JeKa Online JeKa komentáře u knih

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Tak tahle knížka mě uhranula. Detailnost vykreslení doby je fascinující. Vulgárnost jazyka je tak akorát přesně na té hranici mezi šokantností a bravurním vykreslením postav a jejich způsobu života. Obrovský klobouk dolů před překladatelem. Po dlouhé době to pro mě byla opravdová literární lahůdka srovnatelná s největšími literárními klasikami, které jsem kdy měla možnost číst. Příběh Sugar ve mně určitě dlouho zůstane.

03.08.2020 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Skvělé kultovní sci-fi, co je v dnešní době zase víc aktuální, než bychom chtěli.

04.09.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kolem téhle knihy jsem dlouho chodila, než jsem se jí rozhodla vzít do ruky a přečíst. Odrazoval mě především ten velký mediální zájem, který ne vždy bývá zasloužený, případně v souladu s mým literárním vkusem. O to víc jsem byla překvapená, že právě tahle knížka pro mě byla pomyslnou jehlou v kupce sena, od které jsem se nemohla odtrhnout a musela jsem jí číst, kde jen se dalo. Chválím velmi neotřelý námět i věrohodnost popisované mravenčí výzkumné práce, zajímavé zpracování (včetně využití archivních dokumentů, které samy o sobě děj posouvají), čtivé podání. Za mě jedna s hvězdičkou!

17.02.2017 5 z 5

Největší z Pierotů Největší z Pierotů František Kožík

Melancholický příběh o skromnosti, lidskosti a umění. Fascinace gestem a výrazem, když doba zapovídá pravdu vyslovit. Příběh o člověku, který stereotypním postavám commedie del'arte dokázal vdechnout duši. Strhující osud bytosti, která dokázala být každým a přesto byla jedinečná...

Další z knih, která ve mně po dočtení zanechala pocit prázdnoty...prázdna po někom blízkém. Pane Kožíku, pane Debureau, tleskám!

21.02.2014 5 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Knížka, u které mi po dlouhé době tekly slzy smíchy (a to i v tramvaji!). Historky, o kterých se můžete bavit s přáteli a znova a znova se jim smát...a přesto: není to vlastně k pláči? Výborná! Zkuste se ale shodnout, která historka je nejlepší. To je oříšek! :) Já osobně mám ráda tu, jak se používají protiplynové rohožky. Musím ale říct, že filmové zpracování mě hořce zklamalo.

Praga Piccola Praga Piccola Miloš Urban

Naprosto souhlasím s většinou komentářů. Také jsem při čtení měla sto chutí jít se do Libně podívat, své okolí jsem neustále otravovala zajímavými postřehy z knihy a značku Praga si asi půjdu zevrubně prohlédnout do muzea. Takhle má vypadat román, který čtenáře pohltí!

23.01.2017 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Už je to dávno, co jsem tuhle knihu naposled držela v rukou, ale tehdy jsem jí byla naprosto fascinovaná...ten pocit jako vzpomínka vydržel dodnes...

19.07.2013 5 z 5

Klaun si povídá s Bohem Klaun si povídá s Bohem Jiří Suchý

Úvahy pana Suchého o Bohu, víře a náboženských rituálech. Naivní, laické, ale právě proto bytostně lidské vypořádávání se s věcmi, které spousta z nás, ať věřících či nevěřících bezmyšlenkovitě bere jako kulturní danost. Je to vlastně taková nenásilná škola kritického myšlení, která nás učí, že i o věcech, které našemu názoru konvenují, je třeba přemýšlet, ohmatávat si je a pojímat tak, aby byly v souladu s naším vědomím i svědomím.

19.11.2019 4 z 5

Francouzova milenka Francouzova milenka John Fowles

Naprosto výborná oscilace mezi viktoriánským románem, modernistickým vyprávěcím stylem, psychologickou sondou a sociologickou analýzou. To vše v naprosto čtivém a poutavém kabátě. Rozhodně stojí za přečtení!

23.02.2018 5 z 5

Nebezpečné známosti Nebezpečné známosti Pierre Choderlos de Laclos

Velmi povedené dílo a to hned v několika rovinnách. Epistolární forma umožňuje zajímavou formu perspektivy. Čtenář je na jednu stranu zahlcován zdvořilostními formulkami a patetickými výrazivy, na druhou stranu ale z jiných dopisů "ví" a může tedy tyto floskule s naprostým zaujetím odebírat, až nakonec rozbalí "jádro pudla", poté se však zase může bavit zpětným zabalováním a pozorováním, jak lze všechno zaonačit tak, aby se dosáhlo vlastního cíle.
Kombinace vášnivých rozprav a cynického komentáře v následném či předchozím dopise, je taktéž naprosto bravurní. Snad jen zcizovací efekt je natolik silný, že se čtenář prostě nedokáže vžít do paní prezidentové, neboť jako znalý by se milostnými obezličkami zlákat nenechal (?)
Za naprostou třešničku na dortu pak považuji většinu paratextů - ať už se jedná o ty přesvědčující čtenáře o autentičnosti vyprávěného děje, tak o ty upozorňující na naprostou literární neznalost hlavních protagonistů (přes hojnost literárních a divadelních citátů snad ani u jediného nechybí poznámka pod čarou, že se jedná o citát nepřesný či zcela smyšlený). To nádherně podtrhuje tvář, kterou si hrdinové pro společnost nasazují, ale která je jen velmi dobře vyrobenou maskou.
Rozhodně doporučuji!

