jasminecka jasminecka komentáře u knih

Vesmírná zásilkovna Vesmírná zásilkovna Klára Smolíková

(SPOILER) Docela by me zajimalo, jak pribeh vznikal. Noriho pobyt na planete, odrizle od civilizivanejsich oblasti vesmiru, oskus nema mnoho zpuaobu uniku, mi pripomnela dobu lockdownovou. Muz zase spatruje odkazy na Stoparova pruvodce, at uz nahodnym ocitnutim se na cizi lodi, nebo treba praslikem jako aluzi na genialni mysi predstirajici zabednenost, aby dokazaly ovladnout... vlastne uz ani nevim co.
Kazdopadne obrazky, rozsah kapitol, ukoly... to vse se mi libi. Ocenuju i exkurz do historie (lety do vesmiru), fyziky (newtonovy zakony), literatury... A co me jeste bavilo - jmena :).

17.11.2023 4 z 5

Deník tramvajačky Deník tramvajačky Karolina Hubková

Ve ctvrtine knihy me napadlo, ze knihu asi nedoctu. Ve tretine jsem si otevrela zdejsi hodnoceni, cimz jsem mela zacit - nemusela jsem se trapit ja s knihou a autorka s ctenim komentare, ktery ji nepotesi.

Fandim vsem, kdo se raduji ze svych uspechu, opravdu. Ale v tehle knize mi to prislo jako poza. Nekde to jiste byla nadsazka (jdu si koupit jachtu) a poznamka typu "vim, ze jsem slavna jen v tom nasem rybnicku" naznacuji nejakou sebereflexi, ale toho koupani ve vlastni slave je tma prece jen na mne moc. Kdyz se k tomu prida opevovani jedne znacky hodinek, nemuzu z hlavy vyhnat myslenky na obycejnou reklamu.

Jasne ze ocenim, kdyz me tramvajak nezavre do dveri, jasne ze jsou nekdy cestujici ci ucastnici dopravniho provozu neprijemni a existuji vyhoreli ridici. Ale uprimne, jsem asi radsi, kdyz si nejen tramvajaci vsimaji spis toho, co se deje na silnici, nez aby se kochali krasami secesnich budov ci vychody slunce, jakkoliv jsou krasne.

Suma sumarum - pred polovinou odkladam - na svete je tolik skvelych knih, ktere budu cist radeji...

02.11.2023 1 z 5

Popoupo aneb Podivuhodná pouť pouští Popoupo aneb Podivuhodná pouť pouští Zuzana Holasová

Ackoliv pro me bylo trosku tezsi se do deje dostat, jsem rada, ze jsme vytrvala. Pro deti to ma tak akorat namichany jinotaj i vysvetlovani, rodice si najdou jiste i dalsi presah. Doufam, ze se k ni jeste s detmi vratime...

01.11.2023 5 z 5

Rok perel Rok perel Zuzana Brabcová

Cteno do ucha. Nevim, no. Asi to neni uplne muj zanr... Alespon ze ma autorka bryle, takze si ji muzu dat do ctenarske vyzvy.

01.11.2023 2 z 5

Děti Antonína Kaliny Děti Antonína Kaliny Stanislav Motl

Ačkoliv je velká část knihy věnována všemu jinému, než Antonínu Kalinovi, ve finále to zas tak nevadilo. Autor dělá opravdu široký exkurz jak do prvorepublikových reálií z baťovské éry, věnuje se ale taky podrobně celkovému fungování koncentračních táborů, což dost pomáhá pochopit šíři a hloubku jednotlivých událostí. Práce se zdroji je obdivuhodná a rozhodně zmiňuje tituly, které si zařazuji na seznam k přečtení.

31.10.2023 5 z 5

Paříž pro jednoho a jiné povídky Paříž pro jednoho a jiné povídky Jojo Moyes

Četla jsem v originále, takže překlad hodnotit nemohu. Povídky mě ale bavily hodně, v hlavě mi jich překvapivě zůstalo docela dost - Paříž pro jednoho, o vyměněných botách, mezi tweety nebo loňský kabát. Tam jsem se opravdu nasmála i zamyslela.

31.10.2023 4 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Prvni cast o Edite me nebavila, jazyk mi vubec neprisel uveritelny, sceny nevyvazene, kdyz se pustila do valecnych zalezitosti, tak jsem to mela vazne chut odlozit. Mozna kdybych zrovna nemela rozectenou i literaturu faktu ze stejneho obdobi, iritovalo by me to mene. Nastesti se to pak prehouplo do vypraveni Irmy, ktere me bavilo o poznani vice, navzdory nekdy nejasne plynoucimu casu (aby mohl byt ctenar, historii nepolibeny, poucen)...

26.09.2023 3 z 5

Co se děje s odpadem Co se děje s odpadem Alex Frith

Tohle melo velky uspech, testovano od tri let vys. I kdyz nektere veci jsou jine nez u nas, dakt skvele zpracovano...

