JezinkaJ JezinkaJ komentáře u knih

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Knížku jsem četla teď. Stojím na zastávce MHD, slunce pálí až k hranici snesitelnosti a já si čtu příběh, kde se hlavní hrdina den po dni snaží nezmrznout. Pozoruhodný kontrast.
Děj se hezky rozvíjí a dobře čte. Jen rozhovory s manželkou mě trochu rušily. A také: on - příkladně kladný hrdina, ona - dokonalá žena, krásná i duchaplná. To se zase tak často nevidí. Kam zmizely jejich špatné vlastnosti? Zmrzly? Nikdy žádnou neměli? Kdo ví. I tak mě čtení bavilo a výše popsané drobné neduhy jsem si uvědomila až na konci. Ačkoliv si myslím, že není špatné ztroskotat s Benem, stejně mi byl nejsympatičtější Tank Napoleon.
Doporučení mírného cynika: posledních 5-10 procent knihy už nečtěte. Zkazí Vám to dojem jako mně. Z docela dobrého příběhu se stává produkt cukrovaru a úplně na 100 procent jsem to nedala. Závěrečné stránky už se mi slepily k sobě. Fakt, věrte mi.

01.07.2022 3 z 5

Tři dialogy o vědění Tři dialogy o vědění Paul Karl Feyerabend

Naprosto skvělá publikace. Zábavná, místy možná trošičku pichlavá až sarkastická...možná. Že by střelba z praku do vlastních řad? :)
Bavila jsem se, ohromená jsem též byla. Možná, že jsem to byla já, ta žena, jež hledala kurs o vaření. :)))
Tenhle titul jsem objevila na seznamu literatury pro zápočet, jednoho předmětu kdysi ve škole. A díky za to, má čtenářská cesta vede jinudy. Tehdy jsem ji otevřela s pocitem povinnosti a předzvěstí marnosti a hle, ono to bylo tak vtipné už od první stránky.
Doporučuji.

16.06.2022 5 z 5

Pět * za upřímnost. Za brutální upřímnost.
Není skoro o čem mluvit. Upřímnost odzbrojila mou případnou kritiku. Přebila totiž všechno.
Pokud Lucce psaní pomohlo jako terapie, tím líp. Mé srdce okoralé se snaží dávat si bacha. Dobře si pamatuje, jak to bolí. A nikdy už více. :)))
Knížka je zábavná, čtivá, sice jsem doufala, že se dozvím o evropských trailových stezkách, ale i tak jsem se dozvídala o cestách i o životě. :) Trampoty s "batohem - skříní", já, absolutní neschopa zabalit si rozumné zavazadlo, zcela chápu. Táhla bych 30 kilo i kdybych měla všechno ultralight. O to víc bych si toho vzala, ne??? Moje logika.
Přeju všem šťastná putování - na cestách i životem.

10.06.2022 5 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Tohle je úplně jiná kniha než 151 dní Pacifickou hřebenovkou. Než mi to ovšem došlo, váhala jsem s komentářem, protože by nebyl až tak nadšený.
Jsou různé důvody, aby člověk šel. A dojít, je mimořádně obdivuhodné vždycky. Kniha je hodně osobní zpovědí. Na mě bylo rozebírání střevních potíží až moc. I když se snažím brát do úvahy to, že je to výpověď o míře trápení.
Můj velký obdiv má autorka, neboť prošla velikou část cesty sama. Myslím, že samotu na cestě bych nezvládla. Občas jo, ale ne den za dnem, pořád. Sdílení je posilující a samota zavazující a mnohem těžší. Myslím konkrétně tady v divočině, kde to není vždycky bezpečné a kde se trestá každá chyba, je lepší nebýt sám. Umět se tady o sebe starat den za dnem - za mě klobouk dolů.
Dneska jsem poslouchala podcast s autorkou a ten je vtipný a jiný než kniha. I proto jedna hvězda navíc.
Také jsem čekala víc detailních informací - třeba popis dne za dnem atd. Ale respektuju, že si každý může napsat knihu po svém. Je to jen má poznámka na závěr.
PS. Teď čtu Skvělá samota (Tim Voors) a tam seznam věcí, které autor měl, je.

