Chceli by sme Vám oznámiť, že zajtra nás aj s rodinami pozabíjajú

V apríli 1994 rwandská vláda vyzvala všetkých Hutuov, aby zabili všetkých Tutsiov. V priebehu nasledujúcich troch mesiacov bolo zabitých 800-tisíc Tutsiov v najväčšej genocíde od Hitlerovho vyvražďovania Židov. Kniha Philipa Gourevitcha je anatómiou zabíjania v Rwande, prenikavou históriou pozadia genocídy a nezabudnuteľnou správou o preživších. Napriek tomu, že zabíjanie bolo technologicky nenáročné – vykonané prevažne mačetami –, uskutočnilo sa rýchlosťou vyrážajúcou dych. Išlo o najefektívnejšie masové vraždenie od čias, keď boli na Hirošimu a Nagasaki zhodené atómové bomby. Gourevitch zachytáva nielen príčiny a priebeh genocídy, ale aj jej dopady na Rwandu a okolité krajiny. Podstatnou otázkou je, ako dokáže spoločnosť zložená z veľkej časti z vinníkov a ich obetí vôbec fungovať. Vypovedá veľa o šanci na vybudovanie humánneho politického zriadenia a odhodlaní ľudskej duše vo svete extrémov....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/317987/big_chceli-by-sme-vam-oznamit-ze-zajtra-mnd-317987.jpg 4.616
Literatura faktu, Válečné

Vydáno: , Premedia

We Wish to Inform You That Tomorrow We Will Be Killed with Our Families, 1998

Kniha Chceli by sme Vám oznámiť, že zajtra nás aj s rodinami pozabíjajú

Deia
24.10.2021

Táto kniha sa mi čítala skutočne ťažko. Jednak mi úplne nesadol štýl, akým bola napísaná, ale hlavne kvôli tomu ťažkému obsahu. Státisíce mŕtvych ľudí. Za pár dní. Poväčšine zavraždený niekým, koho poznali. Úprimne som tomu pri čítaní nemohla uveriť. Že ľudia toho boli skutočne schopní – zobrať do ruky mačetu a zabiť svojho suseda, len preto, že jeden je Hutu a druhý je Tutsi. Žiadny iný dôvod. Hutuovia vraždili každého Tutsiho, celé triedy plné detí, celé rodiny... za pár dní vyhladili skoro celý národ. A keď to vraždenie prestalo, títo ľudia boli nútení žiť vedľa seba. Neviem, ako sa to dá zvládnuť, žiť v blízkosti niekoho, kto vám zabil príbuzného. Ako sa z toho krajina môže pozbierať.
Čo ma najviac zarazilo bol vplyv niektorých iných štátov, napríklad Francúzska dodávajúceho zbrane, či humanitárnu pomoc do utečeneckých táborov, v ktorých sa schovávali vrahovia. Alebo to, že OSN s vyvražďovaním nič nespravila, aj keď sa v štáte nachádzali jej jednotky.
Kniha celý konflikt zobrazuje veľmi komplexne. Občas som sa v tom strácala, v tej politike, menách, čo sa kedy stalo... Ale rozhodne je to kniha, ktorá si zaslúži byť prečítaná, pretože to, čo sa dialo v Rwande, o tom sa veľmi nevie. Určite to nie je posledná kniha, ktorú som na túto tému prečítala, už mám vyhliadnutých pár ďalších.

JezinkaJ
15.09.2021

Ach jo.
Čtení je hutné, četla jsem pomalu, nerada, pár týdnů. Hledala jsem odpověď i na otázku, jestli se má svět vměšovat do interních konfliktů jiných států. Nota bene jiných kontinentu, jiných způsobu, mentalit, všeho. A jak? Napochoduje do Rwandy cizí armáda a zakáže jim vraždit se navzájem? Dá se to stihnout včas? A co oni, poslechnou pod tlakem? A dál; cizí armády tam budou roky? Desetiletí? Staletí? A proč? A v každém konfliktním státě? Nebo jen výběrově? Kdo bude vybírat? Kdo to bude financovat?..
Není to přirozený vývoj, kterým si Evropa prošla od středověku až ke dvěma válkám světovým?
Nevím.
Konflikt Hutuů a Tutsiu je samozrejme strašný, neomluvitelny. Nejvíc mě zasáhlo zjištění, že se pak zase všichni vrátili zpátky domů. Pozůstalí, přeživší i jejich vrazi.
Asi to k přečtení úplně nedoporučuji. Ale kniha samozřejmě výpovědní hodnotu má. Až mi z toho bylo těžko na duši.

NemmamSlov
21.06.2021

"Bože, ak tá sopka teraz vybuchne a tých vrahov zavalí, uverím, že si spravodlivý, a budem chodiť do kostola každý deň po zvyšok svojho života." (reportér z Bosny)

KNIHU ODPORÚČAM PREČÍTAŤ!!!

Tak toto sa človek dočíta len v nejakej knihe od Kotletu, no bohužial v tejto knihe nejde o fikciu, ale o hnusnú, zvrátenú pravdu.

