Jiitush Jiitush komentáře u knih

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Už bych se vážně mohla poučit a přestat doufat v to, že knihy označené jako Světový bestseller mi vyrazí dech a srazí mě na kolena.
Člověku, který o holocaustu už spoustu přečetl, tohle absolutně nic nedá. Těšila jsem se nejvíc na vyprávění Minky a je paradoxní, že právě během jejího vyprávění jsem knihu odložila, protože jsem měla pocit, že čtu příběh, který jsem četla už desetkrát. Počkat, oni byli na Židy za Druhé světové války zlí? Opravdu? V ghettu bylo přecpáno a byl tam nedostatek jídla? To jako vážně? To je naprosto nová informace! Když ženská chtěla nějakou milost či výhodu, musela zato podržet nějakému chlapovi? No to snad ne, tohle by chlapi přece nikdy neudělali a už vůbec ne za války!
No, jdu raději pohledat nějakou knihu, která není označena jako Světový bestseller ...

04.06.2017 2 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Reálie děsivé, ale kdyby to bylo napsáno procítěněji, tak se v polovině knihy nepřistihnu, že je mi vlastně úplně ukradené, jak to s nima dopadne.
PS: Ale jelikož se ukázalo, že jsou i ty reálie vymyšlené, snižuji hodnocení na jednu hvězdu.

09.05.2017 odpad!

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Ach jo, to je tak když se necháte masírovat médii a (už zase) uvěříte, že tenhle bestseller je to to nejlepší, co si můžete v životě přečíst a bla bla. Prostě já a bestsellery, to nejde dohromady, vždycky od toho očekávám literární orgasmus a místo toho se na konci ptám sama sebe: "A to jako bylo celý?"
Jasně, námět je to skvělý, nápad smrti jako vypravěčky originální, ale když na konci zemře většina postav a vám je to ukradené, je něco špatně (s vámi nebo s knihou).

13.01.2015 3 z 5

Jedinou výhodou na této knize je ta, že ji máte do hodiny přečtenou.
Pan Viewegh si totiž zřejmě spletl žánr, protože tohle pohádky nejsou ani náhodou. V pohádkách totiž vystupují pohádkové bytosti, dějí se kouzelné věci, měli by mít poučení a šťastný konec. Vieweghovy pohádky nesplňují ani jednu podmínku, možná jedině ten šťastný konec. Příběhy jsou rozbředlé, poučení či vůbec nějaká pointa mnoha příběhům chybí.
Vsadím se, že kdyby s tímto rukopisem přišel k nakladateli kdokoli jiný, nakladatel by s zaťukal na čelo a poslal by vás do blázince. Jelikož tohle však vyplodil nejprodávanější český spisovatel, proč bychom mu tuhle slátaninu nevydali? Prodává přeci jméno, ne kvalita.

09.02.2012 1 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Nemůžu hodnotit, protože jsem ani nedočetla :( Nebavilo mě to (hlavně zbytečné zdlouhavé popisy), a tak jsem knihu odložila.

14.01.2012

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Tak tomuhle příběhu jsem zkrátka nepřišla na chuť. Ano je to opravdu dojemný příběh dvou mladých lidí a jejich za hrob jdoucí lásce a ... bla bla bla. Dle mě je to jen nereálný sentimentální žvást. Ta tolik opěvovaná láska mladých lidí není nic jiného, než jen pubertální volání přírody. Nevěřím, že by se do sebe dva lidé, kteří znají tak akorát svá křestní jména a příjmení, do sebe zamilovali tak moc, až by byli pro sebe ochotni zemřít. Shakespeare nebyl špatný dramatik, ale tohle je prostě přehmat vedle.

14.01.2012 2 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Ze začátku to pro mě byla obyčejná a tuctová love story, místy až zbytečně přeslazená a neuvěřitelná (osmnáctiletý kluk čte romantické knížky, to jako vážně? :D ). Potom se to však zlomilo, zápletka byla prozrazeno, všechno to do sebe zapadlo a já opět CH smekám za tak úžasný, promyšlený a dojemný příběh.

10.05.2022 5 z 5

Moc mi nesedl polodokumentarní styl psaní. Pasáže beletristické se četly lehce, ten zbytek byl těžký a složitý na čtení i orientaci, dokonce jsem se v půlce přistihla, že se mi ani nechce číst dál.

