jefff jefff komentáře u knih

Misery Misery Stephen King

Je to strašná kniha. Fakt jo. Nečte se vůbec dobře a hned od prvního momentu jde o syrový, psychologicky těžký příběh bez špetky naděje. Napsané je to skvěle. Bohužel. Doteď jsem za nejvíce náročnou knihu považoval Řbitov zvířátek, ale Misery je horší. Misery je peklo.

11.11.2022 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Nádherně vyprávěný příběh, velké dobrodružství, které neomrzí ani po letech. Nedozírnost fantazie Tolkiena a propracovanost jeho světa je dle mého stále nepřekonaná.

05.02.2024 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Pořád nemůžu uvěřit, že tohle je debut české spisovatelky. Skvěle napsané, výborná gradace příběhu, mysteriózno, zápletka, paleta postav, vedení hlavního hrdiny. Všechno na jedničku s hvězdičkou. Závěr byl za mě malinko zklamání, ale to je jedna malá kaňka v jinak perfektním hororovém románu, který mě nadchl, jako málokterý jiný. Těším se na její další dílo.

06.05.2023 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Policie je jeden z těch nejlépe napsaných dílů s Harrym Holem. Začátek je lehce vlažnější s absencí ústřední postavy, ale vlastně mi to nevadilo. Děj samotný je silný, ačkoliv tentokrát Nesbo nerozvíjí nijak komplikovaný příběh a sází především na kriminální zápletku, tedy přesně naopak, než tomu bylo v předchozím Přízraku.

15.08.2023 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Za mě možná nejlepší dosavadní Hole. Temný případ plný zvratů a strachu. Konec vyloženě strhující a jsem rád, že ubylo flashbacků, které mě často spíš ruší.

07.06.2021 5 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem v poslední době četl. Skladbou příběhu podobná Mayově Skále, se sympatickým hrdinou i realistickým pozadím australského městečka sužovaného suchem a neúrodou. Falk byl vykreslen jako inteligentní, civilně přirozená a čtenářsky vděčná ústřední postava. Těším se na další díl.

27.03.2018 5 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Horor jak má být. Tenká kniha, kterou musíte přečíst, hned jak ji začnete číst, jinak to nelze vydržet. Suzuki je skvělý spisovatel a umí příběh podat. Opravdový literární zážitek.

30.10.2013 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Před lety jsem viděl film, ale mnoho jsem si nepamatoval. Musím říct, že kniha mě uchvátila. Jde o promyšlený, napínavý a výborně napsaný thriller se skvělými vyšetřovateli a mozaikou postav. Prakticky jde o učebnici, jak správně psát tenhle žánr. Jsem zvědavý na další díly.

07.01.2024 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Fakt mě to bavilo. Od začátku až do konce. Celý příběh byl promyšlený, zamotaný a i přes maličkosti vlastně uvěřitelný. Postavy byly propracované a práce s psychologií rovněž dobrá. Jasně, tématikou je to mířeno spíš na ženy, ale nemyslím si, že by to bylo určeno výhradně jim. Povedená kniha.

12.11.2023 4 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Napínavá kniha, od které se nešlo odtrhnout, byť příběh mě tentokrát tolik nezaujal. Ale Olsen je geniální vypravěč a jeho detektivové jsou na rozdíl od jiných opravdu sympatičtí, takže se to čte jedna radost.

02.01.2023 4 z 5

Pana Mareše sleduji delší dobu a jako osobnost kriminalistiky je v rámci naší země naprosto nepřehlédnutelný. Trochu jsem doufal, že kniha jeho případů bude trochu víc schématická a jednotlivé případy více přiblížené. Ale pravdou je, že hodně z nich už odhalil v seriálu Případy 1. oddělení. V této knize vše jen klouzá trochu po povrchu a v žádné kapitole se dle mého nedostaneme úplně na dřeň - ale to bude i tou rozhovorovou formou. I tak je to bezva kniha pro fanoušky true crime.

