Jekysek Jekysek komentáře u knih

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Moje první Kingovka, a řekla bych že celkem ostrá.
Než začal samotný horor, předcházelo poměrně dlouhé seznámení s postavami. To ale příběhu jen dodalo na chuti, protože když víte, proč někdo reaguje, tak jak reguje, vtáhne vás to o moc lépe do děje.
Vstávání z mrtvých je dost ohrané téma, ale v tomhle podání... je jako něco nového. Nebo spíš - umí hrát na ty staré, podvědomé struny v mysli, to o čem "slušní lidé nemluví", úvahy o smrti, vzkříšení a tak.
Začala jsem číst se svým předoucím kocourem po boku (kvůli tomu jsem taky sáhla po Řbitovu), ale Churche (o kterém jsem čekala, že to celé bude) jsem měla ráda i v druhé verzi.
Pascowova pasáž byla nedocenitelná. Zvlášť pokud při ní jíte. Luis je úžasně vykreslená postava, Ellie jsem si zamilovala a Gage... no... na konci byly moje myšlenky "zabij to!" :D
Zkrátka, úžasně psychologický nátlak, připravte své blízké na hlasité projevy při čtení. "No nene!" "Jako fakt?" a další reakce vás budou provázet celou knížku

03.05.2016 3 z 5

Mě osobně kniha v mnoha věcech ohromně sedla, ale... spousta nápadů mi přišla až příliš naivní. Možná že je to prostředím, autor žije v dost odlišné společnosti, nějak si nedokážu přestavit, že bych dokázala bez obav tady dávat všem najevo city. Většina lidí by to asi nepochopila.
Ale takové věci, jako neodsuzovat, nedělat si domněnky (na to jsem mistr), nebo odpouštět, ne kvůli tomu člověku, ale sobě, to je přesně to, co se potřebuji naučit.
Určitě se z knihy dá spousta věcí vzít, nebo minimálně se nad nimi zamyslet.

11.04.2016 4 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Skvělá knížka, která mě po prvních stránkach chytila a nepustila.
Vélin je skvěle rozepsaná postava, jeho uvažování si naprosto sedlo s tím mým, nestává se často, abych se dokázala s charakterem ztotožnit. Každopádně Vélin, v mnoha disciplínách slabší, ale přesto neobyčejný mladík mi učaroval.
Vedlejší postavy jsou také skvělé, hned od začátku jsem si oblíbila Kennise - jsem zvědavá, co se z něj v Pánovi věže vyklube (věřím, že tenhle charakter nevyzní do prázdna na konci prvního dílu). Ostatní chlapci ze řádu jsou taktéž moc dobře napsáni, stejně jako mistři.
Víra a bohové divokých, kacířů, věcný souboj, který se odehrává snad všude, mi přišel více než trefný.
Nepřišlo mi, že by byl někde děj vleklý, naopak, velmi dobře rozepisuje důležité situace, nebo zdánlivě nedůležité okamžiky, které mají fatální vliv na budoucí události, a mnoho scén neskutečně odsýpá.
A vlk který Vélina doprovází... netřeba mluvit, já a moje vlčí obsese hovoří jasně ano, skvělý nápad. Stejně jako Píseň sama, cosi jako silný instinkt, intuice; zpěváci.
Nemohu se dočkat až začnu číst druhý díl! =)

27.11.2015 5 z 5

Napůl divoký Napůl divoký Sally Green

Po prvním díle jsem byla připravena na autorčin styl, takže jsem do knihu užívala od začátku.
Vyprávění mělo náboj, skvělou zápletku, bylo krásně syrové a Sally se nebála jít do brutálních detailů - což k příběhu sedělo.
Už od začátku jsem si říkala, ze Annalise za to nestojí, proč se kvůli ní Nathan tak snaží (spoiler) a na konci se mi to jen potvrdilo.
Je-li to vůbec možné, oblíbila jsem si ještě víc Gabriela. A Nesbitta. A vůbec všechny; postavy se mi moc líbily, byly skvěle rozepsané.
Jen je mi líto, že nedostal Marcus víc prostoru, jeho náhled na život celkem chápu, doufám že v dalším díle se o něm ještě dodatečně něco dozvím.

Kolem a kolem, ještě lepší než první díl, a otevřený konec mě navnadil na třetí, kterého se už nemohu dočkat =).

