vďaka striedaniu kapitol Terezy a Heleny. Postavy sú skvelo vykreslené, obraz o každej žene si urobíte docela rýchlo. Raz fandíte jednej, potom druhej. Príbeh je realistický, kľudne sa mohol udiať alebo sa práve niekomu deje.
Kniha si zaslúži pozornosť, určite neváhajte. Teším sa až autorka napíše niečo ďalšie.

21.06.2023 4 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Keď som sa do knihy púšťala, myslela som si, že to bude nejaká romantická "blbosť". Proste oddychovka. Nemohla som sa viac mýliť. Vždy som patrila do tej skupiny ľudí, ktorí nechápali, prečo ženy od tých chlapov neodídu, prečo sa k ním neustále vracajú. Teraz to už trochu chápem, pretože som sa do Rylea aj ja istým spôsobom zamilovala a túžila mu odpustiť a uveriť, že sa to už nestane. Lily sa ku konci príbehu zachovala správne. Ďakujem autorke, že touto knihou mi aspoň trochu zmenila názor.

07.05.2022 5 z 5

Jenom kamarádi Jenom kamarádi Abby Jimenez

Výborná oddychovka s presahom. Josh bol ako z rozprávky, človek si ho hneď zamiluje a praje si, aby aj v reálnom živote niekoho takého stretol. Kristen bola samozrejme tvrdohlavá, niekedy to až rozum nebral, ale tak trochu som ju chápala. Koniec sa mi páčil (až na to, čo sa stalo Sloan). Čítané v originále.

22.01.2023 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Audiokniha: Po vypočutí/prečítaní tejto knihy sa už nikdy nebudem pozerať na les ako predtým. Pôvodne som očakávala ezo typ knihy, ale našťastie sa to nestalo a kniha vám poskytne mnoho nových informácií o biológii a fungovaní lesa. Interpretácia bola tiež veľmi príjemná.

26.10.2022 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Skvelá oddychová detektívka, ktorú som prečítala za necelé dva dni. Hlavné postavy boli sympatické, zápletka zaujímavá. Bolo príjemné pre zmenu nečítať ďalší krvák. Záverečné rozuzlenie mi skutočne pripomenulo Poirotovky a ďalší diel si nenechám ujsť.

17.07.2022 3 z 5