jfialova jfialova komentáře u knih

Srdce smečky Srdce smečky Bobbie Pyron

Drsný příběh o malém klučinovi bez domova. Naše děti jsou asi o kapánek mladší než je cílovka, nicméně nemohli jsme se od čtení odtrhnout. Chodili si dokonce dobrovolně po obědě lehnout, abychom mohli pokračovat se čtením :-) Nyní čelíme nátlaku na pořízení pejska... Na mě jako dospělého čtenáře a rodiče tento příběh působí rovněž velmi silně, děsí mě, že jde o příběh reálný. Dokument Děti ze stanice Lenigradská, z kterého kniha částečně vychází, doporučuji ke shlédnutí, je to ale pouze pro silné povahy :-(

22.04.2019 5 z 5

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Rozsahem, tématem i hloubkou zpracování jde v české literatuře zcela jistě o jedinečné dílo. Škoda, že zůstalo nedokončené, i když nevím, zda by to pak vzhledem k úctyhodnému rozsahu bylo ještě vyhledáváno běžnými čtenáři.

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Knihu mi doporučila kamarádka, jinak bych po ní, přiznám se, nesáhla. Byla ale perfektní. To, že je autor Polák, jí dává větší grády a malinko jiný úhel pohledu. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí.

19.03.2019 5 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Knihu jsem četla ještě předtím, než jsem viděla film-já vůbec raději čtu než koukám na filmy. Takže filmové obsazení mi potom moc nesedělo, protože třeba strýce Pepina jsem si teda představovala úplně jinak-ne že by Hanzlík byl špatný, ale prostě v hlavě jsem to měla nastavené jinak. Strýc Pepin vůbec tomu dává úplně jiný rozměr, co historka, to perla. Třeba jak tu babu lísklo po čuni poleno ze šporhelta, to si pamatuju i po 15 letech :-)

Babička Babička Božena Němcová

Strašně těžké je hodnotit tuto knihu, kterou četl snad každý, nebo o ní aspoň slyšel. Ano, na jednu stranu je to taková trochu idylická limonáda o venkovském životě. Pamatuji si, že už jako dítě mi třeba bylo protivné rčení babičky, že dobrá hospodyně má skočit pro pírko přes plot-proč jako?! Na druhou stranu některé drobné příběhy a postavy tam zahrnuté jsou nezapomenutelné-třeba Viktorka. Takže dávám zbabělé 3 hvězdy.

19.03.2019 3 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Knihu jsem četla kvůli seznamu literatury k maturitě, byť tuzemské autory jinak moc nevyhledávám. Příjemně mě překvapila, a to jak po jazykové stránce (to se dá ale u Čapka koneckonců očekávat), tak po té dějové. Příběh je napínavý, zajímavý včetně skryté alegorie. Určitě doporučuji ke čtení i těm, kdo jinak klasiku moc nečtou.

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Musím říct, že kniha mě bohužel zklamala. Chtěla jsem si přečíst celosvětově opěvovaný román a našla jsem něco na pomezí červené knihovny a filozofického románu. Chtěla jsem v tom najít něco skrytého, ale nepodařilo se, škoda. Zkusím se ke knize vrátit někdy později.

19.03.2019 2 z 5

M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy Richard Hooker

Kniha stojí za přečtení, ale nejdřív zapomeňte, že existuje stejnojmenný seriál, protože moc společného tam nenajdete. Snad kromě názvů postav, které se ale charakterově poněkud liší a některých částí, které se z knihy dostaly do seriálu. Kniha je sice satirická, nicméně oproti seriálu je více k zamyšlení.

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Děti mají audio namluvené panem Filipovským a to můžu slyšet pořád dokola. Populární je zejména: "To je Bajza Petr..." no, však víte. Ohledně té mluvy a gramatických chyb-to je přece schválně, když je vypravěčem malý kluk, který se snaží při povídání/psaní působit dospělým dojmem, a proto používá schválně co nejsložitější a nejkvětnatější formulace, jaké kdy slyšel. A protože tak normálně nemluví, tak v tom dělá chyby.

18.03.2019 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Jojo, budem spolu dělat do krevet.

Hannibal - Zrození Hannibal - Zrození Thomas Harris

Jak se zrodil Hannibal , jsem původně netušila. Kniha byla tedy pro mě vlastně velkým překvapením, na rozdíl od předchozích dílů, které jsem znala ve filmové podobě. Proto hvězda navíc za nová fakta :-)

18.03.2019 5 z 5

Hannibal Hannibal Thomas Harris

Výborné pokračování příběhu o Hannibalovi.

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Výborná čtivá kniha, napínavá. V podstatě koresponduje se stejnojmenným filmem.

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

No nevím, kniha obsahuje hezké momenty, ale na druhou stranu se snaží v dětech vyvolat jakýsi strach. Nezapomenu na popis toho, jak Bobešovi umřel malý bratříček a měl ještě v noze zaraženou třísku z drsné dřevěné podlahy. Jasně, děcka by měly vědět, že život není žádná sranda, že dřív fakt lidi byli mnohdy tak chudí, že neměli co jíst a že by si měli vážit toho, co mají. Ale co si budeme nalhávat, kniha byla poplatná době, ve které vznikala a patrně měla takto formovat děti už od útlého věku. A to se mi na ní nelíbí.

18.03.2019 2 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Kniha je sice lehce ideologická (údajně byla napsaná na objednávku režimu, aby vylíčila idylický kolektivizovaný venkov), ale já jsem ji milovala jako dítě a mým dětem se taky moc líbila. Knihu doprovází krásné ilustrace Heleny Zmatlíkové.

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Moje první nesbovka. Dobré napínavé čtení. Nezapomenu na scénu s kadibudkou.

18.03.2019 4 z 5

Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Edgar Allan Poe

Klobouk dolů před panem Poem. Ještě dnes se to dá číst a jak horory, tak detektivky jsou napínavé.

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Ta ženská mi byla celou dobu tak protivná! Ale to bylo vlastně cílem, ukázat na lidskou sebestřednost, chamtivost, hloupost a sobeckost. Jazyk a styl psaní je poplatný době, kdy kniha vznikla, takže kdo nemá rád poněkud do detailů zabíhající styl, bude zklamán.

Bídníci II. Bídníci II. Victor Hugo

Pokračování známého románového příběhu. Opět se střídají dějové a popisné pasáže. Je třeba být na to dostatačně naladěn.

Bídníci I. Bídníci I. Victor Hugo

Dala jsem to ještě na základce, takže vzhledem k rozsahu díla to byl pro mě tenkrát hodně náročný kousek. Dějová linka se střídá s poměrně obsáhlými popisnými pasážemi, což je však pro Huga typické. Naprostá klasika.