jasminecka jasminecka komentáře u knih

(SPOILER) Nebyt ctenarske vyzvy, tahle hra asi zustane ve skatulce "ucili jsme se ve skole". Jsem rada, ze jsem po ni sahla, protoze pres vsechnu svou dramaticnost jsem se vytecne bavila. Brick a Maggie, vlastne i velky tata jsou me nejoblibenejsi postavy.
~
Uryvky, ktere bych si vypsala do ctenarskeho deniku, kdybych si nejaky vedla:

"MARGARET: Proc? Protoze lide sni o zivote vecnem! Ale vetsina z nich jej chce na zemi, ne v nebi."

"DIXIE: Proc jsi skakal pres prekazky, strycku Bricku?
BRICK: Protoze driv jsem pres ne skakal; a lidi radi delaji to, co driv delavali, i kdyz uz prestali byt schopni to dal delat..."

"BRICK: ... Ale jak si to u vsech vsudy predstavujes, ze pocnes dite s chlapem, ktery te nemuze ani vystat?
MARGARET: To je problem, ktery budu muset jeste vyresit."

"TATKA: Cos tam k certu delal ve tri rano?
BRICK: Skakal jsem pres prekazky, Tatko, behal a skakal pres prekazky, ale ty velke prekazky pro me ted byly prilis velke.
TATKA: Protozes byl namol?
BRICK: Strizlivy bych se o to ani nepokousel."

"BRICK: Priroda pry nesnasi vakuum, Tatko.
TATKA: Rika se to, ale nekdy je vakuum myslim kur3vsky lepsi nez to, co ho nahradi.
...
TATKA: Prasata maji oproti lidem jednu vyhodu. Nejsou si vedomy sve smrtelnosti. Nevedomost je utecha. A lidi tu utechu nemaji, jako jedina stvoreni premysli o smrti, vi, co to je. ... A prece prase kvici, ale clovek drzi hubu."

"TATKA: Kdyz Mamka odejde z mistnosti, nemuzu si vzpomenout, jak ta zenska vypadala, ale kdyz se do mistnosti vrati, chlapce, tak vidim, jak vypada, a radeji bych nevidel."

"TATKA: Je chlast to jedine, co zabije to znechuceni?
BRICK: Ted ano.
TATKA: Ale kdysi ne?
BRICK: Ne kdyz jsem byl jeste mlady a verici. Pijan je nekdo, kdo chce zapomenout, ze uz neni mlady a verici."

"TATKA: Vzdycky jsem ve svem zivote mel prilis mnoho prostoru, ktery byl zapleveleny myslenkami druhych lidi. Na velkem prostoru muzes pestovat neco dulezitejsiho nez bavlnu - TOLERANCI - ja ji vypestoval."

12.01.2023 4 z 5

Stane se zázrak Stane se zázrak Zuzana Štelbaská

U detskych knih se vetsinou nezdrzuji ctenim tiraze, takze jsem vlastne nemela zadne ocekavani. Tahle kniha me zaujala ilustracemi a uz na prvni strance me vtahla do sveho klidu. Je to vlastne pohadkova ucebnice mindfulness, cohle bych chtela predat i detem a sama sobe casteji pripominat.

06.01.2023 5 z 5

Magie havranů Magie havranů Margaret Rogerson

Knihu jsem vybirala naslepo, vyskocila na me jako novinka v knihovne, tak jsem vyuzila e-vypujcku. Dost me v tehle podobe rusily chyby v sazbe, kdy byla slova nesmyslne rozdelena mezerami a pod.
No, ale ke knize. Potencial urcite ma, kdyz mi po X strankach doslo, ze to je asi literatura peo ctenare o 20 let mladsi, nez jsem ja, doslo mi, ze nema cenu se znepokojovat nad tim, co mi prislo nerozvinute a co naopak zbytecne. Pribeh me ale bavil a mel celkem dobrbe davkovane dobrodruzstvi - nejake napeti a ocekavani bylo, ale ne prilis, takze dej odsypal.
Komu prisly vily tak trochu jako autisti?
A co se stalo, ze se Vlastovka zachovala, jak se zachovala?