28.09.2015 5 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Kniha, která si mě získala nejprve na tomto webu a poté i v obchodě svou obálku. Ten pocit "potřebuju ji!" se dostavil okamžitě, co jsem ji zahlédla. A po přečtení si vydobyla místo i v mém srdci.
Autorčin styl mi perfektně sedl, po nějakých 20 stránkách jsem se nemohla odtrhnout.
Postavy mi byly sympatické, moc se mi líbilo zapletení Nehemie do magické strany světa. Co se týká Celaeny, čekala jsem že bude po tom, čím si prošla, tvrdší, krutější, ne tak veselá... Na druhou stranu, naprosto jsem chápala její rozporuplné pocity, to jak nevěděla, komu věřit. Připadala mi jako plaché zvířátko, které si i přes všechny krutosti snaží najít přátele. Nejvíc si mě ale získal Chaol, věrný a navenek nepřístupný.
Ano, čekala jsem víc krve. Soubojů. Zbraní. Ale kupodivu, mi to v příběhu ani nijak moc nechybělo. Spousta politických intrik to vynahradila.
Příběh se stále víc zaplétal, do počátečního turnaje se přidaly city, magie, vraždy, spojenectví. A závěrečný souboj byl skvělým vyvrcholením.
Jen by mě zajímalo, co se stalo s Noxem... Těším se na pokračování!

22.09.2015 4 z 5

Lišák a já Lišák a já Catherine Raven

Kniha vědkyně, která se spřátelí s lišákem, ačkoli sama sobě nalhává, že nic takového se přeci stát nemůže. Z příběhu je znát, že autorka je zvyklá psát odborné texty a ne příběhy, ovšem je na vás, co si z toho vezmete. Mě osobně se odchylky od hlavního příběhu líbily, pokud souvisely s přírodou (např. ze života strak, historie lišek atd.), ovšem často se vracela do své minulosti která nebyla příliš čtivá. Každopádně bláznů jako my, kdo si přejí sdílet život s těmito úžasnými stvořeními, je málo, proto díky za vydání a zprostředkování příběhu, tohoto okénka do života jednoho Lišáka!

06.06.2022 3 z 5

Elfové I Elfové I Bernhard Hennen

Po čtení knih od Heitze jsem došla k názoru, že na německé fantasy musí něco být - a proto jsem si Elfy půjčila a četla.
Nicméně, na rozdíl od alfů, tito elfové neměli náboj, wow efekt, jiskru. Víceméně šlo o popis prostředí, postav, dokonalosti dětí Albů.
Nápad určitě skvělý, postavy načrtnuté zajímavě, jen by to chtělo trochu hype. Protože ta kniha má potenciál.
Lehká fantasy, která neurazí, ale ani vás nepřinutí zadržovat dech.

28.07.2016 3 z 5

Dopisy na konec světa Dopisy na konec světa Ava Dellaira

Rozhodně zajímavá kniha, ještě jsem nic ve formě dopisů nečetla.
Podle mě měl příběh hodně co nabídnout, ale autorka potenciál úplně nevyužila. Nebo je to možná tím, že jsem na teen knížky nikdy nebyla.
Laurel je klasická holka, co přišla na novou školu, seznamuje se s lidmi, navazuje přátelství, ale především se snaží ze sebe dělat někoho, kým není. Svojí sestru. Malá Laurel svoji May zbožňovala (doslova) a dělala z ní nejlepšího člověka, jaký kdy žil. Postupně se ale z dopisů dozvídáme, že to tak úplně nebylo, a i když pro svoji malou sestřičku udělala hodně, měla i svoje chyby a neřesti.
Zkrátka - oddychovka fajn, nic náročného na čtení, krátké "popisy adresátů dopisu" na začátku každé kapitoly byly milým osvěžením, lehčí filosofické myšlenky... Z lepší poloviny YA.

02.07.2016 3 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Na třetím díle se mi ze všeho nejvíc líbilo to, že už není příběhem jedné vražedkyně, ale ságou, která se zajímá o celý kontinent, má politický podtext, mnoho postav, rozsáhlejší pozadí (podobné jako rozdíl mezi 1. a 2. dílem ve Stínu krkavce).
Jinak ke knize - Cealena ukázala, kým je a rozhodla se tomu nebránit, což jí jen prospělo. Její tréninky s Jeřábem byly zajímavé, hravé, příjemné oživení.
Co mě opravdu nadchlo byly kapitoly věnované Manon. Čarodějnice si získala moji plnou pozornost, její pohled z druhé strany konfliktu se mi moc líbil.
Nicméně, oproti předchozím dílům mi chyběl ten wow efekt, to, co by mě pronásledovalo "běž číst". Možná jsem se jen zmlsala dalšími fantasy, co jsem přečetla mezitím, ale předchozí díly se mi prostě líbily víc. I přes to 4* =)