31.05.2022 4 z 5

Skvělé.
Já jsem se tak bavila. Úplně jako bych viděla sebe. Kdybyste věděli, jaký kraviny sebou tahám na hory. Já prostě neumím zabalit rozumné zavazadlo, natož úsporné. Asi bych musela do kurzu.
Knížka není jen zábava, i když je vtipná. Oceňuji otevřenost, která žádá velkou odvahu. Oceňuji zarputilost a vytrvalost, určitě byla třeba jak k dokončení trailu, tak k dopsani knihy.
Samozřejmě už otevírám "evropské stezky".
Vřele doporučuji všem svobodným duším a dobrodružným povahám. Už dlouho jsem si čtení tak neužívala, já jsem vlastně šla taky. Jasně že mé osobní úvahy na téma, jestli by to nějak nešlo, zase zesílily.
Díky Lůco. :)

30.05.2022

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Další díle ze série Jossie Quinn.
Napínavá detektivka, rozhodně ji vidím nad průměrem. Nudit se nebudete. Trošku mě překvapuje, jak moc autorka staví na osobním příběhu komisařky.
A že je to málo uvěřitelné? Kašlete na to, napínavý příběh je, dobře se čte a to je hlavní.

24.05.2022 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Původně jsem myslela, že nula, ale s odstupem vím, že to není jen chyba knihy, ale i mého výběru. Tak jednu za inspiraci stran kuchyně.
Mé srdce okoralé, je okoralé až moc. Skončila jsem zhruba ve třetině a půlku z toho jsem se přemlouvala, že to bude lepší, nebylo.
Možná se to po první třetině výrazně zlepší, ale to se já už nikdy nedozvím. Holt do Výzvy musím hledat něco lepšího z hor.
Snad možná mohou být přínosem případné tipy na švýcarskou kuchyni. Fondue, raclette i rösti mit leberli velká dobrota tedy jsou.

08.04.2022 1 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Knížka mi rvala duši na kusy a osamění z ní tryskající také. I když obrousím příběh, nechám pouze podstatu bytí, bez zločinu, bez trestu, bez padouchů, zůstane jen osamělá holčička Kya protloukající se světem, chodící po okraji společnosti, nikdy nepřijatá nabubřelci zvoucí se též spoluobčané, i tak je toho k neunesení. Člověk si vždycky může vybrat, může jít a může padnout a zoufat. Kya jde. Bere každou zkušenost i pomocnou ruku a ze všeho si umí vzít to, co jí může posunout. A tak se pozvolna stane tím, kým nakonec je.
K tomu příroda kolem, život s ní a v ní. I to že základní pravidla prostě platí, respekt je na místě, a skunk prostě tygr být nemůže, i když se občas halí do jeho kožichu.
Knížka mě pohltila od samého začátku, takže jeden uslzený víkend na sluníčku a už vím, jak jo dopadlo. S myšlenkou tohoto konce jsem si pohrávala už před závěrem, jen jsem nevěděla, co vím teď. Za všechno může světluška. :)
Doporučuji spíš vyrovnaným povahám s kapsami a kapesníky v dosahu.
Na tenhle román nejspíš nikdy nezapomenu.

28.03.2022 5 z 5

Stará tajemství Stará tajemství Patricia Gibney

Tři s odřenýma ušima.
Lottie furt dost děsná matka. Příběh tak komplikovaný že je to až neuvěřitelný. Moc mě to nebavilo. Otázky jsou a) čí je to chyba; b) proč to teda čtu....
Je to trochu blbý, ale nejvíc mě baví linka vztahu Lottie a Boyda.