20.11.2022 4 z 5

To To Stephen King

Opravdu velký román velkém spisovatele, který možná nejvíce definuje jeho styl. Je tam vše, co máme na Kingovi rádi - maloměstské figury a jejich předsudky, šikana, dětský svět vs. svět dospělých a samozřejmě hrozivé monstrum, které může být metaforou pro lidské zlo. To by mohlo být o něco kratší, zejména začátek je hodně natahovaný a asi by si s odstupem zasloužil přísnější revizi, ale velkolepost díla je i v jeho propracovanosti a hloubkové sondy do duší hlavních představitelů. Některé momenty a "scény" budou pro mě nezapomenutelné.

25.07.2022 5 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Pravda o případu Harryho Queberta mi dlouho ležela v knihovně. Ani ne proto, že by se mi do ní nechtělo, ale spíš jsem na ni kladl vysoká očekávání a odkládal ji jako velké dílo, na které se mohu těšit. Očekávání naštěstí naplnila. Je to velký román s detektivní zápletkou a silným příběhem. Snad jen ke konci byly zvraty předkládány až moc turbulentně a trochu ve mě motivace postav budily otazníky. I tak bude kniha patřit k tomu nejlepšímu, co jsem za dlouhé roky četl. Krása.

09.07.2022 5 z 5

Poklad byzantského kupce Poklad byzantského kupce Václav Erben

Dobrá česká detektivní škola. Hodně vyptávání, vesměs poklidné tempo, kdy si vyšetřovatel zajde i na houby a sem tam nějaké to napětí. Přesto je co číst. Exner mi vůbec nezapadá do konceptu komunistického ČSSR a překvapuje mě, že Erbenovi bonviánský detektiv prošel.

10.12.2021 4 z 5

Lovec přízraků - Vraždy, které šokovaly republiku Lovec přízraků - Vraždy, které šokovaly republiku Viktorín Šulc

Velmi poutavě sepsaný výběr ze zajímavých pražských mordů, které řešil jeden z nejlepších českých kriminalistů. Během čtení na mě úplně dýchla atmosféra pátrání a ponoření se do hlubin podsvětí pražských uliček bylo až mrazivé.

29.07.2019 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Po skvělém Společenstvu se vysoká laťka udržela, byť třeba bitva o Helmův žleb byla tou nejslabší částí celé knihy. Ohromně plastický svět Středozemě, mozaika různorodých postav a výborně vypracované dialogy jsou hlavními tahouny knihy mistra Tolkiena. Je to krásná kniha s moc pěknými ilustracemi Alana Leeho.

08.03.2024 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Trvalo to, ale konečně jsem se ke knižnímu Kamenu mudrců dostal. A jsem docela potěšen. Napsané je to svižně, mile a celkem pohodlně se doklopýtáte poutavému finále. Alespoň tento díl je spíš určen pro mladší čtenáře, je to znát na jednoduchém slohu i na přímé dějové lince bez odboček. Ale neurazí. Přes Vánoce fajn čtivo.

27.12.2023 4 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Sci-fi literatura není mým oblíbeným žánrem. I proto jsem vyzkoušel trochu netradiční román Stanislawa Lema Solaris. A je to velké dílo, rozehrané v komorních kulisách. Napínavé a především znepokojivé. Rozhodně to není mé poslední shledání s Lemem.

14.03.2023 4 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Sedm smrtí těží z dobrého nápadu časové smyčky, která je v knihách a filmech ale už docela hojně využitá. Naštěstí jde stále o atraktivní téma a v kombinaci s detektivkou ve stylu Agathy Christie to prostě jde o originální počin. Není to ani vyloženě špatně napsané, ale je to zbytečně dlouhé. Opravdu zbytečně. Často je to takové překombinované plácání se a tempo je občas na nulovém bodě. Čtenářsky to rozhodně není nic snadného. Zvlášť, když postav je tam celá řada a různě se přeskakuje v čase. Nelituji, ale asi se k ní už nevrátím.

26.01.2023 3 z 5

Já se od knihy nedokázal odtrhnout. Leccos člověk zachytil v médiích, ale peklo, kterým si Matty prošel se dá jen těžko pochopit. Ano, zavinil si to do vysoké míry sám a ani to nepopírá. Ale dostat se z toho pádu muselo být extrémně náročné a ne každý to dá. Moc bych si přál, aby tahle kniha byla důstojnou tečkou za tím jeho nedůstojně mrazivým obdobím. Věřím že snad ano, ale kdo ví.

02.01.2023 5 z 5