Děti Antonína Kaliny

Téměř neuvěřitelný, a přesto pravdivý příběh českého vězně, kterému se v krutých podmínkách koncentračního tábora Buchenwald podařilo zachránit tisícovku dětí. Dětí, na které čekala smrt. Jmenoval se Antonín Kalina a byl z Třebíče. Doma zapomenutý, ve světě, zejména v USA a Izraeli, uctívaný. V roce 2012 se stal zatím posledním Čechem, který byl v Izraeli oceněn titulem „Spravedlivý mezi národy“, aniž by se o tom u nás zmínil jediný novinář. Na rozdíl od mediálně proslulých zachránců Židů Oskara Schindlera či Nicholase Wintona se Antonín Kalina každodenně díval do tváře smrti. Záchranu dětí organizoval v situaci, kdy mu šlo doslova o život. Den co den. Noc co noc. V průvodních listinách gestapa měl napsáno – návrat nežádoucí. Jeho motivace byla silnější než strach. Jeho zásluhou se tedy, v srdci Pekla, odehrála záchranná akce, která v dějinách druhé světové války nemá obdoby. Kniha reportéra a spisovatele Stanislava Motla je – jak je ostatně u tohoto autora zvykem – výsledkem několikaletého a hlavně intenzivního historického pátrá­ní. Díky autorovu podmanivému stylu vyprávění, rovněž díky jeho nevšední empatii, vnímavosti, také díky vý­povědím očitých svědků či dosud žijících příbuzných aktérů tohoto pravdivého a zároveň skoro až neuvěřitelného příběhu – ocitneme se přímo v srdci tehdejších tolik dramatických událostí. Událostí, nad nimiž se i po letech skoro až tají dech… Kniha je doplněna dvěma stovkami dokumentárních fotografií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183837/big_deti-antonina-kaliny-t3y-183837.jpg 4.345

Kniha Děti Antonína Kaliny

hellena1523
30.12.2019

Schindlera zná celý svět, jsem ráda, že já jsem díky panu Motlovi poznala příběh pana Kaliny.

prochajda
29.12.2019

Kniha je spíše dokumentární a plná informací, ale výborně zpracovaná. Jsem ráda, že jsem se dozvěděla o panu Kalinovi a jeho odvaze za druhé světové války.

dagmar5477
04.09.2019

Výborně zpracovaná kniha od výborného autora. Nejde jen o nastolení faktů, ale jsou zde velmi hezky vysvětleny i souvislosti. Bravo.

Majdaloupka
01.03.2019

Jakožto třebíčská rodačka a zároveň veliký konzument knih z období 2SVV jsem byla nadšena, že i my máme svého Wintona. Kniha se pěkně četla, měla spád, ale jak zde již několikrát padlo, bylo hodně vsuvek a samotný příběh pana Kaliny byl mnohdy upozaděn. Nicméně jsem moc ráda, že jsem zjistila nové informace z minulosti o mém rodném městě a co nejdřív se zajedu podívat na výstavu o panu Kalinovi.

LiborP
15.01.2019

Smutné čtení o smutných událostech... Silný a statečný člověk to byl.

Vašek56
07.09.2018

Proste Standa Motl, kniha je dobra, ale vadi mi tam vsuvky. Buchenwald popisuje jako by to byla kniha o Buchenwaldu, Baťa jaky byl, dalsi takova odbocka. Ja bych radeji vic o p.Kalinovi. Co je venovano vsuvkam, by melo byt venovano Kalinovi.
Jinak čest jeho pamatce, smekam pred jeho odvahou, at byl komunista ci ne. Mesto i Ceska republika by se mela stydet, ze na nej zapomnela.

Akula
14.08.2018

Antonín Kalina byl člověk, o kterém se bohužel u nás moc nemluví. Přitom jeho zásluha na záchraně stovek životů v koncentračním táboře Buchenwald je nepopiratelná. S podivem je již jeho schopnost přežít celou válku v prostředí koncentráku. Při popisu záchrany stovek židovských dětí mi šel kolikrát mráz po zádech. O hvězdičku méně dávám kvůli pro mne nepříjemnému způsobu psaní. Příběh samotný se hvězdičkami nedá docenit.

Viktor80
29.01.2017

Velmi zajímavé čtení, kde se člověk dozvídá fakta o takřka neznámém p. Kalinovi, který zachránil kolem 1000 dětí před smrtí v koncentračním táboře v Buchenwaldu. Doporučuji k přečtení.