19.03.2022 3 z 5

Ukradené životy Ukradené životy Patricia Gibney

Buď jsem zhýčkaný čtenář a nebo to není úplně dobrý.
Lottie mě většinou štve. Je nemožná, vůbec nechápu, že nějaký děti ještě má a je mi jich fakt hodně líto.
Je to pozoruhodné, jak se množí krimi série, kde je hlavní vyšetřovatel něčím vyšinutý. Normální inspektoři došli? Maigret měl přece celkem spořádaný život a byl třída. :)
Za tři.

18.03.2022 3 z 5

Lovevole Lovevole Annazbrna (p)

Díky, náhodo!
Skvělé, osobni, hořce vtipné čtení. Dotklo se mě to, jsem dotčená, dojatá i ohromená.

Svatba :
Bez obřadu
bez veselí
budeme mít nad postelí
smyčku lana s nápisem,
že ani smrt nás nerozdělí

23.02.2022 5 z 5

Morphin Red Morphin Red Petr Heteša

Uf. A je to. Škoda, že nemůžu napsat, co si myslím, neb bych prozradila konec. :)

Pro mě jiný Heteša. První román, ve kterém nepadají vtipné hlášky a není komický a ani humorný.
Začátek byl ostrý. Použiju citát, který sem vložil už Terva, protože tahle nevinná vzpomínka je startér.
"Dnes je tomu dvacet let, co zahynula tragickou smrtí moje maminka Emily Laughlinová, novinářka z BalTime. Kdo jste jí znali, věnujte jí tichou vzpomínku. Pokud si vzpomene i Wendy Talleyová, budu ráda. "
A tímhle to všechno začíná. Jako vždy drsné, uvěřitelné, až z toho někdy mrazí. Detenční ústav pro mladistvé, proboha, když jeden čte, jak to tam chodilo, má chuť brečet a hulákat do celého světa nezletilců: "buďte radši hodní, je to fakt mnohem lepší". Vybrat čtyři nevinná stvoření a vystavit je doživotně tomu, čemu čelí, je prostě hnusný. Nechci říkat, že jim to zkazilo život, to ne, ale rozhodně změnilo. Nevratně. Brr.
Deníkové zápisky jsou dobrý nápad. Vysvětlují mnohé a já jsem se líp orientovala v postavách. Z počátku jich na mě bylo trochu moc. Pak ubývaly, některých mi bylo hodně líto a tajně jsem doufala, že se "něco" stane a zase se objeví. :)
Jestli jsou zrovna tyhle biotechnologické vymoženosti a experimenty část naší budoucnosti, budu ráda, když moje budoucnost skončí dřív, než tahle nastane.
Nejsympatičtěšjí osoba celého příběhu je věrný android Gershwin. Ten by se mi moc líbil. :-)
PS. Jsem čtenářské sci-fi ucho. Dokonce jsem si musela vyhledat, co to teda ten cyberpunkový román je. Tak teď už to vím. :-) Knížkám, příběhům, i nám, zdar!

24.01.2022 4 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Souhlasím s komentářem "konicekbily", ze je zde posun od krimi k sociálnímu románu. Nadané děti nemají mnohdy lehký život. Jejich ambiciozní rodiče jim dovedou ze života udělat peklo a prostě platí, že nic není zadarmo, ani to nadání. Některých postav mi bylo fakt líto.
Kim mě pořád ještě baví.

20.12.2021

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Další Kim. Sice trochu moc opakování traumat, ale aspoň my, čtenáři, na nic nezapomeneme. Baví mě nový kolega a konstantně mě baví Barney. I když je to chudák pes. :)

20.12.2021 4 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Po dlouhé době jsem se ke Kim zase vrátila. Dokonce jsem musela hledat, kde jsem vlastně se sérií skončila.
Dobře rozepsaná série. Baví mě to, i když příběh někdy kolísá. Jako zrovna tady.