10.04.2022 3 z 5

Plovárna Plovárna Libby Page

Dost předvídatelný příběh, ale autorka vytvořila velmi příjemný a sympatický svět, do kterého jsem se ráda vracela, tudíž jí tu předvídatelnost a hromadu klišé odpustím. Areál plovárny byl popsán dokonale, až jsem trochu zalitovala, že v mém okolí žádná taková venkovní plovárna není.

Stylisticky to není žádné terno, jazyk je docela jednoduchý, ale kniha prostě má své kouzlo (ať už vykresleným prostředím, postavami nebo prostě celkovým feel good zaměřením). A počítejte s tím, že vás donutí sbalit plavky a jít si zaplavat! :)

24.07.2021 4 z 5

Rande na balkoně Rande na balkoně Felicia Kingsley

Moc pěkný, úsměvný příběh z aktuální doby. Postavy sympatické, děj svižně odsýpal, vtipné monology. Dokonce mě knížka donutila zavzpomínat na časy mého dospívání. Opravdu doporučuji, škoda, že od autorky není v češtině dostupných více knih.

11.01.2021 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

(SPOILER) Podle zdejších hodnocení jsem čekala opravdovou pecku. Ze začátku mě to dost navnadilo, popis vraždy na festivalu byl syrový a geniální. Pak se stala druhý vražda a člověk čeká, že se bude vyšetřování nějak vyvíjet, postupovat. A ono se místo toho neděje skoro nic. Dlouhé natahované pasáže z osobních životů, chybějící napětí a možná až zbytečně brutální scény. Konec samozřejmě klasický, až nereálně dramatický, dva hlavní hrdinové v ohrožení života bojující s padouchem.

Pro mě to byla kniha, která ničím nevybočovala z davu, byla stejná jako spousta thrillerů, které jsem už přečetla. Mám pocit, že mi ani nic nedala a tím pádem se nepustím do dalších dílů.

A ještě jedna poznámka k překladu. Lidé ve Skotsku opravdu nemluví jako Pražáci nebo Čecháčci!!! Milí překladatelé, prosím už přestaňte překládat různé dialekty obecnou češtinou (př. rozlišení vobrazu; kolem vobličeje; ani voči; vo tom není pochyb - tohle jsou příklady z rozhovoru policistů (ne, opravdu to nejsou nevzdělaní kriminálníci, takhle podle překladatelky mluví policisté v Edinburghu)).
Takhle debilně se ve Skotsku opravdu nemluví, stejně tak ani na Moravě nebo ve Slezsku a čtenáře z těchto končin takovéto prznění jazyka dost pohoršuje, fyzicky je bolí vidět takovéto zvěrstvo černé na bílém a při čtení to akorát ruší a kazí dojem z příběhu.

13.10.2020 3 z 5

Prak Prak Michal Vrba

Zajímavý námět, nelehká doba a lidské dilemata... Čekala jsem od toho ale asi něco trochu jiného. Příběh byl celkem bez emocí, vyprávění mi přišlo takové "studené a odosobněné". Dějová linka v deníku o novinářově cestování byla naprosto zbytečná a ruku na srdce - opravdu by si do deníku v tak vypjaté chvíli psal Marek vyprávění o dvou dějových linkách? Myslím, že by všechny odvyprávěl lineárně bez toho nudného popisu jeho cesty. Některým postavám mohla být věnována větší pozornost, mohlo se jich tam objevit i víc, ale chápu, že je to novela.

12.04.2020 3 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Výborný psychologický thriller, při čtení cítíte děs a hrůzu, hrdlo máte sevřené a zoufáte si společně s hlavní hrdinkou. A tak by to u psychologických thrillerů mělo být.

Akorát místy je příběh těžce uvěřitelný. A samotnou hrdinku jsem ani moc nelitovala, že se do takové situace dostala, když se nějaká žena ve 21. století zcela poddá svému partnerovi, provdá se za něj po třech měsících bez toho, aniž by spolu předtím žili a aniž by viděla budoucí bydliště, a ještě na něj vše přepíše, nemůže se pak divit, že se z jejího milého vyklube psychopat a z ní stane nesamostatná a vězněná loutka.

SPOILER: Co se týče konce, nepřijde mi úplně dobře objasněný. Je nelogické, proč by se chtěl někdo zabít zrovna v pokoji, který ani nemá kliku zevnitř? Jak by se tam ten dotyčný asi zavřel? Byla jsem sice ráda, že Grace zatočila s Jackem (konečně!), ale myslím, že tenhle způsob by ji u soudu určitě neprošel, přišlo by se na to.