06.01.2023 4 z 5

Kniha se mi libila - az prekvapive moc, vzhledem k tomu, jake jsou nektera hodnoceni zde. Nerusilo me, ze autorka nerozvedla nektere linky - potencialni obavy z prvni noci, vztah k detem atd atd. Tak by to vypravel dnesni clovek. Pribeh, ktery jsem nasla na strankach knihy, jako by skutecne vypravela zena, DAMA, ve veku me babicky. A ja se vypravenim nechala unaset a bylo mi v pribehu proste dobre.

04.01.2023 4 z 5

Cesta na Západ. Po stopách ochočeného Boha Cesta na Západ. Po stopách ochočeného Boha Štěpán Smolen

S touhle knihou jsem dlouho vahala, protoze mi kamarad rekl, ze je zla. Nakonec jsem si rekla, ze si udelam nazor sama a v nejhorsim knihu proste poslu dal, kdyby cist nesla. Ke svemu prekvapeni jsem se pri cteni strasne bavila. Jasne, nepopisuje uplne krasne veci. Popisuje dokonce hodne nehezke zazitky a udalosti a zaver jsem probrecela. Ale autenticita putovani, hledani a otazky, ktere si klade a zodpovida, se me dotkly.

29.12.2022 5 z 5

Vánoční pohádka Vánoční pohádka Daniela Krolupperová

(SPOILER) Jako vysvetleni toho, proc Jezisek nosi darky, bych ji asi nezvolila, ale jako zimni pribeh proc ne. (Pokud bych si tedy chtela komplikovat zivot naslednym vysvetlovanim, jak to chodi mezi mocnostmi a tak vubec. Nicmene ne vsem rodicum a ne vsem detem by to muselo vadit, nekdo nad tim tolik nehlouba.)
Co urcite stoji za vypichnuti, je zaverecne polepseni mlynare po peci vesnicanu. Jen jsem se nedovedla zbavit dojmu, ze motivace deti jsou ponekud vypocitave.

27.12.2022 3 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Forma, jakou je pribeh vypraven, mi moc nevyhovovala. Pribeh samotny me ale upoutal, ackoliv popisovane udalosti nejsou pekne. Kniha mi zaroven byla zdrojem pouceni - jak probuha brooming a co treba ne/delat, aby se deti ne/vyhly podobnym udalostem.
Zajimalo by me, jestli knihu cte i mladez a jestli ma edukacni potencial i pro ne.

27.12.2022 4 z 5

Agnes a ostrov Stínů Agnes a ostrov Stínů Veronika Hájek Hurdová

(SPOILER) Tuhle knihu jsem "cetla do usi" jako e-book. Potud dobre. Ale pocity z obsahu jsou rozporuplne. Nebylo to vylozene spatne cteni, zapletka se stiny a cestou kolem ostrova napadita, ale prislo mi to takove... rozvlacne. Cekat ctvrtinu knihy, nez se A+K vubec pohnou z mista a kdyz A. dojde k hore, tak jako by si autorka rekla: ty jo, uz je to moc dlouhe, musime to nejak udelat, vic nez 600 stran nikdo cist nebude - a vyresi to...
Jako jo, odpovida to zameru autorky predavat svoje myslenky pomoci pribehu, o dej tam tedy asi zas TOLIK nejde, fair enough. Ale jako dospela bych ocenila, kdyby to predavani nebylo tak prvoplanove. Nebo proste sleduju autorku prilis dlouho na to, aby me nektera z myslenek v knize prekvapila a zpusobila ten efekt, ktery nekteri popiauji: wow, pokazde si vsimnu neceho noveho!
Kazdopadne knihu nezatracuji, bylo to fajn 13 hodin poslechu. A je mimo jine sympaticke, jak se modeluje priklad "idealniho partnera" ne jako charismarickeho idola, ktery si vas chce pretvorit k obrazu svemu, ale jako pritele, ktery vas ma rad pro vas samotne (coz se ocekava i od vas, samozrejme; a ano, vyvoj A+? BYL alespon pro me naprosto jasny uz od zacatku). Tenhle pohled plus nekterych uvah o sebepeci, zodpovednosti, pravdivosti a smerovani k plnemu zivotu... bych rada zprostredkovala jednou svym detem, treba alespon skrze tuhle klizku - protoze matka bude samozrejme ta nejvic nejtrapnejsi osoba ve vesmiru a nema cenu ji poslouchat, ze?