15.06.2016 4 z 5

Psí cesta Psí cesta W. Bruce Cameron

K prvnímu dílu jsem se nedostala, když jsem objevila v knihovně alespoň druhý, byl to téměř zázrak. Po přečtení jsem ale pochopila, proč je pořád rezervovaná.
Půvabný příběh jednoho oddaného psa, který ztratil svého pána a našel si další poslání - chránit jeho vnučku.
Jeho pohled na svět byl okouzlující, upřímný, jednoduchý, láska k CJ bezmezná. Styl, jakým je kniha psaná mi nesmírně vyhovoval, protože i když to bylo psané ich formou, nestáli jste mimo děj a poslouchali - ačkoli jako pes jste tomu nerozuměli.
Opravdu povedené dílo, jak pohled Tobyho, tak osudy Clarity, její matky, i Trenta. Pro milovníky zvířat téměř povinnost přečíst =)

24.05.2016 5 z 5

Smrtná zima Smrtná zima Kate A. Boorman

Zpočátku fajn, slibný nápad, zajímavá hlavní postava, prostředí...
Ale pak to přišlo. Proč jsou ve většině knížek milostné problémy? Jistě, Stockhamova nabídka je dobrým katalyzátorem na další události, ale že zrovna v té době se Em zalíbí Kane? Ale no tak...
Takže, jdeme dál. Postavy nejsou moc rozepsané, na druhou stranu v takovéhle společnosti asi na zájmy a sny není moc prostoru.
Em se mi líbila, jako holčina která má zajímavou rodinnou historii, poskvrněná, chce objevovat svět za zdmi... A to je asi všechno. Nic víc na ní není. Čekala jsem, že se dozvím něco víc, ale ne. I když je vlastně ještě dítě, tak jí to odpustím.
Zkrátka - očekávání, propagace, úžasná obálka, to všechno nasadilo laťku, na kterou kniha samotná nedosáhla.

31.01.2016 3 z 5

Učedník Učedník Taran Matharu

Zpočátku jsem se bála, ze je to kniha stavící na Eragonovi - myšlenkové spojení s démonem, chudý kluk z konce světa, magie...
Ale to jsem se pletla. Poutavý příběh zdánlivě obyčejného mladíka, kterému setkání s vojákem a jedna kniha změní život.
Líbil se mi jak popis života v Kožové a později výuky ve škole, tak akční pasáže, od rvaček po vyvolání Ignatia. Politické pohnutky jsou zde také, příběh má hlubší pozadí, odehrávající se válku s orky, problémy s rasami... Vytahování dětí urozených je náznakem toho, s kým bude mít Fletcher co do činění v dalším díle.
Taranovo vyprávění mi naprosto sedlo, moc se těším na pokračování.

30.12.2015 5 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Do Hry o trůny jsem se ještě nechtěla pouštět, tak jsem si koupila takovou menší "ochutnávku".
Martinův způsob psaní se mi moc líbil, ačkoli jsem si každou chvíli říkala "a co je sakra tahle postava zač?".
Pravdou je, ze postav, rodů, erbů a politiky je vážně spousta. Ale to dílu nijak neubírá na kvalitě.
Chcete sera Duncana Vysokého? Nebo raději prostého Dunka z Blešího zadku? V Rytíři se spojuje obojí. Dunk mi byl hodně sympatický, chlap s krví bastarda a chováním rytíře; loajální, odvážný... I Egg byl moc dobře napsaný, vlastně opak Dunka - krví šlechtic, chováním drzý klučina z ulice, který si občas "zamachruje" svým rodem.
Super kniha, od které jsem se těžko odtrhávala. =)

14.10.2015 4 z 5

Benedict Cumberbatch Benedict Cumberbatch Nigel Goodall

Velmi příjemný životopis, který mě jen ujistil v názoru na Bena.
Je to milý, skromný a talentovaný chlap, který má nezvyklý vzhled, nadšení a cit pro práci a podmanivé vystupování. Rozhodl se navázat na řemeslo svých rodičů, rozhodně však nevyužíval jejich kontaktů a vše si vybudoval od nuly.
Výčet všech filmů, seriálů, divadelních i rozhlasových představení v nichž vystupoval je dost dlouhý, ale krásně rozepsaný, sem tam doplněný o nějakou tu zajímavost z osobního života, či ze zákulisí.
Celkově vzato, příjemné čtení o neobyčejném člověku.

