Děti Antonína Kaliny

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Téměř neuvěřitelný, a přesto pravdivý příběh českého vězně, kterému se v krutých podmínkách koncentračního tábora Buchenwald podařilo zachránit tisícovku dětí. Dětí, na které čekala smrt. Jmenoval se Antonín Kalina a byl z Třebíče. Doma zapomenutý, ve světě, zejména v USA a Izraeli, uctívaný. V roce 2012 se stal zatím posledním Čechem, který byl v Izraeli oceněn titulem „Spravedlivý mezi národy“, aniž by se o tom u nás zmínil jediný novinář. Na rozdíl od mediálně proslulých zachránců Židů Oskara Schindlera či Nicholase Wintona se Antonín Kalina každodenně díval do tváře smrti. Záchranu dětí organizoval v situaci, kdy mu šlo doslova o život. Den co den. Noc co noc. V průvodních listinách gestapa měl napsáno – návrat nežádoucí. Jeho motivace byla silnější než strach. Jeho zásluhou se tedy, v srdci Pekla, odehrála záchranná akce, která v dějinách druhé světové války nemá obdoby. Kniha reportéra a spisovatele Stanislava Motla je – jak je ostatně u tohoto autora zvykem – výsledkem několikaletého a hlavně intenzivního historického pátrá­ní. Díky autorovu podmanivému stylu vyprávění, rovněž díky jeho nevšední empatii, vnímavosti, také díky vý­povědím očitých svědků či dosud žijících příbuzných aktérů tohoto pravdivého a zároveň skoro až neuvěřitelného příběhu – ocitneme se přímo v srdci tehdejších tolik dramatických událostí. Událostí, nad nimiž se i po letech skoro až tají dech… Kniha je doplněna dvěma stovkami dokumentárních fotografií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183837/big_deti-antonina-kaliny-t3y-183837.jpg 4.345
Nahrávám...

Komentáře (18)

Kniha Děti Antonína Kaliny

hellena1523
30.12.2019

Schindlera zná celý svět, jsem ráda, že já jsem díky panu Motlovi poznala příběh pana Kaliny.

prochajda
29.12.2019

Kniha je spíše dokumentární a plná informací, ale výborně zpracovaná. Jsem ráda, že jsem se dozvěděla o panu Kalinovi a jeho odvaze za druhé světové války.


dagmar5477
04.09.2019

Výborně zpracovaná kniha od výborného autora. Nejde jen o nastolení faktů, ale jsou zde velmi hezky vysvětleny i souvislosti. Bravo.

Majdaloupka
01.03.2019

Jakožto třebíčská rodačka a zároveň veliký konzument knih z období 2SVV jsem byla nadšena, že i my máme svého Wintona. Kniha se pěkně četla, měla spád, ale jak zde již několikrát padlo, bylo hodně vsuvek a samotný příběh pana Kaliny byl mnohdy upozaděn. Nicméně jsem moc ráda, že jsem zjistila nové informace z minulosti o mém rodném městě a co nejdřív se zajedu podívat na výstavu o panu Kalinovi.

LiborP
15.01.2019

Smutné čtení o smutných událostech... Silný a statečný člověk to byl.

Vašek56
07.09.2018

Proste Standa Motl, kniha je dobra, ale vadi mi tam vsuvky. Buchenwald popisuje jako by to byla kniha o Buchenwaldu, Baťa jaky byl, dalsi takova odbocka. Ja bych radeji vic o p.Kalinovi. Co je venovano vsuvkam, by melo byt venovano Kalinovi.
Jinak čest jeho pamatce, smekam pred jeho odvahou, at byl komunista ci ne. Mesto i Ceska republika by se mela stydet, ze na nej zapomnela.

Akula
14.08.2018

Antonín Kalina byl člověk, o kterém se bohužel u nás moc nemluví. Přitom jeho zásluha na záchraně stovek životů v koncentračním táboře Buchenwald je nepopiratelná. S podivem je již jeho schopnost přežít celou válku v prostředí koncentráku. Při popisu záchrany stovek židovských dětí mi šel kolikrát mráz po zádech. O hvězdičku méně dávám kvůli pro mne nepříjemnému způsobu psaní. Příběh samotný se hvězdičkami nedá docenit.

Viktor80
29.01.2017

Velmi zajímavé čtení, kde se člověk dozvídá fakta o takřka neznámém p. Kalinovi, který zachránil kolem 1000 dětí před smrtí v koncentračním táboře v Buchenwaldu. Doporučuji k přečtení.

1