23.09.2023 5 z 5

Neobyčejná přátelství v přírodě Neobyčejná přátelství v přírodě Emilia Dziubak

Napad zajimavy, provedeni prijatelne - kniha neni tak preplacana, jako jine od tehle autorky... detem se libila, podle veku je zajimaji bud obrazky, nebo text.
Zajimavy napad na test, jaky jsi kamarad, na konci knihy.

23.09.2023 4 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

(SPOILER) Knizku jsem dlouho odkladala, ale zhltla jsem ji behem chvile. A jsem tomu rada. Pobavila, primela k zamysleni i zamrazila drsnou realitou.
O hvezdicku min, neb jsme se ztracela ve jmenech a pribezich... i kdyz - mozna to byl zamer, ze i cloveku v lecebne zacnou pribehy splyvat a ze je vlastne ve finale jesno, kdo co zazil, protoze se (v necem az desive) podobaji, ackoliv kulisy se treba mohou lisit?
"Ne, jen si myslim, ze od urcity chvile zacnou vsichni abstinujici alkoholici mluvit pravdu."
"Taky kazda ceska rodina skryva pred svetem sveho kvartalniho alkoholika nebo hladinkare, ktery si mysli, ze piti je normalka."
"Jo a na dolecovani chodim na konzultace k jedny psycholozce. Tak slouho jsme spolu konzultovali, az jsem si jednou vsimnul, ze soulozime. Svet je zajimavy misto."
"HOMO SAPIENS ALCOHOLICUS
Poddruhy: Hladinkar, Kvartalni pian
Vyskyt: Po celem svete. Stahuje se predevsim do vetsich mestskych aglomeraci.
Rozmnozovani: Rozmnozovaci schopnost mala (nepatri mezi priority druhu), obcas v prubehu kopulace usne."

19.09.2023 4 z 5

Vy mně taky! Vy mně taky! Jiří Žáček

Zacek me velmi mile prekvapil. Nektere uryvky ze sbirek me teda moc nebavily, zejmena porevolucni, ale zase jsem dost rada za zjisteni, ze nepise jen pro deti...

19.09.2023 4 z 5

Slúžka Slúžka Hana Lasicová

Kdyby to slo,dala bych knize tri a pul hvezdicky.
Co me nebavilo - monotonni intermezza, kdy se autorka vraci k vypraveccine pritomnosti.
Ze stylu vypraveni jsme byla taky rozpacita. Plynuti vyoraveni se docela povedlo zachytit, ale nekdy to bylo dost zmatecne. Pokud to byl zamer, pak ok, ale prislo mi to zbytecne.
Co me naopak bavilo, bylo prostredi, moznost nahlidnout do zivota sluzebnych, kontrasty. Je mozne srovnat vidensky zivot Anny s jeji domovinou v Banskej Stiavnici, Annu a Lizu, zivot sluzebnych v tomto dome a u chudsich panu, tovarnicky, lehke zeny... Ruzne pohledy na moralku. Bohatstvi a chudobu. Naivitu a protrelost... Bavily me i ty otazky, bez vnucene odpovedi: je takto prozity zivot sustojny, k necemu dobry, nebo promrhany a zbytecny?

Nakoukla jsem i na trailer k filmu Sluzka, ktery mel byt natocen podle teto knihy. Kdybych nevedela, ze scenar je take z pera pani Lasicove, rekla bych si, ze autori filmu videli z knohy leda anotaci, a to jeste z rychliku... Ale film tu nehodnotime. Kniha mela neco do sebe a mela jsem chut se k ni vracet. Takze slusne tri hvezdy.

18.09.2023 3 z 5

Laskava knizka s krasnymi ilustracemi, tenhle styl se mi moc libi. Sve k zamysleni si tam najdou i rodice. Zaver se mi vylozene libil. I detem se to docela libilo.

12.09.2023 4 z 5

Pražačka na vsi Pražačka na vsi Soňa Paleta

Obcas jsem se zasmala, obcas zamyslela nebo dojala. Ale vysledek je tak na tri a pul hvezdy. (Jasne uvedomuju si, ze ja sama bych nenapsala ani fň, tak co mi dava pravo kritizovat...) Kazdopadne cekala jsem trochu vic, neco jako styl Autismus a Chardonay...

