Bylo nás pět

Bylo nás pět https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142607/bmid_bylo-nas-pet-Z82-142607.jpg 4 3362 443

Knížka Bylo nás pět nemá v Poláčkově díle obdoby. Jedná se o skutečný klenot moderní české literatury, který patří k zázrakům naší mateřštiny. Je to báseň v próze, klukovskýma očima viděný rok na maloměstě. Podle ročních období můžeme příběh rozdělit na drobné časově ohraničené události, jako je pouštění draka, ohníčky, příhody ve škole, koupání, příjezd cirkusu a další. Poláček čerpá z jazyka tehdejšího maloměsta, ozvláštněného mistrovsky zvládnutým jazykovým žertováním. Díky němu dobové fráze v ústech jeho hrdinů ztrácejí svůj původní význam a stávají se básnickým prostředkem. Jedná se o vůbec poslední Poláčkovo dílo, které bylo po celou dobu německé okupace ukryto v tajné zásuvce nakladatelství. Překvapení čtenáři je dostali do ruky poprvé až v roce 1946, dva roky po autorově smrti v koncentračním táboře v Osvětimi. Před krutou současností se Poláček uchýlil k nostalgii. Zatímco mnozí jiní si zoufali, on statečně psal kouzelnou fatu morganu inspirovanou svým dětstvím, laskavý sen uprostřed tehdejší strašné válečné reality.... celý text

Aleshgang
26.03.2024 4 z 5

(SPOILER) Ze začátku mi kniha přišla zmatená. Jméno hlavního hrdiny bylo až na straně 60 (kdybych předtím nevěděl že je to Petr Bajza byl bych zmatený). Ale jak tady spousta lidí psalo, část s Indií je nebavila, ale mě vyhovovala, i když jsem věděl že je to sen. Také jsem to četl s audioknihou od českého rozhlasu, a nelituji toho. Také mě zaujala stará mluva (kvelb, lévolvér, verbloudi..). Mě se tato literární klasika prostě líbila.

AndrewTheJUA
18.03.2024 5 z 5

Kniha to je skvělá a namluvení p. Filipovským je bezkonkurenční. Vřele doporučuji!

Koty7
14.03.2024 4 z 5

Stará česká Poláčova klasika o partě kluků, podle které byl natočen krásný seriál s dobrým obsazením.

Kristy.Seb
14.02.2024 4 z 5

Začátek knihy mě bavil, zdlouhavá Indie už tolik ne.

Emik87
13.02.2024 4 z 5

Z povinné četby na základní škole se vyklubala sympatie na celý život. Nádherný příběh o přátelství psaný v šílené životní situaci. Ráda si čtení zopakuju. :)

Ema22
11.01.2024 4 z 5

Velmi mě těší hra se slovy a kontrast mezi různými vrstvami. Spousta scén byla věrně převedena do filmové podoby a já se nemůžu ubránit úsměvu, když si vybavím domácké prostředí rodiny Bajzových a pečlivou maminku, půtky mezi Peťou a Rampepurdou. Snové epizody jsou trochu chaotické, ale pobavilo mě, jak jeli hoši vlakem a Petr doběhl pro rodiče, aby viděli svatbu.

ninano
09.12.2023 5 z 5

Úžasná klasika, která bohužel - podle hodnocení tady - v dnešní době příliš neboduje.

18LenkA12
25.11.2023 5 z 5

Toto dílo patřící mezi českou klasiku, je oddychové, plné dobrodružství klučičí party popsáno očima hlavního hrdiny. Knihu můžu jen a jen doporučit. Rozhoden si ji ještě přečtu.

Kaja_H
22.11.2023 5 z 5

Vzpomínka na dětsví a trochu taky sonda do minulosti pro porovnání, jak se venkov i město ve vztahu k aktivitám dětí proměnily. Prostě vzpomínky a odpočinek.

milovnice_knih_
18.11.2023 3 z 5

Po knížce jsem sáhla díky maturitní četbě a musím říct, že za mě je to průměrná knížka.
První polovina knížky, kde pětice kluků zažívá dobrodružství a provádí lumpárny v jejich městě mě bavila a dobře se četla. Pak ale přišla druhá polovina knížky, ve které je popsán sen hlavního hrdiny, kde prožívají dobrodružství v Indii a to mě bohužel už nebavilo a spíš jsem se u čtení nudila a musela jsem se do čtení nutit.
Takže za mě je to průměrná knížka, ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

Nathally
06.11.2023 4 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala díky povinné četbě a předtím jsem znala příběh pouze ze seriálu. Nicméně, musím říct, že mě kniha stejně tak pohltila jako seriál a dokonce mi dodala motivaci znovu si ho přehrát. Petr Bajza je rošťák a moc se mi líbilo, že to bylo vyprávěné z jeho pohledu, nejvíc se mi asi líbila část, když byl Petr nemocný a zdálo se mu o Indii.

janturecek2001
20.10.2023 3 z 5

Nevím proč ale tohle mě hodně sr*lo už v TV.. Zkusil jsem přečíst a nic moc... Není důvod se ke knize vracet. Zakázal bych to jako povinnou četbu - děti může tohle dílo právě naopak od čtení dalších knih odradit protože si řeknou, že takové jsou knihy všechny. Učitelé by opravdu měli používat mozek a jít s dobou...

Karabach
19.10.2023 4 z 5

První polovina byla báječné čtení. Toulky Indií mě už nebavili.

Zemlja
04.10.2023 5 z 5

Výlet do prvorepublikového městečka, vztahů mezi různými obyvateli; náhled do rodiny maloobchodníka, rošťáren partičky kluků. Vtipná, citlivá knížka.

cerseyi
01.10.2023 5 z 5

Klasika mého mladí.

markulina711
30.09.2023 4 z 5

Klasika neomrzí. Tuhle kouzelnou knížku jsem zdědila spolu s Knoflíkovou válkou a Rychlými šípy po kmotrovi. Když zrovna pršelo a nedalo se dělat lumpárny venku, zašila jsem se někde s tímhle dobrodružstvím. Dnes čtu sem tam z nostalgie. Ale pořád mi to dělá stejnou radost.

pam225
25.07.2023 3 z 5

Mám rada tuto klasiku. Pobaví a dobře se čte.

Lele61
24.07.2023 4 z 5

Karel Poláček nám ve svém čtivém románu přináší řadu dobrodružství party pěti kluků v čele s Petrem Bajzou, které zažívají v prostředí malého českého městečka. Knížka je určena zejména pro dospívající mládež. Dobře známé je potom i filmové zpracování.

sajanka
18.07.2023 3 z 5

Je to jedna z dalších krásně laděných knížek mého dětství. Člověk dnes pomalu zapomíná na kouzlo jednoduchosti těch dob. Ráda se k nim vracím aspoň v knížkách a filmech.

tittanie
29.06.2023

Miluji tohle období a hlavně ten seriál, který byl podle této knihy natočen.
Líbí se mi atmosféra knihy.