JezinkaJ JezinkaJ komentáře u knih

Tým v nemilosti Tým v nemilosti Sophie Hénaff

Lidské počtení.
Po dlouhé době příjemná, lehčí detektivka, s nekomplikovanými vztahy, lidmi, nikde žádný excentrik, Určitě si přečtu i druhý díl.
Příběh možná trošku slabší, ale to mi teď vůbec nevadilo. Čtení plynulo k závěru i tak hezky. Nejvíc fandím Pilotovi a jsem moc ráda, že je v příběhu a nesedí doma.
Hvězdičky tak tři a půl, za Pilota čtyři.

12.01.2020 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Jaké je to štěstí, že detektivky čteme pro zábavu a ne pro získávání nových znalostí, které bychom snad mohli uplatňovat ve svých životech. V tomto případě fakt klika. :-)
Kate Marshallová nezačala špatně. Čeká nás nejspíš další zábavná serie. Uznávám, že kniha byla, díky násilným scénám, místy až dechberoucí, ale přes to se většina čtenářů snadno přenese. Mně se líbí, jak jsou karty rozdány. Četla jsem si, nenudila se a ani jsem moc nezlobila. Jsem zvědavá na další díl.
Za mě klasika, čtyři hvězdičky. Tu čtvrtou potvrzuje celkem milé, až oskarové, děkování. Dobře si Robert naklonil čtenáře. A tajně doufám, že Eriku úplně neopustil.

09.12.2019 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Trýznivý příběh, který se mi hodně hluboce zaryl pod kůži.
Tolik nelásky, nepochopení, bolesti a ticha. Byl tam vůbec někdo sťastný? A přesto jsem pořád četla dál a dál a jedla čokoládové pralinky, abych to tíhu unesla.
Moc se mi to líbilo. Škoda toho trošku laciného konce. Nemuselo to tak nutně být.
A pravda je i to, že se na další knihu Aleny Mornštajnové moc těším.

20.11.2019 4 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

No, kolisalo to.
Dlouho jsem knížku viděla na tři hvězdy... Ach, ty fatální lásky, mé srdce okoralé je nemá rádo. Fascinující je, jak Harry přitahuje naprosto všechny ženy ve svém okolí... Jeho občasné poklesky rozhodně vítám.
Skvělé rozuzlení a konec mě dostal, takže poctivé čtyři hvězdičky to jsou. A těším se na další příběh.

07.11.2019 4 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Nejdříve jsem si také říkala, že film byl lepší než kniha. Ale v průběhu četby mi došlo, že to není pravda a že to nelze srovnávat. Kniha pro mě byla vlastně ještě tragičtější. Zvláštní lehký autorův odstup ve mně hrůzu umocňoval. To postupné zbavováni lidské důstojnosti až z lidí, kteří si žili své životy, měli majetek, postavení, někým a něčím byli, měli vztahy, rodiny, milovali a byli milování a někdo z nich jen tak udělal ubohé, vyhladovělé trosky bez domova, všechno jim vzal a pak i život jen tak, pro nic a za nic. Jak se proboha tohle dá přežít?
Pane Szpilmane, máte můj velký obdiv, že jste to dokázal a že jste uměl žít dál.

27.10.2019 5 z 5

Čtvero ročních období v Římě Čtvero ročních období v Římě Anthony Doerr

Kniha má smůlu.
1. Je evidentně špatně tematicky zařazená, neb o cestopis nejde a knížka za to nemůže. Jde spíš o časově ohraničené osobní vzpomínky. Na deník je to pro mě málo niterné.
2. Podle mého názoru je knížka určena užšímu okruhu čtenářů a to ji bohužel také determinuje.