11.09.2023 3 z 5

Pomsta: Meghan, Harry a válka mezi Windsory Pomsta: Meghan, Harry a válka mezi Windsory Tom Bower

Kniha se mi cetla lepe nez Mortonova Alzbeta a Margaret, prestoze se obcas vyskytla chybka nebo zvlastni preklad.
Zkousela jsem dohledavat na odkazech informace, ktere jsem nasla v textu, ale casto se mi to nepodarilo. Nevim, jestli je to tim, ze by weby po zverejneni knihy obsah upravily, spatnym zdrojovanim nebo se obsah ztratil v prekladu. Nechce se mi verit, ze by autor fabuloval zdroje pomoci Chatu GPT... :D
Davam tri hvezdy, ale nejsou to upl e dpatne hvezdy. Diky cteni jsem si mimo jine uvedomila, jak narocne je dobrat se pravdy, kdyz neujaka udalost muze byt interpretovana dvema naprosto protichudnymi zpusoby.
Proc jsem ale rada, ze jsem po ni sahla - poodhalila mi, jak funguje ve Statech prumysl popularity. Vzajemne se vychvalujici celebrity, skandaly, dobrocinnost jako zpusob zviditelneni se, obchod s proslovy, funkcemi, propagaci, placene clanky s reklamou.
... jeden vyuziva druheho, aby se dostal do hledacku fotografu a na stranky novin... Vlastne ze se neda nikomu verit ani nos mezi ocima, natozpak "uprimne" vylevy o tom jak nekomu pomohlo [doplnte si - joga, jidelnicek ....].

06.09.2023 3 z 5

Dřív, než půjdem spát Dřív, než půjdem spát Petr Wagner

Potesilo me, ze kniha se v zasade drzi reality - jak textem, tak ilustracemi - nektera zviratka v noci spi a jina az k ranu, kazde ma jiny pelisek, ... Navic obrazky jako by na sebe navazovaly -posouvame se se zviratky z lesa na steomy a louku, k vode a pak k letajicim.
Verse jsou nejen mile, ale i poucne - detail, ze deti nauci a rodicum se pripomene trojice koloušek-laň-jelen.

27.08.2023

Alžběta & Margaret: Důvěrný svět královských sester Alžběta & Margaret: Důvěrný svět královských sester Andrew Morton

Opet vaham, jak knihu hodnotit. Nebyla vylozene spatna, jak uz nekdo poznamenaval, tak uvod byl velmi ctivy a zajimavy... ale prostredek plny detailu a jmen, skandalu, ... Jako by se autor snazil opravit pohled na kralovske sestry, akorat u nekoho, kdo neni Brit a tohle zatizeni nema, je to nadbytecne a nudne. Doufala jsem, ze se dozvim vic informaci, ale asi z jinych oblasti a mene se opakujicich.
Libily se mi fotky a detaily o Alzbete, skakani v case pri liceni Margaretinych pletek uz mene.

18.08.2023 3 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

(SPOILER) Nekdo o knize rekl, ze by mohla mit o sto stran mene. Kdyz jsem ji videla, rikala jsem si, ze asi jo. Ale po precteni zasadne nesouhlasim. Vse tam dle meho melo sve misto. A tempo, pro nekoho horecne, pro druheho rozvlekle - pro me prijemne udrzujici zajem (no dobre, uznavam, par veceru jsem pretahla, "jen jednu dalsi kapitolku a pak uz vazne pujdu spat" - byl to kec, jako jedna ze tri nejznamejsi ceskych lzi o pivu, chich).
Dejove linky se stridaly ne kvuli lacinemu napeti, ale protoze to melo smysl pro pribeh. Postavy nebyly jednoduche a prvoplanove dobre/spatne, vyvijely se... Ocenuju, ze autorka uvedla zdroje, ze kterych cerpala, postavy beru jako takovy amalgam skutecnych lidi.
Co bych si chtela zapamatovat - jak muze vypadat odvaha, prijeti a laska, zaroven s pravdivosti a otevrenosti.
Navic si odnasim jedno aha - jak asi pro obycejne lidi a vlastne i pro kneze za totality musela byt situace narocna a neprehledna. Kolik osobni odvahy bylo potreba. V tom mi prislo skvele zaverecne dilema Janovo - podle me dobra paralela, ktera naznacuje, ze byli knezi jeho typu i za totality, kteri proste citili povolani, a tak vstupovali do statem kontrolovanych seminaru ci udelali ruzne ustupky, za ktere by je leckdo mohl odsuzovat.
O pristupu oficialni cirkve po padu rezimu k podzemni cirkvi bylo neco naznaceno. Zajimaly by me osudy tech knezi, kteri nejak s rezimem spolupracovali...

13.08.2023 5 z 5

Mami, miluju Mami, miluju Aleš Palán

Vsechny pribehy spojuje linka matka-dcera, kdy vypraveckou je vetsinou primarne dcera. Co me fascinuje - jak se se svymi osudy dovedly ty zeny popasovat... Posledni pribeh trochu vybocuje, protoze tam je vic akcentovana role materska. Budu to ze sebe muset setrepat, protoze je to silna kava...
Mozna dobre cteni pro ty, kterym chybi srovnani, jak muze taky vypadat vychova...

01.08.2023 5 z 5

Nihilista na balkonu Nihilista na balkonu Petr Holý

Skvele, vtipne, napadite. Neskutecne me bavilo stridani rejstriku. Horak ma skvely pozorovaci talent...

28.07.2023 5 z 5