Francouzova milenka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Děj se odehrává po roce 1867 v atmosféře sociálního, politického i intelektuálního neklidu, který předznamenává konec zlatého věku viktoriánské éry. Hrdina je zasnoubený s půvabnou a společensky vhodnou dívkou, ale dopustí se společensky neodpustitelného přečinu – zasnoubení zruší, protože se náhle zamiluje do záhadné, lidskými řečmi opředené ženy. Svou nezvyklou tvůrčí metodou, oscilující na hranici beletrie a sociálně psychologické studie s volnými autorskými vstupy, navazuje Fowles na nejlepší tradice klasického anglického románu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/72_/72791/francouzova-milenka-ijU-72791.jpg 4.2195
Orig. název:

The French Lieutenant's Woman (1969)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (35)

Kniha Francouzova milenka

Přidat komentář
kadgam
30. dubna

Kniha sa číta trochu pomalšie. Dej je banány jeden muž a dve ženy, no v podaní autora a umiestnení do viktoriánskeho obdobia je to úplne iný príbeh ako by sme jednoduchým opisom čakali. Kto s kým hrá nečistú hru? S akým zámerom?

madem
23. dubna

Autor velmi dobře rozehraje hru. Popíše prostředí, postavy a ještě lépe jejich chování a uvažování.
Pak začne samotný děj. A když už nemůže to být lepší, nabídne čtenáři konec. Po pár stránkách nabídne konec jiný. A ještě zajímavější.
Problémem knihy je občasná rozvleklost.

letadlosknihou
22. února

Četlo se mi trochu těžko (proto jen 4 hvězdičky). Ale to jak autor perfektně rozepsal psychologii a pohnutky jednotlivých postav... Neuvěřitelné

Alex_Jura
06. února

Pod vlivem zhlédnutí stejnojmenného filmu (mimochodem výborného) jsem se k ní po letech vrátila. A jsem moc ráda. Kdysi jsem ji četla, ale asi jsem byla moc mladá a nezkušená, abych některé psychologické postřehy dokázala plně pochopit. Po druhém čtení jsem nadšená... úplně jinak než kdysi, ale o nic méně. ("... věřím, že mé štěstí závisí na tom, abych nerozuměla.")...

sicilia14
01. ledna

Vynikajúca kniha, viktoriánsky román písaný v 20. storočí, až sa človek musí opatovne uistovat ,že áno autor nie je z popisovanej doby, úžasne napísané, otvorený koniec, alebo aj nie ? určite vyskúšam iné knihy autora

Crimble
31.10.2018

Lety prověřená klasika a po přečtení musím konstatovat, že právem vysoce hodnocená kniha. Vše podstatné je již zde v komentářích řečeno. Takže nejdůležitější plusy: viktoriánská atmosféra, vstupy autora do děje, analýzy myšlenkových pochodů postav, všudypřítomná nenápadná lehká ironie.

Acamar
16.08.2018

Neobvykle napsaný milostný příběh, který je vlastně jen záminkou pro hluboký ponor do vod viktoriánské Anglie z nejrůznějších úhlů pohledu.
Čestný, přemýšlivý Charles balancující na pomezí mezi povinností a osobní svobodou, povrchní rozmazlená Ernestina, vášnivá nepochopitelná Sarah...a v jejich trojúhelníku veškerá emocionální schizofrenie té doby.
Ovšem nejdůležitější postavou se zdá být autor sám, v roli spisovatelského boha, pohrávajícího si s postavami a potažmo čtenářem a musím přiznat, že zejména ke konci románu mi už přišel bohem sice velmi vybroušeně elegantním, ale poněkud literárně samolibým. Na druhou stranu je způsob, kterým knihu napsal právě tím, co ji činí zajímavou a originální.

Matty
12.08.2018

Fowlesův román o překonávání tradic a odvaze vykročit za hranice vlastní třídy či genderu, se příznačně sám vypořádává s tradicí klasických milostných románů. Autor na jednu stranu přejímá dějové peripetie a vyprávěcí konvence děl svých slavných předchůdců jako Henry James či Thomas Hardy, ale paralelně provádí jejich kritický rozbor z pozice levicového intelektuála, poučeného dílem Marxe, Freuda i Barthese. Výsledkem je formálně neotřelé a myšlenkově smělé dílo, otevřené různým typům čtením (byť nápadněji než třeba Ecovy knihy, které na to, jak jsou „udělané“, neupozorňují tak explicitně) a bezesporu patřící k vrcholům moderní britské literatury.


Štítky

19. století Anglie zfilmováno anglická literatura historické romány

Autor a jeho další knihy

John Fowles

John Fowles
anglická, 1926 - 2005

všechny knihy autora

Podobné knihy

Kniha Francouzova milenka je:

v Právě čtených3x
v Přečtených251x
v Čtenářské výzvě6x
v Doporučených28x
v Knihotéce140x
v Chystám se číst162x
v Chci si koupit16x
v dalších seznamech4x