27.12.2022 4 z 5

Velký zlý vlk je nemocný Velký zlý vlk je nemocný Jean Leroy

I tuhle knihu mame doma ponekolikate, pribeh me.bavi min nez "pusinky", ale zas je tam spousta prostoru, jak si vyhrat s vlkem a pouzit k povidani s detmi.

19.12.2022 5 z 5

Pusinky pro velkého zlého vlka Pusinky pro velkého zlého vlka Jean Leroy

Diky tehle knizce se mi poodhalily moznosti vyuziti manasku - jak bych si mohla hrat s detmi a byt tak mensi suchar (jo, jsem VELKY suchar, co se tyce vymysleni her a tak ). A bavilo me to. Meli jsme ji z knihovny nekolikrat a pujcujeme znovu.

19.12.2022 5 z 5

Holka, kterou nechtěli Holka, kterou nechtěli Torey L. Hayden (p)

Pro me kniha mela vedle bezneho poteseni ze cteni dalsi dve vyhody. Pripomnela mi dulezitost trpelivosti v pristupu k detem (a zvlast pri tom, kdyz si ma clovek ustat vlastni hranice a unest silne emoce ditete) a seznamila s nekolika metodami, jak pracovat s uzkosti (imaginace pokoj jako bezpecne misto a soustredeni na dech). Plus jak uz nekdo citoval nize uryvek o depresi - ten pohled na depresi je skvely...

19.12.2022 4 z 5

Sebranka Sebranka Torey L. Hayden (p)

Pri cteni knizek tehle autorky mivam dilema: nuti me cist dala a dal, protoze me moc zajima, jak to s jejimi detmi bude dal. Zaroven se ale setkavam s myslenkami az filozofickymi a mam chut knihu odlozit, leccos si vypsat nebo alespon poradne "prezvykat". Jasne ze mam NAPROSTO jasno v tom, jaka je role skoly ve vdelavani a od ceho se odviji hodnota cloveka, ditete!
Odhaduji, ze se dej odehrava tak v osmdesatych letech. Pristup k zaclenovani deti s nejakym znevyhodnenim mi neprijemne pripomina inkluzi.
Prekvapil me takovy detail, ze i americke deti se potykaji s deziluzi (?) ohledne ne-existemce Santa Clause. Toryino povidani muzu vyuzit jako inspiraci, az se budu bavit s detmi o jeziskovi...

10.12.2022 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

No, nevim. Kniha me moc neuchvatila, docitala jsem spis z pocitu povinnosti, neb knihy neodkladam, plus ze zvedavosti, jestli se prece jen v druhe tretine/.../... neobjevi neco, co by zmenilo muj nazor. Bohuzel jsem se nedockala. Na muj vkus to bylo prilis... edukativni je asi to spravne slovo, pro nepouceneho ctenare? Jakoze "napisu knihu, aby vsichni videli, jak to chodilo od zacatku valky, v koncentracich, ... az na jeji konec". (Abychom se dobre pochopili - nezpochybnuji nezmerne utrpeni lidi, kteri si prosli holocaustem. Jen knih s touto tematikou bylo napsano uz tolik, ze jsem cekala vic.) Plus me rusily neverohodne reakce nekterych postav, jako by dnesni ctenar potreboval zdvizeny prst nad zalezitostmi typu: lide s ruzovym trojuhelnikem nepatri do normalni spolecnosti...