Řím docela dobře znám, tedy i místa, která autor zmiňuje. Pro mě je Řím "město měst". Najdete v něm celou stopu lidstva. Všechno důležité, co nás kdy potkalo, v něm prostě je. Autor měl možnost strávit ve městě jeden celý rok. Rozdělení na roční období je logické a docela dobrý nápad. Držela jsem mu palce, aby zažil sníh v Pantheonu a teď je už držím sobě, třeba někdy, náhodou...
Četla jsem kvůli Výzvě, docela mě to bavilo, něco jsem se dozvěděla, takže čtyři hvězdičky. Ta pátá, kterou často nedávám, je osobní a je za připomínku, kde je "ta klíčová dírka". Nemohla jsem si na to vůbec vzpomenout. Za týden se do Říma chystám, takže se jedním okem zase mrknu.
PS. Rada pro zájemce, do Baziliky svatého Petra jděte ráno, jinak si ji neužijete. Je to jedna z mála věcí, kvůli které se vyplatí vstát a být v kostele nejpozději v půl osmé. I snídaně na vás počká. To stejné platí i pro Vatikánská muzea, je dobré, být při otevření už na místě s elektronickou vstupenkou.

14.10.2019 5 z 5

Cela 17 Cela 17 Dominik Dán

Můj první Dán. :)
Čtení napínavé, zajímavé, dialogy nepostrádaly vtip. Pro mě nadprůměrná krimi a autorovi zachovám přízeň.
Poznámky, týkající se konce knihy, nerada polykám, abych neproflákla závěr.

06.10.2019 4 z 5

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

Další z trochu povinně-dobrovolných výběrů "kvůli Výzvě". Když jsem začala číst, říkala jsem si: "bóže, o krávě, no teda, to bude souboj vůle." Knih s černobílou obálkou zase tak moc není, a tuhle jsem zrovna měla...". Naštěstí se často mýlím a tohle je další z dobrých omylů. Podle mého názoru kniha vůbec není špatná. Stojí si za víc než současných 67 procent. Oceňuji i překlad, myslím, že nebyl lehký a všimla jsem si i celkem vydařených překladů různých ustálených rčení či idiomů.
Bavila jsem se, chytala se za nos i zpytovala svoje svědomí a jen jsem si říkala, jak asi tohle skončí.
Někdy je při čtení potřeba nadhled a jisté volnomyšlenkářství, ne? I proto jsem míru uvěřitelnosti nechala zavřenou v šuplíku.
A fandila jsem všem třem.

24.09.2019 4 z 5

O zubaté vagíně a králi penisů O zubaté vagíně a králi penisů Libor Budinský

Já jsem se bavila.
Úsměvné erotické pohádky pro slunné odpoledne. Hodily se mi do Výzvy a nelituji svého výběru.

22.09.2019 3 z 5

Pastýř Pastýř Frederick Forsyth

Příběh Pastýře mám moc ráda, ať jako knihu a nebo klidně i jako mluvené slovo. Dodnes si pamatuji, jak jsem ho poslouchala poprvé a asi se mi nikdy neomrzí. Je to pozoruhodný, trošku mysteriozní příběh, které normálně spíš nemusím. Naštěstí výjimky existují. Kniha je malá rozsahem, ale nikoliv obsahem.
Pokud máte chvíli času, rozhodně doporučuji k přečtení.

22.09.2019 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Už nějaký čas jsem od paní Agathy nic nepřečetla. I při nejméně třetím čtení je Záhada na zámku Styles skvělá. Vlastně je mi jedno, jestli je příběh až moc zamotaný, já to autorce všechno s radostí odpustím. Stará Anglie, humor, laskavost a pochopení pro lidské chyby, mě baví už tolik let. Copak by člověk řekl, že Záhada vyšla před 99 lety?
Ve Vlastním životopise Agatha litovala, že nechala Hercula a slečnu Marplovou vstoupit na scénu jako postarší osoby.

17.09.2019 5 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Je mi vážně líto, že nemám čtvrtý díl.
Série Freyja & Huldar mě baví. Oceňuji, že hrdinové nejsou jen kladni a postavy mají vývoj.
Zápletka této části je současná a celkem závažná. Myslím, že dobře zpracována. Obětí a vinici nemají jednoznačně vymezení.