08.02.2019 4 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

První díl jsem sice nečetla (viděla jsem seriál od HBO, já vím, ostuda!), ale myslím, že mi to nikterak neuškodilo. V postavách a v ději jsem se dobře orientovala, druhý díl knihy totiž plynule navazuje na první sérii seriálu.
Kniha je skvělá, každou stránku jsem doslova hltala, zajímaly mě osudy postav a zároveň jsem byla ráda, že nejsem v jejich kůži. Postavy většinou nechápete a nemáte rádi, ale vždycky se objeví světlý okamžik, kdy jejich počínání pochopíte, začnete s nimi soucítit, ale záhy zase provedou nějakou taškařici a vaše sympatie ztratí.
Skvělý literární počin, těším se na třetí i čtvrtý díl.

06.01.2019 5 z 5

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

No, pro člověka, který přečetl už hodně knih o válce a holokaustu, nebude tohle žádný odvaz. Příběh o hrůzách války a koncentráku, který byl už předtím napsán stokrát v jiné podobě.
Pohled na předválečné Československo očima Američanky knize místy taky ubírá na autenticitě, nějaké drobnosti v knize mi přišly hodně nereálné (jako třeba: (SPOILER) Amalie jen tak náhodou najde ve Vídni na ulici dopis s americkou adresou, napíše onomu neznámému Židovi žijícímu v Americe a barvitě mu v dopise v němčině vylíčí, jak hrozná je situace v Rakousku po Anšlusu. Na to ji onen dobrodinec pošle peníze na cestu do Ameriky. - To jako vážně?! Tehdy byla silná cenzura, pošta, zvlášť ta, která mířila do USA, se kontrolovala, dopisy se otevíraly a četly. Tenhle způsob útěku by se podle mého tedy nikomu nepodařil.)
A takové drobnosti mi prostě při čtení vadily, kvůli nim to pro mě byl jen další romanticky přehnaný tuctový příběh, který vypadal nereálně.

17.09.2018 2 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Tenhle román je fakt pecka, i když sci-fi nebo detektivky moc nemusíte, stejně vás chytne už od začátku a nepustí. S výběrem tématu vsadil autor na jistotu, myslím, že téma Nácků, 2. světové války a koncentračních táboru bude vždy ožehavé a zároveň čtenářsky oblíbené.

21.12.2016 5 z 5

Hausfrau Hausfrau Jill Alexander Essbaum

Zajímalo by mě, jak se na obálku dostalo to zlatavé kolečko, které slibuje, že se jedná o bestseller. Hlavní hrdinka nesympatická, tudíž jsou vám její eskápady úplně u prdele. Jediné, v čem jsem s ní soucítila, byl ten pocit odcizení a prázdnoty, který zná každý člověk, co někdy žil v cizí zemi. Ale žena, která devět let žije v cizí zemi, není schopná se za tu dobu naučit jazyk a místo toho doma sedí na prdeli a fňuká, že se s ní nikdo nechce kamarádit, nebo se někde nechává klátit cizíma chlapama, si moje sympatie fakt nezíská.
Navíc vyprávěcí styl typu hala bala, na co bych to vyprávěla pěkně postupně, udělám jim v tom guláš, nejdřív začnu vyprávět příběh někde odprostřed a v tu nejmíň vhodnou chvíli tam šoupnu pasáž, která příběh vůbec neposune dopředu a která je vlastně naprosto irelevantní. A ještě to celé proložím útržky rozhovorů mezi hlavní hrdinkou a psycholožkou.
Bad done. Už dlouho jsem nečetla tak hroznou knihu.

23.08.2016 1 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Tohle Remarquovo dílo mě moc neoslovilo. On i Ona jsou nesympatičtí, nedokázala jsem se do nich pořádně vžít. Korunu tomu nasadilo, když Lilian odjede ze sanatoria, aby si užívala života, a pak akorát utrácí peníze za hromadu šatů - tohle je opravdu ta její představa carpe diem?

01.07.2016 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Nemám ráda takové ty knihy, jejíž autor se snaží být v každé větě neskutečně vtipný, ironický a nad věcí. Vypadá to nuceně, nepravděpodobně a křečovitě. Ne, nepřišlo mi to vtipné (zasmála jsem se možná jednou) a ani mě to nebavilo, takže jsem to někdy po první třetině odložila.

24.05.2014 2 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Romeo, Julie a tma se mi líbila víc než Romeo a Julie. Těm Otčenáškovým hrdinům jsem jejich lásce uvěřila, na rozdíl od těch Shakespearových...

07.03.2012 5 z 5