Po prečítaní ani neviem čo skôr napísať. Je neuveritelné čo sa tam do dnes deje. Zabíjanie nie len mužov a žien, ale dokonca malých detí, je zahambujúce ako sa zachovalo OSN. Najsmutnejšie na tejto knihe je, že viníkom je samostatné Belgicko a Francúzsko, ktoré značne spustilo túto genocídu a dokonca podporovali vraždenie Tutsiov. Ako mohol tak demokratický štát ako Francúzsko dodávať zbrane do Rwandy samotným vrahom a pritom sa biť do hrude, že pomáhajú vyriešiť situáciu. Pomáhali akurát jednotkám Hutuskej nadvlády zabíjať ďalších nevinných ľudí.

Hrdinom je generálmajor Dallaire, ktorý velil záchraným jednotkám počas najväčšieho masakru v Rwande. Sám opisuje, aké mal zviazané ruky a ako mu OSN zakazovala zasahovať, pričom pred jeho vlastnými očami boli vraždený Tutský obyvatelia. Prečo hrdina? V tejto knihe je o tom viac.

Nie je to príbeh len o Rwande, ale aj o celom svete, ktorý mohol pomôcť, no nepomohol, je to príbeh, ako genocída spustila sled událostí v celej Afrike, ako vrahovia dostali humanitárnu pomoc a vraždení museli žobrať a bývať pod holým nebom. DO PSEJ RITE, je to príbeh, kde mačetou vyvraždili celé školy malých detí. Je to príbeh, kde katolícky kňazi by mali byť oporov nešťastníkov a nie ich udávať Hutuskej armáde, alebo sa pridávať k vrahom.

Som rád, že sa mi kniha dostala do rúk. Veľká vďaka hlavne autorovi, ktorý to dokázal spísať, aby to malo hlavu a pätu, lebo tých životných príbehov tam je veľa.

kurama45
28.04.2020

Ako je možné, že každé dieťa na svete vie, čo sa za druhej svetovej vojny dialo v koncentračných táboroch, ale len málo dospelých čo i len tuší, že sa v Rwande odohrávalo niečo ešte horšie? Že sused zabíjal suseda a brat brata? Ako je možné, že sa svetové veľmoci oháňajú frázami typu „Genocída sa už nikdy nezopakuje.“, či „Nezabudneme.“, ale keď sa začne diať niečo také, všetci pred tým zatvárajú oči a dávajú ruky preč? Ako je možné, že stačí pár slov od chorých členov vlády a zomrú milióny a milióny ľudí?

Viete, čo je na tom všetkom najhoršie? Že po mesiacoch masového vyvražďovania, kedy sa v svetových médiách tvrdilo, že nastal pokoj, pokoj neprichádzal. Genocída prebehla v roku 1994. V roku 1998, kedy sa končí táto kniha, sa v Rwande stále vraždilo. A vraždilo. Vraždilo, vraždilo, vraždilo, ľudia zomierali a nenávideli sa. Pretože jeden bol Tutsi a druhý Hutu. Niekde inde sa ľudia tiež nenávideli. Pretože jeden chcel ísť na dovolenku na Havaj a ten druhý do Grécka.
A potom sú tu ľudia, ktorí odmietli súhlasiť s tým, čo bolo prezentované ako normálne a postavili sa na odpor…

Prečítajte si túto knihu.

Lily28
30.09.2019

Kniha je veľmi komplexná, preto sa občas ťažšie číta, najmä pri vysvetľovaní zložitých politických hier v pozadí sa čitateľ môže stratiť, no výsledok stojí za to. Udalosti, ako sa stali v Rwande, považujeme v Európe za históriu, no vo svete sa dejú stále a ešte dlho sa budú, preto im treba venovať pozornosť.

JanaŠ.051
27.08.2018

Napriek tomu, že názov samotný aj téma knihy sú niečím, čomu by sme sa asi radšej vyhli, jej autor píše strhujúcim štýlom, v ktorom sa mieša hnev a poznanie. Sám sa pritom vyrovnáva s vlastnými protichodnými emóciami, ktoré zažíval počas návštevy Rwandy. Gourevitch dovoľuje veľmi živo si predstaviť nepredstaviteľnú neľudskosť. Prostredníctvom rozhovorov s tými, čo prežili, vrahmi, generálmi či politikmi, sa snaží priniesť pochopenie a nádej do rwandskej spoločnosti. Napriek názvu je to kniha, ktorú nepustíte z ruky a ktorá nepustí vás, pretože je o ľudskosti a neľudskosti v nás.

Silmarien
22.03.2017

Tri týždne hutného textu o veci, o ktorej som vedela jediné - že sa stala.
Spomienky, výpovede, fakty i zavádzania, snaha vysvetliť problém rwandskej genocídy bežnému človeku zo Západu. Tak som sa cítila, keď som to čítala, že nechápem, nemôžem, neviem... ani som nevedela manželovi zreprodukovať, čo som to vlastne čítala. Chabé útržky, kúsky informácií, ale bola som neschopná v tom prvom momente po dočítaní nejako rozumne vystihnúť, čo sa tam vlastne stalo. Najviac ma ohromilo to, čo nasledovalo po tých prvých najvypuklejších troch mesiacoch. Že nebol koniec, naopak, prerástlo to celé do akejsi dlhej agónie bez nejakej možnosti šťastného konca.

Prečítajte si to.

Mengeleho děvče