24.08.2015 4 z 5

Smrtící vlna Smrtící vlna Philippa Gregory

Upřímně řečeno, první díl jsem nečetla, tudíž nemohu porovnávat.
Zpočátku jsem se bála, jestli se knihou nebudou vnucovat nějaké náboženské názory. Zbytečně, hlavní postavy si hledají vlastní cestu, pochybují o správnosti křesťanství, dělají si legraci z bratra Petra.
Oblíbila jsem si hlavně Freizeho a jeho smysl pro humor a Ishraq, která ze všech nejvíce spoléhá na obyčejný rozum.
Příběh vtahuje do své doby a prostředí, zmínka ohledně křižáckých výprav se mi moc líbila.

17.08.2015 4 z 5

Žirafy Žirafy Jimmy Ledgard

Pro mne osobně rozporuplná kniha. Na jednu stranu mi vyprávění úplně nesedlo, na druhou je to málo probírané téma, které zřídkakdy vyjde na světlo.
Začetla jsem se vcelku rychle, vyprávění ze strany žirafy se mi líbilo, cesta do Čech byla taky zajímavá. Zato postava Aminy mě nijak nenadchla. Popisy byly místy zdlouhavé, květnatější než botanická zahrada, až jsem se v tom ztrácela.
Abych to tak nějak shrnula, začátek moc příjemný, prostředek mi dal zabrat, konec naprosto strhující, syrový, až brutální. Ale takový život je, a obzvlášť v té době. Happy end zkrátka nečekejte, zato vyprávění které si nebere servítky ano.
Kniha ve mně nechala hodně hlubokou stopu.

17.08.2015 3 z 5

Napůl zlý Napůl zlý Sally Green

Velmi zajímavě psaná kniha, celkově se mi moc líbila.
Občas mi Nathanovo chování nedávalo smysl, ale koneckonců je to čaroděj...
Příběh odsýpal, popisy nebyly zdlouhavé, kniha měla náboj... Nejsem si jistá, co si myslet o Annalise, Gabriel mi byl sympatický od začátku. Spousta postav, míst, která příběh dokreslují, ale neztratíte se v nich. Nepřišlo mi, ze by v něčem kopírovala Pottera, jak někteří kritizovali.
Už se těším až si přečtu další díl =)

23.07.2015 4 z 5

Mrtvé město Mrtvé město Erin Hunter

Fajn knížka, i když pro mladší čtenáře než jsem já =D.
Zpočátku jsem měla trochu problém se začíst, ale po nějakých třiceti stránkách se to zlomilo a příběh odsýpal. Co mi vadilo, byly -jak už psal Flying-bird- chyby v překladu a překlepy.
Pro lidi mého věku oddechovka na jedno odpoledne... ;)

08.07.2015 3 z 5

Tajemství Morie Tajemství Morie Vladimír Šlechta

Jakožto Tolkienofil jsem zahlédla něco s názvem Moria - a bylo hotovo, knížka se mnou jela domů.
Knížka typu "chci napsat příběh, ale nechce se mi vymýšlet vlastní svět - použiju Středozem".
Politické poměry jsou jiné než jak je známe z konce třetího věku - mír se hroutí, elfové se ukazují jako padouši, skřeti budou za chvíli opékat buřty a zpívat písničky s hobity u táboráku...
Celé vyprávění je vlastně o cestě, při které je občas osud někam zanese, sem tam nějaká ta přisprostlá narážka.
Dostalo mě používání postav z Jacksonových filmů - Tauriel a také postav z naprosto jiných příběhů - viz. Gilgameš a Yoda.
Celkově vzato, oddychová fantasy, nad kterou se fanoušek Hobita a LOTRa dost nasměje.

09.06.2015 4 z 5

Lock & Mori: Tak trochu jiný Sherlock Holmes Lock & Mori: Tak trochu jiný Sherlock Holmes Heather W. Petty

Locka jsem objevila na Světě knihy a samozřejmě - Sherlock? Potřebuju to!
Nicméně jsem měla asi moc velká očekávání, nebo jsem na ten příběh trochu stará. Oddechovka fajn, občas se u toho zasmějete, ale nečekejte nějaké velké dedukce nebo překvapivé zvraty.

17.06.2016 3 z 5