03.04.2014 5 z 5

Londýn: příběh nejslavnějšího města na zemi Londýn: příběh nejslavnějšího města na zemi Edward Rutherfurd (p)

Když se nad tím zamyslím, jsou Rutherfurdovy romány vlastně jeden jako druhý. Vybere si nějaké na historii bohaté město, rozehraje nad jeho dějinami osudy několika rodin z různých vrstev a umě je proplétá a poodhaluje v těch nejzajímavějších momentech minulosti. Dalo by se to označit za manýru, ale ta manýra je dovedena k takové dokonalosti, že ať už čtete Londýn jako první nebo třeba jako poslední z autorových děl, zase jednou se nemůžete odrhnout. Zase jednou studujete historické mapy, googlíte podrobnosti o jednotlivých dobách a naprosto napjatě a s nedočkavostí sledujete osudy jednotlivých postav. A když se pak tím městem třeba v budoucnu procházíte, nedokážete si na některé části románu nevzpomenout s pousmáním. A to město, byť jste v něm třeba poprvé, je vám najednou takové domáčtější. Fascinující.

03.08.2020 5 z 5

Císařské fialky Císařské fialky Vladimír Neff

Kdykoliv jdu kolem Komerčky na Příkopech, vzpomenu si, že tady měl obchod Born (ve skutečnosti Neff) a nedokážu se nepousmát. Skvělá kniha, která mě provází celý život (a doufám, že ještě bude).

Zlá krev Zlá krev Vladimír Neff

Já tuhle ságu prostě zbožňuju, takže nemůžu být objektivní, ale za mě palec nahoru za dokonalé pojetí měšťanských a dělnických vrstev bez přehnaného dobou vzniku podmíněného marxistického balastu.

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Vím, že všichni neustále opěvují ten film a ano, je dobrý...ale kniha na mě zapůsobila mnohem, mnohem víc! Ještě teď mám sevřený žaludek, když si na ní vzpomenu...

19.07.2013 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Pokud čekáte klasický cestopis, z kterého se dozvíte, co kde navštívit a základní politické, geografické a historické údaje o dané destinaci, budete zklamaní. Pokud ale chcete zažít desítky veskrze lidských setkání a poznat Evropu skrze její obyvatele, je to kniha právě pro vás. Pro mě první Zibura a myslím, že jsem nemohla volit líp.

28.01.2022 5 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Knihu jsem četla až po shlédnutí filmové adaptace, o to zvědavější jsem byla na nezfilmovanou druhou část. První se mi stylisticky líbila mnohem víc, a to zejména popisem rituálního roku. Rozhodně bych ale neodsuzovala ani tu druhou, byť je z větší části dějově dost jednoduchou detektivkou, nicméně bez závěru druhé části by ta první postrádala vyvrcholení.

19.11.2019 5 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Tahle kniha mě nadchla...kombinace faktografických medailonků, přiznané fabulace a dokumentace tvorby výstavy je rozhodně stylisticky velmi zajímavá a k podchycení dějin rodu, o kterém se toho moc nezachovalo, překvapivě vhodná. Ačkoliv Brno neznám tak dobře, jak bych při čtení chtěla, rozhodně mi to nebránilo v pochopení ani začtení se a rodina Offermannů mi naprosto přirostla k srdci... Mám ráda příběhy velkých podnikatelských rodin, ačkoliv často končí velmi tragicky, neboť jsou ohromným zdrojem inspirace, i když zrovna nehodláte podnikat... doporučuju!

17.09.2016 5 z 5

Hovory Hovory Miroslav Horníček

Tuze milé čtení, které svým slohem pohladí po duši a místy rozhýbe bránici.

16.04.2016 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Tak pravdivé, že vývoj a vyústění děje očekáváte v podstatě od začátku, a přesto se ani na chvíli nemůžete odtrhnout. Nejděsivější na celé alegorii je, že ani vy si nemůžete být jistí, kdy se necháte zblbout pro lákavé ideály...

20.11.2013 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Kniha, u které jsem si neustále říkala: bože, to bych nechtěla překládat! Velký obdiv panu překladateli! Naprosto skvělé čtivo pro každého, kdo někdy zápolil s nějakým cizím jazykem... ;-)

18.07.2013 4 z 5