12.09.2019 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Slušný potenciál. U takových knih nečekám a nechci americký happyend. Četla jsem s vědomím, že skutečnost, musí být nepopsatelná.
I tak skoda trochu zmarněného vyprávění, já čekala syrový příběh až do konce.
Ach ta nenaplněná očekávání.

11.09.2019 3 z 5

Teď neplač Teď neplač Joy Fielding

Lehká letní rodinná krimi pro ženské čtenáře. Když se čtenářka, nemyslím, že by tohle četli muži, smíří s tím, že ji čtení nepřinese nic víc než zábavu, může si užít hezkou, volnou, letní sobotu na sluníčku, tak jako já. Postavy mě nerozčilovaly tak, jako Oskar a Lucinda.
Uznávám, že se kniha dobře čte a není nudná. Škoda jen, že šátková scéna neměla ten správný konec a pokračování. Ale to by zase koketovalo s jinou kategorií četby. :-)

01.09.2019

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Smutný příběh o tom, jak těžký někdy začátek může být, jak je těžké obstát sám před sebou, před partnerem, před světem.
Je nutné jít někdy se svou kůži na trh.
A proto, neházejme hned flintu do žita. Cena za fatální omyl může být dost vysoká.
Edwarda i Florence mi bylo líto.

30.08.2019

Oskar a Lucinda Oskar a Lucinda Peter Carey

Jedna z nejpodivnějších knih, jakou jsem kdy četla.
Oceňují autorův jazyk a tedy i překlad.
Hlavní postavy (nechci psát hrdinové, neb hrdina nebyl vůbec nikdo) byly neuvěřitelné látry bez vůle a jakékoliv síly, postavit se čelem k životu, vyjádřit své pocity a stát pevně na zemi. Většinou mě rozčilovaly. Sem tam probleskla jiskra pozoruhodné úvahy nebo myšlenky. Celkem dost by mě zajímalo, kde autor čerpal inspiraci.

30.08.2019 3 z 5

Kniha zrcadel Kniha zrcadel Eugen Ovidiu Chirovici

Knihu zrcadel jsem četla kvůli Výzvě a byla lepší než jsem si očekávala. Což je dobrá varianta.
Zdařilý román s trochou detektivna, pro mě skutečné postavy, uvěřitelné zápletka, já prostě ráda věřím tomu, co čtu. Líbilo se mi rozdělení děje do tří částí, přičemž každou vypráví někdo jiný s jinou účasti v příběhu. To je zajímavý a originální nápad. Za mě zasloužené 4 *.

28.07.2019 4 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Kniha nestojí za přečtení, je to naprostá ztráta času, který lze využít čtením ověřených vzpomínkových monografií.
Omluva pro to není. Co všichni ti, kteří gulagy opravdu prošli a co potom ti, kteří byli nahnáni jenom tam? Může snad jejich příběh vyprávět někdo, kdo tam vůbec nebyl???

22.07.2019 odpad!

Pro svět mrtví Pro svět mrtví Graham Masterton

Ach Grahame, tys toho nenechal, nemůžeš si hrát na autora ženských románů. Ty tvoje fatální vztahy...
V tomhle díle jsi z Katie udělal slušnou mrchu. Necháš ji v příštím díle zastřelit?
Jako vždy, dobre se to čte, slušný dovolenkovy relax, ale nesmíte čtení brát moc vážně.
3,5 a protože je léto a za ten konec teda 4.

08.07.2019 4 z 5

Prosinec už je takovej Prosinec už je takovej Donal Ryan

Chvíli mi trvalo přijmout autorův styl, ale když se mi to podařilo, příběh mě zasáhl. Nemůžu říct, že se mi líbil, nebo že mě bavil, když je silný a smutný.
Je těžké, jít svou cestou, je těžké, být jiný, je těžké, když nejste povrchní, je těžké poznat, kdo je vám vlkem a kdo berankem. Je těžké být sám.

07.07.2019 4 z 5