26.11.2022 3 z 5

Myši patří do nebe Myši patří do nebe Iva Procházková

(SPOILER) Moudre, laskave, vtipne.
~~~
"Nevim, proc jsme spolu nekamaradili driv." ...
"Bala ses me, to je jasne. Kdyz se nekdo nekoho boji, nemuze se s nim skamaradit."
~~~
"..., taky jsem hodne pomlouval. O tobe jsem rikal, ze jsi nafoukana, ze ti odstavaji usi a ze mas dlouhy nos," kal se jezek zkormoucene.
"Stejne ti to nikdo neveril," zasmala se Supito. "Moje usi a nos prece byly siroko daleko nejkrasnejsi, a nafoukana jsem jakteziv nebyla!"

29.10.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Poprve jsem knihu slysela jako audio a rozhodla jsem se zjistit, jak moc se verze lisi. Jsem rada, ze jsem se do psaneho slova pustila, protoze mi doplnilo to, co jsem tusila o Rosine pribehu. A poprve se mi spojily udalosti protektoratu s tim, co asi zazivala ma babicka v mladi. Skoda, ze uz si s ni o tom nikdy nepopovidam...

22.10.2022 5 z 5

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Ten zaver s vecne prchajicim Moricem me dojal. A vlastne cely konec knizky...
Poznavala jsem mista, ktera si pamaruju z Vitezneho oblouku, skoda, ze jsem si nezvolila krapet jine poradi knih.

10.09.2022 5 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Kdyz pominu americky styl psani... tak jo, libila se mi. A urcite si z ni dost beru. Poznat schemata, rozdelit nove navyky na mensi casti, jak je nabalovat na to, co uz delame, jak si usnadnit cinnosti, jaj rust... a jak se zbavit navyku nezadoucich. Doporucuju.

02.09.2022 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Kniha me tak bavila, ze jsem uryvky predcitala nahlas obetem, ktere se zrovna vyslytly v mem okoli. Byly tedy pouceny i pobaveny proti sve vuli - dobre jim tak!
Autor ma cit pro patos, jakmile se nekdo pokusi dojmout, obratne ho setre nejakym neokoukanym prirovnanim... aby ho ze zalohy dojal nekde, kde to clovek naprosto necekal.

22.08.2022 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Z hokeje znam max. par jmen a ze jsme vyhrali v Naganu. Pokud jste na tom podobne, i tak vas Medvedin muze bavit, protoze hokej je kulisa. To podstatne se deje v lidech a kolem nich. Bavil me autoruv britky humor i zpusob, jakym sdeloval HáPéčka (hluboke pravdy, se kterymi muzete nebo nemusite souhlasit, ale jemu je to jedno, on je proste rekne). Postavy rozhodne nejsou cernobile a ja si je doslova zamilovala.
Co me trosku vytacelo, je predznamenavani nejake udalosti, ktera se ma stat. Od prvnich stranek to mate nekde vzadu v hlave a jak dej plyne, autor pripomina, ze k tomuhle dojde. A ctenar si lame hlavu, jak to dopadne. Chtela jsem napsat, ze si autor se ctenarem hraje "dovedně" nebo "nenápadně", ale nenapadne to fakt neni. Takze me na tomhle zpusobu psani vytacelo nejvic to, ze me autor naprosto vedome a okate napina - a ze to na me funguje. :-D

22.08.2022 5 z 5

Návrat Návrat Maria Calasanz Ziesche

Knizky teto autorky mam moc rada, ale tahle kniha me moc nezaujala. Mozna, ze jsou mi psychicke pochody postav z 50. let 20. stoleti dost cizi, nebo je stavba vnitrniho sveta udelana neverohodne. Nebo moc srovnavam s knihou S Bohem v Rusku, ktera je proste neskutecne podrobnejsi a pro me uveritelnejsi vypovedi o nitru kneze, ktery byl veznem v Rusku.
Kazdopadne pohled na povalecne Nemecko pro me byl velmi zajimavy...

02.08.2022 3 z 5