20.12.2021 4 z 5

Nevermore Baltimore Nevermore Baltimore Petr Heteša

Skvělý čtení. Po lehkém vžití se do příběhu, jsem se nechala strhnout, jako už dlouho ne. Hra mě strašně bavila, úplně jsem zapomněla že čtu a vlastně jsem hrála taky. Škoda že jí nebyl darován ještě větší prostor. :) Bylo to vážně skvělé.
Osciluji mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Nejasné vyjasnění by bylo na pokračování. Druhý díl nebude? :)

17.10.2021 4 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Ach jo, Bože můj.
Těžký, těžký, těžký čtení. Už jednou jsem to formulovala, a použiji větu znovu, život těžší než dešťové mraky na nebi.
Čtení mě donutilo přemýšlet i o mých ztrátách, vinách, vítězstvích a smutcich. Půlku knížky jsem obrečela. To se mi už dávno nestalo.
Šup do bezpečí zpátky k démonům a Petrovi Hetešovi.

17.10.2021 5 z 5

Démoni jsou věční Démoni jsou věční Petr Heteša

(SPOILER) Nadšení!
Myslela jsem, že nejlepší je Ruska ruleta, ale Věční démoni jí zdatně konkurují. Báječně jsem se bavila. Téma je skvělý a blízký všem, hlavní hrdina nezklamal. A to, že mě asi tak v půlce napadlo, kdo je kdo, mi vůbec nevadilo. Démoni byli zajímavým zpestřením a po pravdě i vítaným hybatelem děje. Zdá se, že sem tam se démon hodí, i ten s velbloudem.
Doporučuji všem, pro které je čtení také zábava, nebojí se nadsázky a nevadí jim jim výrazně mužský hrdina.

Spoiler.
Normálně, nemám happyendy ráda, líbí se mi tak jeden ze sta, ale tady jsem z toho hezkého zakončení měla vážně radost.

Jupii, pan Heteša se můj oblíbený autor. Díky, Tervo, žes mě k němu posunul. Sama bych ho nenašla.

25.09.2021 5 z 5

Bokovka Bokovka Barbora Vajsejtlová

Jejda, to bylo ale zábavné čtení. Začátek vinně vtipně nevinný a pak to nabralo sílu.
Nejdřív se mi zdálo, že autorka straní ženám a už jsem si představovala, co sem napíšu. Chyba lávky. Je to jinak.
S nadsázkou lze říci, že je to lehká informativní příručka pro případné bokovkáře a bokovkářky. Aby byli připraveni (na všechno). :)
Čtení mě bavilo. A odpoutalo mé myšlenky od předchozího těžkého čtení. A teď? Hurá na dalšího Hetešu. Je to tak skvělé mít svůj pořadníček. :)

15.09.2021 4 z 5

Chceli by sme Vám oznámiť, že zajtra nás aj s rodinami pozabíjajú Chceli by sme Vám oznámiť, že zajtra nás aj s rodinami pozabíjajú Philip Gourevitch

Ach jo.
Čtení je hutné, četla jsem pomalu, nerada, pár týdnů. Hledala jsem odpověď i na otázku, jestli se má svět vměšovat do interních konfliktů jiných států. Nota bene jiných kontinentu, jiných způsobu, mentalit, všeho. A jak? Napochoduje do Rwandy cizí armáda a zakáže jim vraždit se navzájem? Dá se to stihnout včas? A co oni, poslechnou pod tlakem? A dál; cizí armády tam budou roky? Desetiletí? Staletí? A proč? A v každém konfliktním státě? Nebo jen výběrově? Kdo bude vybírat? Kdo to bude financovat?..
Není to přirozený vývoj, kterým si Evropa prošla od středověku až ke dvěma válkám světovým?
Nevím.
Konflikt Hutuů a Tutsiu je samozrejme strašný, neomluvitelny. Nejvíc mě zasáhlo zjištění, že se pak zase všichni vrátili zpátky domů. Pozůstalí, přeživší, vrazi i oběti.
Asi to k přečtení úplně nedoporučuji. Ale kniha samozřejmě výpovědní hodnotu má. Až mi z toho bylo těžko na duši.

15.09.2021